Metody měření CNC dílů
Každý obrobený díl musí být před expedicí ověřen. Otázkou není, zda měřit, ale jak — a s jakou úrovní přesnosti. Posuvné měřítko s rozlišením 0.02mm je ideální pro kontrolu celkových rozměrů, ale nepoužitelné pro ověření lože ložiska na ±0.01mm. Tato stránka vám pomůže vybrat správný měřicí nástroj pro každou úroveň tolerance, pochopit, kolik která metoda stojí a jak dlouho trvá, a vyhnout se chybám při kontrole, které způsobují nejvíce sporů o kvalitu mezi zákazníky a dodavateli.
Kterou metodu měření potřebujete?
Tolerance na vašem výkrese určuje minimální metodu měření. Nástroj, který není dostatečně přesný, dává falešnou jistotu — díl se jeví „v toleranci“, ale ve skutečnosti je mimo specifikaci. Tabulka níže přiřazuje rozsahy tolerancí k vhodné metodě měření. Vždy používejte měřicí přístroj s přesností alespoň 4–10krát lepší, než je tolerance, kterou ověřujete (pravidlo 10:1).
| Rozsah tolerance | Doporučená metoda | Přesnost přístroje | Typická aplikace |
|---|---|---|---|
| ±0.1 mm a volnější | Digitální posuvné měřítko (rozlišení 0.01mm) | ±0.02–0.03 mm | Celkové rozměry, nekritické prvky, délky tyčí, průchozí otvory. Tahoun kontroly CNC. |
| ±0.05 mm | Mikrometr nebo digitální posuvné měřítko | ±0.005–0.01 mm (mikrometr) | Uložení, dosedací plochy, drážky pro O-kroužky, kolíkové otvory. Pro kritické rozměry preferujte mikrometr; posuvné měřítko je na této úrovni přijatelné pro nekritické rozměry. |
| ±0.025 mm | Mikrometr, výškoměr nebo číselníkový úchylkoměr | ±0.002–0.005 mm | Čepy ložisek, přesné otvory, těsnicí plochy. Ruční nástroje na hranici svých možností — zde už má CMM smysl. |
| ±0.01 mm | CMM nebo přesný mikrometr | ±0.001–0.002 mm (CMM) | Nalisovaná uložení, měřicí prvky, přesné nástroje. CMM se důrazně doporučuje. Ruční nástroje zvládnou jednoduché rozměry, ale jsou závislé na operátorovi. |
| ±0.005 mm a těsnější | CMM (v teplotně řízeném prostředí) | ±0.0005–0.001 mm | Koncové měrky, optické držáky, přípravky pro polovodiče. Vyžaduje řízené prostředí (20°C ±1°C), kvalifikovaného operátora a kalibrované vybavení. |
| GD&T (poloha, profil, házivost) | CMM | ±0.001–0.002 mm | Jakýkoli výkres s poznámkami GD&T (skutečná poloha, profil plochy, kruhová házivost atd.). CMM je jediná praktická metoda pro ověření GD&T. |
| Drsnost povrchu (Ra/Rz) | Měřič drsnosti povrchu (kontaktní nebo optický) | ±5–10 % z naměřené hodnoty | Těsnicí plochy, ložiskové plochy, kosmetické povrchy. Pro většinu aplikací kontaktní hrot; optický pro měkké materiály nebo hotové povrchy. |
| Malé prvky (<1 mm), profily | Optický komparátor nebo obrazový systém | ±0.001–0.005 mm | Malé poloměry, tenké stěny, ověření odjehlení hran, porovnání profilu s předlohou. Bezkontaktní, takže nehrozí poškození jemných prvků. |
Měřicí nástroje v přehledu
Tabulka níže shrnuje všechny běžné měřicí nástroje používané při kontrole CNC obrábění, s jejich přesností, relativní cenou, tím, co měří, a kdy jsou správnou volbou. Je to vaše rychlá reference pro výběr kontrolního vybavení.
| Nástroj | Přesnost | Relativní cena | Co měří | Kdy použít |
|---|---|---|---|---|
| Digitální posuvné měřítko | ±0.02–0.03 mm | $ (20–200) | Vnější rozměry, vnitřní rozměry, hloubka, osazení | Prvotní kontrola, celkové rozměry, nekritické prvky, kontrola příchozího materiálu. Má ho každý obráběč. |
| Mikrometr (vnější) | ±0.002–0.005 mm | $ (50–500) | Vnější průměr, tloušťka, plech | Průměry hřídelí, průměry kolíků, tloušťka plochých dílů, jakýkoli vnější rozměr, který potřebuje lepší přesnost než posuvné měřítko. |
| Mikrometr (vnitřní / otvorový) | ±0.005–0.01 mm | $ (100–800) | Vnitřní průměr, rozměr otvoru | Průměry otvorů, velikosti děr, otvory lože ložisek. Nejběžnější jsou tříbodové dutinoměry; pro velmi vysokou přesnost otvorové mikrometry. |
| Výškoměr | ±0.01–0.02 mm | $ (200–1,500) | Výška od měřicí desky, výšky osazení, orýsování | Měření osazení, výšky prvků od referenční plochy, orýsování před obráběním. |
| Číselníkový úchylkoměr / DTI | ±0.005–0.01 mm | $ (30–300) | Házivost, rovinnost, rovnoběžnost, odchylka od reference | Kontrola házivosti soustružených dílů, rovinnosti obrobených ploch, ověření vyrovnání. Používá se na měřicí desce nebo s magnetickým držákem. |
| Sada kolíkových měrek | Pevné velikosti (tolerance H7) | $ (50–500 za sadu) | Průměr otvoru (prochází/neprochází) | Rychlé ověření velikostí otvorů. Měrka GO projde, měrka NO-GO neprojde. Nejrychlejší způsob kontroly stovek otvorů. |
| Měrka závitů (prochází/neprochází) | Podle normy závitu (6H/6g) | $ (20–200 za velikost) | Střední průměr závitu (prochází/neprochází) | Kontrola vnitřních a vnějších závitů. Měrka GO se zašroubuje zcela, měrka NO-GO nepronikne o více než 1–2 otáčky. |
| CMM | ±0.001–0.002 mm | $$$ (80k–500k stroj + $30–80/h provoz) | Jakýkoli rozměr, GD&T, 3D geometrie | Úzké tolerance (<±0.025mm), ověření GD&T, složitá geometrie, FAI, dokumentace PPAP. Zlatý standard pro rozměrovou kontrolu. |
| Optický komparátor | ±0.005–0.025 mm | $$ (10k–80k) | 2D profil, poloměry, úhly, kvalita hran | Porovnání profilu s předlohou výkresu, kontrola malých prvků, ověření tvaru závitu, měření odjehlení hran. |
| Systém obrazového měření | ±0.001–0.005 mm | $$$ (30k–200k) | 2D rozměry, vzory, malé prvky, optické hrany | Automatizovaná kontrola malých dílů, lisovaných dílů, prvků DPS. Bezkontaktní, rychlý, programovatelný pro sériovou výrobu. |
| Měřič drsnosti povrchu | ±5–10 % z hodnoty Ra | $$ (2k–20k přenosný; 20k–100k stolní) | Ra, Rz, Rq, Rsm (parametry drsnosti povrchu) | Ověřování specifikací kvality povrchu na těsnicích plochách, ložiskových plochách a kosmetických dílech. |
Posuvná měřítka a mikrometry
Posuvná měřítka a mikrometry jsou dva nejběžnější ruční měřicí nástroje v CNC obrábění. Společně pokrývají naprostou většinu rozměrového ověřování dílů s tolerancemi ±0.05mm a volnějšími. Pochopení toho, kdy který stačí — a jak je správně používat — odstraní více chyb při kontrole než jakákoli jiná znalost.
Digitální posuvná měřítka
Digitální posuvné měřítko měří vnější rozměry, vnitřní rozměry, hloubku a výšku osazení. Má rozlišení 0.01mm, ale přesnost přibližně ±0.02–0.03mm. Je to nejuniverzálnější ruční nástroj a na kontrolním stole by mělo být první, po čem sáhnete.
| Kdy posuvné měřítko stačí | Kdy už potřebujete mikrometr |
|---|---|
| Tolerance ±0.1mm nebo volnější | Tolerance ±0.05mm nebo těsnější |
| Celkové rozměry (délka, šířka, výška) | Spojované průměry (hřídele, otvory) |
| Průměry průchozích otvorů | Průměry nalisovaných a přechodných uložení |
| Hloubka kapes a otvorů | Tloušťka plechu a tenkých stěn |
| Rychlé ověření před CMM | Prvky, kde záleží na chybě 0.02mm |
| Ověření výchozího materiálu | Dokumentace kvality (FAI, PPAP) |
Mikrometry
Mikrometr měří vnější rozměry (vnější mikrometr) nebo vnitřní rozměry (otvorový mikrometr / tříbodový dutinoměr) s přesností ±0.002–0.005mm — zhruba 5–10krát lépe než posuvné měřítko. Používá ráčnovou aretaci nebo třecí bubínek pro zajištění stálého měřicího tlaku, což je jeho největší výhoda oproti posuvnému měřítku.
| Vlastnost | Digitální posuvné měřítko | Vnější mikrometr |
|---|---|---|
| Rozlišení | 0.01 mm | 0.001 mm (u některých modelů 0.01 mm) |
| Přesnost | ±0.02–0.03 mm | ±0.002–0.005 mm |
| Měřicí tlak | Řízený operátorem (proměnný) | Ráčnová aretace / třecí bubínek (stálý) |
| Co měří | Vnější, vnitřní, hloubku, osazení | Vnější (nebo vnitřní s dutinoměrem) |
| Rozsah jednoho nástroje | 0–150mm (typicky), 0–300mm | 0–25mm na rám (pro větší rozsah potřebujete více rámů) |
| Nejlepší pro | Všeobecné, nekritické rozměry | Kritické průměry, uložení, tloušťku |
Časté chyby u posuvných měřítek a mikrometrů
| # | Chyba | Účinek | Správný postup |
|---|---|---|---|
| 1 | Příliš velký měřicí tlak u posuvného měřítka | Naměřená hodnota je o 0.02–0.05mm menší než skutečnost. Čelisti se pod tlakem prohýbají. Toto je příčina chyb měřítka č. 1. | Používejte lehký a stálý tlak. Díl by měl mezi čelistmi jen tak klouzat. Nikdy měřítko nezaklapávejte silou. |
| 2 | Nenulování před použitím | Systematický posun u každého měření. Měřítko, které v nule ukazuje 0.03mm, přičítá 0.03mm ke každému odečtu. | Před každou měřicí relací vynulujte měřítko se zcela zavřenými čelistmi. Nulu kontrolujte i v průběhu používání. |
| 3 | Měření pod úhlem (ne kolmo) | Naměřená hodnota je větší než skutečnost. Čelist se dotýká v bodě, který není skutečným průměrem ani délkou. | Měřítkem jemně kývejte, abyste našli nejmenší odečet (vnější) nebo největší odečet (vnitřní). Skutečný rozměr je v krajní poloze. |
| 4 | Použití opotřebené nebo poškozené měřicí plochy | Nekonzistentní odečty, zejména u malých prvků. Opotřebené čelisti dávají různé výsledky podle toho, kde se díl dotýká. | Kontrolujte opotřebení čelistí (kontrola světelné štěrbiny proti rovné ploše). Při opotřebení nad 0.01mm čelisti vyměňte nebo znovu kalibrujte. |
| 5 | Použití mikrometru ve špatném rozsahu | Mikrometr 25–50mm použitý na díl 24mm dá zcela chybné odečty. Každý rám má rozsah 25mm z nějakého důvodu. | Vždy zkontrolujte, že rozsah mikrometru odpovídá jmenovitému rozměru. Pro díly pod 25mm použijte 0–25mm, pro 25–50mm použijte 25–50mm atd. |
| 6 | Měření horkého dílu | Teplotní roztažnost způsobí, že odečet je větší než rozměr při 20°C. Hliník se roztahuje o 0.024mm na 100mm na každý °C nad 20°C. | Nechte díl před měřením vychladnout na teplotu okolí. U úzkých tolerancí měřte v teplotně řízeném prostředí. |
CMM (souřadnicový měřicí stroj)
Souřadnicový měřicí stroj (CMM) používá sondu k měření 3D souřadnic bodů na dílu a z těchto bodů pak vypočítává rozměry, vzdálenosti, úhly a parametry GD&T. Je to nejuniverzálnější a nejpřesnější měřicí nástroj dostupný v CNC dílně a jediná praktická metoda pro ověření poznámek GD&T.
Kdy potřebujete CMM
CMM není nutná pro každý díl. Podle tohoto rozhodovacího vodítka určete, kdy je kontrola na CMM opodstatněná.
| Situace | Je CMM nutná? | Proč |
|---|---|---|
| Výkres obsahuje poznámky GD&T | Ano | Prvky GD&T (skutečná poloha, profil, házivost, kolmost atd.) vyžadují 3D souřadnicové měření. Ruční nástroje GD&T ověřit nedokážou. |
| Tolerance ±0.025mm nebo těsnější | Ano (doporučeno) | Na této úrovni tolerance jsou ruční nástroje na hranici svých možností. CMM eliminuje proměnlivost operátora a poskytuje zdokumentované výsledky. |
| Kontrola prvního kusu (FAI) | Ano | FAI vyžaduje dokumentaci každého rozměru. CMM generuje kontrolní protokol automaticky. |
| Dokumentace PPAP / AS9102 | Ano | Automobilový průmysl (PPAP) a letectví (AS9102) vyžadují rozměrová data z CMM se statistickou analýzou. |
| Složitá geometrie (křivky, kontury) | Ano (důrazně doporučeno) | Profil plochy, složité křivky a 3D kontury nelze ručními nástroji měřit. Je nutná CMM nebo optické metody. |
| Zákazník vyžaduje protokol CMM | Ano | Pokud objednávka nebo výkres specifikuje kontrolu na CMM, je to smluvní požadavek. |
| Sériová výroba s SPC | Doporučeno | Statistická regulace procesu (SPC) vyžaduje konzistentní a opakovatelná data měření. CMM je poskytuje; ruční nástroje vnášejí příliš velkou proměnlivost operátora. |
| Tolerance ±0.1mm, jednoduchá geometrie, bez GD&T | Ne | Posuvná měřítka a mikrometry stačí a jsou mnohem rychlejší. CMM by přidal náklady bez přínosu. |
| Prototyp, 1–5 kusů, vizuální kontrola stačí | Ne | U rychlých prototypů, kde si zákazník ověření provede sám, jsou ruční nástroje dostačující. |
Přesnost a způsobilost CMM
Moderní CNC CMM (portálového typu, se žulovým základem) dosahují přesnosti ±0.001–0.002mm v celém měřicím objemu. To je 10–20krát lépe než mikrometr a stačí to na prakticky všechny tolerance CNC obrábění.
| Parametr | Typická hodnota |
|---|---|
| Polohová přesnost (MPEp) | ±0.0015–0.003 mm (u stroje 400×600×500mm) |
| Opakovatelnost | ±0.001–0.002 mm |
| Typy sond | Dotyková spínací (nejběžnější), skenovací (kontinuální), laserová (bezkontaktní) |
| Software | PC-DMIS, Calypso, PolyWorks, RationalDMIS |
| Typická doba měření jednoho dílu | 5–30 minut (podle počtu prvků) |
| Doba programování (první kus) | 30–120 minut (jednorázové náklady) |
| Provozní prostředí | 20°C ±1°C, nízké vibrace, řízení vlhkosti (pro nejlepší přesnost) |
Nákladové aspekty CMM
Kontrola na CMM se kalkuluje za díl nebo za hodinu. Typické sazby a co očekávat:
| Nákladová složka | Typické rozpětí | Poznámky |
|---|---|---|
| Programování CMM (první kus) | $50–200 | Jednorázové náklady. Rozpočítávají se do velikosti objednávky. U 100 kusů to přidá $0.50–2.00 na díl. |
| Měření na CMM za díl | $20–80 | Závisí na počtu prvků a poznámek GD&T. Jednoduchý díl s 10 rozměry stojí méně než složitý díl s 50 poznámkami GD&T. |
| Vytvoření protokolu FAI | $100–500 | Zahrnuje programování CMM, měření a kompletní dokumentaci FAI (AS9102 Form 1/2/3 nebo ekvivalent PPAP). |
| Přípravek pro CMM | $200–2,000 | Zakázkový přípravek pro upnutí dílu na stůl CMM. Potřebný jen u složitých dílů, které nelze upnout do standardního příslušenství. |
Optické a obrazové měření
Optické měřicí systémy používají světlo místo fyzického kontaktu k měření rozměrů dílu. Jsou ideální pro malé prvky, jemné díly a ověřování profilu, kde by kontaktní sonda mohla díl poškodit nebo se k prvku nedostane. Dva hlavní typy jsou optické komparátory (ruční) a systémy obrazového měření (automatizované).
Optický komparátor
Optický komparátor promítá zvětšenou siluetu dílu na obrazovku, kde ji lze porovnat s předlohou výkresu nebo změřit pomocí nitkového kříže na obrazovce. V dílnách se používá desítky let a zůstává nákladově efektivním nástrojem pro 2D měření profilu.
| Vlastnost | Specifikace |
|---|---|
| Typické zvětšení | 10×, 20×, 50×, 100× |
| Přesnost | ±0.005–0.025 mm (podle zvětšení) |
| Nejlepší pro | 2D porovnání profilu, tvar závitu, malé poloměry, ověření odjehlení hran, měření úhlů |
| Omezení | Pouze 2D (nelze měřit hloubku ani osu Z), závislost na operátorovi, omezení na prvky viditelné v siluetě |
Systém obrazového měření
Systém obrazového měření používá kameru s vysokým rozlišením, motorizované osy a software pro analýzu obrazu k automatickému měření 2D prvků. Je to v podstatě automatizovaná a vysoce přesná verze optického komparátoru.
| Vlastnost | Specifikace |
|---|---|
| Přesnost | ±0.001–0.005 mm |
| Rychlost měření | 1–30 sekund na díl (naprogramováno) |
| Nejlepší pro | Malé díly, lisované díly, prvky DPS, kontrolu vzorů, sériovou výrobu |
| Výhody oproti optickému komparátoru | Automatizace, programovatelnost, vyšší přesnost, generování digitálních protokolů, konzistentní výsledky |
| Omezení | Pouze 2D, nelze měřit vnitřní prvky (slepé otvory, podříznutí), odrazivost povrchu může ovlivnit přesnost |
Omezení optických metod
Optické měření je výkonné, ale má důležitá omezení, která se často přehlížejí:
| Omezení | Detail | Řešení |
|---|---|---|
| Odrazivé povrchy | Lesklé nebo leštěné povrchy rozptylují světlo a vytvářejí falešné hrany. Systém nedokáže rozlišit skutečnou hranu od odlesku. | Naneste tenký povlak (vývojka ve spreji, mastek), použijte polarizované světlo nebo přejděte na kontaktní měření (CMM). |
| Pouze 2D | Optické metody měří promítnuté profily. Nelze měřit hloubku, výšku Z ani vnitřní prvky (slepé otvory, hluboké otvory). | Pro 3D prvky použijte CMM. Zkombinujte optické měření (2D profily) s CMM (3D rozměry). |
| Definice hrany | Měkké materiály (plasty, guma), zkosené hrany nebo otřepy mohou vytvářet nejednoznačné hrany. Systém může změřit otřep místo skutečné hrany. | Před měřením odjehlete, použijte prahové hodnoty detekce hran nebo použijte kontaktní metody. |
| Průsvitné/transparentní materiály | Sklo, čiré plasty a průsvitné polymery nevytvářejí čistou siluetu. | Naneste neprůhledný povlak nebo použijte podsvícení s algoritmy detekce hran. |
Měření drsnosti povrchu
Drsnost povrchu se měří odděleně od rozměrové tolerance. Kvantifikuje mikroskopické vrcholy a prohlubně na obrobeném povrchu. Dva nejběžnější parametry jsou Ra (průměrná aritmetická drsnost) a Rz (průměrná výška vrcholů a prohlubní). Pochopení rozdílu a znalost toho, který parametr předepsat, zabrání jak přehnaným nárokům, tak nedostatečné specifikaci kvality povrchu.
Ra vs Rz
| Parametr | Celý název | Jak se počítá | Co vyjadřuje | Typické použití |
|---|---|---|---|---|
| Ra | Průměrná aritmetická drsnost | Průměr absolutních odchylek od střední čáry za délku snímání | „Průměrná výška“ nerovností povrchu. Vyhlazuje extrémní vrcholy a prohlubně. | Nejběžnější specifikace. Používá se na naprosté většině technických výkresů. Výchozí hodnota pro všeobecně obrobené povrchy. |
| Rz | Průměrná výška vrcholů a prohlubní | Průměr 5 nejvyšších vrcholů a 5 nejhlubších prohlubní za 5 délek snímání | „Extrémní rozsah“ nerovností povrchu. Citlivější na občasné hluboké rýhy nebo vysoké vrcholy. | Používá se, když jediná hluboká rýha může způsobit problém (těsnicí plochy, díly namáhané únavou). Běžné na evropských a japonských výkresech. |
Kontaktní a bezkontaktní měření
| Metoda | Jak funguje | Přesnost | Výhody | Omezení |
|---|---|---|---|---|
| Kontaktní (hrot) | Diamantový hrot (poloměr 2–5 μm) se táhne po povrchu. Snímač převádí svislý pohyb na elektrický signál. | ±5–10 % z naměřené hodnoty | Nejrozšířenější a dobře normalizované (ISO 4287), funguje na většině materiálů, dostupné přenosné modely | Může poškrábat velmi měkké materiály (měď, hliníková fólie). Nelze měřit uvnitř malých otvorů. Poloměr hrotu omezuje rozlišení na velmi jemných površích. |
| Bezkontaktní (optické) | Interferometrie bílého světla nebo konfokální mikroskopie měří topografii povrchu analýzou vzorců odraženého světla. | ±3–5 % z naměřené hodnoty | Bez kontaktu (bezpečné pro měkké, leštěné nebo povlakované povrchy), měří 3D topografii, velmi vysoké rozlišení na hladkých površích | Drahé ($20k–100k), nelze měřit velmi hrubé povrchy (Ra >10 μm), transparentní/odrazivé povrchy vyžadují přípravu |
Jakou Ra předepsat
Drsnost povrchu by měla odpovídat funkčnímu požadavku. Předepsání hladšího povrchu, než je nutné, přidává náklady bez přínosu.
| Hodnota Ra | Vizuální vzhled | Typický proces | Kdy předepsat |
|---|---|---|---|
| Ra 0.1–0.2 μm | Zrcadlový | Lapování, leštění, superfinišování | Optické reflektory, přesná těsnění, lékařské implantáty. Velmi drahé. Jen když je to bezpodmínečně nutné. |
| Ra 0.4–0.8 μm | Hladký, stopy obrábění viditelné jen při bližším zkoumání | Broušení, honování, jemné soustružení | Ložiskové plochy, dynamická těsnění (O-kroužky, hřídelové kroužky), vrtání hydraulických válců. |
| Ra 1.6 μm | Hladký, jemné stopy obrábění viditelné | Jemné frézování, dokončovací průchod, vystružování | Uložení (H7/g6), těsnicí plochy statických těsnění, kosmeticky viditelné povrchy. Nejběžnější specifikace „přesnosti“. |
| Ra 3.2 μm | Standardní obrobený povrch, viditelné stopy nástroje | Standardní frézování, soustružení, vrtání | Všeobecné CNC díly. Netěsnicí a neložiskové plochy. Výchozí kvalita pro většinu CNC operací. |
| Ra 6.3 μm | Hrubé stopy obrábění jasně viditelné | Pouze hrubovací průchod | Vnitřní kapsy, prvky pro snížení hmotnosti, neviditelné povrchy. Minimální náklady. |
Kontrola prvního kusu (FAI)
Kontrola prvního kusu (FAI) je kompletní a podrobné změření prvního výrobního dílu (nebo jednoho z prvních dílů) proti každému rozměru na výkrese. Prokazuje, že výrobní proces produkuje díly odpovídající výkresu ještě před zahájením plné výroby. FAI je povinná v letectví (AS9102) a automobilovém průmyslu (PPAP) a běžná ve výrobě zdravotnických prostředků a v obranném průmyslu.
Co je FAI?
FAI není rychlá kontrola — je to komplexní ověření každého prvku, rozměru, materiálu a procesu uvedeného na výkrese. Obvykle se provádí na prvním dílu z výrobního stroje (nebo na prvním dílu po jakékoli změně procesu).
| Součást | Co zahrnuje | Jak se ověřuje |
|---|---|---|
| Produktová FAI (Form 1 a 2) | Všechna čísla dílů, specifikace výchozího materiálu, speciální procesy, funkční zkoušky | Materiálové atesty, záznamy procesů, výsledky zkoušek |
| Evidence znaků (Form 2) | Každý rozměr na výkrese uvedený s názvem znaku, specifikací a procesem, který jej vytváří | Technická revize výkresu proti výrobnímu postupu |
| Rozměrová data (Form 3) | Naměřená hodnota pro každý znak uvedený ve Form 2, s určením vyhovuje/nevyhovuje | Měření na CMM, posuvné měřítko/mikrometr pro jednoduché rozměry, měřič drsnosti pro Ra, závitové měrky pro závity |
Kdy je FAI povinná?
| Spouštěč | Je FAI povinná? | Podrobnosti |
|---|---|---|
| Nové číslo dílu | Ano | Každé nové číslo dílu vyžaduje kompletní FAI, než může výroba pokračovat. |
| Změna konstrukce (revize) | Ano | Jakákoli technická změna, která ovlivní tvar, uložení nebo funkci, vyžaduje novou FAI na změněných prvcích. |
| Změna výrobního procesu | Ano | Změna stroje, nástrojů, přípravku, sledu operací nebo zdroje materiálu vyžaduje FAI na dotčených prvcích. |
| Změna místa výroby | Ano | Přesun výroby do jiného závodu (i v rámci stejné firmy) vyžaduje novou FAI. |
| Přerušení výroby (>2 roky) | Závisí na zákazníkovi | Někteří zákazníci vyžadují novou FAI, pokud výroba stála 2+ roky. Zkontrolujte objednávku nebo dohodu o kvalitě. |
| Opakovaná objednávka (stejný proces, stejný závod) | Ne (pokud je FAI v archivu) | Pokud existuje platná FAI a nic se nezměnilo, opakované objednávky novou FAI nevyžadují. Ověřte, že stávající FAI pokrývá všechny aktuální revize výkresu. |
AS9102 vs PPAP
Dva nejběžnější rámce FAI jsou AS9102 (letectví) a PPAP (automobilový průmysl). Oba ověřují totéž — že díl splňuje všechny požadavky výkresu — ale používají různé formáty dokumentace.
| Hledisko | AS9102 (letectví) | PPAP (automobilový průmysl) |
|---|---|---|
| Odvětví | Letectví, obrana | Automobilový průmysl, doprava |
| Norma | SAE AS9102 (3 formuláře) | AIAG PPAP (18 prvků, obvykle úrovně 1–4) |
| Dokumentace | Form 1 (evidence čísel dílů), Form 2 (evidence znaků), Form 3 (rozměrové výsledky) | PSW (Part Submission Warrant), DFMEA, PFMEA, kontrolní plán, MSA, SPC, rozměrový protokol, materiálové atesty atd. |
| Rozsah | Zaměření na rozměrové ověření prvního dílu | Širší: zahrnuje analýzu procesu, studie způsobilosti, režimy poruch a řízení procesu |
| Náklady (pro dodavatele) | $200–1,500 za FAI | $1,000–10,000+ za balíček PPAP (podle úrovně) |
| Dodací lhůta | 3–10 pracovních dnů | 2–8 týdnů (podle úrovně PPAP a složitosti) |
Časté chyby
Toto jsou nejčastější chyby v měření a kontrole, které v CNC obrábění vídáme — jak ze strany zákazníků, kteří specifikují požadavky, tak ze strany dílen, které kontrolu provádějí. Každé z nich lze předejít.
| # | Chyba | Co se stane | Správný přístup |
|---|---|---|---|
| 1 | Použití posuvného měřítka pro tolerance ±0.01mm | Přesnost měřítka (±0.02–0.03mm) je horší než tolerance. Díly projdou kontrolou, ale ve skutečnosti jsou mimo specifikaci. Spor o kvalitu je nevyhnutelný. | Pro tolerance těsnější než ±0.05mm použijte mikrometr nebo CMM. Dodržujte pravidlo 10:1: přesnost přístroje by měla být 10x lepší než tolerance. |
| 2 | Nespecifikování rozměrů, které se mají kontrolovat | Dílna nezkontroluje nic (nebo jen celkové rozměry). Zákazník obdrží díly s nezkontrolovanými kritickými prvky. Selhání kvality se objeví při montáži. | Na výkrese nebo v objednávce jasně uveďte, které rozměry vyžadují kontrolu. Pokud kontrolu vyžadují všechny rozměry, uveďte „kompletní kontrola na CMM“. Pokud jen kritické rozměry, vypište je výslovně. |
| 3 | Měření dílů ještě horkých z obrábění | Teplotní roztažnost způsobí, že odečty jsou o 0.01–0.05mm větší než studený rozměr. Díly projdou kontrolou teplé a selžou studené. Obzvlášť špatné u hliníku (2.4x větší roztažnost než ocel). | Před konečnou kontrolou nechte díly vždy vychladnout na teplotu okolí (20°C / 68°F). Pro tolerance těsnější než ±0.025mm použijte teplotně řízenou kontrolní místnost. |
| 4 | Zadání „kontroly na CMM“ bez výčtu prvků | Dílna napíše program pro CMM, který změří 10 snadných rozměrů a vynechá 5 kritických. Protokol vypadá dobře, ale kritické prvky nejsou ověřeny. | Vypište každý rozměr a každou poznámku GD&T, které musí být v protokolu CMM. Nebo přiložte výkres s vyznačením kritických rozměrů. |
| 5 | Použití špatné základny pro kontrolu GD&T | CMM měří z jiné plochy, než specifikuje výkres. Všechna měření polohy a profilu jsou chybná. Díly projdou kontrolou, ale selžou při montáži. | Na výkrese jasně definujte prvky základen (A, B, C). Zajistěte, aby program CMM stanovil stejný referenční systém základen. U prvního kusu ověřte vyrovnání základen. |
| 6 | Nenulování nebo nekalibrování přístrojů | Systematická chyba u každého měření. Mikrometr, který je o 0.005mm mimo kalibraci, odečítá každý rozměr o 0.005mm špatně. U úzké tolerance to znamená, že každý díl je špatný. | Před každým použitím přístroje vynulujte. Kalibrujte podle pravidelného plánu (ročně CMM, čtvrtletně mikrometry, měsíčně posuvná měřítka). Kalibrační certifikáty archivujte. |
| 7 | Záměna Ra a Rz na výkrese | Zákazník předepíše Ra 1.6, ale dílna měří Rz (které je 4–7x větší). Dílna si myslí, že díl projde; zákazník změří Ra a odmítne jej. | Vždy parametr výslovně uveďte: „Ra 1.6“ nebo „Rz 6.3“. Nepředpokládejte, že druhá strana ví, který parametr máte na mysli. |
| 8 | Vyžádání FAI/PPAP bez času v harmonogramu | Dílna expeduje díly bez dokončené FAI, aby dodržela termín. Zákazník zásilku odmítne, protože chybí dokumentace FAI. Všichni prohrávají. | Čas na FAI/PPAP zařaďte do harmonogramu projektu od začátku. FAI podle AS9102: přidejte 3–10 dnů. PPAP: přidejte 2–8 týdnů. Tyto časy jsou oborový standard. |
| 9 | Kontrola pouze prvního kusu a předpoklad, že všechny jsou dobré | Opotřebení nástroje, tepelný posun a kolísání materiálu způsobují, že se rozměry během výroby mění. Díly 1–10 jsou dobré; díly 50–100 jsou mimo specifikaci. | Stanovte plán výběrové kontroly: první kus, poslední kus a pravidelné kontroly v průběhu výroby. U sériové výroby používejte regulační diagramy SPC (statistická regulace procesu). |
| 10 | Neuchovávání záznamů o kontrole | Když se po měsících objeví problém s kvalitou, neexistují data k vysledování příčiny. Zákazník nemůže ověřit, co bylo zkontrolováno. Dílna nemůže prokázat, že díly byly dobré. | Všechny záznamy o kontrole (protokoly CMM, záznamy posuvného měřítka, materiálové atesty) uchovávejte po dobu životnosti výrobku nebo podle smluvních požadavků (u letectví/automobilového průmyslu obvykle 5–15 let). |
Kterou metodu měření potřebuji pro danou toleranci?
Začněte od nejtěsnější tolerance na výkrese, protože přesnost přístroje určuje spodní hranici toho, co můžete poctivě ověřit. Pravidlo této stránky je, že přístroj musí být alespoň 10krát přesnější než tolerance, takže prvek ±0.05 mm potřebuje rozlišení 0.005 mm a prvek ±0.01 mm potřebuje 0.001 mm. Digitální posuvné měřítko s ±0.02–0.03 mm pokrývá ±0.1 mm a volnější, mikrometr s ±0.002–0.005 mm pokrývá ±0.05 mm a ±0.025 mm a CMM s ±0.001–0.002 mm pokrývá ±0.01 mm a je jedinou praktickou metodou pro GD&T. Cokoli na ±0.005 mm a těsněji potřebuje teplotně řízenou místnost na 20°C ±1°C.
Kdy posuvné měřítko stačí a kdy už musí být mikrometr?
Posuvné měřítko používejte pro celkové rozměry a průchozí otvory na ±0.1 mm nebo volněji a na mikrometr přejděte, jakmile je prvkem spojovaný průměr, nalisované nebo přechodné uložení nebo cokoli, kde záleží na chybě 0.02 mm. Důvodem je přesnost, ne rozlišení: digitální posuvné měřítko rozlišuje 0.01 mm, ale je přesné jen na ±0.02–0.03 mm, zatímco mikrometr rozlišuje 0.001 mm a drží ±0.002–0.005 mm na ráčnové aretaci se stálým tlakem. Řízení tlaku je důležité, protože silné zmáčknutí čelistí odečte o 0.02–0.05 mm méně. Kupujte rámy 0–25 mm; rám, který nepokrývá jmenovitý rozměr, dává zcela chybné odečty.
Potřebuji u tohoto dílu kontrolu na CMM, nebo to zvládnou ruční nástroje?
O CMM rozhoduje výkres, ne to, jak je díl důležitý. Stránka říká ano u každého výkresu s poznámkami GD&T, u tolerancí ±0.025 mm nebo těsnějších, u kontroly prvního kusu, u dokumentace PPAP nebo AS9102 a u složité geometrie, jakou jsou křivky a 3D kontury, na které ruční nástroje nedosáhnou. Říká ne u jednoduché geometrie na ±0.1 mm bez GD&T a u prototypů o 1–5 kusech. Když ji potřebujete, počítejte s polohovou přesností ±0.0015–0.003 mm u stroje 400×600×500 mm, opakovatelností ±0.001–0.002 mm a 5–30 minutami na díl po 30–120 minutách programování prvního kusu.
Kolik kontrola na CMM skutečně stojí a kolik přidá dodací lhůty?
Kontrolu zařaďte do rozpočtu jako samostatnou položku, protože se kalkuluje za díl nebo za hodinu, nikoli za nástroj. Podle sazeb na této stránce stojí měření na CMM $20–80 za díl, programování prvního kusu $50–200 u prvního dílu, což se u dávky 100 kusů rozpočítá na $0.50–2.00 za díl, vytvoření protokolu FAI přidá $100–500 a zakázkový přípravek pro CMM $200–2,000. Investiční náklady jsou samostatné a mnohem větší: stroj CMM stojí $80k–500k, zatímco optický komparátor $10k–80k a obrazový systém $30k–200k. Návratností je vyhnutí se sporům, protože protokol z CMM je doloženým důkazem, že díl odpovídá výkresu.
Mám na výkrese předepsat Ra, nebo Rz?
Parametr uveďte výslovně, protože dílna, která měří Rz, když jste mysleli Ra, díl označí za dobrý a vy jej odmítnete. Orientační pravidlo je Rz ≈ 4–7 × Ra, takže povrch předepsaný na Ra 1.6 by měl vykazovat zhruba Rz 6.4–11.2. Ra je výchozí, protože vyhlazuje extrémy a objevuje se na většině výkresů; Rz uvádějte tam, kde záleží na jediné hluboké rýze, například u těsnicích ploch nebo dílů namáhaných únavou. Hodnotu slaďte s funkcí: Ra 3.2 pro všeobecné CNC povrchy, Ra 1.6 pro uložení jako H7/g6 a plochy statických těsnění a Ra 0.4–0.8 µm pro ložisková a dynamická těsnění.
Kdy je nutná FAI nebo PPAP a co přidá na nákladech a dodací lhůtě?
Kontrolní balíček naplánujte dřív, než dáte nabídku, protože rozhoduje o tom, zda je díl expedovatelný, nebo zda bude zásilka odmítnuta. Nové číslo dílu, revize konstrukce, změna stroje, nástrojů nebo přípravku a dokonce přesun výroby do jiného závodu spouštějí novou FAI, zatímco opakovaná objednávka nezměněného procesu s platnou FAI v archivu nikoli. Z hlediska nákladů a času přidá letecká AS9102 3–10 pracovních dnů a $200–1,500 za FAI, zatímco automobilová PPAP přidá 2–8 týdnů a $1,000–10,000 za balíček 18 prvků. Pokud vaše objednávka uvádí kteroukoli z těchto norem, díly nelze expedovat bez dokončené dokumentace.