Domů / Wiki / Kvalita a kontrola / Certifikace

Certifikace kvality

Pokud jste někdy dostali objednávku se slovy „dodavatel musí být certifikován podle ISO 9001“ a nebyli si jisti, zda to stačí, je tato stránka pro vás. Různá odvětví vyžadují různé systémy managementu kvality — a volba špatné obrobny (nebo to, že se nezeptáte na správné otázky) může projekt potopit. Zde je návod, jak přiřadit certifikaci ke své aplikaci.

Kterou certifikaci potřebujete?

Začněte zde. Přiřaďte své odvětví nebo aplikaci k požadované normě certifikace.

Odvětví / aplikacePožadovaná certifikaceProč
Všeobecný průmysl, spotřební zboží, elektronika, krytyISO 9001:2015Základní QMS. Pokrývá řízení procesů, nápravná opatření a neustálé zlepšování. Přijímá ho většina nákupčích.
Automobilový průmysl (OEM nebo Tier 1/2/3)IATF 16949Specifické pro automobily. Zahrnuje PPAP, APQP, FMEA, SPC, MSA. Vyžaduje ho každý velký OEM na světě.
Letectví a obrana (komerční nebo vojenské)AS9100 Rev DStaví na ISO 9001 s leteckými kontrolami: správa konfigurace, rizika, speciální procesy, dohledatelnost.
Speciální letecké procesy (svařování, NDT, tepelné zpracování, pokovování)NADCAPDoplňuje AS9100. Akredituje jednotlivé procesy, nikoli celý QMS. Často se vyžaduje vedle AS9100.
Zdravotnické prostředky (implantáty, nástroje, kryty)ISO 13485Zaměřené na regulaci. Řízení konstrukce, řízení rizik (ISO 14971), dohledatelnost, validace. Vyžaduje se pro označení CE a vstup na trh FDA.
Zařízení pro zpracování potravinFSSC 22000 nebo ISO 22000Management bezpečnosti potravin. Dohledatelnost materiálu a hygienické kontroly.
Ropa a plyn / tlakové nádobyISO 3834 + materiálové atestyKvalita svařování. Často v kombinaci s materiálovými atesty EN 10204 3.1.
Environmentální management (jakékoli odvětví)ISO 14001Systém environmentálního managementu. Často požadovaný vedle ISO 9001. Není to certifikace kvality, ale velcí nákupčí ho často vyžadují.
Robotika, polovodiče, přesná optikaISO 9001 + čistá místnostISO 9001 je základ; čistá místnost (ISO 14644) je často skutečným rozlišovacím znakem.
Orientační pravidlo Pokud je vaším nákupčím automobilový OEM, potřebuje IATF 16949 — samotná ISO 9001 nestačí. Pokud jde o letectví, potřebuje AS9100. Pokud o zdravotnické prostředky, ISO 13485. Pro všechno ostatní je výchozí ISO 9001. Před výběrem dodavatele se vždy zeptejte nákupčího, kterou normu vyžaduje.

Běžné certifikace v přehledu

CertifikaceCo pokrýváKdo ji vyžadujeČetnost auditůRoční náklady na udržení
ISO 9001:2015 Systém managementu kvality (QMS): řízení procesů, CAPA, interní audity, přezkoumání vedením, myšlení založené na rizicích Všeobecná výroba, elektronika, spotřební zboží, průmyslová zařízení Každoroční dozor + plná recertifikace každé 3 roky $5,000–$15,000
IATF 16949:2016 ISO 9001 + automobilové základní nástroje (PPAP, APQP, FMEA, SPC, MSA), požadavky specifické pro zákazníka Automobiloví OEM a všechny úrovně dodavatelského řetězce Každoroční dozor; audity OEM navíc $15,000–$40,000
AS9100 Rev D ISO 9001 + správa konfigurace, řízení rizik, kontrola speciálních procesů, bezpečnost produktu, letová způsobilost Letečtí OEM (Boeing, Airbus, Lockheed), dodavatelé pro obranu Každoroční dozor + recertifikace každé 3 roky $15,000–$50,000
ISO 13485:2016 Řízení konstrukce, řízení rizik (ISO 14971), validace procesů, dohledatelnost, soulad s předpisy Výrobci zdravotnických prostředků, balení léčiv, výrobci chirurgických nástrojů Každoroční dozor + recertifikace každé 3 roky $15,000–$45,000
ISO 14001:2015 Environmentální management: nakládání s odpady, spotřeba energie, emise, soulad s environmentálními předpisy Velcí nákupčí OEM, trh EU, společnosti s cíli udržitelnosti Každoroční dozor + recertifikace každé 3 roky $5,000–$15,000
NADCAP Akredituje konkrétní procesy: svařování, NDT, tepelné zpracování, povlaky, kompozity, chemické zpracování Letečtí primární výrobci (Boeing, Airbus, Pratt & Whitney, NASA) Každých 12–24 měsíců podle procesu $10,000–$30,000 na proces
Kontext nákladů Náklady na certifikaci se výrazně liší podle velikosti společnosti, počtu zaměstnanců a zeměpisné polohy. Uvedené částky jsou typické rozsahy pro středně velkou CNC obrobnu (50–500 zaměstnanců) v Číně nebo jihovýchodní Asii. Počáteční certifikace činí 2–3x roční náklady na udržení.

ISO 9001:2015 — základ

ISO 9001 je nejrozšířenější norma managementu kvality na světě. Drží ji více než milion organizací ve 170+ zemích. Pro CNC obrobny je to obvykle první získaná certifikace — a základ, na kterém stavějí další odvětvové normy.

Co pokrývá

ISO 9001 je procesně založený QMS. Nepředepisuje konkrétní technické požadavky na vaše díly — místo toho zajišťuje, že vaše obrobna má konzistentní, dokumentované procesy pro jejich výrobu. Klíčové oblasti:

  • Systém managementu kvality: dokumentované postupy, správa záznamů, kontext organizace
  • Vedení: závazek managementu, politika kvality, organizační role
  • Plánování: myšlení založené na rizicích, cíle kvality, plánování změn
  • Podpora: kompetence, povědomí, komunikace, dokumentované informace, infrastruktura
  • Provoz: řízení výroby, konstrukce (pokud je relevantní), nakupování, majetek zákazníka
  • Hodnocení výkonnosti: spokojenost zákazníka, interní audity, přezkoumání vedením
  • Zlepšování: neshoda a nápravné opatření (CAPA), neustálé zlepšování

Klíčové klauzule relevantní pro CNC obrábění

KlauzulePožadavekCo to znamená pro vaši obrobnu
8.5.1 Řízení výrobyŘízené podmínky výrobyPracovní instrukce, kontrola v průběhu výroby, záznamy o údržbě zařízení, řízení prostředí
8.5.2 Identifikace a dohledatelnostIdentifikovat výstupy v průběhu výrobyOznačování dílů, průvodky a trasové karty, dohledatelnost šarží materiálu
8.6 Uvolňování produktůOvěřit splnění požadavků před uvolněnímZáznamy o výstupní kontrole, protokoly CMM, rozměrová shoda před expedicí
8.7 Neshodné výstupyŘízení neshodného produktuMRB (výbor pro posouzení materiálu), systém červených štítků, záznamy o rozhodnutí, analýza hlavní příčiny
7.1.5 Dohledatelnost měřeníKalibrovat měřidlaKalibrace CMM, plán kalibrace měřidel, kalibrační štítky, atesty externích laboratoří
7.2 KompetenceZajistit kompetentnost personáluZáznamy o školení operátorů, kvalifikace svářečů, školení inspektorů
Kdy je ISO 9001 dostatečná? ISO 9001 stačí většině všeobecných výrobních nákupčích — spotřební elektronika, průmyslové stroje, robotika, polovodičová zařízení a podobná odvětví. Pokud váš nákupčí výslovně nevyžaduje IATF 16949, AS9100 nebo ISO 13485, je ISO 9001 téměř jistě to, co potřebujete.

IATF 16949:2016 — automobilový průmysl

IATF 16949 je norma managementu kvality pro automobilový dodavatelský řetězec. Nelze ji certifikovat samostatně — organizace musí nejprve mít ISO 9001 a IATF 16949 na ni staví další automobilové požadavky.

Co přidává nad ISO 9001

PožadavekPopisPraktický dopad
PPAP (Proces schvalování produkčních dílů)Formální podání prokazující, že váš proces umí soustavně vyrábět díly splňující požadavky18 dokumentačních prvků včetně PFMEA, kontrolního plánu, MSA, studií způsobilosti, vzorkových dílů
APQP (Pokročilé plánování kvality produktu)Strukturovaný rámec pro zavádění nových produktů5 fází: plánování a definice, konstrukce produktu, konstrukce procesu, validace produktu a procesu, zpětná vazba/neustálé zlepšování
FMEA (Analýza druhů a důsledků poruch)Systematické hodnocení rizik možných druhů poruchKonstrukční FMEA (DFMEA) + procesní FMEA (PFMEA). Hodnocení RPN nebo prioritním číslem, akční plány pro položky s vysokým rizikem
SPC (Statistická regulace procesu)Použití statistických metod ke sledování a řízení výrobyRegulační diagramy X-bar/R, indexy způsobilosti Cp/Cpk, kontrolní plány. Typický cíl: Cpk ≥ 1.33 (1.67 pro kritické znaky)
MSA (Analýza systému měření)Hodnocení variability systému měřeníStudie Gauge R&R, linearita, vychýlení, stabilita. Cíl: <10% GRR pro kritická měření, <30% přijatelné
Požadavky specifické pro zákazníkaKaždý OEM (VW, BMW, GM, Toyota) má další požadavky nad rámec IATFMusíte identifikovat, posoudit a splnit specifické CSR každého zákazníka. To přináší značnou dokumentační zátěž
Častá past pro nákupčí Ne všechny certifikáty IATF 16949 jsou stejné. Zkontrolujte rozsah na certifikátu — definuje, které procesy a produkty pokrývá. Obrobna certifikovaná pro „obrábění hliníkových automobilových komponent“ nemusí být certifikovaná pro „kování oceli“ nebo „složitou montáž“. Vždy ověřte, že rozsah odpovídá vašim dílům.
Pro nákupčí spolupracující s automobilovými dodavateli Vyžádejte si od obrobny certifikát IATF, ověřte rozsah a potvrďte, že má zkušenosti s konkrétní úrovní PPAP, kterou váš zákazník vyžaduje (úroveň 1–5). Nejčastější je úroveň 3 (plné podání PPAP s odvolacím listem dílu).

AS9100 Rev D — letectví

AS9100 je norma managementu kvality pro letectví, postavená na ISO 9001. Přidává požadavky specifické pro letovou způsobilost, správu konfigurace a řízení rizik, které jsou kritické pro díly ovlivňující letovou bezpečnost. „Rev D“ je aktuální verze, vydaná v roce 2016.

Co přidává nad ISO 9001

  • Správa konfigurace: sledování každé revize výkresů, specifikací a softwaru. Kontrola základny, řízení změn, sledování platnosti.
  • Řízení rizik: formální identifikace, hodnocení a zmírňování rizik v celém životním cyklu produktu.
  • Bezpečnost produktu: zajištění bezpečnosti a shody produktu v celém životním cyklu, včetně dokumentace znaků kritických pro bezpečnost.
  • Kontrola speciálních procesů: procesy svařování, tepelného zpracování, NDT, pokovování a povlakování musí být kvalifikované a sledované podle konkrétních leteckých norem.
  • Přenos práce: když se práce přesouvá mezi závody, formální proces ověřování zajišťuje zachování kvality.
  • Požadavky na „kritické položky“: další kontroly u položek, které by mohly ovlivnit bezpečnost produktu nebo letovou způsobilost.
  • Dohledatelnost: rozšířená dohledatelnost materiálu a procesů, často vyžadující sledování na úrovni tavby nebo šarže.

AS9100 a NADCAP — jak spolu souvisí

AS9100 certifikuje celý systém managementu kvality organizace. NADCAP (National Aerospace and Defense Contractors Accreditation Program) akredituje konkrétní procesy. Jsou komplementární, nikoli zaměnitelné.

Vezměte to takto: AS9100 říká „tato obrobna má solidní systém kvality“. NADCAP říká „proces svařování (nebo tepelného zpracování, nebo NDT) této obrobny byl nezávisle ověřen jako splňující letecké požadavky“.

ProcesJe vyžadován NADCAP?Typická letecká norma
CNC obráběníNe — stačí AS9100AS9100 pokrývá procesy obrábění
Svařování (TIG, MIG, EB)AnoAMS 1595, AWS D17.1
Tepelné zpracováníAnoAMS 2750 (pyrometrie), AMS 2759
NDT (UT, MT, PT, RT)AnoASTM E1444, E709, E165
Povrchové úpravy / pokovováníAnoAMS 2404, AMS 2482, AMS 2700
Výroba kompozitůAnoAMS 3901, ASTM D3039
Chemické zpracováníAnoAMS 2403, AMS 2404
Poznámka pro nákupčí Pokud váš letecký díl vyžaduje svařování, tepelné zpracování nebo NDT, ověřte, že obrobna má akreditaci NADCAP pro tyto konkrétní procesy — ne jen AS9100. Obrobna s AS9100, ale bez NADCAP pro svařování, nemůže legálně provádět letecké svařování.

ISO 13485:2016 — zdravotnické prostředky

ISO 13485 je norma managementu kvality pro výrobce zdravotnických prostředků a jejich dodavatele. Na rozdíl od ISO 9001, která se zaměřuje na spokojenost zákazníka, se ISO 13485 zaměřuje na soulad s předpisy a bezpečnost pacienta. Je harmonizovaná s požadavky EU MDR (nařízení o zdravotnických prostředcích) a FDA 21 CFR 820.

Klíčové rozdíly oproti ISO 9001

OblastISO 9001ISO 13485
ZaměřeníSpokojenost zákazníka, neustálé zlepšováníSoulad s předpisy, bezpečnost pacienta, řízení rizik
Řízení konstrukceVolitelné (pokud je konstrukce z rozsahu vyloučena)Povinné. Vstupy, výstupy, přezkoumání, verifikace, validace a transfer konstrukce. Úplný soubor historie konstrukce (DHF).
Řízení rizikVšeobecné myšlení založené na rizicíchPovinné řízení rizik podle ISO 14971 v celém životním cyklu produktu
DohledatelnostPodle potřebyÚplná dohledatelnost všech komponent a materiálů. Požadováno sledování na úrovni šarže/dávky.
Validace procesůPodle potřebyPovinná pro všechny procesy ovlivňující kvalitu produktu. Vyžadovány protokoly IQ/OQ/PQ.
Správa dokumentůŘízené dokumentyPřísnější správa verzí, elektronické podpisy, auditní stopa, doby uchovávání (často 15+ let)
Řízení dodavatelůHodnotit a sledovatFormální kvalifikace dodavatelů, seznam schválených dodavatelů, průběžné sledování výkonnosti, vstupní kontrola
Neustálé zlepšováníVýslovný požadavekNení výslovné — důraz je na udržování shody a efektivity
Pro nákupčí zdravotnických prostředků, kteří poptávají CNC díly Pokud nakupujete obrobené komponenty pro zdravotnický prostředek, zeptejte se dodavatele, zda je certifikován podle ISO 13485 a zda jeho rozsah pokrývá typ práce, který potřebujete. Obrobna může být certifikovaná pro „obrábění chirurgických nástrojů“, ale ne pro „výrobu implantátů“ — implantáty mají další požadavky na biokompatibilitu a materiál nad rámec obrábění.

Materiálové atesty

Nejde jen o normy QMS — dokumentace materiálu je stejně důležitá. Mnoho odvětví vyžaduje certifikované zkušební protokoly materiálu (MTR), které ověřují chemické složení a mechanické vlastnosti surového materiálu použitého na vaše díly.

EN 10204 Typ 3.1 — standardní materiálový atest

EN 10204 definuje typy materiálových atestů. Pro CNC obrábění se nejčastěji vyžaduje Typ 3.1:

Typ atestuKdo ho vydáváCo obsahujeKdy ho potřebujete
Typ 2.1Výrobce (hut)Prohlášení o shodě s objednávkou. Žádná zkušební data.Díly nízké kritičnosti, všeobecné konstrukce
Typ 2.2Výrobce (hut)Prohlášení o shodě + nespecifické výsledky zkoušek (na základě statistických dat, ne této konkrétní šarže)Nízkotlaké potrubí, všeobecné konstrukční aplikace
Typ 3.1Výrobce (hut)Specifické výsledky zkoušek pro TUTO tavbu/šarži. Chemie, tah, mez kluzu, ráz, tvrdost. Podepsáno oprávněným inspektorem výrobce.Tlakové nádoby, letectví, automobilový průmysl, zdravotnictví, každá kritická aplikace
Typ 3.2Nezávislá třetí stranaStejné jako 3.1, ale ověřeno a podepsáno nezávislou inspekční agenturou (TUV, SGS, Lloyd’s)Nejvyšší kritičnost: jaderná energetika, offshore, vojenské aplikace, letecké konstrukce

Dohledatelnost materiálu

Dohledatelnost materiálu znamená umět vystopovat hotový díl zpět k původní tavbě suroviny. Je to kritické, když:

  • Dojde k poruše v provozu a musíte určit, zda je postižena celá šarže
  • Regulační orgán provádí audit vašeho dodavatelského řetězce (FDA, EASA, FAA)
  • Hut nebo distributor vydá stažení materiálu z trhu

Nejlepší praxe: číslo materiálového atestu (číslo tavby) by mělo být zaznamenáno na průvodce nebo trasové kartě pro každou zakázku a uvedeno ve zprávě o výstupní kontrole.

Zkoušení PMI (pozitivní identifikace materiálu)

PMI je nedestruktivní zkouška, která ověřuje chemické složení materiálu přímo na místě. Používá rentgenovou fluorescenci (XRF) nebo optickou emisní spektroskopii (OES) k potvrzení jakosti slitiny.

Kdy PMI vyžadovat:

  • Nelze ověřit zdroj materiálu (smíšené zásoby, recertifikovaný materiál)
  • Díly budou použity v prostředích kritických pro bezpečnost nebo v korozním prostředí
  • Máte podezření na záměnu materiálu (např. nerez 201 prodávaná jako 304)
  • Regulační nebo zákaznický požadavek to nařizuje
Častá chyba Vyžádat materiálový atest, ale neověřit, že číslo tavby odpovídá fyzickému materiálu. Platný atest 3.1 pro nerez 304 je bezcenný, pokud je ve stroji ve skutečnosti nerez 201. Vždy porovnejte číslo tavby vyražené na materiálu s atestem.

Časté chyby

ChybaCo se staneSprávný postup
Předpoklad, že ISO 9001 stačí pro automobilové díly Automobilový OEM dodavatele odmítne. IATF 16949 je povinná. Před výběrem dodavatele ověřte, kterou normu váš zákazník vyžaduje. Požádejte o skutečný certifikát.
Neověření rozsahu certifikace Obrobna je certifikovaná pro „výrobu plechových dílů“, ale vy potřebujete „5osé CNC obrábění titanu“ — certifikát váš proces nepokrývá. Přečtěte si řádek s rozsahem na certifikátu. Potvrďte, že odpovídá procesu, materiálu a typu produktu, který potřebujete.
Přijetí propadlého certifikátu Obrobna mohla certifikaci ztratit, ale neříct vám to. Systém kvality už nemusí být auditován. Zkontrolujte datum platnosti. Ověřte certifikát u vydávajícího certifikačního orgánu (TUV, SGS, BSI, DNV atd.) pomocí čísla certifikátu.
Záměna NADCAP s AS9100 Obrobna má AS9100, ale ne NADCAP pro speciální proces, který potřebujete (např. tepelné zpracování). Díly jsou zamítnuty. U leteckých dílů vyžadujících speciální procesy ověřte akreditaci NADCAP pro každý konkrétní proces, ne jen AS9100.
Nevyžádání materiálových atestů Nelze ověřit, že materiál splňuje specifikace. Zásadní problém pro letectví, zdravotnictví a tlakové nádoby. Uveďte v objednávce EN 10204 Typ 3.1 (nebo 3.2 pro kritické aplikace). Porovnejte čísla taveb.
Ignorování požadavků specifických pro zákazníka (CSR) Obrobna projde auditem IATF 16949, ale ne auditem zákazníka, protože vynechala CSR specifické pro váš OEM. Zeptejte se obrobny, zda zná požadavky specifické pro vašeho OEM. Zahrňte je do dohody o kvalitě.
Zacházení s ISO 13485 jako s ISO 9001 Podání pro zdravotnické prostředky selžou, protože QMS dodavatele nesplňuje regulační požadavky (řízení konstrukce, řízení rizik, validační protokoly). Pochopte, že ISO 13485 má zásadně odlišné požadavky. Zajistěte, aby rozsah dodavatele pokrýval výrobu zdravotnických prostředků.
Neověření akreditace certifikačního orgánu Certifikát vydal neakreditovaný subjekt. Velcí OEM ho neuznají. Ověřte, že certifikační orgán je akreditován u uznávané instituce (ANAB, UKAS atd.). Hlavní certifikační orgány: TUV SUD, TUV Rheinland, SGS, BSI, DNV, Intertek.
Vyžádání PPAP bez určení úrovně Obrobna podá úroveň 1 (jen odvolací list), když jste potřebovali úroveň 3 (plné podání). Zbytečné dohadování. Uveďte úroveň PPAP v objednávce. Úroveň 3 je výchozí pro většinu automobilových aplikací.
Časté dotazy
Kterou certifikaci kvality můj projekt skutečně potřebuje?

Začněte odvětvím, ne dílem. Všeobecné průmyslové a elektronické práce vyžadují ISO 9001:2015, automobilový dodavatelský řetězec IATF 16949, protože ji nařizuje každý velký OEM, letectví AS9100 Rev D a komponenty pro zdravotnické prostředky ISO 13485:2016, což je zcela jiný režim s povinným řízením konstrukce, řízením rizik podle ISO 14971 a validací procesů. Přineste automobilovému OEM obrobnu s pouhou ISO 9001 a dodavatel bude odmítnut, proto se před výběrem obrobny vždy zeptejte nákupčího, kterou normu vyžaduje. V automobilovém průmyslu počítejte s cílem způsobilosti Cpk ≥ 1.33, u kritických znaků 1.67.

Kolik stojí udržení jednotlivých certifikací a vyplatí se ten rozdíl?

Berte výdaje na certifikaci jako ukazatel náročnosti auditu, protože náklady ho těsně kopírují. U středně velké obrobny činí roční údržba $5,000–$15,000 pro ISO 9001:2015 a ISO 14001:2015, $15,000–$40,000 pro IATF 16949:2016, $15,000–$45,000 pro ISO 13485:2016 a $15,000–$50,000 pro AS9100 Rev D. Letecké speciální procesy přidávají $10,000–$30,000 za proces pro NADCAP, auditovaný každých 12–24 měsíců, zatímco ostatní mají každoroční dozor a plnou recertifikaci každé 3 roky. Počáteční certifikace činí 2–3x roční částku a všechny rozsahy předpokládají obrobnu s 50–500 zaměstnanci.

Pokrývá AS9100 svařování a tepelné zpracování, nebo potřebuji také NADCAP?

Berte je jako dvě samostatné brány odpovídající na dvě různé otázky: AS9100 Rev D certifikuje celý systém managementu kvality, zatímco NADCAP nezávisle akredituje jednotlivé procesy. Samotné CNC obrábění NADCAP nepotřebuje, protože ho AS9100 už pokrývá. Ale svařování TIG, MIG nebo EB vyžaduje AMS 1595 a AWS D17.1, tepelné zpracování AMS 2750 a AMS 2759, NDT ASTM E1444 a pokovování či povlaky AMS 2404, AMS 2482 nebo AMS 2700. Obrobna s AS9100, ale bez NADCAP pro svařování, nemůže legálně provádět letecké svařování, proto kontrolujte seznam procesů, ne jen certifikát QMS.

Který materiálový atest mám uvést v objednávce — 2.1, 2.2, 3.1 nebo 3.2?

Uveďte EN 10204 Typ 3.1, pokud aplikace není natolik kritická, že ospravedlní cestu přes třetí stranu. Typ 2.1 je pouze prohlášení o shodě s objednávkou a nenese žádná zkušební data; Typ 2.2 přidává nespecifické výsledky odvozené ze statistických dat, nikoli z dané šarže; Typ 3.1 uvádí výsledky chemie, tahu, meze kluzu, rázu a tvrdosti pro konkrétní tavbu, podepsané oprávněným inspektorem huti. Typ 3.2 jsou stejná zkušební data ověřená a podepsaná nezávislou inspekční agenturou, pro jaderné, offshore, vojenské a letecké konstrukční aplikace. Vždy porovnejte číslo tavby na atestu s číslem vyraženým na materiálu.

Které chyby v certifikaci vedou k odmítnutí dodavatele nebo vrácení objednávky?

Téměř každé odmítnutí má původ v papírech, ne v obrábění. Nákladné jsou případy, kdy se pro automobilový program přijme ISO 9001, ačkoli IATF 16949 je povinná, kdy se ignoruje řádek s rozsahem, protože obrobna certifikovaná pro výrobu plechových dílů nemusí pokrývat 5osé CNC obrábění titanu, a kdy se přijme propadlý certifikát místo jeho ověření u certifikačního orgánu. Další dvě chyby udeří na konci objednávky: nevyžádání materiálového atestu tam, kde aplikace potřebuje EN 10204 Typ 3.1, a vyžádání PPAP bez určení úrovně, takže obrobna podá balíček jen s odvolacím listem místo úrovně 3.