Domů / Wiki / Referenční tabulky / Úběr materiálu podle výkonu vřetena

Úběr materiálu podle výkonu vřetena

Výkonem limitované rychlosti úběru materiálu pro osm slitin pro CNC obrábění na vřetenech 10 a 20 kW, s tabulkou měrného výkonu, publikovanými referenčními hodnotami a řešeným příkladem.

Kapacita MRR při hrubování na vřetenech 10 a 20 kW (výkonem limitovaná, vypočtená)

Materiál a stavPoužité K_p (kW na cm³/s)Soustružení 10 kW (cm³/min)Frézování 10 kW, průměr cyklu (cm³/min)Soustružení 20 kW (cm³/min)Frézování 20 kW, průměr cyklu (cm³/min)
Hliník 6061-T6 (tvářený, ~95 HB)0.76–0.90425–505340–405850–1,010680–810
Hliník 7075-T6 (tvářený, ~150 HB)0.76–0.90425–505340–405850–1,010680–810
Uhlíková ocel 1045 (190–220 HB)1.70–2.32165–225130–180330–450260–360
Legovaná ocel 4140 (kalená a popuštěná, 280–320 HB)2.18–3.29115–17590–140230–350180–280
Nerez 304 (žíhaná, 150–180 HB)1.64–2.94130–235105–190260–470210–380
Nerez 316 (žíhaná, 150–180 HB)1.64–2.94130–235105–190260–470210–380
Titan Ti-6Al-4V (žíhaný, 330–350 HB)1.65–1.77215–230170–185430–460340–370
Mosaz C36000 (snadno obrobitelná, 90–120 HB)0.82–1.90200–465160–370400–930320–740
Jak tuto tabulku číst. Q_max = 60 × P_rated × η × L / K_p, kde η = 0.85 je účinnost pohonu a L = 0.75 zatížení při hrubování: do třísky se dostane jen 0.64 kW z každého jmenovitého kW (0.85 × 0.75 = 0.6375 ≈ 0.64). Sloupce pro 10 kW jsou zaokrouhleny na 5 cm³/min; sloupec frézování je 0.8 × zaokrouhlený sloupec soustružení (80 % času v záběru); sloupce pro 20 kW jsou přesně 2 × hodnoty pro 10 kW. Jde o hodnoty kapacity limitované výkonem, nikoli o běžně měřené rychlosti — vycházejte z dolní hranice.

Jaký úběr materiálu dosáhne CNC stroj s výkonem 10 kW u hliníku?

Vřeteno 10 kW dokáže při hrubování 6061-T6 na 75 % zatížení, které tabulka předpokládá, utáhnout 425–505 cm³/min; VMC s kuželem 40 obvykle při obrábění hliníku s HSM drahami nástroje trvale dosahuje 245–410 cm³/min. Rozdíl mezi oběma hodnotami je dán limity nástroje a odvodu třísek, ne výkonem vřetena.

ZdrojStroj / případMateriálMRR (cm³/min)Poznámka
S5VMC s kuželem 40, stabilní hrubováníUhlíková ocel50–1003–6 in³/min ve zdroji
S5VMC s kuželem 40, strategie HSMHliník245–41015–25 in³/min ve zdroji
S5Kužel 50 / horizontálníOcel100–200Přibližně dvojnásobek hodnoty pro kužel 40
S6120 kW, 27,000 rpm (DST Ecospeed)Hliník 70505,160Nástroje PCD konkurence, případ 1
S6120 kW, 27,000 rpmHliník 70507,465Povlak RAL90, stejný případ
S6120 kW, 33,000 rpm (Makino MAG 3.W)Hliník (průměr nástroje 50 mm)7,000420,000 cm³ odebraných za 60 min
S8Srovnání Bridgeport 2 hp / HAAS 30 hpHliník16510.1 in³/min při řezném výkonu 1.1–3.0 kW

O kolik je nerez 304 pomalejší než 6061 na stejném vřetenu 10 kW?

Přibližně 2–4× pomaleji: 130–235 cm³/min u 304 proti 425–505 cm³/min u 6061, protože austenitická nerez potřebuje 1.64–2.94 kW na cm³/s proti 0.76–0.90 u hliníku. Při stejném úběru 86 cm³/min, který v 6061 zatíží vřeteno 10 kW na 15 %, odebírá 304 50 %.

MateriálStavISOTvrdost (HB)K_p (kW na cm³/s)Zdroj (dolní / horní)
Hliník 6061-T6tvářený, T6N~950.76–0.90S4 / S3
Hliník 7075-T6tvářený, T6N~1500.76–0.90S4 / S3 — u 7075 berte horní hranici
Uhlíková ocel 1045válcovaná za tepla / normalizačně žíhanáP190–2201.70–2.32S2 (190 HB) / S3 (200–220 HB)
Legovaná ocel 4140kalená a popuštěná, 28–32 HRCP280–3202.18–3.29S3 (280–320 HB) / S4 (220–420 HB horní mez)
Nerez 304žíhanáM150–1801.64–2.94S3 (150–175 HB) / S4 (austenitická 150–275 HB)
Nerez 316žíhanáM150–1801.64–2.94S3 (150–175 HB) / S4 (austenitická 150–275 HB)
Titan Ti-6Al-4VžíhanýS330–3501.65–1.77S4 (300–360 HB) / S3 (Ti-150 A, 340 HB)
Mosaz C36000olovem legovaná, snadno obrobitelnáN90–1200.82–1.90S3 / S4 — viz registr rozporů

S jakým MRR mám počítat u oceli 4140 na stroji 10 kW?

Počítejte s 115–175 cm³/min při soustružení a 90–140 cm³/min jako průměrem cyklu frézování u oceli 4140 o tvrdosti 280–320 HB a vycházejte z dolní hranice. Následující výkonová bilance ukazuje proč: stejný úběr 86 cm³/min, který v 6061 zatíží vřeteno 10 kW na 15 %, ho v 4140 zatíží na 55 %. Parametry, které dávají 86 cm³/min u hliníku, se na ocel nepřenášejí — každý materiál nejdřív spadne na svou vlastní řeznou rychlost, takže bilance srovnává pouze spotřebu výkonu.

MateriálK_p (kW na cm³/s)P_c na nástroji (kW)Příkon vřetena (kW)Zatížení vřetena 10 kW (%)
Hliník 6061-T60.901.291.515
Uhlíková ocel 10452.323.333.939
Legovaná ocel 41403.294.725.655
Nerez 3042.944.215.050
Titan Ti-6Al-4V1.772.543.030
Mosaz C360001.902.723.232

Je hrubování titanu limitováno výkonem vřetena?

Ne: Ti-6Al-4V potřebuje jen 1.65–1.77 kW na cm³/s, takže vřeteno 10 kW má výkonový strop 215–230 cm³/min — teplo a trvanlivost nástroje omezí skutečný řez dávno před vřetenem. Řádek pro titan berte jako kontrolu horní meze, nikdy jako cíl, a zachovejte vysokotlakou chladicí kapalinu, kterou tabulka řezných parametrů označuje za povinnou.

PoložkaHodnotaJak to číst
K_p (měrný výkon)1.65–1.77 kW na cm³/sPod 4140 — vřeteno není úzké místo
Strop soustružení 10 kW215–230 cm³/minVýkon dovolí víc, než dílny obvykle jezdí
Strop frézování 10 kW, průměr cyklu170–185 cm³/minPrůměr cyklu při faktoru 80 % času v záběru
Strop soustružení 20 kW430–460 cm³/minZdvojnásobí strop, nikoli povolený záběr
Skutečný limiterTeplo a trvanlivost nástrojeJezděte rychlosti z tabulky řezných parametrů s vysokotlakou chladicí kapalinou — chlazení je podmínka, ne volba

Zdvojnásobí vřeteno 20 kW můj úběr?

Zdvojnásobí výkonový strop — 850–1,010 cm³/min u 6061 — ale jen tehdy, pokud to nástroj a přípravek dokážou absorbovat. V kapse 50 × 50 mm s nástrojem Ø12 vřeteno 20 kW nic nezmění: doba řezu zůstane 17.5 s, protože limitujícím prvkem je nástroj, ne vřeteno.

ParametrNástroj Ø12 (řešený příklad)Nástroj Ø20 (ilustrativní)
NástrojØ12 mm, karbidová stopková fréza se 3 břityØ20 mm — příklad, ne doporučení
Radiální šířka a_e (mm)610
Axiální hloubka a_p (mm)610
Posuvová rychlost V_f (mm/min)2,3882,000
MRR (cm³/min)86200
Doba řezu pro 25 cm³17.5 s7.5 s

Proč je MRR při frézování nižší než při soustružení na stejném stroji?

Řez je přerušovaný a nástroj stráví asi 20 % cyklu mimo záběr, takže průměrná rychlost frézování za cyklus je 0.8× rychlost soustružení: 340–405 proti 425–505 cm³/min u 6061 na 10 kW. Okamžitá rychlost v záběru může soustružnické hodnoty stále dosáhnout.

KrokPravidlo6061-T6, 10 kW
1Strop soustružení: Q_max = 60 × 10 × 0.6375 / K_p, zaokrouhleno na 5 cm³/min425–505
2Sloupec frézování = 0.8 × zaokrouhlený sloupec soustružení, zaokrouhleno na 5 cm³/min340–405
3Sloupce 20 kW = 2 × sloupce 10 kW (přesné zdvojnásobení)850–1,010 soustružení / 680–810 frézování

Na jaké zatížení vřetena se mám při hrubování zaměřit?

70–85 % jmenovitého výkonu; tato tabulka používá 75 %, což nechává rezervu na opotřebení nástroje a kolísání tvrdosti. Pevné předpoklady níže jsou plánovací hodnoty — vypočtené, nikoli měřené — takže pokud vaše dílna naměří účinnost pohonu 0.80 nebo 0.90, přepočítejte celou tabulku úměrně.

ParametrHodnotaZáklad
Jmenovitý výkon vřetena P_rated10 / 20 kWDvě obvyklé výkonové třídy VMC
Účinnost pohonu η0.85Plánovací předpoklad, nikoli měření — ověřte podle údajů výrobce stroje
Faktor zatížení při hrubování L0.75Střed pásma 70–85 % (S5)
Faktor využitelného řezného výkonu0.85 × 0.75 = 0.6375 ≈ 0.64Do třísky se dostane jen 0.64 kW z každého jmenovitého kW
Stav nástrojeOstrý karbidTabulky K_p jsou sestavené pro ostré řezné nástroje
Faktor záběru při frézování0.80Řešený příklad S5: 80 % cyklu v záběru
Chlazení a seřízeníStabilní, bez chvěníOcel a nerez zaplavení emulzí; titan vysokotlaká chladicí kapalina; hliník zaplavení nebo MQL

Jaký je vzorec MRR pro frézování a soustružení?

Frézování: Q = a_e × a_p × V_f / 1,000. Soustružení: Q = V_c × f × a_p. Řešený příklad: nástroj 12 mm při záběru 6 × 6 mm a 2,388 mm/min odebírá 86 cm³/min. Parametry jsou záměrně konzervativní — 0.10 mm na zub proti 0.15–0.19 u nástroje Ø12 v tabulce řezných parametrů — takže každý krok zůstává ověřitelný.

KrokVeličinaHodnota
1Objem úběru Vkapsa 50 × 50 × 10 mm = 25 cm³
2Nástroj a záběrØ12 mm, karbidová stopková fréza se 3 břity; V_c 300 m/min; f_z 0.10 mm/zub; a_e = a_p = 6 mm
3Otáčky vřetena n = 1,000 × V_c / (π × D)7,958 → volte 7,960 rpm
4Posuvová rychlost V_f = n × z × f_z7,960 × 3 × 0.10 = 2,388 mm/min
5MRR Q = a_e × a_p × V_f / 1,0006 × 6 × 2,388 / 1,000 = 85.97 → 86 cm³/min
6Doba řezu T = V / Q25 / 86 = 0.291 min = 17.5 s (21.8 s s 20 % mimo záběr)
7Kontrola výkonu P_c = K_p × Q, příkon vřetena P_c / 0.850.90 × 1.433 = 1.29 kW → 1.52 kW → 15.2 % z 10 kW
8InterpretaceVřeteno zatížené jen na 15 % — nástroj Ø12 v kapse 50 mm je limitován nástrojem; strop 425 cm³/min by vyžadoval V_f 11,806 mm/min, tedy pětkrát víc, než tento nástroj umí

Jak převést MRR na dobu obrábění?

T = V / Q. Kapsa 50 × 50 × 10 mm má 25 cm³, takže při 86 cm³/min z příkladu je doba řezu 17.5 s — zhruba 22 s, jakmile se připočte 20 % času mimo záběr (nájezd, výjezd, změny vrstev). Přídavky na výměnu nástroje a kontrolu jdou navíc. Níže uvedené časy jsou T = 25 / Q pro stejnou kapsu, zaokrouhlené na jedno desetinné místo — vypočtené, nikoli měřené.

VariantaQ (cm³/min)Čas pro 25 cm³ (s)
Dráha z řešeného příkladu (Ø12 v 6061)8617.5
Příklad nástroje Ø202007.5
Strop soustružení 6061 na 10 kW4253.5
Plánovací dolní hranice 30413011.5
Plánovací dolní hranice frézování 41409016.7

Jak přesné jsou tyto hodnoty MRR pro cenovou nabídku?

Berte je jako plánovací pásmo ±25 %, ne jako záruku: předpokládají ostrý karbid, 85 % účinnost pohonu a stabilní seřízení. Publikované případy hliníku na 120 kW dosahují 5,160–7,465 cm³/min — 43–62 cm³/min na kW — což odpovídá lineárnímu škálování, které tabulka předpokládá. Tam, kde si zdroje odporují, zůstávají rozpory registrované a nevyřešené, místo aby se zprůměrovaly.

RozporZdroj AZdroj BJak je zde řešen
Měrný výkon 304 / 316Pásmo z příručky S3 1.64–1.97 (150–200 HB, ostré nástroje)Hodnota energetické studie S4 2.94 (austenitická 150–275 HB)V tabulkách zůstává celé pásmo 1.64–2.94; vycházejte z dolní hranice 130 cm³/min, pokud není tvrdost a nástroje potvrzena na příznivém konci
Měrný výkon C36000Olovnatá mosaz S3 0.82Olovnatá mosaz S4 1.900.82 odpovídá fyzice mosazi (K_p ≈ k_c / 1,000, k_c ≈ 800 N/mm²), proto upřednostněte konec 0.82; pásmo 200–465 zůstává jako registrovaný obal
Rozsahy 1045 / 4140S3 po krocích 20 HBObal S4 220–420 HBNení to rozpor — rozsah sleduje tvrdost; nepopisujte to jako neshodu zdrojů

Jak tato čísla používat

  • Tyto sloupce jsou kapacita limitovaná výkonem, nikoli typické MRR: publikované referenční hodnoty pro kužel 40 se u uhlíkové oceli pohybují 50–100 cm³/min proti stropu 165–225 cm³/min u 1045, takže uvádět strop jako typickou rychlost nadhodnocuje kapacitu 2–4×.
  • Řádky titanu a austenitické nerezi jsou limitované trvanlivostí nástroje, ne výkonem: 215–230 cm³/min u Ti-6Al-4V je kontrola horní meze, zatímco dosažitelné pásmo určuje teplo a trvanlivost nástroje při rychlostech z tabulky řezných parametrů.
  • Pravidlo zaokrouhlování: sloupce 10 kW jsou zaokrouhlené na 5 cm³/min, sloupce frézování jsou 0.8 × zaokrouhlený sloupec soustružení (opět zaokrouhleno na 5) a sloupce 20 kW jsou přesně dvojnásobkem sloupců 10 kW — zdvojnásobení v tabulce je přesné.
  • Účinnost pohonu 0.85, zatížení při hrubování 0.75 a z toho plynoucí faktor využitelného výkonu 0.64 jsou vypočtené plánovací předpoklady, nikoli měření — pokud vaše dílna naměří jiné hodnoty, přepočítejte tabulku úměrně.
  • Každé pásmo K_p pokrývá publikované zdroje: dolní konec je energeticky nejúspornější hodnota, horní konec ta konzervativní. Kapacitu uvádějte z dolní hranice — tvrdost na horním konci pásma, otupené břity a tenké třísky tlačí K_p nahoru.
  • K_p (kW na cm³/s) je číselně k_c / 1,000; tabulky Sandvik uvádějí k_c, zatímco katalogy vřeten uvádějí K_p, a tato stránka sjednocuje na K_p.

Časté dotazy

Jaký úběr materiálu dosáhne CNC stroj s výkonem 10 kW u hliníku?
425–505 cm³/min u 6061-T6 při předpokládaném zatížení 75 %; VMC s kuželem 40 obvykle trvale dosahuje 245–410 cm³/min s HSM drahami nástroje.
O kolik je nerez 304 pomalejší než 6061 na stejném vřetenu 10 kW?
Přibližně 2–4× pomaleji: 130–235 cm³/min u 304 proti 425–505 cm³/min u 6061, protože 304 potřebuje 1.64–2.94 kW na cm³/s proti 0.76–0.90 u hliníku.
S jakým MRR mám počítat u oceli 4140 na stroji 10 kW?
115–175 cm³/min při soustružení a 90–140 cm³/min jako průměr cyklu frézování u 4140 o tvrdosti 280–320 HB; vycházejte z dolní hranice.
Je hrubování titanu limitováno výkonem vřetena?
Ne — Ti-6Al-4V potřebuje jen 1.65–1.77 kW na cm³/s, takže výkonový strop 10 kW je 215–230 cm³/min; teplo a trvanlivost nástroje omezí skutečný řez jako první.
Zdvojnásobí vřeteno 20 kW můj úběr?
Zdvojnásobí výkonový strop (850–1,010 cm³/min u 6061), ale jen pokud to nástroj a přípravek dokážou absorbovat; nástroj Ø12 v kapse 50 × 50 mm nezíská nic.
Proč je MRR při frézování nižší než při soustružení na stejném stroji?
Nástroj stráví asi 20 % cyklu mimo záběr, takže sloupec frézování je 0.8× sloupec soustružení: 340–405 proti 425–505 cm³/min u 6061 na 10 kW.
Na jaké zatížení vřetena se mám při hrubování zaměřit?
70–85 % jmenovitého výkonu; tato tabulka používá 75 %, aby nechala rezervu na opotřebení nástroje a kolísání tvrdosti.
Jaký je vzorec MRR pro frézování a soustružení?
Frézování Q = a_e × a_p × V_f / 1,000; soustružení Q = V_c × f × a_p — nástroj 12 mm při 6 × 6 mm a 2,388 mm/min dává 86 cm³/min.
Jak převést MRR na dobu obrábění?
T = V / Q: kapsa 50 × 50 × 10 mm má 25 cm³, takže při 86 cm³/min se vyfrézuje za 17.5 s (přibližně 22 s s 20 % času mimo záběr).
Jak přesné jsou tyto hodnoty MRR pro cenovou nabídku?
Berte je jako plánovací pásmo ±25 %: předpokládají ostrý karbid, 85 % účinnost pohonu a stabilní seřízení; publikované případy hliníku na 120 kW dosahují 5,160–7,465 cm³/min, což odpovídá lineárnímu škálování.

Normy a zdroje

  • S1 — Sandvik Coromant, Měrná řezná síla: definice k_c1, korekce tloušťky třísky a výkonový vzorec
  • S2 — Sandvik Coromant, Materiály obrobku (tabulky kódů MC): hodnoty k_c1 pro ocel skupiny P a exponent m_c
  • S3 — DynoSpindles, Application Engineering Data Part Two (Book of Spindles), tabulky 5/9/10/11/12: hodnoty měrného výkonu K_p pro ostré karbidové nástroje
  • S4 — Kellens et al. (2012), UPLCI-CO2PE! Příloha II, tabulka MR1.2(a), Int. J. Life Cycle Assess. 17: 242–251: nezávislé ověření měrné řezné energie
  • S5 — MFG Calcs, Driving Material Removal Rate Without Burning Up Spindles: dílenské referenční hodnoty pro kužel 40/50, cíl zatížení vřetena 70–85 % a příklad 80 % v záběru
  • S6 — Sandvik Coromant, letecký případ C-1040-169: obrábění hliníku na 120 kW při 5,160 / 7,465 / 7,000 cm³/min
  • S7 — Kalkulačka MRR vřetena Rough Logic (hodnoty měrného výkonu podle Machinery Handbook): ověření třetí stranou
  • S8 — MIT OCW 2.008 Lecture 7 (Cutting): měrná řezná energie a příklad frézování 165 cm³/min při 1.1–3.0 kW
  • S9 — Tabulka řezných parametrů Sinbo: stejných osm materiálů, rychlosti a posuvy, do kterých tyto výkonové stropy vstupují
  • K_p (kW na cm³/s) se číselně rovná k_c / 1,000; obě notace jsou zachovány se svými vlastními zdroji
  • Všechny hodnoty Q_max jsou vypočtené z pásem K_p a pevných předpokladů — vypočtené, nikoli měřené; tři položky k potvrzení v dílně ze zdrojové studie (účinnost pohonu pro každý stroj, dostupná tvrdostní pásma 4140, samostatný řádek K_p pro 7075) čekají na dílenská data, nikoli na publikované hodnoty

Související stránky

Stažení této tabulky