Domů / Wiki / Kvalita a audit / Průvodce EN 10204

Materiálový atest EN 10204: 2.1, 2.2, 3.1 a 3.2 vysvětlené pro nákupčí a dodavatele

EN 10204 je evropská norma, která definuje čtyři typy inspekčních dokumentů (2.1, 2.2, 3.1, 3.2) pro kovové výrobky. Typ, který potřebujete, závisí na tom, co vyrábíte, kdo je váš zákazník a zda díl nese regulační tlak nebo bezpečnostní riziko. Většina lidí z nákupu a QA ví, že potřebuje „atest 3.1“, ale nedokáže vysvětlit rozdíl mezi 3.1 a 3.2 ani proč 2.1 nestačí na díl namáhaný tlakem.

Co je EN 10204 — a proč na čísle typu záleží

EN 10204 je evropská norma „Kovové výrobky — Typy inspekčních dokumentů“. Aktuální verze je EN 10204:2004 (s dodatkem z roku 2017, který upřesňuje vztah k PED). V roce 2004 nahradila starší DIN 50049, i když se nomenklatura DIN 50049 (Werkszeugnis, Abnahmeprüfzeugnis) v německy mluvících zemích stále používá hovorově.

Norma definuje čtyři typy inspekčních dokumentů, odlišené podle toho, kdo dokument vydává a jak jsou zkušební výsledky ověřeny:

TypNázev dokumentuKdo ho vydáváOvěřeníTypické použití
2.1Prohlášení o shoděVýrobce (hut)Vlastní prohlášení — hut uvádí, že produkt splňuje objednávku, ale nejsou uvedeny žádné výsledky zkoušekNekritické komerční díly; standardní tyčový materiál pro aplikace bez vlivu na bezpečnost
2.2Zkušební protokolVýrobce (hut)Nespecifické výsledky zkoušek z běžného produkčního zkoušení huti — ne nutně na skutečně dodané šaržiNekritické díly, kde nákupčí chce určitou indicii o vlastnostech, ale ne důkaz pro konkrétní šarži
3.1Inspekční certifikátVýrobce (hut) — podepsaný oprávněným inspektorem huti, který je nezávislý na výrobním odděleníSpecifické výsledky zkoušek na skutečně dodané šarži (číslo tavby, číslo šarže)Většina obrobených dílů, konstrukční komponenty, automobilový průmysl, všeobecná strojařina, ropa a plyn
3.2Inspekční certifikátOprávněný inspektor výrobce a oprávněný zástupce nákupčího (nebo nezávislá třetí strana určená podle EN 10204 3.2)Specifické výsledky zkoušek ověřené jak hutí, tak nezávislou stranouTlaková zařízení (PED), díly kritické pro bezpečnost, jaderná energetika, některé letecké a offshore aplikace
Číslo typu je rozdíl mezi „věřte nám“ a „dokažte to“. Atest 2.1 je hut, která říká „vyrobili jsme to podle vaší specifikace“. Atest 3.1 je hut, která říká „zde jsou skutečné výsledky zkoušek této konkrétní tavby oceli, kterou jste dostali, podepsané osobou nezávislou na dílně, kde vznikla“. Atest 3.2 přidává nezávislý druhý podpis — buď inspektora nákupčího, nebo inspekční agenturu třetí strany.

Co je atest EN 10204 3.1?

Atest 3.1 je inspekční certifikát vydaný hutí a podepsaný oprávněným inspektorem, který je organizačně nezávislý na výrobním oddělení huti, a uvádí skutečné výsledky zkoušek — chemii a mechanické vlastnosti — pro konkrétní tavbu kovu, kterou jste dostali. Je to jeden ze čtyř typů inspekčních dokumentů (2.1, 2.2, 3.1, 3.2) definovaných normou EN 10204:2004 (ve znění dodatku 2017) a je výchozím požadavkem pro většinu obrobených dílů, automobilové sériové díly (prvek 10 PPAP podle AIAG) a minimem pro tlaková zařízení kategorie I–II podle PED.

Atest 3.1 musí obsahovat všechny následující náležitosti — pokud některá chybí, není to platný 3.1:

  • Prohlášení o shodě s objednávkou.
  • Číslo tavby / šarže, dohledatelné k dodanému produktu.
  • Skutečné chemické složení — naměřené hodnoty pro tuto tavbu, ne jen limity specifikace.
  • Skutečné výsledky mechanických zkoušek pro tuto tavbu/šarži: mez kluzu, mez pevnosti v tahu, tažnost, tvrdost (a rázová houževnatost, kde je předepsána).
  • Jméno a podpis oprávněného inspektora huti, který musí být nezávislý na výrobním oddělení.

Co atest 3.1 neobsahuje: podpis nezávislé třetí strany. To je hranice mezi 3.1 a 3.2. Atest podepsaný obchodníkem huti, account manažerem nebo vedoucím výroby technicky není platný 3.1 — signatář musí působit v kvalitativní funkci huti, odděleně od výroby.

2.12.23.13.2
Název dokumentuProhlášení o shoděZkušební protokolInspekční certifikátInspekční certifikát
Historický název podle DIN 50049 (stále hovorově používaný)Werkszeugnis 2.1Werkszeugnis 2.2Abnahmeprüfzeugnis 3.1.A / 3.1.B / 3.1.CAbnahmeprüfzeugnis 3.2
Kdo podepisujePouze hut, bez jmenovaného inspektoraPouze hutOprávněný inspektor huti, nezávislý na výroběOprávněný inspektor huti plus zástupce nákupčího nebo nezávislá třetí strana určená podle EN 10204 3.2
Jsou výsledky zkoušek specifické pro vaši tavbu?Nejsou uvedeny žádné výsledky zkoušekNespecifické (ne nutně vaše šarže)Ano — povinnéAno — povinné
Podpis nezávislé třetí strany?NeNeNePovinný
Typická minimální aplikaceStandardní / nekritické dílyNekritické díly, kde nákupčí chce určitou indicii o vlastnostechVětšina obrobených dílů; automobilový PPAP; PED kat. I–II; konstrukční ocel podle EN 1090PED kat. III–IV; ropa a plyn / offshore (prostředí podle NACE MR0175); díly kritické pro bezpečnost
Čtěte číslo typu jako úroveň důvěry. 2.1 = „vyrobili jsme to podle vaší specifikace“ (vlastní prohlášení). 2.2 = „zde jsou nějaké výsledky zkoušek, ale ne nutně z vaší šarže“. 3.1 = „zde jsou skutečné výsledky pro vaši tavbu, podepsané někým nezávislým na výrobě“. 3.2 = 3.1 s druhým, nezávislým podpisem. Pokud váš zákazník audituje vstupní materiál, dávají mu důkaz o šarži, který očekává, jen 3.1 a 3.2.

2.1 vs 2.2 vs 3.1 vs 3.2 — co který dokument skutečně obsahuje

Každý typ dokumentu má definovaný minimální obsah. Vědět, co je hut povinna na dokument uvést (a co často vynechává), je rozdíl mezi přijetím užitečného atestu a přijetím kusu papíru, kvůli kterému vás vyhodí při vstupní kontrole u zákazníka.

Obsah2.12.23.13.2
Prohlášení o shodě s objednávkou✓✓✓✓
Dohledatelnost čísla tavby / šarže k dodanému produktu✗volitelné✓ povinné✓ povinné
Skutečné chemické složení (naměřené hodnoty, ne jen specifikace)✗nespecifické✓ specifické pro tuto tavbu✓ specifické pro tuto tavbu
Skutečné výsledky mechanických zkoušek (mez kluzu, UTS, tažnost, tvrdost, ráz)✗nespecifické✓ specifické pro tuto tavbu/šarži✓ specifické pro tuto tavbu/šarži
Jméno a podpis oprávněného inspektora huti (nezávislého na výrobě)✗volitelné✓ povinné✓ povinné
Nezávisle ověřeno (inspektor nákupčího nebo třetí strana)✗✗✗✓ povinné
Proč na „oprávněném inspektorovi nezávislém na výrobě“ záleží. Atest 3.1 nepodepisuje obchodní zástupce huti, a v malé huti ani kvalitář. EN 10204 výslovně vyžaduje, aby signatář byl nezávislý na výrobním oddělení — tedy někdo, kdo nemá motivaci výsledky zkoušek zfalšovat. V dobře vedené huti je to osoba v centrální kvalitativní funkci s písemným pověřením od vedení huti. Ve špatně vedené huti podepisuje atest stejná osoba, která obsluhuje pec pro tepelné zpracování — což technicky splňuje požadavek „oprávněný“, ale je to přesně ten typ uspořádání, na který upozorní auditor vašeho zákazníka.

Který typ vaše aplikace potřebuje?

Typ atestu určuje aplikace. Níže je typické přiřazení — ověřte ho s nákupní specifikací zákazníka, protože mnoho OEM má přísnější vnitřní pravidla, než vyžaduje předpis.

AplikaceTypické minimumProč
Komerční obrobené díly bez bezpečnostní funkce (např. držáky, kryty, montážní desky)2.1 nebo 2.2Žádný regulační tlak; rozhodují náklady
Všeobecné strojní díly dodávané OEM, bez vlivu na bezpečnost3.1Standardní průmyslová praxe; QMS zákazníka očekává důkaz o šarži
Automobilové sériové díly (balíček PPAP)3.1Prvek 10 PPAP podle AIAG; klauzule 8.5.2 normy IATF 16949
Tlaková zařízení podle PED 2014/68/EU, kategorie I–IV3.1 (kat. I) až 3.2 (kat. III, IV)PED vyžaduje specifické ověření; vyšší kategorie vyžadují nezávislé ověření třetí stranou
Ropa a plyn, kyselé prostředí (NACE MR0175)3.1 minimum; 3.2 běžněSpecifikace koncových uživatelů (Shell, BP, Equinor, Aramco) obvykle vyžadují 3.2
Letectví (AS9100, ale obvykle ne EN 10204)MTC s dohledatelností tavby podle AMS 2774 nebo ekvivalentuLetectví obvykle používá normy AS9100 / AMS, ne EN 10204
Zdravotnické implantáty (ISO 13485, ASTM F136 / F138)Hutní atest podle ASTM A240 + dohledatelnost tavbyZdravotnictví se řídí ISO 13485 / ASTM, ne EN 10204
Konstrukční ocel pro stavby (EN 1090)3.1 s označením CE podle EN 1090-1Označení CE podle CPR (nařízení o stavebních výrobcích) vyžaduje kontrolu výroby ve výrobně + atest 3.1
Energetika (ASME Section I, IV, VIII)Dohledatelnost materiálu ve stylu ASME (striktně ne EN 10204, ale používá stejný koncept)ASME používá vlastní formuláře datových zpráv; EN 10204 může být doplňkový
Vazba na PED. Směrnice o tlakových zařízeních (2014/68/EU, přepracování původní 97/23/EC) vyžaduje, aby materiál v dílech namáhaných tlakem byl dohledatelný a ověřený. Pro kategorie I a II podle PED obvykle stačí atest 3.1. Pro kategorie III a IV vyžaduje PED buď atest 3.2, nebo atest 3.1 s ověřením třetí stranou od oznámeného subjektu. Nákupčí tlakových zařízení, kteří pro díly kategorie III/IV podle PED přijmou atesty 2.1 nebo 2.2, vystavují sebe i firmu regulačnímu riziku a odpovědnosti.

Za co oprávněný inspektor ručí — a za co ne

Častý omyl je, že oprávněný inspektor (ten, kdo podepisuje atest 3.1) nese osobní odpovědnost za metalurgii. Nenese. Atest 3.1 je řízený dokument, který potvrzuje, že oprávněný zástupce huti přezkoumal výsledky zkoušek a ty odpovídají objednávce. Signatář potvrzuje proces, ne metalurgický posudek.

Signatář potvrzujeSignatář NEPOTVRZUJE
Produkt vyrobila hut uvedená na atestuŽe je uvedená chemie optimální pro konečné použití u nákupčího
Uvedené číslo tavby odpovídá dodanému produktuŽe je díl vhodný pro konkrétní aplikaci
Uvedené výsledky zkoušek byly získány zkoušením této tavby / šarže podle citovaných zkušebních metodŽe se výsledky zkoušek budou opakovat u příští tavby
Výsledky zkoušek splňují specifikaci objednávky (nebo je uvedena odchylka)Že díl bude v provozu fungovat
Signatář je oprávněn podle příručky kvality huti a je nezávislý na výrobním odděleníŽe díl splňuje jakýkoli regulační požadavek nad rámec objednávky
Hledejte podpis „nezávislý na výrobě“. Atest 3.1 podepsaný obchodníkem huti, account manažerem nebo vedoucím výroby technicky není platný 3.1 — signatář musí být v kvalitativní funkci huti, organizačně oddělené od výroby. Většina velkých evropských hutí (např. Salzgitter, Voestalpine, SSAB) má samostatné inspekční oddělení, které atesty 3.1 podepisuje; malé hutě v jiných regionech ho často nemají, a proto zákazníci z regulovaných odvětví nakupují u jmenovitých hutí s atestem 3.1, kterému věří.

Vazba na PED 2014/68/EU — kdy je vyžadován 3.2

Směrnice o tlakových zařízeních (PED) je nařízení EU 2014/68/EU platné pro každé tlakové zařízení nebo sestavu s maximálním povoleným tlakem vyšším než 0.5 bar. Zařazuje zařízení do kategorií I–IV podle skupenství média, skupiny média a kombinace tlaku a objemu.

Kategorie podle PEDPožadovaný materiálový atest (podle harmonizované normy EN 10204)Ověření třetí stranou
Článek 4.3 (nízké riziko)2.1 nebo 2.2 přijatelné; 3.1 doporučenoNe
Kategorie I3.1Ne
Kategorie II3.1Ne
Kategorie III3.2 (nebo 3.1 + zapojení oznámeného subjektu)Ano — buď inspektor nákupčího, nebo oznámený subjekt
Kategorie IV3.2 s certifikací materiálu oznámeným subjektemAno — zapojení oznámeného subjektu povinné

Spojení mezi PED a EN 10204 je vytvořeno harmonizovanou normou EN 764-5 (Tlaková zařízení — Inspekční dokumentace). EN 764-5 výslovně odkazuje na EN 10204 a přidává požadavky specifické pro PED na inspekční certifikát (např. odkaz na označení CE, kategorii podle PED, číslo oznámeného subjektu, pokud je relevantní).

Praktická past: Stejná nerezová tvarovka může být objednána s atestem 2.1 pro všeobecně průmyslovou aplikaci a s atestem 3.2 pro tlakovou nádobu kategorie III podle PED. Hut i číslo tavby jsou stejné. Mění se jen typ atestu — 3.2 vyžaduje druhého signatáře od nákupčího nebo třetí strany. Pokud nákupčí omylem objedná 2.1, jediným řešením je nová objednávka se správným typem atestu, protože původní atest 2.1 nelze zpětně povýšit na 3.1 (hut nemůže dodatečně jmenovat nákupčího oprávněným inspektorem).

V čem se většina nákupčích mýlí — 5 nejčastějších chyb

Z případů zamítnutých atestů, které jsme viděli při vlastní vstupní kontrole i u kolegů z nákupní komunity, jsou toto chyby v atestech, které se objevují nejčastěji.

#ChybaProč k ní docházíOprava
1Nákupčí objedná 2.1 na díl kategorie III podle PEDNákup nezná kategorii podle PED, nebo díl není v kusovníku označen jako tlakovýOznačte tlakové díly v kusovníku; vyžadujte typ atestu v objednávce; školte nákup v problematice PED
2Hut vydá 3.1, ale signatářem je vedoucí výroby, ne kvalitativní funkceMalá hut, žádné samostatné inspekční odděleníNakupujte u jmenovitých hutí s akreditovaným inspekčním oddělením; auditujte proces vydávání atestů u huti
3Atest uvádí chemii, ale ne výsledky mechanických zkoušek (nebo naopak)Hut omylem vynechal jednu část, nebo nejde o „úplný“ 3.1Objednávka musí uvádět každou požadovanou zkoušku; vstupní kontrola kontroluje každou část před převzetím
4Číslo tavby na atestu neodpovídá označení tyče / blokuHut expedoval z jiné tavby, než pro kterou byl atest vystavenVstupní kontrola fyzicky porovnává označení čísla tavby s atestem
5Atest je obecné PDF bez čísla objednávky, bez množství šarže, bez data dodáníHut znovu použil starou šablonu a zapomněl vyplnit pole specifická pro objednávkuObjednávka musí uvádět každé povinné pole; odmítněte každý atest s prázdnými nebo zástupnými poli
Kontrola čísla tavby je nejvíce podceňovaný krok. Trvá 30 sekund — porovnat číslo tavby vyražené na tyči / desce / výkovku s číslem tavby na atestu — a je to nejspolehlivější způsob, jak zachytit neshodu. Neshoda znamená, že atest ve skutečnosti nepokrývá materiál, který jste dostali. Nevynechávejte ji.

Jak objednat správný typ atestu — praktický postup

Pro nákupní a inženýrské týmy, které potřebují čistý opakovatelný proces:

  1. Identifikujte regulační režim. Je díl namáhán tlakem (PED)? Kritický pro bezpečnost (směrnice o strojích, EN ISO 13849)? Konstrukční (EN 1090)? Automobilový (IATF 16949)? Zdravotnický (ISO 13485)? Každý režim má vlastní pravidlo pro atesty.
  2. Přiřaďte režim k typu podle EN 10204. PED kat. III/IV → 3.2. Všeobecný průmysl → 3.1. Nekritické komerční díly → 2.2. Standardní materiál → 2.1.
  3. Uveďte atest v objednávce s úplnými požadavky. „Požadován atest EN 10204 3.1. Musí obsahovat: číslo tavby, množství šarže, chemii, mez kluzu, UTS, tažnost, tvrdost (nebo ráz, kde je předepsán), zkušební normy (ISO 6892-1, ISO 6506 atd.), podpis oprávněného inspektora. Atest musí být v angličtině nebo dvojjazyčný s angličtinou.“
  4. Proškolte vstupní kontrolu, aby ověřovala. Číslo tavby odpovídá materiálu. Atest má všechna povinná pole. Citované zkušební normy odpovídají objednávce. Signatář je v kvalitativní funkci huti, ne ve výrobě. Atest je datován do 12 měsíců od dodání (starší atesty → ptejte se proč).
  5. Odmítněte a následně to řešte. Pokud jakákoli kontrola selže, odmítněte šarži a požádejte hut o nové vystavení nebo nové zkoušky. Nepřijímejte „přijetí s odchylkou“ — odchylka se přenese do PPAP vašeho zákazníka a nakonec do terénní akce.
Dvojjazyčné atesty. Pokud nakupujete od evropských hutí, atest bude obvykle v angličtině nebo dvojjazyčný. Pokud nakupujete od čínských, japonských nebo korejských hutí, atest může být v místním jazyce — požádejte o anglický překlad nebo dvojjazyčný atest. Překlad musí obsahovat jméno a funkci signatáře; přeložený atest bez jména je varovný signál.

Jak ověřit atest 3.1, když dorazí?

Nejspolehlivější kontrola trvá 30 sekund: porovnejte číslo tavby vyražené na tyči, desce nebo výkovku s číslem tavby vytištěným na certifikátu. Neshoda znamená, že certifikát ve skutečnosti nepokrývá materiál, který jste dostali — odmítněte šarži. Kolem této základní kontroly proveďte u každého atestu 3.1 pětibodové ověření:

  1. Číslo tavby odpovídá materiálu. Fyzické označení na produktu vs. atest — nejvíce podceňovaný krok a nejspolehlivější způsob, jak zachytit neshodu.
  2. Všechna povinná pole jsou přítomna. Číslo objednávky, množství šarže, datum dodání, chemie, mez kluzu / UTS / tažnost / tvrdost (nebo ráz, kde je předepsán), citované zkušební normy a podpis oprávněného inspektora. Obecné PDF s prázdnými nebo zástupnými poli je odmítnuto.
  3. Citované zkušební normy odpovídají objednávce. Např. tah podle ISO 6892-1, tvrdost podle ISO 6506/6507/6508, chemie podle ASTM E415 / E1086.
  4. Signatář je v kvalitativní funkci huti, ne ve výrobě. Atest 3.1 podepsaný vedoucím výroby technicky není platný 3.1.
  5. Atest je datován do 12 měsíců od dodání. Starší atesty → před převzetím se zeptejte huti proč.
Nepřijímejte „přijetí s odchylkou“. Pokud jakákoli kontrola selže, odmítněte šarži a požadujte, aby hut atest znovu vystavil nebo znovu provedl zkoušky. Odchylka, kterou přijmete, se přenese do balíčku PPAP vašeho zákazníka a může se později objevit jako terénní akce. Poznámka: EN 10204 sám o sobě nedefinuje žádné datum expirace certifikátu — 12 měsíců je běžná praxe vstupní kontroly, ne požadavek zapsaný v normě.

Normy a zdroje

Základní norma
EN 10204:2004 / EN 10204:2004/AMD1:2017 Kovové výrobky — Typy inspekčních dokumentů. Definuje typy 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 a požadavky na ověření u každého z nich.
Související normy
EN 764-5:2014 Tlaková zařízení — Inspekční dokumentace. Spojuje EN 10204 s PED.
PED 2014/68/EU Směrnice EU o tlakových zařízeních. Definuje kategorie (I–IV) a požadavky na ověření materiálu.
EN 1090-1:2009+A1:2011 Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí — označení CE, kontrola výroby ve výrobně, certifikát FPC (odkazuje na EN 10204).
DIN 50049 (nahrazena) Starší německá norma — nomenklatura Werkszeugnis / Abnahmeprüfzeugnis odpovídá EN 10204 2.1 / 3.1 / 3.2.
ISO 10474:2013 Ocel a ocelové výrobky — Inspekční dokumenty. Ekvivalent EN 10204 v ISO (s drobnými rozdíly).
ASTM A480/A480M Všeobecné požadavky na ploché válcované nerezové a žáruvzdorné oceli (používá se pro atesty na straně ASTM, ne EN 10204).
Zkušební normy běžně citované na atestu 3.1
ISO 6892-1:2019 Tahová zkouška při pokojové teplotě.
ISO 148-1:2016 Zkouška rázem v ohybu podle Charpyho.
ISO 6506-1:2014 Tvrdost podle Brinella.
ISO 6507-1:2018 Tvrdost podle Vickerse.
ISO 6508-1:2015 Tvrdost podle Rockwella.
ASTM E415 / E1086 Optická emisní / XRF spektroskopie pro chemii.
EN 10002-1 (zrušena, nahrazena ISO 6892-1) Starší norma pro tahovou zkoušku.
Časté dotazy
Jaký je rozdíl mezi EN 10204 3.1 a 3.2?

Atest 3.1 vydává hut a podepisuje ho oprávněný inspektor huti, který je nezávislý na výrobě. Uvádí skutečné výsledky zkoušek konkrétní tavby materiálu, kterou jste dostali. Atest 3.2 má stejný obsah, ale navíc ho podepisuje oprávněný zástupce nákupčího nebo nezávislá třetí strana určená podle EN 10204 3.2. Atest 3.2 je vyšší úroveň ověření a vyžaduje se pro vysoce riziková tlaková zařízení podle PED 2014/68/EU kategorie III a IV a pro mnoho specifikací koncových uživatelů v ropě, plynu a offshore.

Je atest 2.1 přijatelný pro automobilový díl?

Ne — ne pro díl, který jde do balíčku PPAP nebo do jakékoli aplikace související s bezpečností. Prvek 10 PPAP podle AIAG (Výsledky materiálových a výkonnostních zkoušek) vyžaduje výsledky zkoušek specifické pro šarži, které poskytuje jen atest 3.1. Atest 2.1 je vlastní prohlášení bez zkušebních dat, což je pod laťkou pro automobilový průmysl. Pro PPAP musí být díl expedován s atestem 3.1, který uvádí chemii, mechanické vlastnosti a číslo tavby vázané k dodávce.

Lze atest 2.1 dodatečně povýšit na 3.1?

Ne. Atest 3.1 je dokument, který musí být vydán v době výroby a podepsán oprávněným inspektorem huti. Hut nemůže 2.1 zpětně převést na 3.1 — zkušební data buď v té době zachycena byla (a pak měl atest být 3.1 od začátku), nebo nebyla. Jediné možnosti jsou nová objednávka materiálu se správným typem atestu, nebo nezávislé otestování a recertifikace materiálu (vzácné, drahé a zákazníkem obvykle nepřijímané). Vždy objednávejte správný typ atestu předem.

Kdo je „oprávněný inspektor“ na atestu 3.1?

Oprávněný inspektor je osoba v kvalitativní funkci huti, která je organizačně nezávislá na výrobě, byla formálně písemně pověřena vedením huti a je jmenována v příručce kvality huti. Ve velké huti je to osoba v centrálním inspekčním nebo kvalitativním oddělení. V malé huti to může být stejná osoba, která vykonává i jiné kvalitativní funkce, ale stále musí být nezávislá na výrobním oddělení, které produkt vyrobilo. Na atestu musí být jméno, funkce a razítko huti nebo elektronický podpis.

Vztahuje se EN 10204 na nekovové materiály?

Ne. EN 10204 se vztahuje pouze na kovové výrobky (ocel, nerez, hliník, měď, titan, niklové slitiny). Pro plasty, elastomery a kompozity platí jiné normy — např. ISO 1043 pro označování plastů, EN 10245 pro povlaky drátů nebo materiálově specifické normy ISO/ASTM. Pro polymery používané ve styku s potravinami nebo ve zdravotnictví příslušné předpisy (EU 10/2011, FDA 21 CFR, USP Class VI) na EN 10204 vůbec nestojí.

Jaký je rozdíl mezi EN 10204 a DIN 50049?

DIN 50049 byla německá předchůdkyně EN 10204 a dnes je nahrazena. Nomenklatura DIN 50049 (Werkszeugnis 2.1, Werkszeugnis 2.2, Abnahmeprüfzeugnis 3.1.A, 3.1.B, 3.1.C, 3.2) se v německy mluvících zemích stále používá hovorově, ale byla nahrazena čísly typů EN 10204. Přiřazení je: DIN 50049 2.1 = EN 10204 2.1; 2.2 = 2.2; 3.1.A/B/C = 3.1; 3.2 = 3.2. Když uvidíte německý hutní atest s odkazem na „Abnahmeprüfzeugnis 3.1“, je to atest 3.1 podle EN 10204.

Co je atest EN 10204 3.1 jednou větou?

Inspekční certifikát vydaný hutí a podepsaný oprávněným inspektorem, který je nezávislý na výrobě, uvádějící skutečné chemické složení a výsledky mechanických zkoušek pro konkrétní tavbu kovu, kterou jste dostali — výchozí požadavek pro obrobené díly, automobilový PPAP (prvek 10 PPAP podle AIAG) a tlaková zařízení kategorie I–II podle PED.

Jak dlouho je atest EN 10204 platný?

Norma sama o sobě nedefinuje datum expirace. Běžná praxe vstupní kontroly považuje certifikát za neaktuální, je-li datován více než 12 měsíců před dodávkou, ke které patří, a žádá hut o vysvětlení nebo nové vystavení. Kontrola data a čísla tavby společně zachytí většinu problémů s atesty.

Je ISO 10474 totéž co EN 10204?

ISO 10474:2013 je ekvivalent v ISO pokrývající stejné typy inspekčních dokumentů pro ocel a ocelové výrobky, s drobnými rozdíly. EN 10204 zůstává referencí uváděnou na evropských hutních atestech; když nákupčí stanoví „EN 10204 3.1“, měl by ekvivalentní certifikát podle ISO 10474 přijmout jen tehdy, poskytuje-li stejné výsledky specifické pro šarži a nezávislého signatáře.

Zdroje a normy, na které odkazujeme
  1. EN 10204:2004 / EN 10204:2004/AMD1:2017: Kovové výrobky — Typy inspekčních dokumentů (2.1, 2.2, 3.1, 3.2)
  2. EN 764-5:2014: Tlaková zařízení — Inspekční dokumentace (spojuje EN 10204 s PED)
  3. PED 2014/68/EU: Směrnice EU o tlakových zařízeních (kategorie I–IV)
  4. EN 1090-1:2009+A1:2011: Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí — označení CE, FPC
  5. DIN 50049 (nahrazena): Starší německá norma, jejíž nomenklatura je dnes přiřazena k EN 10204
  6. ISO 10474:2013: Ocel a ocelové výrobky — Inspekční dokumenty (ekvivalent EN 10204 v ISO)
  7. ISO 6892-1:2019: Tahová zkouška při pokojové teplotě (běžně citovaná na atestech 3.1)
  8. AIAG PPAP 4. vydání, prvek 10: Výsledky materiálových a výkonnostních zkoušek (pro automobilové díly vyžaduje atest 3.1)

Potřebujete k objednávce hutní atest 3.1 nebo 3.2?

Dodáváme CNC obrobené díly s úplnými hutními atesty EN 10204 3.1 — chemie, mechanické vlastnosti, dohledatelnost čísla tavby a podpis oprávněného inspektora. Pro díly kategorie III / IV podle PED umíme zajistit 3.2 prostřednictvím inspekčních agentur třetích stran.

Vyžádat cenovou nabídku