Tabulka předvrtů pro závity — metrické a UNC/UNF
Když před závitováním zvolíte správný předvrt, ušetříte si zlomený závitník, zmetkovaný díl i noční telefon z výrobní haly. Tabulky níže pokrývají metrické závity M1.6–M48 a palcové UNC/UNF od #0 do 1 palce při 75% zapojení závitu — výrobním standardu.
Pravidlo 75 % závitu (a vzorec za ním)
Výrobní závitování cílí na ~75% zapojení závitu, nikoli na 100 %. Závit se 100% zapojením vyžaduje ~3× krouticí moment oproti 50% zapojení a přebytečná pevnost plného závitu je málokdy využitelná — v téměř každém reálném spoji selže dřív samotný šroub. 75 % je optimální hodnota, kterou ISO 2306 i ASME B1.1 používají ve svých publikovaných tabulkách jako výchozí.
Velikosti předvrtů pro metrické hrubé závity (M)
Standardní metrické hrubé závity podle ISO. Velikosti předvrtů podle ISO 2306:1972 (pro tyto rozměry stále platné), ověřené proti profilům závitu ISO 724:2023 a tabulkám výrobců.
| Závit | Rozteč (mm) | Předvrt (mm) | Nejbližší palcový vrták | % zapojení (přibl.) |
|---|---|---|---|---|
| M1.6 × 0.35 | 0.35 | 1.25 | 0.0490 in (#56) | 75% |
| M2 × 0.4 | 0.40 | 1.60 | 0.0629 in (#52) | 75% |
| M2.5 × 0.45 | 0.45 | 2.05 | 0.0807 in (#46) | 75% |
| M3 × 0.5 | 0.50 | 2.50 | 0.0984 in (#39) | 75% |
| M3.5 × 0.6 | 0.60 | 2.90 | 0.1142 in (#33) | 75% |
| M4 × 0.7 | 0.70 | 3.30 | 0.1299 in (#30) | 75% |
| M5 × 0.8 | 0.80 | 4.20 | 0.1654 in (#19) | 75% |
| M6 × 1.0 | 1.00 | 5.00 | 0.1969 in (#9) | 75% |
| M7 × 1.0 | 1.00 | 6.00 | 0.2362 in (15/64) | 75% |
| M8 × 1.25 | 1.25 | 6.80 | 0.2677 in (H) | 74% |
| M10 × 1.5 | 1.50 | 8.50 | 0.3346 in (Q) | 75% |
| M12 × 1.75 | 1.75 | 10.20 | 0.4016 in (Y) | 74% |
| M14 × 2.0 | 2.00 | 12.00 | 0.4724 in (31/64) | 75% |
| M16 × 2.0 | 2.00 | 14.00 | 0.5512 in (35/64) | 75% |
| M20 × 2.5 | 2.50 | 17.50 | 0.6890 in (11/16) | 74% |
| M24 × 3.0 | 3.00 | 21.00 | 0.8268 in (53/64) | 75% |
| M30 × 3.5 | 3.50 | 26.50 | 1.0433 in | 74% |
| M36 × 4.0 | 4.00 | 32.00 | 1.2598 in | 75% |
| M42 × 4.5 | 4.50 | 37.50 | 1.4764 in | 74% |
| M48 × 5.0 | 5.00 | 43.00 | 1.6929 in | 75% |
Hodnoty tučně (M6, M8) jsou v CNC obrábění nejpoužívanější rozměry — pokud si zapamatujete jen dva, tak tyto.
Velikosti předvrtů pro metrické jemné závity (MF)
Metrické závity s jemnou roztečí se používají tam, kde hrozí uvolnění vibracemi, nebo kde tloušťka stěny omezuje hloubku závitu. Platí stejný vzorec D − P.
| Závit | Rozteč (mm) | Předvrt (mm) | Typické použití |
|---|---|---|---|
| M6 × 0.75 | 0.75 | 5.25 | Tenkostěnné provedení, jemné nastavování |
| M8 × 1.0 | 1.00 | 7.00 | Automobilový průmysl, letectví |
| M10 × 1.25 | 1.25 | 8.80 | Letecké tvarovky |
| M12 × 1.5 | 1.50 | 10.50 | Hydraulické tvarovky, přístroje |
| M14 × 1.5 | 1.50 | 12.50 | Závity zapalovacích svíček (některé) |
| M16 × 1.5 | 1.50 | 14.50 | Letectví, automobilový průmysl |
| M20 × 1.5 | 1.50 | 18.50 | Hydraulika, přístroje |
| M24 × 2.0 | 2.00 | 22.00 | Těžké stroje, hydraulika |
Velikosti předvrtů pro palcové závity UNC (hrubé) a UNF (jemné)
Předvrty pro palcovou řadu podle ASME B1.1-2019 při 75% zapojení závitu. Průměry vrtáků používají americký systém čísel, písmen a zlomků (vrták #36 má 0.1065 in; vrták F má 0.2570 in).
| Závit | TPI | Velký průměr (in) | Předvrt | Předvrt (in) | Předvrt (mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| #0–80 UNF | 80 | 0.0600 | 3/64 | 0.0469 | 1.19 |
| #1–64 UNC | 64 | 0.0730 | #54 | 0.0550 | 1.40 |
| #2–56 UNC | 56 | 0.0860 | #50 | 0.0700 | 1.78 |
| #3–48 UNC | 48 | 0.0990 | #47 | 0.0785 | 1.99 |
| #4–40 UNC | 40 | 0.1120 | #43 | 0.0890 | 2.26 |
| #5–40 UNC | 40 | 0.1250 | #38 | 0.1015 | 2.58 |
| #6–32 UNC | 32 | 0.1380 | #36 | 0.1065 | 2.71 |
| #8–32 UNC | 32 | 0.1640 | #29 | 0.1360 | 3.45 |
| #10–24 UNC | 24 | 0.1900 | #25 | 0.1495 | 3.80 |
| #10–32 UNF | 32 | 0.1900 | #21 | 0.1590 | 4.04 |
| 1/4–20 UNC | 20 | 0.2500 | #7 | 0.2010 | 5.11 |
| 1/4–28 UNF | 28 | 0.2500 | #3 | 0.2130 | 5.41 |
| 5/16–18 UNC | 18 | 0.3125 | F | 0.2570 | 6.53 |
| 5/16–24 UNF | 24 | 0.3125 | I | 0.2720 | 6.91 |
| 3/8–16 UNC | 16 | 0.3750 | 5/16 | 0.3125 | 7.94 |
| 3/8–24 UNF | 24 | 0.3750 | Q | 0.3320 | 8.43 |
| 7/16–14 UNC | 14 | 0.4375 | U | 0.3680 | 9.35 |
| 1/2–13 UNC | 13 | 0.5000 | 27/64 | 0.4219 | 10.72 |
| 1/2–20 UNF | 20 | 0.5000 | 29/64 | 0.4531 | 11.51 |
| 5/8–11 UNC | 11 | 0.6250 | 17/32 | 0.5313 | 13.49 |
| 3/4–10 UNC | 10 | 0.7500 | 21/32 | 0.6563 | 16.67 |
| 7/8–9 UNC | 9 | 0.8750 | 49/64 | 0.7656 | 19.45 |
| 1–8 UNC | 8 | 1.0000 | 7/8 | 0.8750 | 22.23 |
Řádky #6–32, #10–32 a 1/4–20 jsou tučné, protože jde o tři nejpoužívanější palcové rozměry v CNC obrábění pro kryty elektroniky a přístrojů.
Ocel vs hliník vs mosaz — kdy zvětšit průměr
Tabulky 75 % výše jsou výrobním standardem pro ocel, nerez a titan. U měkčích materiálů můžete zapojení snížit — a mnoho dílen to dělá, aby omezilo lámání závitníků:
| Materiál | Doporučené zapojení | Důvod |
|---|---|---|
| Ocel, nerez, titan | 75% | Standard. Pevné závity, zvládnutelný krouticí moment. |
| Hliník (6061, 7075) | 65–70% | Měkčí materiál; plný závit se stejně strhne dřív než šroub. Nižší moment = méně zlomených závitníků. |
| Mosaz, měď | 60–65% | Měkké; zadírá se; při vysokém zapojení se závitník vzpříčí. |
| Plasty (POM, PC, PEEK) | 55–65% | Plastové závity selhávají smykem; nižší zapojení snižuje lámání závitníků u sklem plněných typů. |
| Tenká stěna (<1× průměru) | Vždy snížit | Tenká stěna fyzicky neunese 75% závit; proříznete ji skrz. |
Δd = 0.0130 × P / engagement_fraction
Slepé a průchozí díry a pravidla hloubky
Průměr předvrtu je jen polovinou zadání. Záleží i na hloubce díry:
| Typ díry | Hloubka vrtání | Hloubka závitu (min.) | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Průchozí díra | Skrz díl | 1.0–1.5× průměru | Závitník může vyplavit třísky zadní stranou. Nejsnazší závitování. |
| Slepá díra, běžná | Hloubka závitu + 0.5× D + náběh | 1.0–1.5× D | Vyvrtejte o 0.5× průměru hlouběji než závit, aby měly třísky prostor. |
| Slepá díra, houževnatý materiál | Hloubka závitu + 1.0× D + náběh | 1.5× D | Nerez / titan; třísky se pěchují těsněji. |
| Slepá díra, závitník se spirálovým hrotem | Hloubka závitu + 1.0× D | Jak výše | Závitníky se spirálovým hrotem tlačí třísky před sebou; potřebují prostor pro třísky pod závitem. |
Normy a zdroje
ISO 724:2023 Metric ISO screw threads — Basic dimensions (profil závitu; slouží k výpočtu předvrtu z D−P).
ASME B1.1-2019 Unified Inch Screw Threads, UN and UNR Thread Form. Definuje tabulky předvrtů palcové řady a vzorec pro 75% zapojení.
Časté chyby
| # | Chyba | Co se pokazí | Náprava |
|---|---|---|---|
| 1 | Zadání 100% zapojení závitu | 3× krouticí moment, časté lámání závitníků, jen okrajový nárůst pevnosti | Používejte 75 % (standardní tabulky). U měkkých materiálů snižte na 60–70 %. |
| 2 | Použití vrtáku, který je “skoro stejný” | Zapojení se změní o 10–15 %, což buď strhne závit, nebo zlomí závitník | Použijte přesný vrták z tabulky; pokud ho nemáte, vezměte nejbližší větší rozměr a přijměte nižší zapojení. |
| 3 | Vrtání přesně na hloubku závitu | Náběh závitníku chvěje; spodní závity jsou neúplné; třísky se pěchují | Vyvrtejte o 0.5×D hlouběji, než je požadovaná hloubka závitu (u houževnatých materiálů 1.0×D). |
| 4 | Záměna jemné rozteče za hrubou | Jemná rozteč vyžaduje menší vrták (podle D−P) a tužší seřízení, aby se závit nepřekřížil | Vždy zkontrolujte rozteč. Jemná rozteč v tenké stěně často vyžaduje silnější stěnu nebo helicoil. |
| 5 | Příliš rychlé závitování v nerezu nebo titanu | Závitník se přivaří do díry a zlomí se | Snižte otáčky na 1/3 hodnot pro ocel; použijte závitník se spirálovými drážkami; použijte závitové mazivo s vysokým obsahem síry. |
| 6 | Zápis závitu bez rozteče | “M10” je nejednoznačné — může jít o 1.5 hrubou nebo 1.25 jemnou, vrtáky se liší o 0.3 mm | Vždy uvádějte úplný zápis: M10×1.5–6H nebo 1/4–20 UNC–2B. |
| 7 | Vystružování díry předvrtu předem | Vystružená díra nemá pro třísky vůli; závitník se zlomí | Předvrty jsou záměrně trochu hrubší; nevystružujte je. Vystružujte jen díru s vůlí, pokud je samostatná díra s vůlí potřeba. |
Jaký vrták použít pro závit M6 × 1.0?
5.0 mm (funguje i palcový vrták #9 s 0.1969 in). Je to nejpoužívanější metrický předvrt v CNC obrábění. Jednoduché pravidlo: předvrt = velký průměr − rozteč, tedy 6 − 1 = 5 mm.
Co je pravidlo 75 % zapojení závitu?
Při výrobním závitování se cílí zhruba na 75 % zapojení závitu — to znamená, že předvrt je dimenzovaný tak, aby se vyřízlo jen 75 % profilu závitu. Vyšší hodnota (směrem ke 100 %) ztrojnásobí krouticí moment a výrazně zvýší riziko zlomení závitníku, přitom nepřidá téměř žádnou využitelnou pevnost, protože dřív selže spojovací prvek. Hodnota 75 % je to, co ISO 2306 a ASME B1.1 používají ve svých standardních tabulkách jako výchozí.
Proč je vzorec pro metrické a palcové závity jiný?
Není — jde o stejnou myšlenku. U metrických odečítáte rozteč (např. 1.0 mm u M6). U palcových odečítáte 1/TPI (např. 1/20 = 0.050 in u 1/4–20). V obou případech: tap_drill = major_diameter − thread_pitch, kde rozteč je vzdálenost na jeden závit.
Mám u hliníku snížit zapojení závitu?
Často ano. U měkkých materiálů, jako je hliník 6061-T6, mosaz a většina plastů, dává 65–70% zapojení v podstatě stejnou pevnost jako 75 % při výrazně nižším krouticím momentu a nižším riziku zlomení závitníku. U tenkých stěn (méně než 1× průměru) možná budete muset jít ještě níž nebo přejít na helicoil.
Můžu použít 100% závit pro pevnější spoj?
Téměř nikdy se to nevyplatí. Limitujícím faktorem je obvykle mez pevnosti v tahu spojovacího prvku, nikoli vytržení závitu. 100% zapojení zhruba ztrojnásobí krouticí moment a hrozí zlomením závitníku (který pak musíte z dílu vyndat, což často znamená zmetek). Okrajová pevnost navíc je málokdy využitelná. Pokud spoj skutečně potřebuje větší pevnost, použijte větší šroub nebo delší délku zapojení, ne hlubší profil závitu.
O kolik hlouběji než závit mám vyvrtat slepou díru?
Přidejte alespoň 0.5× velkého průměru nad požadovanou délku závitu jako prostor pro třísky. U houževnatých materiálů (nerez, titan, Inconel) to udělejte 1.0× průměru. První závit (náběh) a poslední závit (neúplný) nenesou zatížení — plně zapojených je jen ~80 % délky závitu.
Co je vrták #7 nebo vrták F?
Americké číselné a písmenné průměry vrtáků: #7 = 0.2010 in (5.11 mm), používá se pro 1/4–20 UNC. F = 0.2570 in (6.53 mm), používá se pro 5/16–18 UNC. Plná číselná řada jde od #80 (0.0135 in) po #1 (0.2280 in); písmenná řada od A (0.2340 in) po Z (0.4130 in). Za Z se vrtáky zadávají jako zlomky palce.
- ISO 2306:1972: Solid tapping drill sizes for use in conjunction with ISO metric screw threads
- ISO 724:2023: Metric ISO screw threads — Basic dimensions (thread profile and D−P derivation)
- ISO 261:1998: General purpose metric screw threads — General plan
- ASME B1.1-2019: Unified Inch Screw Threads, UN and UNR Thread Form (inch tap-drill tables and engagement formula)
- ASME B1.13M-2018: Metric screw threads — M profile
- Machinery's Handbook 31st Edition (Industrial Press, 2020), Tap Drill Sizes section
Potřebujete závitové díry, které se nestrhnou a nelámou závitníky?
Měsíčně vyřezáváme tisíce závitů M a UNC/UNF v oceli, nerezu, hliníku, titanu i plastu. Pošlete nám výkres a do 24 hodin dostanete nabídku.
Vyžádat cenovou nabídku