CNC soustružení
Soustružení je nejrychlejší a nejlevnější způsob výroby válcových dílů — pokud se na něj díl skutečně hodí. Problém nastane, když někdo pošle hřídel se šestihrannými plochami a příčnými otvory do dílny s konvenčními soustruhy a pak se diví, že se v nabídce objeví navazující operace. Tato stránka vám pomůže vybrat správný typ soustruhu hned na začátku, vyhnout se obvyklým konstrukčním pastem a pochopit, co ve výrobní hale skutečně řídí náklady.
CNC soustružení vs. CNC frézování — který proces?
Začněte zde. Soustružení a frézování se zásadně liší: při soustružení se otáčí díl a nástroj je pevný, při frézování se otáčí nástroj a díl je pevný. Tento geometrický rozdíl určuje, který proces váš díl zvládne lépe — nebo zda potřebujete oba.
| Jak váš díl vypadá | Použijte | Proč | Nákladový faktor |
|---|---|---|---|
| Rovnoměrný nebo stupňovitý válec — hřídele, čepy, pouzdra, trysky | Pouze soustružení | Díl se otáčí, jeden nástroj obrábí vnější průměr, jiný vyvrtává vnitřní. Rychlý úběr materiálu, nejnižší cena za kus u válcové geometrie. | 1.0x (základ) |
| Válcové tělo pouze s axiálními prvky — středicí otvory, drážky pro O-kroužky, závity | Pouze soustružení | Vrtání, drážkování i závitování jsou standardní soustružnické operace. Frézka není potřeba. | 1.0x |
| Válec s rovinnými plochami, šestihranem, drážkami nebo příčnými otvory na vnějším průměru | Mill-turn nebo soustružení + navazující frézování | Mimostředné a radiální prvky vyžadují rotující nástroj. Mill-turn je udělá při jednom seřízení, dva samostatné stroje při dvou. | 1.5–2.5x |
| Skříň, konzola, deska, těleso — bez rotační symetrie | Pouze frézování | Soustružení nedokáže vytvořit neválcovou geometrii. Správným procesem je frézování. | N/A (frézování) |
| Dlouhý tenký díl (>10:1 L/D), úzká souosost, malý průměr | Švýcarské soustružení | Vodicí pouzdro podepírá tyč přímo v místě řezu. Žádný průhyb, vynikající souosost, rychlá doba cyklu v sérii. | 2.0–3.0x (amortizováno od 100 ks) |
| Složitá hřídel se soustruženými průměry, frézovanými drážkami pro pero a vrtanými radiálními otvory | Mill-turn centrum | Poháněné nástroje obrobí frézované a vrtané prvky, dokud je díl stále upnutý. Jedno seřízení, úzká tolerance polohy mezi všemi prvky. | 1.5–2.5x |
Srovnání typů soustruhů
„CNC soustruh“ není jediná věc. Potřebný stroj závisí na velikosti dílu, složitosti prvků, požadavcích na přesnost a velikosti dávky. Tabulka níže pokrývá tři hlavní typy, se kterými se při poptávání soustružených dílů setkáte.
| Parametr | Konvenční CNC soustruh | Mill-turn centrum | Švýcarský soustruh |
|---|---|---|---|
| Co dělá | Soustružení vnějšího i vnitřního průměru, zarovnávání, vrtání, závitování, drážkování — vše rotační | Všechny soustružnické operace + poháněné nástroje pro frézování, mimostředné vrtání, příčné otvory | Vysoce přesné soustružení dlouhých tenkých dílů s podporou vodicího pouzdra |
| Standardní tolerance | ±0.025 mm | ±0.015 mm | ±0.005 mm |
| Dosažitelná tolerance | ±0.01 mm | ±0.005 mm | ±0.002 mm |
| Kvalita povrchu (Ra) | 0.8–3.2 μm | 0.8–1.6 μm | 0.4–0.8 μm |
| Max. průměr | do 500–800mm (soustruhy s velkým sklíčidlem) | do 300–500mm | do 32mm tyčového materiálu (některé až 42mm) |
| Max. délka | do 2000mm+ (mezi hroty) | do 1000mm | neomezená z tyče (ale obvykle <300mm hotový díl) |
| Poměr L/D | do 10:1 (s koníkem), 4:1 (jen sklíčidlo) | do 6:1 | 20:1 a více |
| Možnosti frézování | Žádné — vyžaduje navazující operaci | Plné poháněné nástroje: stopkové frézy, vrtáky, závitníky | Omezené poháněné nástroje (zadní obrábění) |
| Protivřeteno | Volitelné (odběr) | Standardně u většiny | Standardně |
| Doba seřízení | 30–60 min | 60–120 min | 120–240 min (vodicí pouzdro) |
| Faktor hodinové sazby | 1.0x | 1.5–2.0x | 1.8–2.5x |
| Ideální velikost dávky | 1–10,000+ | 10–5,000 | 100–1,000,000+ |
Kdy použít švýcarské a kdy konvenční soustružení
Právě toto rozhodnutí se v nákupu nejčastěji pokazí. Švýcarské soustruhy jsou specializované vysokopřesné stroje, které vynikají v určitém rozsahu dílů. Mimo tento rozsah udělá konvenční soustruh stejnou práci za méně peněz. Zde je návod, jak se rozhodnout.
| Rozhodovací faktor | Použijte švýcarské soustružení, když | Použijte konvenční soustruh, když |
|---|---|---|
| Průměr dílu | ≤ 32mm tyčový materiál (některé stroje až 42mm). Švýcarský soustruh je postaven kolem vodicího pouzdra — větší průměry zpochybňují jeho smysl. | > 32mm. Konvenční soustruhy zvládnou sklíčidlo až do 800mm. Nad 50mm není co řešit. |
| Poměr délky k průměru | > 10:1, zejména > 20:1. Vodicí pouzdro podepírá tyč v místě řezu, takže díl o průměru 5mm může být dlouhý 200mm bez průhybu. | ≤ 10:1 s podporou koníka, ≤ 4:1 jen se sklíčidlem. Za touto hranicí se díl působením řezné síly prohýbá a ztrácíte kruhovitost i souosost. |
| Požadavek na souosost | < 0.01mm mezi vnějším a vnitřním průměrem. Vodicí pouzdro zajišťuje téměř nulovou házivost v místě řezu. Švýcarské soustružení dosahuje souososti, se kterou mají konvenční soustruhy potíže. | ≥ 0.01–0.025mm je přijatelné. Dobře seřízený konvenční soustruh s lunetou udrží 0.01mm při dobrém dni, ale ne spolehlivě v celé dávce. |
| Velikost dávky | ≥ 100 ks. Dlouhé seřízení se amortizuje. Od 1,000+ ks dělají doby cyklu švýcarského soustružení (často <30s) cenu na díl výrazně nižší než u konvenčního soustruhu. | < 100 ks nebo jednorázové zakázky. Rychlé seřízení, flexibilita. Bez vyrovnávání vodicího pouzdra. |
| Složitost prvků | Více stupňů vnějšího průměru, příčné otvory, prvky na zadní straně (protivřeteno), frézování — vše v jednom cyklu. Švýcarské stroje s osou B zvládnou působivé navazující operace. | Přímočaré soustružení: profily vnějšího i vnitřního průměru, závity, drážky, čelo. Pokud díl potřebuje frézování, jde na druhý stroj. |
| Kvalita povrchu | Ra 0.4–0.8 μm dosažitelné přímo ze stroje, bez broušení. Tuhé seřízení a blízkost nástroje dělají jemný povrch rutinou. | Typicky Ra 0.8–1.6 μm. Ra 0.4 vyžaduje samostatný dokončovací průchod s pomalým posuvem a ostrými destičkami, což prodlužuje dobu cyklu. |
| Typ materiálu | Mosaz, hliník, ocel, nerez — všechny fungují dobře. Snadnoobrobitelné jakosti (nerez 303, mosaz 360) jsou ideální pro maximalizaci trvanlivosti nástroje v sériové výrobě. | Jakýkoli obrobitelný materiál. Konvenční soustruhy jsou shovívavější k obtížným materiálům (titan, Inconel), protože používají těžší a tužší nástroje a hlubší záběry. |
Mill-turn: kdy se vyplatí
Mill-turn centra jsou nejuniverzálnější stroje v dílně na soustružené díly. Kombinují soustruh s poháněnými nástroji — rotačními frézami v revolverové hlavě, které umí frézovat, vrtat a závitovat, dokud je díl stále upnutý. Otázka nikdy nezní „je mill-turn lepší?“ (téměř vždy je). Otázka zní „ospravedlní úspora z jednoho seřízení vyšší sazbu stroje?“
Co mill-turn umožní při jediném seřízení
- Soustružené profily vnějšího i vnitřního průměru plus frézované plochy, šestihrany a drážky
- Radiální příčné otvory vrtané a závitované bez vyjmutí dílu ze sklíčidla
- Drážky pro pero frézované do hřídelí s polohovou přesností garantovanou strojem, nikoli přípravkem
- Šikmé otvory a drážky pomocí osy Y nebo B na víceosých mill-turn strojích
- Obrábění zadní strany na protivřeteni: díl se předá z hlavního do protivřetena, automaticky se otočí a obrobí se druhá strana — to vše bez lidské manipulace
Srovnání nákladů: dvě seřízení vs. jedno
| Scénář | Konvenční soustruh + samostatná frézka | Mill-turn (jediné seřízení) |
|---|---|---|
| Náklady na seřízení | 2 seřízení: seřízení soustruhu ($50–80) + seřízení frézky ($50–80) = $100–160 | 1 seřízení: $80–120 |
| Manipulace a přípravky | Díl se musí vypnout, přemístit a znovu upnout. Riziko posunu základny mezi operacemi. | Díl zůstává upnutý. Protivřeteno automaticky odebírá. Nulový posun základny. |
| Tolerance polohy | Řetězení mezi základnami soustruhu a frézky. Typicky ±0.05–0.1mm mezi soustruženými a frézovanými prvky. | Polohu garantuje stroj. ±0.01–0.02mm mezi všemi prvky. |
| Hodinová sazba | Soustruh: $40–60/hod. Frézka: $50–80/hod. Celkem závisí na dobách cyklu. | $70–120/hod. Vyšší sazba, ale méně celkových hodin. |
| Dodací lhůta | Delší — dva stroje se musí naplánovat postupně. | Kratší — jeden stroj, jeden program, jeden operátor. |
| Nejvhodnější velikost dávky | 1–5 ks, kde úspora seřízení méně váží než dostupnost stroje. | 10+ ks, kde se amortizace seřízení a úspora doby cyklu sčítají. |
Kdy se mill-turn vyplatí i za vyšší cenu
| Situace | Proč mill-turn vyhrává |
|---|---|
| Hřídel s drážkou pro pero + závitovým koncem + vrtaným radiálním otvorem | Všechny tři operace při jediném seřízení. Konvenční postup vyžaduje soustruh + frézku + vrtačku, minimálně dvě seřízení. |
| Těleso hydraulického rozdělovače se soustruženými porty a frézovanými dosedacími plochami | Závity portů se soustruží, dosedací plochy frézují, vše se vztahuje ke společným základnám. Odstraňuje řetězení tolerancí mezi operacemi. |
| Díl s prvky na obou koncích vyžadující úzkou souosost | Hlavní vřeteno obrobí přední konec, protivřeteno odebere díl a obrobí zadní konec. Souosost mezi konci garantuje stroj. |
| Sériová dávka (100+ ks) se soustruženými i frézovanými prvky | Úspora doby cyklu z jediného seřízení se sčítá. V sérii je mill-turn téměř vždy levnější než soustruh + frézka. |
| Složitá geometrie, která by na konvenčním vybavení potřebovala 3+ seřízení | Každé odstraněné seřízení ušetří $50–100 na práci a přípravcích a navíc odstraní řetězení tolerancí. |
Možnosti soustružení v kostce
| Parametr | Konvenční soustruh | Mill-turn | Švýcarský soustruh |
|---|---|---|---|
| Typická tolerance | ±0.025 mm | ±0.015 mm | ±0.005 mm |
| Nejlepší dosažitelná | ±0.01 mm | ±0.005 mm | ±0.002 mm |
| Kvalita povrchu (Ra) | 0.8–3.2 μm | 0.8–1.6 μm | 0.4–0.8 μm |
| Max. vnější průměr | 500–800 mm | 300–500 mm | 32 mm (tyč) |
| Max. délka | 2000+ mm | 1000 mm | neomezená z tyče |
| Min. vnitřní vrtání | 1–2 mm | 1–2 mm | 0.5 mm |
| Typy závitů | Metrické, UN, NPT, BSPT, zakázkové | Totéž + frézované závity | Metrické, UN, zakázkové |
| Přesnost závitu | 6H/6g (standard) | 6H/6g | 4H/4g dosažitelné |
| Kruhovitost | 0.005–0.01 mm | 0.003–0.005 mm | 0.001–0.003 mm |
| Souosost | 0.01–0.025 mm | 0.005–0.015 mm | 0.002–0.005 mm |
Běžné materiály pro soustružené díly
| Materiál | Obrobitelnost | Poznámky |
|---|---|---|
| Hliník 6061-T6 | Výborná | Rychlé řezy, dobrý povrch. Pozor na nárůstek — používejte ostré destičky nebo DLC povlak. Nejběžnější materiál pro soustružené prototypy. |
| Hliník 7075-T6 | Velmi dobrá | Pevnější než 6061, mírně lepivější. Vhodný pro konstrukční hřídele a pouzdra. |
| Konstrukční ocel 1045 | Dobrá | Standardní materiál hřídelí. Dobře se řeže s karbidem bez povlaku nebo s TiN. Tvoří souvislou třísku — doporučují se destičky s utvařečem třísky. |
| Nerez 304 | Střední | Rychle se zpevňuje za studena. Hloubku záběru držte nad 0.5mm, abyste se vyhnuli zpevněné ploše. Doporučují se destičky s TiAlN. |
| Nerez 316 | Střední | Houževnatější než 304, stejné problémy se zpevňováním. Pomalejší posuvy, v sérii časté výměny nástroje. |
| Nerez 303 | Dobrá | Snadnoobrobitelná jakost s přísadou síry. Nejsnáze soustružitelná nerez. Preferovaná pro švýcarskou sériovou výrobu. |
| Mosaz 360 | Výborná | Snadnoobrobitelná. Rychlé doby cyklu, výborný povrch, dlouhá trvanlivost nástroje. Standard pro elektrické konektory a tvarovky. |
| Titan Ti-6Al-4V | Obtížná | Nízká tepelná vodivost znamená, že teplo zůstává v nástroji. Nízké řezné rychlosti (40–60 m/min), ostré destičky, zaplavené chlazení povinné. |
| POM (Delrin) | Výborná | Plast, který se obrábí jako sen. Rychlé posuvy, bez chlazení, skvělý povrch. Běžný pro pouzdra a opotřebitelné díly. |
| PEEK | Dobrá | Vysoce výkonný plast. Soustružit lze, ale vzniká abrazivní prach. Karbidové nástroje, chlazení stlačeným vzduchem. |
| Nylon 6/6 | Dobrá | Pohlcuje vlhkost — rozměry se po obrábění mění, pokud není správně skladován. Počítejte s bobtnáním 0.2–0.5 % ve vlhkém prostředí. |
DFM pro soustružené díly
Tato pravidla vycházejí z nacenění a výroby tisíců soustružených dílů. Jejich dodržení nezmění funkci vašeho dílu — spolehlivě ale sníží náklady, zlepší dodací lhůtu a odstraní dohadování, které zdržuje poptávky.
| Pravidlo DFM | Doporučení | Proč je důležité |
|---|---|---|
| Vyhněte se mimostředným prvkům u dílů na konvenčním soustruhu | Pokud má váš válcový díl rovinné plochy, šestihran nebo příčné otvory, specifikujte od začátku mill-turn. | Konvenční soustruh nedokáže vytvořit mimostředné prvky. Dílna nacení navazující frézovací operaci, což přidá náklady i dodací lhůtu. Lepší je zadat správný stroj hned. |
| Vyhněte se vnitřním podříznutím | Navrhujte vnitřní průměry s rovnými stěnami. Pokud je podříznutí nutné, použijte standardní šířku drážky (2, 3, 4mm). | Vnitřní podříznutí vyžadují speciální destičky pro odlehčovací drážky nebo zakázkové tvarové nástroje. Standardní šířky drážek využívají destičky skladem; nestandardní šířky vyžadují zakázkové broušení ($150–400 za nástroj). |
| Omezte hloubku závitu | Závity ve slepých otvorech: max. 1.5–2x průměr. Průchozí otvor: bez praktického omezení. | První 3–4 závity nesou 80 % zatížení. Závity nad 2x průměr přidávají dobu cyklu, zvyšují riziko zlomení závitníku a nepřinášejí žádnou funkční pevnost. Na dně slepých otvorů použijte odlehčení závitu (podříznutí). |
| Přidejte sražení náběhu závitu | Sražení 0.5–1.0mm x 45° na každém začátku závitu. | Bez sražení musí závitovací nástroj začít z ostré hrany, což způsobuje otřepy a může poškodit první závit. Sražení také pomáhá při montáži — šrouby jdou hladce. |
| Min. tloušťka stěny | 1.0mm (hliník), 1.5mm (ocel), 2.0mm (nerez a titan) | Tenké stěny se pod řezným tlakem soustružnické destičky prohýbají. Výsledek: nekulaté vnitřní otvory, stopy po chvění a zmetkové díly. Pokud se tenkým stěnám nelze vyhnout, zadejte pro dokončovací průchod trn nebo rozpínací trn. |
| Navrhujte pro souosost | Kritický vnější a vnitřní průměr obrábějte při jediném seřízení. Pokud to není možné, zadejte soustružený základní průměr, ke kterému se druhá operace vztahuje. | Pokaždé, když díl vypnete a znovu upnete, zavádíte házivost. Opakovatelnost 3čelisťového sklíčidla je typicky 0.02–0.05mm. Pokud potřebujete souosost 0.01mm mezi vnějším a vnitřním průměrem, musí se obrobit při stejném upnutí — nebo použijte 4čelisťové sklíčidlo s vymezením. |
| U dlouhých dílů používejte podporu koníka | Každý díl s L/D > 4:1 potřebuje koník nebo lunetu. | Bez podpory se díl prohýbá směrem od nástroje. Soustružený průměr se stává kuželovým (větší u sklíčidla, menší na volném konci) a není kruhový. Koník nebo luneta to odstraní. |
| Vyhněte se velmi malým rozdílům stupňů | Min. 0.5mm rozdíl průměrů mezi sousedními soustruženými úseky. | Stupně menší než 0.5mm se obtížně spolehlivě měří standardními mikrometry a dutinoměry. Vytvářejí také ostré rohy, které se špatně odjehlují. Zvětšete stupeň nebo použijte drážku. |
| Šířka upichování | Min. šířka upichování: 3mm. Úzké díly navrhujte s dostatečně širokou upichovací drážkou. | Úzké upichovací nože (pod 3mm) jsou křehké a často se lámou, zejména v oceli a nerezu. Zlomený upichovací nůž během řezu díl poškrábe. Širší upichovací nože jsou pevnější a spolehlivější. |
| Zadávejte standardní velikosti závitů | Používejte metrické (M) nebo UN standardní velikosti. Vyhněte se zakázkovým roztečím. | Standardní závitové destičky jsou skladem všude. Destičky pro zakázkové rozteče jsou speciální zakázky s dodací lhůtou 2–4 týdny a 3–5x dražší. |
| Zohledněte tloušťku eloxování a pokovování | U eloxování Typ II: odečtěte 10–25μm z kritických průměrů před eloxováním. | Eloxování přidává materiál na všechny plochy. Hřídel, která má před eloxováním 10.000mm, bude mít po něm ~10.020mm. Pokud se má zalisovat do otvoru 10.000mm, nevejde se. Vždy jasně zadejte rozměry po povrchové úpravě nebo před ní. |
Nákladové faktory soustružení
Proč jeden soustružený díl stojí $5 a jiný $500? Zde jsou hlavní faktory, zhruba v pořadí podle dopadu na hospodářský výsledek.
| Nákladový faktor | Dopad | Jak jej snížit |
|---|---|---|
| Počet seřízení | Vysoký — každé seřízení přidá $40–100 na práci, přípravky a obnovení základny | Kde je to možné, navrhujte pro soustružení při jediném seřízení. U dílů se soustruženými i frézovanými prvky použijte mill-turn. Místo ručního otáčení zadejte obrábění ze zadní strany na protivřeteni. |
| Úzké tolerance | Vysoký — ±0.005mm stojí 3–5x více než ±0.025mm kvůli pomalejším posuvům, dalším průchodům a 100% kontrole | Úzkou toleranci uplatněte jen na dosedací a základnové plochy. Nekritické rozměry nechte na ±0.05mm nebo volněji. Pomocí GD&T řiďte to, na čem záleží. |
| Požadavky na kvalitu povrchu | Středně vysoký — Ra 0.4 vyžaduje pomalý dokončovací průchod s ostrou destičkou. Ra 0.2 může vyžadovat broušení. | Ra 1.6 je výchozí pro většinu soustružených ploch a nic navíc nestojí. Jemnější povrch zadávejte jen na těsnicích plochách, čepech ložisek nebo viditelných estetických plochách. |
| Cena materiálu | Střední — titan je 5–8x dražší než hliník za kg; některé jakosti nerezu jsou 3–4x dražší než konstrukční ocel | Použijte nejlevnější materiál, který splňuje vaše požadavky. Vezměte v úvahu, že náklady na obrábění často převyšují cenu materiálu — snadnoobrobitelná jakost (nerez 303 vs. 316) může ušetřit více na době cyklu, než činí rozdíl v ceně materiálu. |
| Obrobitelnost materiálu | Střední — titan a Inconel se řežou 3–5x pomaleji než hliník, s více výměnami nástroje | Kde je to možné, volte snadnoobrobitelné jakosti (nerez 303 vs. 304, mosaz 360 vs. námořní mosaz, ocel 12L14 vs. 1045). Příplatek za materiál je obvykle 10–20 %, ale úspora doby cyklu 30–50 %. |
| Speciální nástroje | Střední — zakázkové tvarové nástroje, speciální drážkovací destičky, nestandardní závitové destičky | Navrhujte kolem standardních velikostí a šířek destiček. Standardní šířky drážek: 1.5, 2.0, 3.0, 4.0mm. Standardní závit: metrický nebo UN. Standardní velikosti vrtáků dle tabulek. |
| Velikost dávky | Proměnlivý — náklady na seřízení jsou fixní, takže cena na díl s množstvím výrazně klesá | Při množství 1 může seřízení tvořit 50–70 % celkových nákladů. Při množství 500 je seřízení pod 5 %. Pokud potřebujete díly průběžně, objednávejte dávku, ne po kusech. |
| Požadavky na kontrolu | Nízký až střední — protokoly CMM, materiálové atesty, kontrola prvního kusu | CMM požadujte jen u kritických rozměrů. Kompletní rozměrové protokoly u každé zásilky přidají $15–40 na díl. Nechte si udělat CMM jen u prvního kusu a poté přejděte na výběrovou kontrolu. |
| Navazující operace | Nízký až střední — broušení, honování, tepelné zpracování, pokovování, odjehlení | Každá navazující operace znamená, že díl opustí stroj, jde do jiného procesu a vrací se (nebo se expeduje od jiného dodavatele). Logistika a manipulace přidávají náklady. Kde je to možné, navrhujte díl tak, aby soustružení samo dosáhlo požadovaných parametrů. |
Časté chyby
| Chyba | Důsledek | Řešení |
|---|---|---|
| Zadání válcového dílu s příčnými otvory jako „pouze soustružení“ | Dílna nacení soustružení + navazující vrtání na frézce. Dvě seřízení, dva stroje, řetězení tolerancí mezi soustruženým vnějším průměrem a polohou příčného otvoru. | Od začátku zadejte mill-turn. Příčný otvor se vrtá při stejném seřízení jako soustružení a polohovou přesnost garantuje stroj. |
| Předepsání těsnější souososti, než sklíčidlo udrží | Dílna se ohradí, požádá o výjimku nebo naúčtuje zakázkové přípravky s vymezením 4čelisťového sklíčidla (přidá $80–150 za seřízení). | Pochopte, že opakovatelnost 3čelisťového sklíčidla je 0.02–0.05mm. Pro těsnější souosost zadejte „obrobit vnitřní i vnější průměr při stejném seřízení“ nebo akceptujte cenu přesného upnutí. |
| Vnitřní podříznutí s nestandardní šířkou | Vyžaduje zakázkově broušenou destičku. Náklad na nástroj $150–400, dodací lhůta nástroje 2–4 týdny. | Používejte standardní šířky drážek: 1.5, 2.0, 3.0 nebo 4.0mm. Ty využívají destičky skladem dostupné tentýž den. |
| Závity ve slepých otvorech hlubší než 2x průměr | Dlouhé závitníky se lámou. Doba cyklu roste. Spodní závity jsou neúplné a slabé. Závitník nemusí na soustruhu dosáhnout plné hloubky kvůli vůli. | Omezte hloubku závitu na 1.5x průměr. Na dně přidejte odlehčení závitu (neozávitované zahloubení), aby měl závitník kam zastavit. |
| Žádné sražení náběhu závitu | Otřepy na začátku závitu. Poškozený první závit. Obtížná montáž — šrouby nejdou hladce. | Přidejte sražení 0.5–1.0mm x 45° na každý náběh závitu. Obrobení je levné a ušetří starosti při montáži. |
| Tenké stěny (<1mm hliník, <1.5mm ocel) | Díl se při vyvrtávání prohýbá a vznikají nekulaté otvory. Na povrchu jsou vidět stopy po chvění. Díly mohou být zmetkové. | Zvětšete tloušťku stěny. Pokud jsou tenké stěny nutné, zadejte pro dokončovací průchod podporu trnem a počítejte s vyšší cenou. |
| Dlouhé díly (L/D > 4:1) bez zadání koníka | Díl se prohýbá a vznikají kuželové a nekulaté průměry. Konec nejdále od sklíčidla bude pod rozměrem. | U dílů s L/D > 4:1 vždy zadejte „vyžadována podpora koníka“. Nebo navrhněte v čele dílu středicí otvor pro otočný hrot. |
| Předepsání Ra 0.4 na všech plochách | Každá plocha dostane pomalý dokončovací průchod. Doba cyklu se zdvojnásobí nebo ztrojnásobí. Může vyžadovat broušení jako navazující operaci. | Ra 1.6 pro nekritické plochy. Ra 0.8 pro uložení ložisek a dosedací plochy. Ra 0.4 jen pro těsnění, dynamické písty nebo viditelné estetické plochy. |
| Nezohlednění tloušťky pokovování a povlaku na průměrech | Po eloxování (Typ II přidá 10–25μm na plochu) hřídel nevejde do svého otvoru. Zalisování se změní na volné uložení. | Na výkresu zadejte rozměry po povlaku. Nebo jasně uveďte „rozměry před eloxováním“ a nechte dílnu vypočítat rozměry před úpravou. |
| Použití nerezu 316 tam, kde by stačil 303 | 316 se řeže o 30–40 % pomaleji než 303. Větší opotřebení nástroje, kratší trvanlivost, vyšší cena na díl. Korozní přínos je skutečný — ale potřebný jen v určitých prostředích. | V nekorozivním prostředí použijte 303. 316 použijte jen tam, kde je vyžadována odolnost proti chloridům nebo kyselinám. Rozdíl v ceně materiálu je malý, rozdíl v nákladech na obrábění velký. |
| Poptání švýcarského soustružení na zakázku 50 ks hřídele 20mm | Doba seřízení švýcarského soustruhu (2–4 hodiny) dominuje nákladům. Cena na kus je při tomto množství 3–5x vyšší než na konvenčním soustruhu. | Pro prototypy a malé objemy (<100 ks) použijte konvenční soustruh. Na švýcarské soustružení přejděte při přechodu do sériové výroby (500+ ks). |
Mám tento díl zadat na konvenční soustruh, mill-turn centrum, nebo švýcarský soustruh?
Nechte rozhodnout geometrii. Rovnoměrný nebo stupňovitý válec pouze s axiálními prvky je pouhé soustružení na základu 1.0x. Přidejte rovinné plochy, šestihran, drážky nebo příčné otvory a potřebujete mill-turn za 1.5–2.5x, protože konvenční soustruh nedokáže obrobit mimostředné prvky a dílna nacení navazující frézovací operaci. Dlouhý tenký díl s L/D nad 10:1 a úzkou souosostí ukazuje na švýcarské soustružení za 2.0–3.0x, amortizované nad 100 ks. Tolerance se řadí stejně: konvenční ±0.025mm standardně, mill-turn ±0.015mm, švýcarský ±0.005mm.
Kdy mill-turn ospravedlní svou vyšší hodinovou sazbu?
Vyplatí se, když má díl soustružené i mimostředné prvky, které musí zůstat vzájemně v poloze. Dvě seřízení — soustruh za $50–80 plus frézka za $50–80 — stojí $100–160 na seřízení a zanechají ±0.05–0.1mm řetězení mezi soustruženým vnějším průměrem a frézovaným prvkem. Jediné seřízení mill-turn je $80–120 a stroj garantuje ±0.01–0.02mm mezi prvky, za $70–120/hod proti $40–60/hod za soustruh plus $50–80/hod za frézku. Nad 10+ ks se úspora sčítá; u jednoduchého válce na jeden kus vyhraje konvenční soustruh.
Jak dosáhnu souososti mezi vnějším a vnitřním průměrem?
Obrobte oba při stejném seřízení. 3čelisťové sklíčidlo má opakovatelnost 0.02–0.05mm, takže díl znovu upnutý pro vnitřní průměr toleranci z výkresu neudrží. Dobře seřízený konvenční soustruh dává souosost 0.01–0.025mm, mill-turn centrum 0.005–0.015mm a švýcarský soustruh 0.002–0.005mm. Pokud geometrie umisťuje vnitřní průměr na zadní stranu, zadejte na výkrese protivřeteno, nebo akceptujte zakázkový přípravek s vymezením úchylkoměrem za $80–150 za seřízení — případně obrobte obě plochy při stejném upnutí 4čelisťovým sklíčidlem s vymezením.
Kolik stojí utažení tolerance u soustruženého dílu?
Každý stupeň dolů násobí náklady. ±0.05mm na ±0.025mm přidá zhruba 15–25 %, ±0.025mm na ±0.01mm přidá 40–80 % a ±0.01mm na ±0.005mm přidá 100–200 %, protože to je oblast broušení a může být potřeba hrotová bruska jako druhá operace. V řeči nákladových faktorů stojí ±0.005mm 3–5x více než ±0.025mm, s pomalejšími posuvy, dalšími průchody a 100% kontrolou. Nekritické rozměry nechte na ±0.05mm nebo volněji a důležité nechte nést GD&T.
Která konstrukční rozhodnutí udrží můj soustružený díl levný?
Držte se standardních prvků, aby dílna používala nástroje skladem. Šířky vnitřních odlehčovacích drážek musí být standardní — 1.5, 2.0, 3.0, 4.0mm — protože drážka 2.0mm používá destičku skladem za $15, zatímco drážka 2.5mm potřebuje zakázkově broušenou destičku za $150 s dodací lhůtou dva týdny. Omezte závity ve slepých otvorech na 1.5–2x průměr, protože první 3–4 závity nesou 80 % zatížení. Respektujte minimální tloušťku stěny 1.0mm u hliníku, 1.5mm u oceli a 2.0mm u nerezu nebo titanu, šířku upichování držte na minimu 3mm a přidejte sražení náběhu závitu 0.5–1.0mm x 45°.
Vyplatí se švýcarské soustružení pro můj díl a při jakém objemu?
Švýcarské soustružení sedí na úzké pásmo: tyčový materiál 32mm nebo menší (některé stroje zvládnou 42mm), L/D nad 10:1, souosost lepší než 0.01mm a dávka 100 ks nebo více. Háček je v seřízení — 120–240 min proti 30–60 min na konvenčním soustruhu, s faktorem hodinové sazby 1.8–2.5x. Od 1,000 kusů se doba cyklu, často pod 30 sekund na díl, bohatě vrátí a švýcarská dílna je obvykle o 30–50 % levnější na díl u malých dílů do průměru 25mm. Pod 100 ks je konvenční soustruh téměř vždy levnější.