316L vs 304 nerezová ocel: průvodce volbou pro CNC obráběné díly
304 a 316L jsou dvě nejčastější austenitické nerezové oceli pro CNC obráběné díly. Vypadají stejně, obrábějí se podobně a často se zaměňují. Přídavek 2–3% molybdenu v 316L jí dává lepší odolnost chloridům, ale zároveň ji prodražuje o ~30–50% za kg. Rozhodnutí je přímočaré, jakmile znáte své provozní prostředí, požadavek na svařování a cenový strop. Tato stránka vám dává data a rozhodovací matici, abyste to zvládli za pět minut.
V přehledu — srovnání na 30 sekund
Obě jakosti jsou austenitické (nemagnetické, krystalová struktura FCC), nelze je vytvrdit tepelným zpracováním a jsou tažné. Rozdíl je v přídavku 2–3% molybdenu v 316L, který zvyšuje odolnost proti důlkové a štěrbinové korozi v prostředí s chloridy. Písmeno L v označení 316L znamená „low carbon“ (nízký uhlík, ≤ 0.03% C), což brání senzitizaci (vylučování karbidů chromu) při svařování.
| Vlastnost | 304 (1.4301) | 316L (1.4404) | Co to znamená v praxi |
|---|---|---|---|
| Nominální složení | 18% Cr / 8% Ni (tzv. „18-8“) | 16–18% Cr / 10–14% Ni / 2–3% Mo | 316L má Mo; to je celý příběh |
| PREN (Pitting Resistance Equivalent) | ~18 | ~25 | 316L je výrazně odolnější proti důlkové korozi v chloridovém prostředí |
| CPT v 3.5% NaCl | ~22 °C (nad touto teplotou bez důlkové koroze) | ~30–40 °C | 316L zvládne teplou mořskou vodu; 304 ne |
| Magnetické | Ne (po tváření za studena může být mírně magnetická) | Ne (stejná výhrada) | Obě jsou austenitické; u dílů tvářených za studena je obě můžete zkontrolovat magnetem |
| Cena (relativní) | 1.0× | ~1.3–1.5× | 316L je trvale o 30–50% dražší za kg tyče nebo desky |
| Typické aplikace | Kuchyňská zařízení, architektonické prvky, všeobecný průmysl, potravinářství a nápoje (mimo pobřeží), automobilové doplňky | Námořní kování, chemické zpracování, farmacie, lékařské implantáty (s ASTM F138), pobřežní architektura, potravinářství (sůl, solanka) | Pokud je hlavním rizikem expozice chloridům, 316L; jinak 304 stačí a je levnější |
| Svařitelnost | Dobrá; riziko senzitizace u tlustých průřezů | Výborná; jakost L brání senzitizaci | U svařovaných sestav je 316L bezpečnější volbou |
| Index obrobitelnosti (vzhledem k 304 = 100%) | 100% (základ) | ~70–80% | 316L se rychleji zpevňuje; počítejte s větším opotřebením nástroje a nižšími posuvy |
Orientanční pravidlo: pokud díl přijde do styku se slanou vodou, chloridovými chemikáliemi, tělními tekutinami nebo jakoukoli trvalou expozicí chloridům — 316L. Pokud je prostředí suché, v interiéru nebo nekorozivní — 304. Pokud bude díl svařován, preferujte jakost L (304L nebo 316L) bez ohledu na prostředí, abyste se vyhnuli mezikrystalové korozi po svařování.
Složení — co říkají normy (ASTM A240 / EN 10088-2)
Obě jakosti jsou definovány normami ASTM (USA) a EN (Evropa). Limity složení se mezi oběma systémy mírně liší, ale slitiny jsou funkčně zaměnitelné.
| Prvek | 304 (UNS S30400) podle ASTM A240 | 316L (UNS S31603) podle ASTM A240 | EN 1.4301 / 1.4404 (EN 10088-2) |
|---|---|---|---|
| Uhlík (C) | ≤ 0.07% (304); ≤ 0.03% (304L) | ≤ 0.03% | 1.4301: ≤ 0.07% C; 1.4404: ≤ 0.03% C |
| Chrom (Cr) | 17.5–19.5% | 16.0–18.0% | 1.4301: 17.5–19.5%; 1.4404: 16.5–18.5% |
| Nikl (Ni) | 8.0–10.5% | 10.0–14.0% | 1.4301: 8.0–10.5%; 1.4404: 10.0–13.0% |
| Molybden (Mo) | — | 2.0–3.0% | 1.4404: 2.0–2.5% |
| Mangan (Mn) | ≤ 2.0% | ≤ 2.0% | ≤ 2.0% u obou |
| Křemík (Si) | ≤ 0.75% | ≤ 0.75% | ≤ 1.0% u obou |
| Fosfor (P) | ≤ 0.045% | ≤ 0.045% | ≤ 0.045% u obou |
| Síra (S) | ≤ 0.030% | ≤ 0.030% | ≤ 0.015% (EN přísnější) |
| Dusík (N) | ≤ 0.10% | ≤ 0.10% | ≤ 0.10% u obou |
| Železo (Fe) | Zbytek | Zbytek | Zbytek |
304 vs 304L, 316 vs 316L. Varianty L (nízký uhlík, ≤ 0.03% C) jsou navrženy pro svařované sestavy. U tlustých průřezů (> 6 mm) nebo vícevrstvých svarů může standardní 304 nebo 316 senzitizovat — karbidy chromu se vylučují na hranicích zrn, ochuzují okolní oblast o chrom a činí ji náchylnou k mezikrystalové korozi. Jakost L tomu brání. U obráběných dílů, které se nesvařují, jsou 304 a 304L zaměnitelné; u svařovaných sestav použijte 304L nebo 316L.
Mechanické vlastnosti — podobné, ale ne totožné
U většiny CNC obráběných dílů jsou mechanické vlastnosti 304 a 316L velmi blízké. O 5–10% vyšší pevnost 316L pochází z přídavku Mo, ale málokdy je rozhodujícím faktorem.
| Vlastnost | 304 (žíhaná) | 316L (žíhaná) | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Mez pevnosti v tahu (Rm) | 515–720 MPa (podle ASTM A240) | 485–690 MPa (podle ASTM A240) | 304 je ve skutečnosti mírně pevnější; obě jsou pro konstrukční použití více než dostačující |
| Mez kluzu (Rp0.2) | ~205 MPa (min.) | ~170 MPa (min.) | 316L má nižší mez kluzu — což je u hlubokého tažení vlastně mírná výhoda |
| Tažnost (A50) | ~40% min. | ~40% min. | Obě vysoce tažné; v obrábění žádný praktický rozdíl |
| Tvrdost (Brinell HB) | ~201 HB max. (podle ASTM A240) | ~217 HB max. (podle ASTM A240) | 316L je mírně tvrdší; pro volbu nástroje zanedbatelné |
| Hustota | 8.0 g/cm³ | 8.0 g/cm³ | Totožná (v rozmezí 0.5%) |
| Modul pružnosti (E) | ~193 GPa | ~193 GPa | Totožný |
| Magnetická permeabilita | ~1.02 (žíhaná) | ~1.02 (žíhaná) | Obě jsou v žíhaném stavu nemagnetické; po tváření za studena může stoupnout na 1.5–3 |
U obráběných dílů, které nejsou silně tvářeny za studena, je mechanický rozdíl mezi 304 a 316L pod praktickým rozlišením většiny konstrukčních výpočtů. Pokud vaše konstrukce vyhovuje s 304, bude vyhovovat i s 316L (a naopak). Volbu řídí koroze, ne pevnost.
Korozní odolnost — kde si 316L zaslouží svou přirážku
Molybden v 316L je to, za co platíte. Mo zlepšuje odolnost proti důlkové a štěrbinové korozi v prostředí s chloridy — slaná voda, solná mlha, posypové soli, chloridové procesní chemikálie, tělní tekutiny a sterilizační prostředky.
| Prostředí | Očekávané chování 304 | Očekávané chování 316L | Doporučení |
|---|---|---|---|
| Interiér, suché, běžné podmínky | Výborné — v provozu bez koroze | Výborné — v provozu bez koroze | Obě; 304 vítězí cenou |
| Venku, městská / průmyslová atmosféra | Dobré — po letech se mohou objevit rezavé skvrnky (tea-staining) | Výborné — bez skvrn | Pro estetické díly preferujte 316L; 304 stačí na skryté konstrukční díly |
| Pobřežní / námořní atmosféra (solná mlha) | Důlková koroze do 1–3 let na exponovaných plochách | Výborné — desítky let expozice bez důlkové koroze | 316L |
| Ponoření v mořské vodě (teplá, > 25 °C) | Rychlá důlková a štěrbinová koroze | Omezená životnost; zvažte 904L, duplex | Minimum 316L; pro trvalý provoz duplex nebo superaustenit |
| Potravinářství — suché, bez soli | Výborné — standardní „food grade“ | Výborné — také „food grade“ | Obě; 304 je de-facto standard |
| Potravinářství — solanka, sůl, ocet | Riziko důlkové koroze; skvrny na povrchu | Výborné — standard pro zařízení na solené potraviny | 316L |
| Lékařské implantáty (podle ASTM F138) | Neschváleno pro implantáty | 316L (specifické složení) je schválena pro chirurgické implantáty | 316L podle ASTM F138 (ne obecná 316L) |
| Chemické zpracování — kyselina sírová, fosforečná | Špatné; rychlé napadení | Omezené; zvažte Hastelloy nebo jakosti s vyšším Ni | Ani jedna pro horkou koncentrovanou kyselinu; 316L pro zředěnou / studenou |
| Farmacie / biotechnologie clean-in-place (CIP s NaOH, HNO3) | Přijatelné; určité riziko důlkové koroze u CIP s vysokým obsahem Cl | Standard pro procesní zařízení ve farmacii | 316L |
| Tělní tekutiny, implantáty, chirurgické nástroje | Neschváleno | 316L podle ASTM F138 / F139 (implantátová jakost) | 316L implantátová jakost |
PREN (Pitting Resistance Equivalent Number). PREN = %Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N. Pro 304 (bez Mo) je PREN ≈ 18. Pro 316L (2–3% Mo) je PREN ≈ 25. Orientančně: PREN < 20 není pro teplé chloridové prostředí; PREN 20–30 vyhovuje většině námořních a CIP aplikací; PREN > 30 je potřeba pro horkou mořskou vodu nebo chemické prostředí s vysokým obsahem Cl (duplex, superaustenit, superduplex).
CPT v 3.5% NaCl — číslo, které rozhoduje
Kritická teplota důlkové koroze (CPT) je standardní metrika pro srovnání nerezových jakostí v chloridovém provozu. Měří se podle ASTM G48 (zkouška důlkové koroze v chloridu železitém) nebo ASTM G150 (elektrochemická zkouška CPT) v roztoku 3.5% NaCl simulujícím mořskou vodu.
| Jakost | Typická CPT v 3.5% NaCl (ASTM G150) | Typická CCT v 3.5% NaCl (ASTM G48) | PREN |
|---|---|---|---|
| 304 / 304L | ≈ 22 °C (některé zdroje uvádějí 20–25 °C) | < 0 °C | ~18 |
| 316L | ≈ 30–40 °C (často uváděno 32 °C; některé zdroje 40 °C) | ≈ 5–10 °C | ~25 |
| 904L | ≈ 55–60 °C | ≈ 25 °C | ~36 |
| 2205 duplex | ≈ 70–80 °C | ≈ 35–45 °C | ~35 |
| 2507 super-duplex | ≈ 85–90 °C | ≈ 55–60 °C | ~42 |
Co to znamená v praxi: v chloridovém roztoku za pokojové teploty jsou 304 i 316L v pořádku. Jakmile teplota překročí CCT (teplotu štěrbinové koroze), začne 304 důlkově korodovat v úzkých štěrbinách (plochy pod těsněním, závitová spojení, usazeniny soli pod těsněním). 316L to posouvá k vyšší teplotě, ale není imunní — pro trvalý provoz v horkých chloridech potřebujete duplex.Povrchová kvalita někdy rozhoduje víc než volba jakosti. Hrubý povrch 316L (Ra > 1.6 µm) může v chloridovém provozu dopadnout hůř než hladký povrch 304 (Ra < 0.4 µm). Pro námořní nebo pobřežní aplikace předepište elektrolytické leštění nebo nízké Ra (Ra ≤ 0.8 µm) bez ohledu na jakost. Čím hladší povrch, tím obtížněji na něm chloridy nukleují důlkovou korozi.
Svařování — kdy na jakosti L záleží
U svařovaných sestav rozhoduje obsah uhlíku. V tepelně ovlivněné zóně (HAZ) svaru může standardní 304 nebo 316 (s C kolem 0.05–0.07%) senzitizovat — karbidy chromu se vylučují na hranicích zrn při 450–850 °C, čímž okolní matrici ochudí o chrom a stane se náchylnou k mezikrystalové korozi.
| Scénář | Doporučení | Proč |
|---|---|---|
| Tenký plech, jednovrstvý svar, bez tepelného zpracování po svařování | 304L nebo 316L | Nízký C zabrání senzitizaci i v HAZ |
| Tlustý průřez, vícevrstvý svar | 316L + proces s nízkým tepelným příkonem (TIG) | Vícevrstvé svary znovu prohřívají HAZ; jakost L je nezbytná |
| Svar + rozpouštěcí žíhání po svařování (1040 °C, kalení do vody) | Standardní 304 / 316 přijatelná | Žíhání rozpustí karbidy; mechanické vlastnosti se obnoví |
| Bez svařování, jen obrábění | Kterákoli standardní jakost (levnější) | Jakost L záleží jen u svařovaných sestav |
U CNC obráběného dílu bez svařování nepřiplácejte za jakost L. Standardní 304 (1.4301) stačí a je o ~5% levnější. Jakost L si nechte na díly, které budou zavařeny do sestavy, nebo na díly, které po obrábění projdou tepelným zpracováním v pásmu senzitizace.
Cena — co vám přirážka za 316L přinese
K polovině roku 2026 je díky příplatku za slitinu niklu a molybdenu a spotovým cenám 316L trvale o 30–50% dražší za kg než 304, a to v podobě tyčí, desek i trubek. Přesná delta se pohybuje s cenou niklu na LME a cenou Mo.
| Forma | Orientační cena 304 (polovina 2026, USD/kg) | Orientační cena 316L (polovina 2026, USD/kg) | Přirážka |
|---|---|---|---|
| Kruhová tyč, průměr 10–50 mm | ~$3.5–4.5 | ~$5.0–6.5 | ~40–50% |
| Deska, 3–10 mm | ~$4.0–5.0 | ~$5.5–7.0 | ~35–45% |
| Trubka, bezešvá | ~$6.0–8.0 | ~$8.5–11.0 | ~35–45% |
| Drát / malá tyč pro švýcarské soustružení | ~$5.0–6.5 | ~$7.0–9.0 | ~35–40% |
U obráběného dílu tvoří náklady na materiál obvykle 20–40% celkových nákladů na díl (zbytek je obrábění, kontrola, režie). Materiálová přirážka 40% u 316L se tak promítne do ~8–15% ceny hotového dílu — je to znát, ale málokdy to zhatí zakázku, pokud to aplikace vyžaduje.Počítaný příklad: soustružený díl o hmotnosti 0.2 kg z 304: materiál ~$0.80, hotový díl ~$5 (při 80% využití materiálu + obrábění). Stejný díl z 316L: materiál ~$1.20, hotový díl ~$5.40. Za 8% přirážku k ceně hotového dílu dostanete odolnost chloridům v provozu. U námořního, medicínského nebo chemického dílu je to levné pojištění.
Rozhodovací matice — kdy kterou jakost
Pomocí této matice vyberete mezi 304 a 316L za pět minut. Pokud je u některého řádku odpověď „nevím“, vezměte 316L — přirážka je malá ve srovnání s náklady na korozní selhání v provozu.
| Otázka | Pokud ANO | Pokud NE |
|---|---|---|
| Přijde díl do styku se slanou vodou, solnou mlhou nebo pobřežní atmosférou? | 316L | Pokračujte |
| Přijde díl do styku s chloridovými procesními chemikáliemi, solankou nebo CIP roztoky? | 316L | Pokračujte |
| Je díl lékařský implantát nebo chirurgický nástroj? | 316L podle ASTM F138 (nebo F139 pro drát) | Pokračujte |
| Je díl součástí farmaceutického nebo biotechnologického procesu? | 316L | Pokračujte |
| Bude díl zavařen do sestavy (zejména tlustý průřez nebo vícevrstvý svar)? | 316L (nebo 304L, pokud bez chloridů) | Pokračujte |
| Je díl čistě konstrukční / dekorativní / v interiéru / suchý? | 304 (levnější) | — |
| Přijde díl do styku s potravinami, ale ne se solankou / solí? | 304 je de-facto standard | — |
Časté chyby při předepisování 304 / 316L
| # | Chyba | Co se pokazí | Řešení |
|---|---|---|---|
| 1 | Předepsání 304 na námořní díl, protože „je to nerez“ | Důlková koroze do 1–3 let; rezavé skvrnky; nakonec průsak skrz stěnu | Pro jakoukoli pobřežní, námořní nebo solné mlze vystavenou aplikaci volte 316L |
| 2 | Předepsání standardní 304 na svařovanou sestavu v korozivním prostředí | Mezikrystalová koroze v HAZ; svar selže dřív než základní materiál | U svařovaných sestav použijte 304L nebo 316L |
| 3 | Použití 316L tam, kde je povrch hrubý (Ra > 1.6 µm) | Výhoda jakosti se ztratí; hrubý povrch nukleuje důlkovou korozi | Pro chloridový provoz předepište elektrolytické leštění nebo Ra ≤ 0.8 µm |
| 4 | Předepsání 316L „pro jistotu“ na suchý díl v interiéru | Platíte 30–50% materiálovou přirážku bez užitku | Na suchý interiér stačí 304; 316L použijte jen tehdy, když to prostředí vyžaduje |
| 5 | Použití obecné 316L na lékařské implantáty | Implantátová jakost 316L má přísnější limity Ni, Cr, Mo, N (podle ASTM F138) | U implantátů předepište „316L per ASTM F138“, ne obecnou 316L |
| 6 | Předpoklad, že magnetický test rozliší 304 od 316L | Obě jsou v žíhaném stavu nemagnetické; po tváření za studena mohou být obě mírně magnetické | Ověřte jakost pomocí PMI (positive material identification) rentgenovou fluorescencí nebo certifikátem chemického složení (EN 10204 3.1) |
| 7 | Míchání přídavného drátu 304 se základním materiálem 316L (nebo naopak) | Galvanický nesoulad ve svaru; přednostní koroze | Použijte přídavný materiál odpovídající základnímu kovu nižší jakosti (např. drát 304 k základu 304) |
Normy a zdroje
ASTM A276/A276M Stainless steel bars and shapes. Definuje stejné jakosti pro tyče.
EN 10088-2:2014 Stainless steels — Část 2: Technical delivery conditions for sheet/plate/strip for general purposes. EN 1.4301 (304), 1.4307 (304L), 1.4401 (316), 1.4404 (316L).
EN 10088-3:2014 Stainless steels — Část 3: Technical delivery conditions for semi-finished products, bars, rods, and profiles for general purposes.
ASTM F139 Wrought 18chromium-14nickel-2.5molybdenum stainless steel sheet and strip for surgical implants.
NACE MR0175 / ISO 15156 Materials for use in H2S-containing environments in oil & gas production. Definuje 316L jako přijatelnou pro sirný (sour) provoz do stanoveného parciálního tlaku.
ASTM A479/A479M Stainless steel bars and shapes for use in boilers and other pressure vessels.
EN 10204:2004 Types of inspection documents (certifikát 3.1 podle wiki stránky o EN 10204).
ASTM G150 Standard test method for electrochemical critical pitting temperature testing of stainless steels.
ASTM A262 Standard practices for detecting susceptibility to intergranular attack in austenitic stainless steels. Postupy A (lept kyselinou šťavelovou), B (Streicher), C (Huey), E (Strauss).
Kdy mám zvolit 316L místo 304?
Zvolte 316L vždy, když bude díl trvale vystaven chloridům — slaná voda, solná mlha, námořní atmosféra, posypové soli, solanka, ocet nebo jiné chloridové potravinářské produkty, farmaceutické CIP roztoky nebo tělní tekutiny. 316L (nebo 304L) zvolte také tehdy, pokud bude díl zavařen do sestavy, zejména u tlustých průřezů. Pro čistě interiérové, suché, konstrukční nebo dekorativní použití je 304 správná volba a ušetří 30–50% nákladů na materiál.
Je 316L totéž jako implantátová jakost 316L?
Ne — implantátová jakost 316L je definována normou ASTM F138 (pro tyče a drát) nebo ASTM F139 (pro plechy a pásy). Má přísnější limity složení slitiny (zejména Ni, Cr, Mo, N) a přísnější požadavky na dokumentaci (plná dohledatelnost, řízený zdroj tavení, řízená povrchová kvalita). Obecná 316L podle ASTM A240 je přijatelná pro farmaceutická procesní zařízení a chirurgické nástroje, které se neimplantují, ale u implantátů musíte předepsat ASTM F138.
Rozeznáte 304 a 316L magnetem?
Ne, spolehlivě ne. Obě jsou austenitické nerezové oceli a obě jsou při správném žíhání nemagnetické. Po tváření za studena (např. lisování za studena, hluboké tažení, obrábění) mohou být obě mírně magnetické (permeabilita až 1.5–3), ale efekt je u obou jakostí podobný. Jediný spolehlivý způsob, jak je ve výrobní hale rozlišit, je přenosná XRF (rentgenová fluorescence), tedy PMI (positive material identification); obsah Mo přečte během sekund. Naměřené 2–3% Mo = 316L; žádné Mo = 304.
Proč je 316L dražší než 304?
Dva důvody. Za prvé, molybden je dražší než železo a chrom, které nahrazuje. Za druhé, 316L obsahuje o 2–3% více niklu než 304 a nikl je největším cenovým faktorem u austenitických nerezových ocelí. Výsledek: 316L je trvale o 30–50% dražší za kg tyče nebo desky než 304, přičemž delta se hýbe s cenami niklu na LME a Mo. U hotového obráběného dílu je přirážka obvykle 8–15% z ceny dílu (protože materiál tvoří jen 20–40% nákladů na díl).
Rezaví 316L?
316L v tradičním smyslu nerezaví (nevytváří červenohnědý oxid železa), ale může korodovat — konkrétně důlkovou a štěrbinovou korozí v prostředí s chloridy. Přídavek Mo důlkovou korozi oddaluje, ale neodstraňuje. V horké mořské vodě (> 30–40 °C) nebo pod usazeninami vytvářejícími štěrbiny (plochy pod těsněním, nánosy soli, závitová spojení) začne 316L dříve či později důlkově korodovat. Pro trvalý provoz v horkých chloridech potřebujete vyšší jakost — 904L, duplex 2205 nebo superduplex 2507.
Mohu svařit 304 s 316L?
Ano, ale platí pravidla pro volbu přídavného materiálu. Standardní praxe je použít přídavný materiál odpovídající základnímu kovu nižší jakosti — pro 304 s 316L použijte drát 308L (což je standardní přídavný materiál pro 304). Použití drátu 316L na základ 304 vytváří ve svaru galvanický nesoulad — drát 316L je ušlechtilejší než základ 304, takže přednostně koroduje základ 304. Výjimkou je případ, kdy je celá sestava v chloridovém provozu; pak někteří svářeči používají 309LMo nebo drát 316L pro vyšší obsah Mo ve svaru; pro konkrétní případ se řiďte svou specifikací svařovacího postupu (WPS).
- ASTM A240/A240M: Chromium and chromium-nickel stainless steel plate, sheet, and strip for pressure vessels — 304 (S30400), 304L (S30403), 316 (S31600), 316L (S31603), limity složení a obsah Cr/Mo/N relevantní pro PREN
- ASTM A276/A276M: Stainless steel bars and shapes — stejná označení jakostí pro tyče
- EN 10088-2:2014: Stainless steels — Část 2: Sheet/plate/strip — EN 1.4301 (304), 1.4307 (304L), 1.4401 (316), 1.4404 (316L)
- EN 10088-3:2014: Stainless steels — Část 3: Bars, rods, and profiles
- ASTM F138: Wrought 18Cr-14Ni-2.5Mo stainless steel bar and wire for surgical implants (implantátová jakost 316L)
- ASTM G48: Pitting and crevice corrosion resistance by ferric chloride solution — metoda A (CPT), metoda B (CCT)
- ASTM G150: Electrochemical critical pitting temperature testing of stainless steels — odvození PREN a měření CPT v 3.5% NaCl
- NACE MR0175 / ISO 15156: Materials for use in H2S-containing environments in oil and gas production (pro sirný provoz je požadováno PREN ≥ 25)
- ASTM A262: Detecting susceptibility to intergranular attack in austenitic stainless steels (test senzitizace pro 304 vs 304L / 316L, jakosti L)
Potřebujete poradit s volbou 304 vs 316L pro váš CNC díl?
Jsme dodavatel CNC obrábění, který pracuje s 304, 304L, 316 a 316L (včetně implantátové jakosti ASTM F138). Pošlete nám své provozní prostředí, požadavky na svařování a specifikaci povrchu — doporučíme správnou jakost a naceníme ji s hutním atestem 3.1.
Poptat cenovou nabídku