Slitiny hliníku
Hliník je v naší dílně nejvíce obráběný kov. Volba špatné slitiny je ale častá chyba — 7075 objednaná tam, kde stačí 6061 (přeplatek 40%), nebo 2024 předepsaná na svařovanou sestavu (není svařitelná). Tato stránka vám pomůže to udělat správně napoprvé.
Kterou slitinu skutečně potřebujete?
Zastavte se zde. Nejprve odpovězte na tuto otázku — určuje vše ostatní.
| Vaše situace | Použijte | Proč |
|---|---|---|
| Nevím / všeobecné použití | 6061-T6 | Pokrývá 80% případů. Obrábitelná, svařitelná, eloxovatelná, levná. |
| Potřebujete maximální pevnost | 7075-T6 | 572 MPa v tahu — pevnější než konstrukční ocel. Není však svařitelná a hůře se obrábí. |
| Mořské prostředí / slaná voda | 5052-H32 | Nejlepší odolnost proti korozi ve slané vodě ze všech běžných hliníkových slitin. |
| Únavově kritické (cyklické zatížení) | 2024-T4 | Nejlepší únavová odolnost. Používá se na potahy křídel a konstrukce křídel. |
| Evropské konstrukční projekty | 6082-T6 | Evropský ekvivalent 6061, mírně pevnější. Certifikace EN 755. |
| Potřebujete svařovat po obrábění | 6061 nebo 5052 | 7075 a 2024 NEJSOU svařitelné. Bez výjimky. |
| Elektrický / tepelný vodič | 1100 nebo 6061 | Čistý hliník (1100) má nejlepší vodivost, 6061 je dobrý kompromis. |
| Rozpočet je hlavní kritérium | 6061-T6 | Nejlevnější nákup, nejrychlejší obrábění, nejširší dostupnost. |
Data o slitinách v přehledu
| Vlastnost | 6061-T6 | 7075-T6 | 5052-H32 | 2024-T4 | 6082-T6 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tah (MPa) | 310 | 572 | 193 | 469 | 340 |
| Mez kluzu (MPa) | 275 | 503 | 145 | 324 | 290 |
| Tažnost | 12% | 11% | 12% | 20% | 10% |
| Hustota (g/cm³) | 2.70 | 2.81 | 2.68 | 2.78 | 2.71 |
| Tvrdost (HB) | 95 | 150 | 60 | 120 | 100 |
| Tepelná vodivost (W/mK) | 167 | 130 | 138 | 121 | 180 |
| Obrobitelnost | Výborná | Dobrá | Výborná | Uspokojivá | Výborná |
| Svařitelnost | Ano | Ne | Ano | Ne | Ano |
| Kvalita eloxování | Nejlepší | Uspokojivá (tmavá) | Dobrá | Špatná | Dobrá |
| Relativní cena | 1.0x | 1.8–2.5x | 0.9x | 1.5–2.0x | 1.1x |
T6 vs T651 — na tom u CNC záleží
Když objednáváte hliníkovou desku, nabídnou vám jak T6, tak T651. Rozdíl je pro obrábění velmi podstatný.
T6 = rozpouštěcí žíhání + kalení + umělé stárnutí. Krok kalení uzamkne zbytkové pnutí. Když z jedné strany desky T6 odeberete materiál, nerovnováha pnutí způsobí deformaci.
T651 = totéž co T6, ale mezi kalením a stárnutím proběhne řízené protahování (1–3% trvalé prodloužení). To zbytkové pnutí vyrovná. Výsledek: stejné mechanické vlastnosti, ale deska zůstane po obrábění rovná.
Praskání vlivem korozního pnutí (SCC) u 7075
7075-T6 je náchylná na praskání vlivem korozního pnutí ve vlhkém nebo mořském prostředí. Pokud bude váš díl v korozním prostředí trvale namáhán tahem, jde o reálné riziko poruchy.
| Stav | Tah (MPa) | Ztráta pevnosti proti T6 | Odolnost proti SCC |
|---|---|---|---|
| T6 | 572 | Výchozí | Špatná |
| T73 | 503 | −12% | Výborná (10x zlepšení) |
| T7351 | 503 | −12% | Výborná + odstraněné pnutí |
Skutečné parametry obrábění
Toto jsou výchozí parametry z naší výrobní haly. Upravte je podle svého seřízení, stavu nástroje a geometrie dílu.
6061-T6 (nástroje ze slinutého karbidu)
| Operace | Rychlost (m/min) | Posuv | Hloubka záběru | Poznámky |
|---|---|---|---|---|
| Hrubování (stopková fréza) | 300–500 | 0.10–0.20 mm/zub | 1–5mm | Agresivní — 6061 se obrábí snadno |
| Dokončování (stopková fréza) | 500–800 | 0.05–0.10 mm/zub | 0.2–0.5mm | Vysoká rychlost pro dobrou kvalitu povrchu |
| Vrtání (φ6–12mm) | 100–150 | 0.08–0.15 mm/ot | — | Cyklus s přerušovaným vrtáním pro hluboké otvory |
| Závitování | 30–60 | — | — | Pro slepé otvory použijte závitníky se spirálovou drážkou |
| Čelní frézování | 400–600 | 0.15–0.25 mm/zub | 1–3mm | Preferován úhel náběhu 45° |
7075-T6 (nástroje ze slinutého karbidu) — snížit rychlost oproti 6061
| Operace | Rychlost (m/min) | Posuv | Hloubka záběru | Poznámky |
|---|---|---|---|---|
| Hrubování (stopková fréza) | 200–350 | 0.08–0.15 mm/zub | 0.5–3mm | O 20–30% pomalejší než 6061 |
| Dokončování (stopková fréza) | 350–550 | 0.04–0.08 mm/zub | 0.1–0.3mm | Tvrdší materiál, lehčí záběry |
| Vrtání | 80–120 | 0.06–0.12 mm/ot | — | Více abrazivní — sledujte opotřebení nástroje |
| Závitování | 20–40 | — | — | Pokud možno použijte závitníky tvářející závit |
Kompatibilita povrchových úprav
| Úprava | 6061 | 7075 | 5052 | 2024 | 6082 | Klíčový bod |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eloxování Typ II | Nejlepší barva | Tmavé, nerovnoměrné | Dobré | Špatné | Dobré | 6061 dává nejstálejší barvu |
| Tvrdé eloxování (III) | Výborné | Dobré | Dobré | Nedoporučuje se | Dobré | Tvrdý povlak 7075 je méně odolný proti opotřebení |
| Chromátová konverze | Ano | Ano | Ano | Ano | Ano | Tenký film, pouze jako základ pod nátěr |
| Práškové lakování | Ano | Ano | Ano | Ano | Ano | Nejprve vyžaduje chromátový základ |
| Elektrolytické leštění | Dobré | Uspokojivé | Dobré | Uspokojivé | Dobré | U hliníku méně časté |
Tipy pro nákup
| Tip | Detail |
|---|---|
| Vždy specifikujte stav | „6061 hliník“ je neúplné. Vždy uvádějte „6061-T6“ nebo „6061-T651“. Různé stavy mají velmi odlišné vlastnosti. |
| Vyžádejte atest od hutě | U kritických dílů si vyžádejte materiálový atest (MTR). Ověřte, že slitina a stav odpovídají objednávce. |
| Pozor na padělky 7075 | Někteří dodavatelé prodávají 7A04 jako „ekvivalent 7075“ — není to totéž. U leteckých dílů trvejte na materiálu s certifikací ASTM B209. |
| Deska vs výlisek | Deska má rovnoměrnější vlastnosti napříč průřezem. Výlisky mohou mít na povrchu odchylky ve struktuře zrna. |
| Skladování | Hliník vytváří přirozenou oxidovou vrstvu — to je normální a ochranné. Zvláštní skladování není potřeba. Jen udržujte materiál v suchu. |
| Vyjednávání ceny | Ceny hliníku sledují LME (London Metal Exchange). Velké objednávky (>500kg) mohou vyjednat 5–15% slevy z katalogové ceny. |
Časté chyby
| Chyba | Co se stane | Správný postup |
|---|---|---|
| Volba 7075 „kvůli pevnosti“, když stačí 6061 | Platíte 2x za materiál + pomalejší obrábění = 3x celkové náklady bez užitku | Nejprve proveďte pevnostní výpočet. 6061 při 310 MPa zvládne většinu zatížení. |
| Objednávka desky T6 na tenkostěnné díly | Po obrábění se zkroutí, zmetkovitost roste | Použijte T651. Vždy. |
| Svařování 7075 nebo 2024 | HAZ ztrácí většinu pevnosti, vznikají trhliny | Navrhněte mechanické spojení nebo lepení |
| Eloxování 7075 s očekáváním jasných barev | Výsledek je tmavě hnědý až šedý, barva se na dílu liší | Pokud potřebujete dekorativní eloxování, použijte 6061 |
| Použití 7075-T6 v mořském prostředí pod zatížením | Praskání vlivem korozního pnutí — náhlá porucha | Použijte stav T73 nebo přejděte na 5052/6061 |
| Nezohlednění tloušťky eloxu u úzkých prvků | Díl po eloxování přeroste (přidá 10–25µm na povrch) | Před povlakováním obrábějte na menší rozměr o polovinu tloušťky eloxu |
Kterou hliníkovou slitinu mám použít na obráběný díl?
Začněte u 6061-T6 — pokrývá 80% případů, dá se svařovat i eloxovat a je nejlevnější na pořízení. Její hodnoty jsou střední: tah 310 MPa, mez kluzu 275 MPa, tažnost 12%, tvrdost 95 HB, hustota 2.70 g/cm³, relativní cena 1.0x. Na 7075-T6 přejděte jen tehdy, když skutečně potřebujete maximální pevnost s tahem 572 MPa — není svařitelná, hůře se obrábí a stojí 1.8–2.5x. Pro slanou vodu předepište 5052-H32, pro únavově kritické cyklické zatížení 2024-T4 a pro evropské konstrukce 6082-T6.
Mohu díl po obrábění svařovat a které slitiny to vylučuje?
O slitině rozhoduje svařitelnost dříve než pevnost. Z pěti běžných jakostí lze svařovat pouze 6061-T6, 5052-H32 a 6082-T6; 7075-T6 a 2024-T4 nikoli. Zadání svařence z 2024 jen proto, že jde o únavovou jakost, je častá a drahá chyba. Pro díl, který je nutné po obrábění svařovat, je odpovědí 6061 nebo 5052 a 6082-T6 navíc přináší certifikaci EN 755 pro evropské konstrukce.
Co je 6082-T6 a kdy ji zvolit místo 6061-T6?
6082-T6 je evropský ekvivalent 6061-T6, mírně pevnější a s certifikací EN 755. Hodnoty leží těsně nad 6061: tah 340 MPa proti 310 MPa, mez kluzu 290 MPa proti 275 MPa a tvrdost 100 HB proti 95 HB, hustota 2.71 g/cm³. Obrobitelnost je stále výborná, slitina je svařitelná a relativní cena činí jen 1.1x. Zvolte ji, když výkres nebo zákazník vychází z evropské praxe, nebo když chcete pevnostní rezervu bez přechodu na 7075-T6 za 1.8–2.5x.
Jaké řezné rychlosti a posuvy mám použít pro 6061-T6 a 7075-T6?
Vyjděte ze základních hodnot dílny a upravte je podle stavu nástroje a geometrie dílu. U 6061-T6 s nástroji ze slinutého karbidu běží hrubování 300–500 m/min při 0.10–0.20 mm/zub a hloubce záběru 1–5mm, dokončování 500–800 m/min při 0.05–0.10 mm/zub a 0.2–0.5mm. U 7075-T6 rychlost snižte: hrubování 200–350 m/min, dokončování 350–550 m/min, vrtání 80–120 m/min — zhruba o 20–30% pomaleji než u 6061. Obě slitiny 7075 i 2024 obsahují měď, takže rychleji abradují slinutý karbid a výměna nástroje přichází dříve.