CNC posuvy a otáčky — kompletní praktický průvodce
Posuvy a otáčky jsou nejčastěji kladenou otázkou na každém obráběcím fóru a nejvíce nepochopeným číslem je zatížení břitu. Na této stránce najdete vzorce, materiálové tabulky a — co je důležitější — šest chyb, které ze správného výpočtu udělá zlomený nástroj.
Skutečný příběh: správný výpočet, který přesto zlomil nástroj
Mladý programátor počítá posuvy a otáčky pro stopkovou frézu 1/2″ se 4 břity z karbidu v hliníku 6061. Příručka říká 800 SFM, zatížení břitu 0.005″/zub. RPM = (3.82 × 800) / 0.5 = 6112. Posuv = 6112 × 4 × 0.005 = 122 IPM. Čísla jsou učebnicově správná. Nástroj se při druhé cestě zlomí.
Co se pokazilo? Výpočet byl správný, chybná byla aplikace — záběr na plnou šířku (ae = 12.7 mm), plná hloubka (ap = 25 mm), na stroji Haas VMC s převisem nástroje 6″. Zatížení břitu bylo na zub správné, ale radiální ztenčení třísky, průhyb nástroje ani tuhost seřízení nebyly nikdy součástí vzorce. Proto jsou „posuvy a otáčky“ opakovaným a bolestivým tématem každého obráběcího fóra — vzorce jsou jednoduché, aplikace nikdy.
Dvě čísla — otáčky a posuv
„Posuvy a otáčky“ je zkratka pro dva nezávislé parametry, které se musí počítat společně:
| Parametr | Co řídí | Příliš vysoké | Příliš nízké |
|---|---|---|---|
| Otáčky (RPM, odvozené z řezné rychlosti Vc / SFM) | Teplo na ostří, rychlost opotřebení nástroje, kvalita povrchu | Rychlé opotřebení hřbetu, plastická deformace ostří, nárůstek na hliníku | Zpevňování za studena (nerez, Inconel), dření, špatná kvalita povrchu, krátká trvanlivost nástroje |
| Posuv (IPM / mm/min, odvozený ze zatížení břitu fz) | Tloušťka třísky, řezná síla, MRR | Chvění, vylomené ostří, vylámané břitové destičky, zlomené stopkové frézy | Dření (nástroj leští místo řezání), zpevňování za studena, spálené nástroje |
Nezřejmý poznatek: příliš pomalý chod je stejně špatný jako příliš rychlý. Příliš nízký posuv způsobí, že nástroj dře místo řezání, zpevňuje povrch (zejména u nerezu a Inconelu) a ničí ostří. Většina zlomení u začátečníků vzniká z nedostatečného posuvu, ne z příliš vysokého.
Vzorce (palcové a metrické)
Posuv (IPM) = RPM × počet břitů × zatížení břitu (in/zub)
Řezné rychlosti (Vc / SFM) podle materiálu — skupiny ISO 513
ISO 513:2012 rozděluje všechny materiály obrobků do šesti skupin a každá z nich má na obalu řezných nástrojů vlastní barvu. Rozsahy Vc níže platí pro stopkové frézy z karbidu ve stabilních podmínkách frézování; nástroje z HSS běží zhruba 5–10× pomaleji.
| Skupina ISO | Barva | Materiály | Vc (SFM) | Vc (m/min) |
|---|---|---|---|---|
| P | Modrá | Ocel: 1018, 1045, 4140, A36, nástrojová ocel žíhaná | 300–900 | 90–275 |
| M | Žlutá | Nerez: 304, 316, 17-4PH (rozpouštěcí žíhání), duplex | 200–500 | 60–150 |
| K | Červená | Litina: šedá, tvárná, temperovaná | 250–800 | 75–245 |
| N | Zelená | Neželezné kovy: hliník 6061/7075, měď, mosaz | 600–3000+ | 180–900+ |
| S | Hnědá | Superslitiny: titan Gr 2/5, Inconel 718, Hastelloy | 80–300 | 25–90 |
| H | Bílá/šedá | Tvrdé materiály: kalená ocel >45 HRC, tvrdá litina | 150–500 (s keramikou výše) | 45–150 |
Křížově ověřeno proti: ISO 513:2012, Sandvik Coromant Metalcutting Technical Guide, kalkulačka posuvů a otáček Kennametal, materiálové listy Machining Doctor, Machinery's Handbook 31. vyd. Rozsahy jsou široké, protože v rámci každé skupiny posouvají tvrdost, obsah legujících prvků, stav po tepelném zpracování a povlak nástroje doporučenou Vc o 2× nebo více. Vždy si potvrďte hodnoty v materiálovém listu výrobce řezného nástroje pro vaši konkrétní třídu.
Zatížení břitu (fz) — nejvíce nepochopené číslo
Zatížení břitu je tloušťka třísky, kterou každý zub skutečně odebírá, měřená v palcích nebo mm na zub. Není to posuv. Posuv je zatížení břitu vynásobené otáčkami a počtem břitů. Tyto dvě veličiny se neustále zaměňují a toto zaměnění láme více nástrojů než kdy špatné otáčky.
| Průměr nástroje | Hliník (N) | Ocel (P) | Nerez (M) | Titan / Inconel (S) |
|---|---|---|---|---|
| 1/8″ (3 mm) | 0.0006–0.0015 | 0.0004–0.0010 | 0.0003–0.0008 | 0.0002–0.0006 |
| 1/4″ (6 mm) | 0.0020–0.0040 | 0.0012–0.0025 | 0.0010–0.0020 | 0.0006–0.0015 |
| 1/2″ (12 mm) | 0.0040–0.0080 | 0.0025–0.0050 | 0.0020–0.0040 | 0.0015–0.0030 |
| 3/4″ (20 mm) | 0.0060–0.0120 | 0.0040–0.0080 | 0.0030–0.0060 | 0.0020–0.0045 |
| 1″ (25 mm) | 0.0080–0.0160 | 0.0050–0.0100 | 0.0040–0.0080 | 0.0030–0.0060 |
Široce používaný výchozí bod v dílně: zatížení břitu je přibližně 1–3 % průměru frézy u hliníku, u tvrdších materiálů méně. Dvoubřité frézy snášejí vyšší zatížení na zub; čtyřbřité frézy mají menší zatížení na zub, ale vyšší celkový posuv.
Šest chyb, které ze správného výpočtu udělají zlomený nástroj
| # | Chyba | Co se stane | Náprava |
|---|---|---|---|
| 1 | Příliš nízké zatížení břitu („zpomalit pro jistotu“) | Dření, zpevňování za studena, spálené ostří a pak zlomení | Udržujte min. fz ~0.0003″. Snižujte otáčky i posuv společně, nikdy samotný posuv. |
| 2 | Ignorování radiálního ztenčení třísky při ae < 30 % průměru | Skutečná tříska je tenčí než programované fz; dření se vrací | Při bočním frézování se záběrem <30 % zvyšte fz jako kompenzaci (vzorec pro ztenčení třísky). |
| 3 | Příliš velký převis nástroje | Nástroj se prohýbá, dře na zadní straně řezu, chvěje se a zlomí se | Udržujte převis ≤ 3× průměr u oceli, 4× u hliníku. Pro větší dosah použijte silnější stopku nebo nástroje s odlehčeným krčkem. |
| 4 | Braní kalkulaček jako evangelia | Kalkulačka dává „ideální“ čísla; skutečný stroj je neudrží (tuhost, házení držáku, chladicí kapalina) | Začněte na ~80 % vypočtených hodnot, s malou hloubkou záběru, a pak hodnoty zvyšujte při poslechu řezu. |
| 5 | Špatný nástroj pro materiál (např. 4 břity v hliníku) | Tříska se pěchuje v drážkách, materiál se řeže opakovaně, nástroj se zlomí | Hliník → 2–3 břity, leštěné. Ocel → 3–4 břity. Nerez → ostrá pozitivní geometrie, proměnná šroubovice. |
| 6 | Nezohlednění strategie chlazení | Tepelný šok u karbidu (přerušované chlazení) nebo nárůstek (žádná chladicí kapalina u lepivého hliníku) | Vysokotlaká chladicí kapalina skrz nástroj pro nerez/Inconel. Vzduchová clona nebo MQL pro hliník. Nikdy nepřerušujte chlazení u karbidového nástroje v průběhu řezu. |
Radiální ztenčení třísky — proč široké záběry potřebují vyšší posuv
Když je radiální hloubka záběru (ae) menší než 50 % průměru nástroje — což je při bočním frézování a práci na profilu většina případů — je skutečná tloušťka třísky menší než programované fz. Geometrie dráhy nástroje třísku ztenčuje. Pokud to nekompenzujete, nástroj dře.
To je jediný největší důvod, proč „učebnicový“ posuv zlomí nástroj při skutečném kapesním frézování se širokým záběrem. CAM systémy jako Fusion 365, Mastercam a hyperMILL to dnes aplikují automaticky, ale operátoři ručně píšící G-code nebo používající starší CAM na to stále narážejí.
Řešený příklad — seřízení stopkové frézy 1/2″ v nerezové oceli 304
- Určete skupinu ISO. Nerez 304 je M (žlutá). Rozsah Vc z tabulky: 200–500 SFM. Pro první cestu zvolte konzervativních 300 SFM.
- Zvolte zatížení břitu. Pro karbid 1/2″ ve skupině M: fz = 0.002–0.004 in/zub. Použijte 0.0025″ pro stabilitu v materiálu, který zpevňuje za studena.
- Vypočítejte otáčky. RPM = (3.82 × 300) / 0.5 = 2292 RPM. Začněte na 80 %: ~1830 RPM.
- Vypočítejte posuv. Posuv = 1830 × 4 břity × 0.0025 = 18 IPM. Začněte na 80 %: ~15 IPM.
- Zvolte hloubku záběru. ap = 5 % průměru radiálně, ae = plný průměr axiálně pro drážkování, nebo ap = 1×D a ae = 10 % pro dynamické frézování. Lehce, konzistentně, vyhněte se prodlevám.
- Volba nástroje. Ostrá pozitivní geometrie, proměnná šroubovice (35/38°) pro rozbití harmonických složek chvění, povlak AlTiN, chlazení skrz vřeteno při >70 bar, pokud je k dispozici.
- První cesta. 1830 RPM / 15 IPM / ap 5 % / ae 100 %. Poslouchejte. Pokud je zvuk čistý, zvyšte na 2292 RPM / 18 IPM. Pokud se chvěje, snižte ae na 50 %, teprve pak snižujte posuv.
Proměnné nástroje, které posouvají čísla
| Proměnná | Vliv na Vc / fz |
|---|---|
| Materiál nástroje: HSS → karbid → keramika → CBN | Vc roste ~5–10× z HSS na karbid; další 2–5× na keramiku/CBN u tvrdých materiálů |
| Povlak: bez povlaku → TiN → TiAlN → AlTiN → DLC | TiAlN/AlTiN umožňují +20–50 % Vc v oceli/nerezu; DLC je pro hliník (proti nárůstku) |
| Počet břitů: 2 → 3 → 4 → 5+ | Více břitů = vyšší celkový posuv, ale menší prostor pro třísku. 2–3 pro hliník; 3–4 pro ocel; 4+ pro dokončování. |
| Úhel šroubovice: 30° standard → 45° vysoký → proměnný | Vysoká/proměnná šroubovice snižuje chvění v nerezu a Inconelu. Nízká šroubovice pro mosaz (nebude se sama vtahovat). |
| Tuhost držáku: kleštinový → smršťovací → hydraulický | Smršťovací a hydraulické držáky umožňují vyšší Vc a hloubku záběru díky menšímu házení a vyšší tuhosti. |
| Tuhost stroje | VMC se stopkou 40 udrží vypočtená čísla; hobby router ne. Na lehkých strojích hodnoty snižte na 50–60 %. |
Postup řešení — když se nástroj zlomí
- Zastavte a prohlédněte lomovou plochu. Čistý diagonální střih = přetížení (příliš vysoký posuv nebo příliš agresivní hloubka záběru). Spálené / zbarvené ostří = tepelná porucha (příliš vysoká Vc nebo příliš nízké zatížení břitu). Vylomené ostří = ráz nebo nárůstek.
- Diagnostikujte příčinu podle 6 chyb výše. 80 % zlomení se dá vysledovat k příliš nízkému zatížení břitu, ignorovanému radiálnímu ztenčení třísky nebo převisu.
- Přepočítejte od nuly. Nejen „uberte 10 %“. Znovu zvolte Vc a fz z materiálových tabulek, ověřte radiální ztenčení třísky, zkontrolujte převis a začněte na 80 %.
- Udělejte zkušební jednoduchou cestu. Malá hloubka záběru, jedna cesta, poslouchejte, měřte. Měňte vždy jen jednu proměnnou.
- Zapište funkční parametry do seřizovacího listu zakázky. Další operátor by neměl znovu odvozovat to, co jste právě zjistili.
Kontrolní seznam prevence pro programátory a obsluhu
| Fáze | Kontrola |
|---|---|
| Před programováním | Je určena skupina materiálu ISO (P/M/K/N/S/H)? Je rozsah Vc převzat z materiálového listu výrobce nástroje? |
| Před programováním | Převis nástroje ≤ 3× průměr u oceli, 4× u hliníku? |
| Před programováním | Při ae < 30 % je aplikováno radiální ztenčení třísky? |
| První kus | Jsou vypočtené hodnoty pro první cestu sníženy na 80 %? |
| První kus | Odpovídá strategie chlazení materiálu (vysokotlaké chlazení skrz nástroj pro nerez/Inconel; vzduch/MQL pro hliník)? |
| První kus | Poslouchá operátor chvění a dření? |
| Sériová výroba | Sleduje se opotřebení nástroje (opotřebení destičky VB, opotřebení rohu stopkové frézy)? |
| Sériová výroba | Zaznamenává seřizovací list funkční RPM / posuv / hloubku záběru pro dalšího operátora? |
Normy a zdroje
ISO 8688-1/-2 Zkoušení trvanlivosti nástroje při čelním/stopkovém frézování — základ metodiky zkoušení Vc/fz.
Sandvik Coromant Modern Metal Cutting / Metalcutting Technical Guide — tabulky Vc a fz podle kódu materiálu CMC.
Kennametal Engineering Calculator (kennametal.com) — interaktivní Vc a fz podle materiálu a nástroje.
Practical Machinist vlákno 84555 „Feed and speed calculation and DOC“ a 183374 „Recommended SFM for 6061 milling/drilling“.
Jaký je vzorec pro výpočet CNC posuvů a otáček?
Dva vzorce. RPM = (3.82 × SFM) ÷ průměr nástroje (palce), nebo metricky n = (1000 × Vc) ÷ (π × D). Posuv = RPM × počet břitů × zatížení břitu na zub. SFM (nebo Vc v m/min) a zatížení břitu vycházejí z materiálu obrobku — viz tabulky Vc podle materiálu a fz podle průměru na této stránce. Konstanta 3.82 pochází z 12 ÷ π.
Proč kalkulačky posuvů a otáček dávají absurdně vysoká čísla?
Protože předpokládají ideální podmínky — tuhý stroj, dokonalý držák nástroje, chlazení skrz vřeteno, plný záběr nástroje, nový povlak. Skutečné stroje, zejména starší nebo lehčí VMC, tato čísla neudrží. Komunitní orientační pravidlo říká: začněte na ~80 % vypočtené hodnoty s malou hloubkou záběru, poslouchejte řez a hodnoty zvyšujte. Kalkulačky jsou výchozí bod, ne příkaz.
Jaké zatížení břitu mám použít pro stopkovou frézu 1/2 palce?
Přibližně 1–3 % průměru frézy jako výchozí bod, u tvrdších materiálů méně. Pro karbidovou stopkovou frézu 1/2″ to je přibližně: hliník 0.004–0.008″/zub, ocel 0.0025–0.005″, nerez 0.002–0.004″, titan/Inconel 0.0015–0.003″. Úplný rozpis podle průměru a materiálu najdete v tabulce zatížení břitu na této stránce.
Proč můj nástroj dře místo řezání?
Zatížení břitu je příliš nízké — pod přibližně 0.0003″ (0.008 mm) na zub se ostří nedokáže zaříznout do materiálu a začne povrch leštit. Tření vyskočí, nerez/Inconel zpevní za studena a ostří se zničí. Řešením obvykle není další zpomalování: snižte otáčky i posuv společně, aby zatížení břitu zůstalo nad prahem dření, nebo použijte nástroj menšího průměru, který ke klidnému řezu potřebuje méně materiálu na zub.
Jaké SFM mám použít u hliníku, oceli a nerezu?
Se stopkovými frézami z karbidu ve stabilních podmínkách: hliník 6061/7075 ~600–3000+ SFM, ocel 1018/1045 ~300–900 SFM, nerez 304/316 ~200–500 SFM, titan ~150–300 SFM, Inconel 718 ~80–200 SFM. Široké rozsahy odrážejí rozdíly v tvrdosti, obsahu legujících prvků a povlaku. Vždy si hodnoty potvrďte v materiálovém listu výrobce nástroje.
Co je radiální ztenčení třísky a proč je důležité?
Když je radiální hloubka záběru menší než 50 % průměru nástroje — což je při bočním frézování běžný případ — je skutečná tloušťka třísky menší než programované zatížení břitu na zub. Aby tříska zůstala v řezném rozsahu, musíte programovaný posuv zvýšit faktorem přibližně √(D ÷ 2ae). Při ae = 10 % D je faktor ~2.2×. CAM systémy jako Fusion 360 a Mastercam to aplikují automaticky; ručně psaný G-code ne, a proto operace se širokým záběrem často lámou nástroje.
Jak zastavím chvění při CNC frézování?
Chvění je samobuzené kmitání vyvolané souhrou otáček vřetena, převisu nástroje a tuhosti obrobku. Nápravy v pořadí účinnosti: (1) snižte převis nástroje na ≤3× průměr; (2) použijte stopkovou frézu s proměnnou šroubovicí pro rozbití harmonických laloků; (3) změňte RPM vřetena a najděte stabilní lalok v diagramu stability; (4) snižte radiální záběr (ae) a zvyšte axiální (ap) pro dynamické frézování; (5) zlepšete tuhost upnutí. Snižování posuvu bez řešení převisu obvykle nepomáhá.
- ISO 513:2012: Klasifikace tvrdých řezných materiálů pro aplikace (skupiny P/M/K/N/S/H) — https://cdn.standards.iteh.ai/samples/59932/d271ad516f744c8ca6782f6b4772bf87/ISO-513-2012.pdf
- ISO 8688-1:1989: Zkoušení trvanlivosti nástroje při frézování — Část 1: Čelní frézování
- Machinery's Handbook 31. vydání (Industrial Press, 2020), kapitola Cutting Speeds and Feeds
- Sandvik Coromant: Metalcutting Technical Guide + General Turning Formulas and Definitions — https://www.sandvik.coromant.com/en-us/knowledge/machining-formulas-definitions/general-turning-formulas-definitions
- Kennametal Speed and Feed Engineering Calculator — https://www.kennametal.com/us/en/resources/engineering-calculators/miscellaneous/speed-and-feed.html
- Harvey Performance / In The Loupe: Speeds and Feeds 101 — https://www.harveyperformance.com/in-the-loupe/speeds-and-feeds-101/
- Machining Doctor: materiálové listy oceli 1018 a skupin materiálů ISO — https://www.machiningdoctor.com/
- 6G Tools: referenční hodnoty posuvů a otáček pro karbid — https://www.6gtools.com/technical-info/end-mills/feeds-and-speeds-carbide.html
- RivCut: CNC Material Machinability Chart — https://www.rivcut.com/resources/machinability-chart
- Internal Tool: Speeds and Feeds for Carbide Endmills (PDF)
- Antisha Lathe: Feeds and Speeds Explained (analýza zatížení břitu / dření) — https://antishilathe.com/blog/feeds-and-speeds/
- Reddit r/Machinists: opakující se vlákna k 'feeds and speeds' (komunitní shoda na pravidle 80 %, skepse ke kalkulačkám, vzorce dření) — /r/Machinists/comments/1drmnfh/, /7umhl9/, /1lz04ik/, /1emd2bx/
- Practical Machinist: vlákno 84555 'Feed and speed calculation and DOC', vlákno 183374 'Recommended SFM for 6061 milling/drilling'
Už vás nebaví zlomené nástroje a znovu odvozované posuvy a otáčky u každé zakázky?
Funkční RPM, posuv, hloubku záběru a třídu nástroje zapisujeme do každého seřizovacího listu — aby další operátor nemusel znovu odvozovat to, co jste zjistili. Pošlete nám díl a materiál k revizi parametrů.
Vyžádat nabídku