Konstrukce tolerancí
Tolerance jsou místem, kde se na CNC dílu nejvíce vydělá i ztratí. Prvek s tolerancí ±0.5mm stojí na obrábění stejně jako prvek s ±0.01mm — ale kontrola, nástroje, zmetkovitost a čas cyklu jsou zcela jiné. Tato stránka vysvětluje, jak přiřazovat tolerance dostatečně úzké na to, aby fungovaly, dostatečně volné na to, aby byly zaplatitelné, a odůvodněné pro každý prvek na výkrese.
Nákladová křivka tolerancí
Vztah mezi tolerancí a náklady není lineární — je exponenciální. Každý užší stupeň vyžaduje lepší stroj, zkušenějšího operátora, častější kontrolu a pomalejší řezné parametry. Nákladová křivka níže ukazuje relativní násobek nákladů pro běžná toleranční pásma CNC. „1ד představuje základní náklady dílu se standardními tolerancemi.
| Toleranční pásmo | Relativní náklady | Typický proces | Co získáte |
|---|---|---|---|
| ±0.5 mm | 1.0× | Standardní CNC frézování / soustružení | Běžné obrábění. Vhodné pro nekritické prvky, konzoly, kryty. |
| ±0.1 mm | 1.5× | CNC se standardními nástroji, běžná kontrola | Většina komerčních dílů. Vhodné pro uložení s vůlí, montážní plochy, kosmetické rozměry. |
| ±0.05 mm | 2.5× | CNC s řízeným prostředím, kontrola na CMM | Přesné komerční díly. Uložení, ložisková sedla, otvory pro kolíky, těsnicí plochy. |
| ±0.025 mm | 4.0× | Přesné CNC, broušení, řízení teploty | Vysoká přesnost. Přesná ložiska, ozubené díry, hydraulická šoupátka, měřidlové prvky. |
| ±0.01 mm | 8.0× | Přesné vyvrtávání, přesné broušení, CMM | Velmi vysoká přesnost. Koncové měrky, přesné nástroje, optické držáky, vložky forem. |
| ±0.005 mm | 15.0× | Lapování, honování, teplotně řízená laboratoř | Ultra přesnost. Metrologické etalony, optické sestavy, přípravky pro polovodiče. |
Které prvky potřebují úzké tolerance?
Ne každý prvek na dílu potřebuje stejnou toleranci. Klíčová zásada zní: tolerujte funkci, ne díl. Úzké tolerance přiřaďte jen prvkům, které přímo ovlivňují montáž, těsnění, pohyb nebo bezpečnost. Vše ostatní může být volné.
| Typ prvku | Úroveň tolerance | Typické rozmezí | Proč |
|---|---|---|---|
| Uložení s přesahem / lisovaná | Velmi úzká | ±0.005–0.015 mm | Přesah se měří v mikrometrech. Příliš volné = díl vypadne. Příliš těsné = trhlina od pnutí při montáži. |
| Přechodná / polohovací uložení | Úzká | ±0.01–0.025 mm | Ložiskové čepy, ozubené díry, přesné otvory pro kolíky. Musí přesně polohovat bez nadměrné lisovací síly. |
| Otvory pro kolíky | Úzká | ±0.01–0.02 mm (H7) | Kolíky polohují dva díly vůči sobě. Polohová chyba se přímo přenáší do souososti montáže. |
| Ložiskové čepy / díry | Úzká | ±0.005–0.015 mm | Životnost ložiska závisí na uložení. Příliš volné = vibrační otisk a chvění. Příliš těsné = předpětí a přehřívání. |
| Těsnicí plochy (drážky O-kroužků) | Střední | ±0.025–0.05 mm | Rozměry drážky O-kroužku musí být řízeny, aby se udržela správná komprese. Šířka je kritičtější než hloubka. |
| Těsnicí plochy (ploché těsnění) | Střední | ±0.05 mm rovinnost | Povrch musí být dost plochý, aby těsnění těsnilo. Kvalita povrchu často rozhoduje víc než rozměrová tolerance. |
| Závitové otvory | Střední | Standardní třída závitu (6H / 6g) | Standardní třídy závitů (6H pro matice, 6g pro šrouby) jsou dobře definované. Nepředepisujte tolerance závitu znovu, pokud k tomu nemáte důvod. |
| Průchozí otvory pro šrouby | Volná | ±0.1–0.25 mm | Šroub má vůli konstrukčně. Pokud je otvor větší než šroub, funguje to. |
| Montážní plochy | Střední | ±0.05–0.1 mm | Musí být ploché a ve správné poloze, aby protikus správně dosedl. |
| Celkové rozměry (délka, šířka, výška) | Volná | ±0.1–0.5 mm (ISO 2768-mK) | Pokud se díl nevejde do konkrétního obrysu, celkové rozměry málokdy potřebují úzkou toleranci. |
| Nekritické povrchy | Volná | ±0.5 mm nebo ISO 2768 | Vnější plochy, žebra, výstupky, kosmetické prvky. Pokud vypadají správně, tolerance nehraje roli. |
| Kapsy pro snížení hmotnosti | Volná | ±0.5 mm nebo ISO 2768 | Tyto kapsy odebírají materiál pro snížení hmotnosti. Tvar a velikost kapsy nejsou funkčně kritické. |
Strategie přiřazení tolerancí
Přiřazování tolerancí není hádání. Postupujte podle tohoto systematického přístupu, abyste zajistili, že každá tolerance na výkrese je odůvodněná, dosažitelná a ekonomická.
Postup krok za krokem
| Krok | Akce | Podrobnosti |
|---|---|---|
| 1 | Určete kritické funkce | Vypište každou funkci, kterou díl plní: nese zatížení, těsní kapalinu, polohuje jiný díl, vyrovnává optický prvek atd. Každá funkce se mapuje na jeden nebo více kritických prvků. |
| 2 | Namapujte funkce na prvky | Pro každou funkci určete, který rozměrový prvek ji řídí. Příklad: „těsní hydraulickou kapalinu při 200 bar“ se mapuje na šířku, hloubku a kvalitu povrchu drážky O-kroužku — ne na celkovou délku dílu. |
| 3 | Určete toleranci potřebnou pro každý kritický prvek | Použijte inženýrskou analýzu (řetězení tolerancí, FEA, empirická data) k výpočtu maximální přípustné odchylky. Nedefaultujte na „úzké“ — spočítejte, co je skutečně potřeba. |
| 4 | Na vše ostatní použijte ISO 2768 | Každý prvek, který není na seznamu kritických, dostane všeobecné tolerance podle ISO 2768. Uveďte třídu: -f (jemná), -m (střední), -c (hrubá), -v (velmi hrubá). Střední (mK) je nejběžnější výchozí volba. |
| 5 | Zdokumentujte odůvodnění | Na výkrese nebo v samostatném dokumentu analýzy tolerancí poznamenejte, proč je každá úzká tolerance potřebná. Zabraňuje to budoucím konstruktérům je povolit a dílně je zpochybňovat. |
| 6 | Projděte to s výrobou | Před finalizací projděte toleranční schéma s mechanikem nebo výrobním inženýrem. Mohou označit tolerance, které jsou zbytečně úzké, nebo navrhnout alternativy, které dosáhnou stejné funkce levněji. |
Rychlý přehled ISO 2768
ISO 2768 definuje všeobecné tolerance pro rozměry, které nejsou na výkrese tolerovány individuálně. Pokrývá délkové rozměry, vnější poloměry, výšky zkosení, úhlové rozměry a geometrické tolerance (přímost, rovinnost, kolmost, souměrnost, kruhovou házivost).
| Třída ISO 2768 | Délkové tolerance (pro jmenovitý rozměr 6–30mm) | Kdy použít |
|---|---|---|
| f (jemná) | ±0.05–0.1 mm | Přesné díly, kde většina prvků potřebuje dobrou kontrolu. Stále levnější než individuální tolerance u každého rozměru. |
| m (střední) | ±0.1–0.2 mm | Nejběžnější výchozí volba. Vhodná pro většinu komerčních CNC dílů. Dobrý poměr nákladů a přesnosti. |
| c (hrubá) | ±0.2–0.4 mm | Nekritické díly, nosné prvky, velké kryty, konzoly. Použijte, když lícování a funkce nejsou na rozměru citlivé. |
| v (velmi hrubá) | ±0.4–1.0 mm | Hrubé nosné díly, svařence, základny. U přesného CNC se používá zřídka, ale u velkých nosných komponent je vhodná. |
Kvalita povrchu vs. tolerance
Častý omyl je, že úzká tolerance automaticky vyžaduje hladký povrch, nebo naopak. Ve skutečnosti jsou Ra (drsnost povrchu) a rozměrová tolerance nezávislé specifikace. Můžete mít rozměr s tolerancí ±0.01mm a drsností Ra 1.6, nebo rozměr s tolerancí ±0.5mm a drsností Ra 0.4. Obě veličiny vycházejí z různých funkčních požadavků.
| Funkční požadavek | Doporučené Ra | Typický proces | Dopad na toleranci |
|---|---|---|---|
| Kluzné / ložiskové plochy | Ra 0.2–0.4 μm | Broušení, honování, lapování | Vyžaduje úzkou toleranci (hladký povrch je bezcenný, pokud je rozměr mimo). |
| Statické těsnicí plochy (těsnění) | Ra 0.8–1.6 μm | Jemné frézování, zarovnávání, lehké broušení | Rovinnost rozhoduje víc než Ra. Povrch musí být dost plochý, aby těsnění dosedlo. |
| Dynamické těsnění (O-kroužek, hřídelové těsnění) | Ra 0.4–0.8 μm | Broušení, jemné soustružení | Příliš drsné = těsnění se opotřebuje. Příliš hladké = těsnění nevytvoří přítlak. Směr stop také rozhoduje. |
| Uložení (s přesahem, přechodná, s vůlí) | Ra 0.8–1.6 μm | Vystružování, vyvrtávání, přesné soustružení | Drsnost povrchu ovlivňuje skutečné uložení. Drsné povrchy se na hřídelích měří menší a v dírách větší. |
| Kosmetické / viditelné plochy | Ra 0.8–1.6 μm | Standardní dokončovací průchod | Rozhoduje vzhled, ne funkce. Volnější rozměr stačí, pokud to vypadá dobře. |
| Běžné obrobené plochy | Ra 1.6–3.2 μm | Standardní frézování, soustružení | Výchozí kvalita CNC. Nejsou potřeba speciální operace. Páruje se s tolerancemi ISO 2768-m. |
| Průchozí / nedotykové plochy | Ra 3.2–6.3 μm | Jen hrubovací průchod | Vnitřní kapsy, snížení hmotnosti, neviditelné plochy. Nejlevnější na výrobu. |
| Stopy po nástroji přípustné (po obrábění) | Ra 6.3–12.5 μm | Těžké hrubování | Povrchy odlitků, surový materiál, vnitřní prvky, které nikdo nevidí ani se jich nedotýká. Minimální náklady. |
GD&T vs. tolerance ±
GD&T (Geometric Dimensioning and Tolerancing, podle ASME Y14.5 / ISO 1101) je symbolický jazyk, který řídí tvar, orientaci, polohu a házivost prvků. Tolerance plus-minus (±) řídí velikost a nepřímo některé geometrické charakteristiky. Většinu dílů lze plně definovat jen tolerancemi ±. GD&T je potřeba jen ve specifických situacích.
Kdy použít plus-minus (±)
Tolerance ± jsou výchozí a měly by být vaší první volbou. Jsou jednodušší na pochopení, levnější na kontrolu (posuvky, mikrometry) a pro většinu CNC dílů dostačující.
| Situace | Použijte ±, když... | Proč |
|---|---|---|
| Jednoduché hranaté díly | Bloky, desky, konzoly s pravoúhlými prvky | Plus-minus na délku, šířku, výšku a polohy otvorů je jasné a dostačující. |
| Prvky s jednou základnou | Jedna plocha nebo jedna hrana slouží jako reference pro všechny rozměry | Odkazy na základny nejsou potřeba, když všechny rozměry vycházejí ze stejného povrchu. |
| Jen uložení s vůlí | Otvory pro šrouby, drážky s vůlí, nekritické polohování | Průchozí otvory mají široká toleranční pásma. ± plně stačí. |
| Malosériová výroba | Prototypy a krátké série (< 100 ks) | Kontrola GD&T (CMM) přidává náklady na seřízení, které se u malých objemů těžko obhajují. |
Kdy použít GD&T
| Situace | Potřebný rámeček geometrické tolerance | Proč ± nestačí |
|---|---|---|
| Kritické plochy základen | Prvky základen (A, B, C), rovinnost, kolmost | Tolerance ± výslovně neurčují, který povrch je reference. Základny GD&T vytvářejí jasnou hierarchii měření. |
| Složitá geometrie | Profil přímky/plochy, poloha | Nepravidelné tvary, zakřivené plochy a nepravoúhlé prvky nelze pomocí ± samotných dostatečně řídit. |
| Sestava otvorů | Skutečná poloha (s modifikátory MMC/LMC) | Skutečná poloha s bonusovou tolerancí z MMC dává větší výrobní volnost a může snížit náklady při zachování funkce. |
| Soustřednost / souosost | Soustřednost, házivost, celková házivost | ± na průměru neřídí, jak je jeden prvek vystředěn vůči druhému. Házivost řídí velikost i polohu současně. |
| Válcové prvky s požadavky na tvar | Válcovitost, kruhovitost | Tolerance ± na průměru připouští nekulatost uvnitř pásma. Válcovitost řídí tvar celého povrchu. |
| Velkosériová výroba | Jakýkoli prvek GD&T s funkčními měřidly | GD&T umožňuje použít funkční měřidla typu projde/neprojde pro rychlou a levnou kontrolu při velkých objemech. |
Náklady na kontrolu GD&T
Tolerance GD&T vyžadují pro ověření kontrolu na CMM (Coordinate Measuring Machine). To má přímý dopad na náklady.
| Metoda kontroly | Typické toleranční rozmezí | Náklady na kontrolu jednoho dílu | Rychlost |
|---|---|---|---|
| Posuvky / mikrometry | ±0.05mm a volnější | Minimální (zahrnuto v základní ceně) | 30–60 sekund na prvek |
| Měřidla projde/neprojde | Pevné limity (závitová měřidla, kolíková měřidla) | Nízké (amortizováno objemem) | 5–10 sekund na prvek |
| Výškoměr / rovinná deska | ±0.01–0.05mm | Střední (+$5–15 na díl) | 2–5 minut na prvek |
| CMM (programování + měření) | Jakékoli GD&T, ±0.005mm a těsnější | Vysoké (+$20–80 na díl) | 5–15 minut na díl (po naprogramování) |
| Měřidlo kruhovitosti / optický komparátor | Tvarové tolerance (kruhovitost, válcovitost) | Velmi vysoké (+$50–150 na díl) | 10–30 minut na prvek |
Časté chyby
Tyto toleranční chyby se objevují na překvapivě mnoha technických výkresech. Každá z nich buď zbytečně zvyšuje náklady, nebo vytváří nejednoznačnost, která vede ke sporům, zpožděním nebo neshodným dílům.
| # | Chyba | Co se stane | Správný postup |
|---|---|---|---|
| 1 | Stejná úzká tolerance na každém rozměru | Díl stojí 3–5× více, než by měl. Každý prvek se obrábí, kontroluje a dokumentuje, jako by byl kritický. Obrovské plýtvání časem i penězi. | Úzké tolerance přiřaďte jen kritickým prvkům. Na vše ostatní použijte ISO 2768. Použijte pravidlo 80/20: 80% prvků volně, 20% úzce. |
| 2 | Zadání ±0.01mm bez pochopení nákladů | Nabídka přijde 8× vyšší, než se čekalo. Konstruktér je překvapen. Rozpočet projektu je v troskách. | Než zadáte toleranci těsnější než ±0.05mm, podívejte se na nákladovou křivku tolerancí. Zeptejte se: je tato tolerance odůvodněná inženýrskou analýzou? |
| 3 | Chybějící poznámka o všeobecných tolerancích (žádné ISO 2768) | Každý netolerovaný rozměr si dílna a zákazník vykládají jinak. Spory jsou nevyhnutelné. Dílna může použít svůj vlastní (možná těsnější) standard. | Vždy uvádějte na výkrese „GENERAL TOLERANCES PER ISO 2768-mK“. To je jediná nejdůležitější toleranční poznámka, kterou můžete přidat. |
| 4 | Úzká tolerance na nefunkčním rozměru | Peníze vyhozené za obrábění a kontrolu rozměru, který neovlivňuje funkci dílu. Příklad: ±0.02mm na celkové délce konzoly, kde rozhoduje jen poloha otvoru. | U každé tolerance se ptejte: „Co se stane, když tento rozměr bude na limitu volnější tolerance?“ Pokud je odpověď „nic“, povolte ji. |
| 5 | Záměna Ra s rozměrovou tolerancí | Zadání Ra 0.4 na prvku, který potřebuje jen Ra 3.2, protože tolerance je úzká. Nebo zadání úzké tolerance, protože povrch má být hladký. To jsou nezávislé specifikace. | Toleranci zadávejte podle rozměrové funkce. Ra zadávejte podle funkce povrchu (těsnění, klouzání, vzhled). Jsou nezávislé. |
| 6 | Použití GD&T tam, kde by stačilo ± | Výkres se hůř čte. Kontrola vyžaduje CMM místo posuvek. Náklady rostou bez funkčního přínosu. Dílna může žádat revizi výkresu. | Pro jednoduché díly s pravoúhlou geometrií a jednou základnou používejte ±. GD&T si nechte pro složitou geometrii, kritické základny a velkosériovou výrobu. |
| 7 | Neanalyzované řetězení tolerancí | Několik prvků je jednotlivě v toleranci, ale sestava nesedí, protože se tolerance nasčítají. Zjistí se to při montáži — v nejdražší možné chvíli. | Proveďte analýzu řetězení tolerancí (nejhorší případ nebo RSS) pro každou sestavu s více než dvěma spolupracujícími díly. Upravte jednotlivé tolerance tak, aby sestava vyhověla. |
| 8 | Tolerance těsnější než způsobilost procesu | Vysoká zmetkovitost. Dílna nedokáže trvale vyrábět díly v toleranci. Buď si naúčtuje příplatek za selektivní třídění, nebo zakázku odmítne. | Znáte standardní způsobilost každého procesu. CNC frézování běžně dosahuje ±0.025mm. Pokud potřebujete ±0.005mm, zadejte broušení. |
| 9 | Neuvedené odkazy na základny | Kontrola měří z jiné referenční plochy, než jste zamýšleli. Díl projde kontrolou, ale neprojde montáží. To je časté zejména u GD&T. | Jasně definujte prvky základen na výkrese. Základna A by měla být primární dosedací plocha. Základna B by měla být sekundární vyrovnávací plocha. |
| 10 | Ignorování chování materiálu (teplotní roztažnost) | Díl změřený při 20°C je v toleranci. Díl změřený při 35°C (na dílně nebo v provozu) je mimo toleranci. Hliník se roztahuje o 0.024mm na 100mm na °C. | U úzkých tolerancí (<±0.025mm) uveďte teplotu měření (obvykle 20°C podle ISO 1). U dílů pracujících při extrémních teplotách tolerujte rozměr při provozní teplotě. |
Kolik stojí jednotlivá toleranční pásma a kde mám přestat utahovat?
Náklady rostou exponenciálně, takže každé další desetinné místo je drahé. Prvek při ±0.5 mm je základ 1.0×, ±0.1 mm je 1.5×, ±0.05 mm je 2.5×, ±0.025 mm je 4.0×, ±0.01 mm je 8.0× a ±0.005 mm dosahuje 15.0×. Přechod z ±0.1 mm na ±0.05 mm přidá asi 67%, zatímco přechod z ±0.05 mm na ±0.01 mm přidá 220%. Proto nejhodnotnější DFM rozhodnutí není nic utahovat: je to povolit každou toleranci, která nemusí být úzká.
Které prvky skutečně potřebují úzkou toleranci?
Tolerujte funkci, ne díl. Uložení s přesahem a lisovaná potřebují ±0.005–0.015 mm, ložiskové čepy a díry stejné pásmo, otvory pro kolíky ±0.01–0.02 mm s H7 a přechodná a polohovací uložení ±0.01–0.025 mm. Těsnicí plochy jsou na ±0.025–0.05 mm, montážní plochy na ±0.05–0.1 mm, průchozí otvory pro šrouby na ±0.1–0.25 mm a celkové rozměry na ±0.1–0.5 mm podle ISO 2768-mK. Závitové otvory nepotřebují nic nad rámec standardní třídy, 6H / 6g. Vše, co neovlivňuje montáž, těsnění, pohyb nebo bezpečnost, patří do všeobecné tolerance.
Jak mám na výkres uvést všeobecné tolerance a kolik to ušetří?
Přidejte do popisového pole jednu poznámku: GENERAL TOLERANCES PER ISO 2768-mK. Třída m řídí délkové a úhlové rozměry na ±0.1–0.2 mm pro jmenovitý rozměr 6–30mm, zatímco přípona K řídí rovinnost, přímost a kolmost. Další třídy jsou f na ±0.05–0.1 mm, c na ±0.2–0.4 mm a v na ±0.4–1.0 mm. Na typickém dílu může 80% prvků zůstat u nejvolnějšího standardu a jen 20% potřebuje přísnější kontrolu, a výslovné uvedení toho může snížit náklady na díl o 30–50%.
Musím kvalitu povrchu zadat stejně úzce jako rozměr?
Ne — jsou to nezávislé specifikace a úzký rozměr nevyžaduje hladký povrch. Kluzné a ložiskové plochy chtějí Ra 0.2–0.4 µm, dynamická těsnění Ra 0.4–0.8 µm, statické těsnicí plochy a kosmetické povrchy Ra 0.8–1.6 µm, běžné obrobené povrchy Ra 1.6–3.2 µm a nedotykové kapsy Ra 3.2–6.3 µm. Každý stupeň dolů v Ra přidává dokončovací operaci a přechod z Ra 0.8 na Ra 0.2 znamená broušení nebo honování na jiném stroji. Jeden případ je ale spojuje: u uložení H7/g6 by Ra nemělo přesáhnout 1.6 µm, protože drsnost mění skutečné uložení.
Kdy se GD&T vyplatí i s náklady na kontrolu?
Používejte ve výchozím stavu tolerance ± a po GD&T sáhněte jen tehdy, když to výkres potřebuje. Programování a měření na CMM přidává $20–80 na díl a 5–15 minut na díl, výškoměr nebo rovinná deska přidává $5–15 na díl u prvků s tolerancí ±0.01–0.05mm a měřidlo kruhovitosti či optický komparátor přidává $50–150 na díl u tvarových tolerancí. Posuvky a mikrometry nestojí nic navíc a zaberou 30–60 sekund na prvek při ±0.05mm a volněji. GD&T si své náklady zaslouží u kritických základen, složité geometrie, skutečné polohy u sestav otvorů, soustřednosti a u velkých objemů s funkčními měřidly — kde může celkové náklady dokonce snížit rozšířením přípustného pásma.
Které toleranční chyby stojí nejvíc a jak se jim vyhnout?
Dejte stejnou úzkou toleranci na každý rozměr a díl bude stát 3–5× více, než by měl; zadejte ±0.01 mm bez kontroly křivky a nabídka přijde 8× vyšší, než jste čekali. Řešením je použít ISO 2768-mK na vše, co není kritické, a u každé úzké tolerance se ptát: co se stane, když tento rozměr bude na limitu volnější tolerance? Také si potvrďte, že tolerance je dosažitelná — CNC frézování běžně dosahuje ±0.025 mm, takže požadavek ±0.005 mm znamená zadat broušení, a výkres bez poznámky o všeobecných tolerancích nechá dílnu použít její vlastní standard.