Domů / Wiki / Referenční tabulky / Metody kontroly CNC dílů v porovnání

Metody kontroly CNC dílů v porovnání

Sedmnáct měřicích a NDT metod porovnáno podle geometrických schopností, přesnosti, cenové úrovně, času cyklu a kvalifikace, s propracovanými příklady CMM a UT.

Metody kontroly v porovnání (17 metod; cenová úroveň je redakční)

MetodaMěří (rozsah GD&T)Přesnost / rozsahCenová úroveňCyklus na dílDestruktivní?Kvalifikace operátoraDetekujeNormaZdroj
CMM, bridge (touch-trigger / scanning)velikost, poloha, rovinnost, kulatost, kolmost, rovnoběžnost, soustřednost, profil — plné 3D GD&TMPE ±(1.7–2.5 + L/250–300) µm; high-end ±(0.6 + L/1000) µm; to ~1 m class53–15 minnekalibrační protokol ISO 10360 + měřič orientovaný v GD&Tjakákoli geometrická odchylka; sonda nenajde vnitřní dutinyISO 10360-2; ASME B89.4.1S1–S5
Blue-light / laser 3D scanningprofil povrchu, 3D best fit, mapa odchylek celého polepoint 0.017–0.05 mm; volumetric 0.02–0.1 mm41–4 min (scan + align)nestřední; dovednost síťování/zarovnáníodchylka tvaru po celém povrchu; na přímou viditelnost limituje podříznutí; vnitřní dutiny nedostupnéVDI/VDE 2634 Part 3S9, S10
Profile projector (optical comparator)2D profil, poloměr, úhel, rozteč, 2D skutečná poloha, hrany±(1.5–2.5 + L/100) µm; magnification ±0.1%; stage 203 × 102 mm typ.215 s–2 minnenízká; trénink paralaksa/hranodchylka 2D kontury, otřepy, profil závitu; žádná hloubka ani drsnostMitutoyo PJ/PH specsS6–S8
Vision measuring machine (VMM)2D velikost, poloha, malé prvky, vysoký počet prvků±(0.8–1.5) µm310–60 s autonenízká–střední; naprogramovat jednou, obsluhuje operátor2D geometrie na malých/plochých dílech; prvky definované hranouMitutoyo QV specsS6
Caliperslineární rozměr (vnější/vnitřní/hloubka/patka) rychlá kontrola±0.02–0.04 mm1secondsnežádná (všeobecná v dílně)hrubá chyba rozměru; ne pro GD&TISO 13385-1 classS6
Outside micrometerprůměr, tloušťka±0.001–0.003 mm1secondsnenízkáodchylka průměru/tloušťky; zapotřebí broušené ploškyISO 3611S6
Height gauge on surface platevýškové patky, 1D srovnávací, rysování±0.003–0.008 mm1< 1 minnenízkáchyba výšky/patky; úběh (runout) s pákovým příslušenstvímMitutoyo indicator classS6
Surface roughness tester (Ra/Rz stylus)Ra, Rz, Rt dle ISO 4287±0.5–2% of reading; resolution 0.001 µm; a 2 µm tip cannot resolve features below about 4 µm130 s per tracekontaktní, ale nedestruktivnínízká; trénink cutoff/filtruodchylka textury povrchu; ne tvarISO 4287; JIS B 0601S6
Hardness — Rockwell (HRB/HRC)objemová tvrdost (zástupný znak pevnosti / tepelného zpracování)±0.5 HRC bench class; loads 60/100/150 kgf1< 1 min per indentzůstává malý otisk (semi-destruktivní na kosmetickém povrchu)nízká; trénink postupu ASTM E18špatný stav tepelného zpracování; měkká místa; chybějící cementační vrstvaASTM E18 / ISO 6508S15, S16
Hardness — Brinell (HB)objemová tvrdost na hrubých/velkých dílech10 mm WC ball, 500/3000 kgf, 15 s; best on castings/forgings1about 1 minviditelný otisk (větší než HRC)nízkázáměna třídy vůči očekávanému HB; stav Q&TASTM E10 / ISO 6506S15, S16
Hardness — Vickers/Knoop micro (HV/HK)hloubka cementační vrstvy (CHD), tenké průřezy, příčný řez povlakuloads 10 gf–10 kgf; lab method2sample-prep dependent (minutes)řez + leštění — destruktivní pro dílstřední (metalurgická příprava)hloubka vrstvy mimo předpis; oduhličeníASTM E92/E384; ISO 6507S15, S16
Ultrasonic testing (UT, incl. PAUT/TOFD)vnitřní vady, tloušťka stěny, nedostatečné propojení (LOF)1–5 MHz; penetration 100–300 mm; TOFD depth ±0.5 mm on 25 mm wall; finds tight cracks < 0.1 mm3minutes per weld/jointneASNT Level II dle SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712vnitřní trhliny, dutiny, LOF, vměstky, ztráta tloušťkyASTM E428/E317; EN 1714; ASME Sec V; AMS 2632S11, S12
Magnetic particle testing (MT)povrchové a podpovrchové trhliny ve feromagnetických dílechcracks below the 1.6 mm class band (A903 MT column); dry/wet, visible/fluorescent1minutesne (může vyžadovat odmagnetování/čištění)ASNT Level I/II; NAS 410 pro letectvíbrusné, únavové a kalící trhliny; švy (seams)ASTM E709; E1444 (aero); ISO 9934S13, S14, S24
Liquid penetrant testing (PT)trhliny otevřené na povrch, jakýkoli materiál vč. neželeznýchpairs with MT on castings (MT below 1.6 mm, PT complementary); fluorescent more sensitive than visible115–60 min (dwell incl.)ne (zbytky čistitelné)ASNT Level I/IIpovrchové trhliny, ústí pórovitosti, švy — vč. hliníku a austenitického nerezuASTM E165/E1417S14
Radiographic testing (RT / X-ray)vnitřní dutiny, pórovitost, vměstky, prospálení svaruvolume defects by density contrast; thickness limit set by energy (typ. ≤ 100 mm steel; Co-60/linac beyond)410–30 min per exposurene (radiační riziko pro operátora, ne pro díl)ASNT Level II; licence radiační bezpečnosti (závislá na lokalitě)pórovitost, smršťoviny, struska, LOF (rovinné vady citlivé na úhel)ASTM E94; EN 17635; ASME Sec VS11
Salt-spray cabinet (NSS)odolnost povlaků proti korozi5% NaCl, 35 °C per ASTM B117 / ISO 9227; screening only224–1000+ h cabinet (parallel batch)ano pro zkoušený vzorek (expozice degraduje povrchovou úpravu)nízká; obsluha komoryselhání povlaků: začátek bílého/červeného rzi, puchýře, podlézání (creep)ASTM B117; ISO 9227batch1 T3 table (caliber cross-reference)
PMI — OES spark / XRF / helium leak testchemické složení (OES všechny prvky vč. C; XRF bez C); hermetičnostOES 0.01% class (carbon weak — LECO combustion better); XRF portable non-destructive; helium MSD 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 sOES/XRF 2; helium 3OES/XRF seconds; helium minutesOES zanechává jiskrovou značku (slabou); XRF a helium nedestruktivnítrénink na přístroj OES/XRF + postup PMI; trénink vakuové techniky heliazáměna třídy, chemie vstupního materiálu mimo předpis, rychlost úniku nad limitASTM E415/E1086/E572; API RP 578; helium: vendor nameplateS20–S23
Jak číst tuto tabulku. Cenová úroveň 1 (nejnižší) až 5 (nejvyšší) je redakční hodnocení sestavené z publikovaných ukotvení cen vybavení (CMM třída kolem $215K, skener $142K, projektor $48.5K) — není to hodnota normy. Sloupec GD&T uvádí charakteristiky ASME Y14.5 / ISO 1101, které metoda dokáže vyhodnotit. Hodiny v solné mlze jsou screeningové srovnání, ne životnost venku (týž kalibr jako tabulka tloušťky povlaků). Rychlosti úniku helia jsou štítkové hodnoty přístrojů s konzervativním kalibrem na úrovni metody zapsaným v konfliktech.

Jakou přesnost CMM potřebuji k ověření zápisu polohy ±0.02 mm?

Mostní CMM na ±(1.7–1.9 + L/300) µm to rozřeší s rezervou zhruba 7:1 — na 300 mm je MPE asi ±2.7–2.9 µm proti toleranční zóně 20 µm, uvnitř pravidla palce 4–10:1. Rozraďte každý účel matricí níže, než si rezervujete čas stroje.

Účel kontrolyPrimární metodaRychlý screeningVyloučené / neúčinnéUkotvení přesnosti
Size + full GD&T (position/profile/flatness)CMMblue-light scan (full profile fields)šubler nemůže vyhodnotit GD&TMPE ±(1.7 + L/300) µm
Small 2D profile / thin deformable partsprojector / VMM—kontaktní sondy deformují tenké stěny±(1.5 + L/100) µm
Surface roughness Ra/Rzstylus roughness tester—CMM a projektor nemohou měřit drsnost±0.5–2% of reading
Heat-treat condition checkRockwell HRC (batch sampling)Brinell (rough large parts)sama tvrdost nemůže identifikovat třídu±0.5 HRC
Case depth (carburized/nitrided)Vickers micro section—makro tvrdost (HRC/HB) nevidí vrstvuCHD per ISO 2639
Internal flaws (cracks/voids/LOF)UT incl. PAUT/TOFDRT (best on volume defects)MT/PT vidí jen povrchové ústíTOFD depth ±0.5 mm per 25 mm
Surface cracks (ferromagnetic)MTPT (only option for non-ferromagnetic)UT blízkého pole maskuje povrchMT below the 1.6 mm class
Coating corrosion comparisonNSS salt spray—hodiny v komoře ≠ venkovní životnost (ISO 10683)endpoint must state white vs red rust
Grade / mix-up verification (incoming)OES (carbon matters) or XRF (no carbon)spark test (shop qualitative)XRF nevidí uhlík — nedokáže oddělit 304 od 304LOES 0.01% class
Hermeticityhelium mass spectrometrypressure decay (coarse leaks)bublinková metoda lokalizuje jen hrubé úniky5×10⁻¹² Pa·m³/s class

Dokáže šubler zkontrolovat GD&T skutečnou polohu?

Ne — přesnost šubleru ±0.02–0.04 mm podporuje jen lineární rozměr; poloha potřebuje CMM (třída ±(1.7 + L/300) µm). Ruční nářadí zůstává cenné pro to, co skutečně rozřeší:

Ruční nářadíPřesnostCo doopravdy rozřeší
Calipers±0.02–0.04 mmrychlá kontrola lineární vnější/vnitřní/hloubka/patka — žádné GD&T
Outside micrometer±0.001–0.003 mmprůměr a tloušťka
Height gauge±0.003–0.008 mmvýškové patky; úběh s pákovým příslušenstvím
Stylus roughness tester±0.5–2% of readingjen Ra/Rz — ne tvar, ne rozměr

Jak dlouho trvá kontrola CMM na plné FAI na díl?

Počítejte 3–15 min na díl na mostním CMM — 14 min je typických pro díl se 7 poloměry R0.15 ± 0.02 a stupňovaným otvorem. Prescreening profilovým projektorem (pod 90 s na díl) zkracuje frontu CMM; o kolik, závisí na vašem plánování — berte to jako redakční odhad dílny, ne údaj zdroje.

Ukotvení času / nákladůHodnotaStatus
Bridge CMM cycle3–15 min per partpublikovaný rozsah
Landing-gear bushing case: 7 radii R0.15 ± 0.02 + stepped bore14 min per partpřípad zdroje
Projector pre-screenunder 90 s per partpublikováno
CMM queue-time reduction from pre-screeningscheduling-dependent (editorial estimate)žádný údaj zdroje — záměrná náhrada nezdůvodněného tvrzení
CMM equipment anchor$215K classtabulka TCO
Scanner equipment anchor$142K classtabulka TCO
Projector equipment anchor$48.5K classtabulka TCO

Dokáže skenování modrým světlem nahradit mé CMM pro podepisování GD&T?

Ne pro polohu vnitřních prvků — skenery dosáhnou přesnosti bodu 0.017–0.05 mm a dávají mapu profilu celého pole, ale na přímou viditelnost limitují slepé otvory. Používejte je na profil povrchu; CMM nechte na dative a skutečné poloze.

Třída skeneruUváděná přesnostPoznámka
GOM Scan 10.017 mm single pointmeterovací norma VDI/VDE 2634 Část 3
ATOS Q0.02 mm classjmenovitá hodnota aktuální generace
Handheld laser0.02 mm classimportovaná průmyslová úroveň
ATOS (2010 lab data)0.002–0.02 mm, single frame 1 sstarší široký pás ponechán pro referenci

Jak přesná je dílní zkouška Rockwell?

±0.5 HRC na stolním přístroji při 60/100/150 kgf — dost na ověření pásu předkalené oceli 4140 na 28–34 HRC, ale tvrdost sama nemůže identifikovat třídu. Tři metody si práci dělí:

MetodaDělení práceNorma
Rockwell (HRB/HRC)dávkové ověření tvrdosti tepelně zpracovaných dílůASTM E18 / ISO 6508
Brinell (HB)hrubé, velké díly: odlitky a výkovakyASTM E10 / ISO 6506
Vickers/Knoop micro (HV/HK)hloubka vrstvy (CHD), tenké průřezy, povlaky — destruktivní řezASTM E92/E384 / ISO 6507

Jak hluboko dokáže ultrazvukové zkoušení najít trhlinu?

Konvenční UT proniká 100–300 mm oceli při 1–5 MHz a TOFD změří hloubku trhliny na ±0.5 mm na stěně 25 mm — MT a PT zůstávají jen na povrchu. Kontrola tloušťky stěny: dozvuk ze zadní stěny 3.4 µs při 5,850 m/s čte 9.94 mm.

ParametrHodnotaZdroj
Frequency band1–5 MHz conventionalS11
Penetration in steel100–300 mmS11
TOFD depth sizing±0.5 mm on a 25 mm wallS11
Tight crack detectionbelow 0.1 mmS11
Thin-material spec0.5–12.7 mm at 2.0–10.0 MHzS12
Wall-thickness formula5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mmS11
QualificationASNT Level II (SNT-TC-1A / CP-189 / ISO 9712)S24

Proč můj kupující zamítl magnetickou částicovou zkoušku na hliníkovém držáku?

MT funguje jen na feromagnetickém materiálu (rozsah ASTM E709) — pro hliník a austenitický nerez je metodou povrchových trhlin penetrační zkouška (ASTM E165). Rozdělení přijetí odlitků, které kupující mate:

MetodaPokrýváZdroj
MTferomagnetické díly; detekuje trhliny pod pásem třídy 1.6 mmS13, S14
PTjakýkoli materiál; doplňková nad 1.6 mm na odlitcích — dělení práce, ne konfliktS14

Co dokáže XRF ověřit na vstupním materiálu?

Plná chemie slitin kromě uhlíku — takže XRF nedokáže oddělit 304 od 304L. Přidejte jiskrové OES (uhlík třídy 0.01%) nebo vyžadujte certifikát od závodu, když na uhlíku záleží; helium únik sedí ve stejném boxu nástrojů vstupního ověření:

Nástroj PMISílaLimit
XRFpřenosné, nedestruktivní, sekundy na odečetnedokáže detekovat uhlík
Spark OESvšechny prvky vč. uhlíku na třídě 0.01%zanechává malou jiskrovou značku; stolní přístroj
LIBSruční; rychlý screeningnižší přesnost než OES pro certifikaci
Carbon (LEEC combustion)přesný uhlík, když je OES na hranězničení vzorku
Helium MSD leak test5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, odezva pod 1 sštítková citlivost, nikoli záruka metody

Jak citlivá je zkouška úniku helia?

Heliový detektor úniku s hmotnostním spektrometrem rozřeší 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s během sekund — prahy zkoušky poklesem tlaku jsou o řády hrubší. Kalibr 10⁻⁹ viděný jinde je konzervativní údaj na úrovni metody; tato stránka cituje štítek přístroje a rozdíl si zapisuje.

KalibrCitlivostJak to číst
Instrument nameplate (MSD)5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, response < 1 svrchní dodavatelská třída (S22, UGC zdroj; zapsáno jako štítková hodnota)
Conservative method-level10⁻⁹ Pa·m³/s orderS23; může popisovat celé stanoviště, ne detektor
Pressure decay / bubbleorders of magnitude coarserzávislé na objemu a teplotě; žádný pevný práh (deklarovaná mezera)

Dokazují hodiny v solné mlze venkovní životnost?

Ne — hodiny ASTM B117 jsou screeningové srovnání; ISO 10683 uvádí, že urychlené výsledky nelze přímo vztahovat k provozu. Týž kalibr jako tabulka tloušťky povlaků, křížový odkaz:

ParametrHodnota
Electrolyte5% NaCl solution
Cabinet temperature35 °C
Solution pH6.5–7.2
Collection rate1–2 mL per 80 cm² per hour
Meaningscreening comparison — not outdoor service life

Které protokoly dokazují kontrolní schopnosti mého dodavatele?

Roční kalibrační certifikát CMM dle ISO 10360, seznam měřidel s certifikáty dohledatelnými dle ISO/IEC 17025 a certifikáty NDT operátorů ASNT Level II pokryjí většinu auditů kupujících. Sestavte je podle scénáře:

ScénářRozměrové důkazyDůkazy materiál / procesDodávaný výstup
AS9102 full FAI (new part number)protokol CMM o všech charakteristikách + ballooned výkres (Formulář 3)MTR/CoC + certifikáty HT/pokovování/NDT (Formulář 2)Formulář 1 + 2 + 3 + ballooned výkres
AS9102 delta FAI (revision / machine / supplier change)znovu změřit jen dotčené charakteristikycertifikáty jen pro změněné procesydelta Formulář 3 s odkazem na původní FAIR
PPAP Level 3 (automotive)rozměrový protokol + MSA / gauge R&Rprotokoly zkoušek materiálu / vlastnostíPSW + balíček 18 prvků, Cpk ≥ 1.67 na klíčových charakteristikách
Buyer capability auditroční kalibrační certifikát CMM dle ISO 10360 + seznam měřidel dohledatelných dle 17025certifikáty ASNT Level II + schválení dodavatelé zvláštních procesůjeden balíček pokryje většinu auditů

Kdy potřebuje díl znovu plné FAI?

AS9102 Rev C spouští plné FAI na nové číslo dílu, na změnu konstrukce v rozměru/tvaru/funkci, na změnu procesu nebo dodavatele, nebo na výrobní přestávku delší než dva roky — a po dvouleté přestávce norma dovoluje plné nebo delta FAI, takže si upřesněte, které z nich zákazník vyžaduje.

SpouštěčRozsah FAI
New part numberplné FAI
Design change affecting fit, form or functionplné FAI (nebo delta dle dohody)
Process or supplier changedelta FAI na dotčených charakteristikách
Production lapse over two yearsplné nebo delta FAI dle AS9102 Rev C — se zákazníkem potvrďte které
RevisionAS9102 Rev C, vydáno 2023-06

Je odečet polohy otvoru 0.092 mm skutečně mimo toleranci na Ø0.05?

Ano — a rozpočtový výpočet je to, co spor uzavírá. Kombinovaná standardní nejistota je √(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µm (k = 1); při rozšířeném kalibru zdroje U(k=2) ≈ ±0.018 mm. Oběma způsoby 0.092 − 0.018 = 0.074 mm stále překračuje radiální hranici 0.025 mm — odchylka trvá, nejde o chybu měření.

KrokPoložkaHodnotaPoznámka
1CMM MPE at L = 200 mm±(1.9 + 200/300) ≈ ±2.57 µmspecifikace třídy Zeiss Contura (S4/S5)
2Combined standard uncertainty u_c (k=1)√(6² + 4² + 5² + 3²) = √86 ≈ 9.3 µmsonda 6 + měřítko 4 + teplota 5 + nastavení 3, kvadrátový součet kořenů (rozpočet S3, hodnoty v µm)
3Expanded uncertainty U (k=2)≈ ±0.018 mm2 × u_c, dle vlastního kalibru zdroje U(k=2) = ±0.018 mm
4Verdict0.092 − 0.018 = 0.074 mm > 0.025 mmmimo toleranci trvá pod oběma kalibry — spor má smysl jen poblíž hranice (ISO 14253-1)
5Fitting requirement≥ 16 points, least-squares cylinder; 3-point method amplifies 4.3×praxe ověření S3

Jak prokazuji, že hřídel Ø120 mm z oceli 4140 Q&T nemá vnitřní trhliny?

UT, ne RT ani MT: MT/PT vidí jen povrch a plná tyč potřebuje vysokoenergetické RT, které rovinné vady stejně přehlédne. Použijte přímou hlavu s podélnými vlnami plus šikmou hlavu s příčnými vlnami při 2–5 MHz a vyhodnoťte dle ASME Sec V s operátory ASNT Level II.

KrokPoložkaHodnota
1Method eliminationMT/PT surface-only; RT needs high energy, insensitive to planar flaws
2Frequency selection2–5 MHz (fine-grained forging); 0.5–12.7 mm thin stock per AMS 2632 at 2.0–10.0 MHz
3Wall-thickness check5,850 m/s × 3.4 µs ÷ 2 = 9.94 mm
4Acceptance calibercrack-like (planar) indications evaluated per ASME Sec V; pressure-boundary forgings typically zero tolerance
5PersonnelASNT Level II; report bound to the day's calibration status

Jak tato čísla používat

  • Cenová úroveň 1–5 je redakční hodnocení z publikovaných ukotvení TCO (CMM třída $215K, skener $142K, projektor $48.5K) — není to hodnota normy a není to nabídka.
  • Zkrácení fronty CMM díky prescreeningu projektorem je záměrně uvedeno jako redakční odhad závislý na plánování: žádný údaj zdroje pro něj neexistuje a nezdůvodněné procentní tvrzení bylo z této stránky při ověřování odstraněno.
  • Aritmetika nejistoty: kombinujte rozpočty komponent kvadrátovým součtem kořenů při k = 1 a potom vynásobte 2 pro ~95% rozšířenou U(k=2) — citovat výsledek k=1 jako U je klasická chyba protokolu.
  • Vyhodnocení GD&T: jen CMM pokrývá všechny 3D charakteristiky; projektory a VMM jsou 2D přístroje, šubler a mikrometr nemohou vyhodnotit GD&T a měřiče drsnosti nevidí tvar.
  • Dělení práce NDT: MT jen feromagnetické povrchy (hliník a austenitické třídy jdou na PT), UT pro vnitřní a hloubkové měření, RT pro objemové vady, ale citlivé na úhel u rovinných vad, XRF slepý k uhlíku.
  • Hodiny v solné mlze jsou screeningová čísla, ne venkovní životnost — koncový bod (bílá vs červená rez) musí být uveden, týž kalibr jako tabulka tloušťky povlaků.
  • Akceptační protokol GB/T 16857.2-2017 je citován jen číslem normy (ekvivalent ISO 10360-2); samotný akceptační test ISO 10360-2 je 5 délek × 7 směrů × 3 opakování = 105 bodů.
  • Citlivosti úniku poklesem tlaku a bublinkovou metodou nemají citovatelný pevný práh (závislé na objemu/teplotě) — deklarovaná mezera, řazeno jen kvalitativně.

Časté dotazy

Jakou přesnost CMM potřebuji k ověření zápisu polohy ±0.02 mm?
Mostní CMM na ±(1.7–1.9 + L/300) µm to rozřeší s rezervou zhruba 7:1 — MPE asi ±2.7–2.9 µm na 300 mm proti zóně 20 µm.
Dokáže šubler zkontrolovat GD&T skutečnou polohu?
Ne — přesnost šubleru ±0.02–0.04 mm podporuje jen lineární rozměr; poloha potřebuje CMM.
Jak dlouho trvá kontrola CMM na plné FAI na díl?
Počítejte 3–15 min na díl na mostním CMM — 14 min je typických pro díl se 7 poloměry a stupňovaným otvorem; prescreening projektorem pod 90 s zkracuje frontu o část závislou na plánování (redakční odhad).
Dokáže skenování modrým světlem nahradit mé CMM pro podepisování GD&T?
Ne pro polohu vnitřních prvků — skenery dosáhnou 0.017–0.05 mm, ale jsou jen na přímou viditelnost; CMM nechte na dative a skutečné poloze.
Jak přesná je dílní zkouška Rockwell?
±0.5 HRC na stolním přístroji při 60/100/150 kgf — dostačující pro pás 28–34 HRC, ale tvrdost nemůže identifikovat třídu.
Jak hluboko dokáže ultrazvukové zkoušení najít trhlinu?
Konvenční UT proniká 100–300 mm při 1–5 MHz; TOFD změří hloubku na ±0.5 mm na stěně 25 mm.
Proč můj kupující zamítl magnetickou částicovou zkoušku na hliníkovém držáku?
MT funguje jen na feromagnetickém materiálu (ASTM E709) — hliník potřebuje penetrační zkoušku (ASTM E165).
Co dokáže XRF ověřit na vstupním materiálu?
Plnou chemii slitin kromě uhlíku — nedokáže oddělit 304 od 304L; přidejte jiskrové OES (třída 0.01%) nebo certifikát od závodu, když na uhlíku záleží.
Jak citlivá je zkouška úniku helia?
Heliový MSD rozřeší 5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s během sekund; prahy poklesu tlaku jsou o řády hrubší.
Dokazují hodiny v solné mlze venkovní životnost?
Ne — hodiny ASTM B117 jsou screeningové srovnání; ISO 10683 uvádí, že urychlené výsledky nelze přímo vztahovat k provozu.
Které protokoly dokazují kontrolní schopnosti mého dodavatele?
Roční kalibrační certifikát CMM dle ISO 10360, seznam měřidel dohledatelných dle 17025 a certifikáty operátorů ASNT Level II pokryjí většinu auditů kupujících.
Kdy potřebuje díl znovu plné FAI?
AS9102 Rev C: nové číslo dílu, změna rozměru/tvaru/funkce, změna procesu nebo dodavatele, nebo výrobní přestávka nad dva roky — případy přestávky mohou být plné nebo delta FAI dle požadavku zákazníka.

Normy a zdroje

  • S1 — CNC57, akceptační ukazatele CMM dle ISO 10360 / JIS B7440 (7 směrů × 5 délek × 3 opakování = 105 bodů)
  • S2 — GB/T 16857.2-2017 / ISO 10360-2 (ekvivalentní akceptační normy, citovány jen číslem — URL původního záznamu bylo zkráceno, při ověřování sníženo)
  • S3 — TestGageInsight, How does a coordinate measuring machine work (mostní ±(1.7+L/300), portálová ±(2.5+L/250), Leitz ±(0.6+L/1000); rozpočet nejistoty 6/4/5/3; U(k=2) ±0.018 mm; ukotvení TCO; 16 bodů / 4.3×)
  • S4 — JPT Online, specifikace CMM Zeiss (MPE 1.9 + L/300 µm)
  • S5 — výpisy MPE-E ±(1.9 + L/300) µm třídy Zeiss Contura (UGC přepisy, potvrzeny oficiálními specifikačními listy)
  • S6 — Japan Monozukuri Lab, tabulky přesnosti přístrojů Mitutoyo (mikrometry, šubler, SJ drsnost, CRYSTA-Apex, projektory, QUICK VISION)
  • S7 — Mitutoyo PH-A14 profilový projektor oficiální specifikace (rozlišení 0.001 mm, ±0.1%/±0.15%, stůl 203 × 102 mm)
  • S8 — TestGageInsight, aplikace a limity profilového projektoru (třída ±(1.5 + L/100), jen 2D, 22–48 s na díl)
  • S9 — úrovně přesnosti průmyslových skenerů (GOM Scan 1 0.017 mm, ATOS Q 0.02 mm; VDI/VDE 2634 Část 3) — přepis průmyslových Q&A
  • S10 — CAS Institute of Advanced Manufacturing, parametry skeneru ATOS (0.002–0.02 mm, 1 s na snímek, jednotka 2010)
  • S11 — Atlantis NDT, ultimativní průvodce ultrazvukovým zkoušením (1–5 MHz, 100–300 mm, TOFD ±0.5 mm/25 mm, úzké trhliny < 0.1 mm, ASNT Level II)
  • S12 — SAE AMS2632C, ultrazvuková kontrola tenkých materiálů 0.5–12.7 mm při 2.0–10.0 MHz
  • S13 — ASTM E709-21 oficiální stránka, průvodce magnetickou částicovou zkouškou
  • S14 — ASTM A903/A903M-99(2024), povrchové přijetí ocelových odlitků (MT pod 1.6 mm, PT doplňková, 5 akceptačních úrovní)
  • S15 — ZwickRoell, mapa norem zkoušení tvrdosti (E18/6508, E10/6506, E92-384/6507, E140)
  • S16 — TestMetals, praxe zkoušení tvrdosti (zatížení E18, E10 3000/500 kgf, mikro 10 gf–10 kgf)
  • S17 — SteelCalculator, graf tvrdosti ocelí (220↔19 až 660↔62; Fu ≈ 3.45 × HB)
  • S18 — BalloonPlot, kompletní průvodce FAI AS9102 Rev C (Formulář 1/2/3, ballooning, spouštěče)
  • S19 — New Tech Metals, AS9102 Rev C (účinný od 2023-06-28), FAI vs PPAP
  • S20 — UTEC, identifikace neznámého materiálu (tvrdost → jiskra → OES; OES třída 0.01%)
  • S21 — LGC Standards, průvodce PMI (XRF/OES/LIBS; ASTM E415/E572/E1086/E1999/E2465, API RP 578)
  • S22 — štítkové hodnoty heliového detektoru úniku s hmotnostním spektrometrem (5×10⁻¹²–5×10⁻¹³ Pa·m³/s, odezva < 1 s) — encyklopedický záznam, zapsáno jako štítkové
  • S23 — Shangling, metody zkoušky úniku plynu (bublinková / pokles tlaku / helium MSD, konzervativní kalibr 10⁻⁹)
  • S24 — Atlantis NDT, aplikační stránka ASTM E709 (ASNT Level I/II/III, E1444 letectví)
  • S25 — TestGageInsight, srovnání optického komparátoru vs CMM vs laserové skenování

Související stránky

Stáhnout tuto tabulku