Domů / Wiki / Povrch / Galvanické pokovení

Galvanické pokovení

Elektrochemické nanášení kovové vrstvy na podklad. Nejběžnější povrchová úprava ocelových dílů -- používá se pro korozní ochranu, odolnost proti opotřebení, pájitelnost a vzhled. Tento průvodce pokrývá, co specifikovat, co to stojí, co se může pokazit a kdy vodíková křehkost zničí vaše díly.

Které pokovení potřebujete?

Začněte svým hlavním požadavkem. Většina ocelových dílů dostává zinkové pokovení -- je to nejlevnější varianta, která funguje. K dražšímu pokovení přejděte jen tehdy, když na to máte konkrétní důvod. K rozhodnutí použijte tuto tabulku.

Pokud váš díl potřebuje...PokoveníTypická tloušťkaFaktor nákladů
Základní korozní ochranu oceli (interiér nebo krytý exteriér)Zinek (čirý chromát)5–8 μm1x (základ)
Venkovní korozní ochranu (automotive, stavebnictví)Zinek (žlutý nebo olivově zelený)8–15 μm1x
Vysokou korozní odolnost při shodě s RoHS (automotive, evropský trh)Slitina zinek-nikl8–15 μm2–3x
Tvrdý, otěruvzdorný povrch na oceliTvrdý chrom10–250 μm3–5x
Lesklý dekorativní vzhled (spotřební výrobky, přípravky)Nikl + dekorativní chromNi: 10–20 μm / Cr: 0.25 μm2–4x
Rovnoměrný povlak na složité geometrii (není potřeba proud)Chemický nikl (ENP)10–50 μm3–5x
Pájitelnost (elektrické kontakty, PCB terminály)Cín nebo cín-olovo5–15 μm2–3x
Elektrickou vodivost s korozní ochranouCín nebo stříbro5–15 μm2–4x
Předúpravu před lakováním nebo lepenímMěď (náběhová vrstva)2–5 μm1–2x
Maximální korozní odolnost, mořské prostředí (a náklady nehrají roli)Kadmium8–15 μm4–6x
Orientační pravidlo Pokud nevíte, které pokovení použít, a díl je ocelový, specifikujte zinkové pokovení se žlutým chromátem. Pokryje 80% případů použití při nejnižších nákladech. K zinku-niklu přejděte jen tehdy, když zákazník vyžaduje shodu s RoHS a 500+ hodin v solné mlze. K tvrdému chromu přejděte jen tehdy, když existuje skutečný požadavek na odolnost proti opotřebení.

Typy pokovení v přehledu

VlastnostZinekZinek-niklNikl (elektrolytický)Chemický NiTvrdý chromDekorativní chromCínMěď
Rozsah tloušťky5–25 μm8–15 μm5–50 μm10–75 μm10–500 μm0.25–0.5 μm5–15 μm2–30 μm
Tvrdost (HV)70–120350–500150–300500–700800–1000900–110010–2050–100
Koroze (hodiny v solné mlze)96–500500–100048–200200–50024–20048–9648–20024–96
Faktor nákladů1x2–3x2–3x3–5x3–5x2–4x2–3x1–2x
Odolnost proti opotřebeníNízkáStředníStředníDobráVýbornáNízká (tenká)Velmi nízkáNízká
Typické použitíSpojovací materiál, držáky, výliskyAutomobilový spojovací materiál, díly pro evropský trhDekorace, obnova rozměrůSložité tvary, ventily, díly čerpadelHydraulické tyče, formy, otěrové plochySpotřební lišty, vodovodní baterie, madlaElektrické kontakty, terminály, PCB pinyPředpokládaná vrstva, elektrické uzemnění
Riziko vodíkové křehkostiAnoAnoAnoNízkéVysokéStředníNízkéNízké

Varianty zinkového pokovení

Zinek je pracovní kůň pokovení pro ocel. Koroduje obětavě -- zinková vrstva rezaví místo oceli pod ní. Korozní odolnost je dána především chromátovým (pasivačním) filmem naneseným na zinek. Pro výkon v solné mlze rozhoduje chemie chromátu více než tloušťka zinku.

Typ chromátuVzhledSolná mlha (hodiny)Shoda s RoHSTypické použití
Čirý / modrý (Cr3+)Čirý až mírně modrý duhový96–120AnoInteriér, spotřební zboží, elektronický hardware
Žlutý duhový (Cr3+)Duhově žlutý, někdy s duhovými odstíny120–200AnoExteriér, automobilové držáky, všeobecný průmysl
Žlutý duhový (Cr6+)Jasně duhově žlutý150–250NeVojenství, letectví (výjimka z RoHS), starší automotive
Olivová zeleň (Cr6+)Tmavě olivově zelená200–500NeVojenský hardware (ekvivalent MIL-DTL-5541 pro zinek)
Černý (Cr3+)Matná černá96–200AnoSpojovací materiál, vzhledové díly, interiér automobilů
Utěsňovač / vrchní povlak (na Cr3+)Záleží na základním chromátuPřidává 200–500 hodinAnoKdyž je potřeba výkon Cr6+ v solné mlze bez Cr6+. Běžné pro evropský automotive.
Trojvazebný vs šestimocný chrom Cr6+ (šestimocný) dává lepší výkon v solné mlze a po desetiletí byl průmyslovým standardem. Nařízení RoHS a REACH omezují Cr6+ u většiny spotřebních a automobilových výrobků prodávaných do EU. Trojvazebné chromáty (Cr3+) jsou v souladu s RoHS, ale samy o sobě dávají nižší počet hodin v solné mlze. Řešení: naneste chromát Cr3+ plus organický nebo anorganický utěsňovací vrchní povlak. To vyrovná nebo překoná dřívější výkon Cr6+ za vyšší cenu.
Zinek-nikl vs zinek + chromát Pokovení slitinou zinek-nikl (typicky 12–15% Ni) poskytuje 5–8x vyšší korozní odolnost než čistý zinek s chromátem Cr3+ -- bez spoléhání na Cr6+. Je to výchozí volba pro evropský automobilový spojovací materiál a díly vyžadující jak vysoký počet hodin v solné mlze, tak shodu s RoHS. Kompromis: stojí 2–3x více než prostý zinek a riziko vodíkové křehkosti je stejné nebo mírně vyšší.

Vodíková křehkost

Toto je nejnebezpečnější režim selhání u pokovených dílů. Atomy vodíku vzniklé během pokovování mohou difundovat do oceli a udělat ji křehkou. Díl může projít kontrolou a potom náhle prasknout pod zatížením -- často bez viditelného varování. Nejnáchylnější jsou kalené a vysokopevnostní oceli. Toto je téma kritické pro bezpečnost. Udělejte to špatně a díly se v provozu rozbijí.

Materiál / stavRiziko vodíkové křehkostiVypékání nutné?Poznámky
Kalená ocel (HRC 33+)VysokéPovinnéJakákoli ocel tepelně zpracovaná nad ~HRC 33. Zahrnuje většinu spojovacího materiálu nad třídu 8 (metrická 10.9), pružinovou ocel, ložiskové kroužky.
Vysokopevnostní nízkolegovaná (HSLA) ocelVysokéPovinné4140, 4340, 8620 po kalení a popouštění. Zkontrolujte tvrdost -- pokud HRC 33+, vypékejte.
Pružinová ocel (hudební drát, 1095)VysokéPovinnéPružiny jsou vždy rizikové. I nízkozatížené pružiny mohou prasknout kvůli vodíku. Vždy vypékejte.
Uhlíková ocel (HRC 22–32)StředníDoporučenoNižší riziko, ale stále možné. Mnoho OEM vyžaduje vypékání pro jakoukoli pokovenou uhlíkovou ocel bez ohledu na tvrdost.
Konstrukční ocel (HRC pod 22)NízkéObvykle není nutnéNízkouhlíková ocel, nekalená. Vodík přirozeně difunduje ven. Vypékání je preventivní, ne povinné.
Nerezová ocelNízkéNeAustenitická nerez (304, 316) není náchylná. Martenzitická nerez (410, 420) být může -- postupujte jako u kalené oceli.
LitinaNízkéNeGrafytová struktura v litině nezachycuje vodík tak jako martenzit po kalení.
Měď, mosaz, hliníkŽádnéNeTyto kovy nejsou náchylné k vodíkové křehkosti.

Postup vypékání

ParametrSpecifikacePoznámky
Teplota190–200 °C (375–390 °F)Teploty musí být dosaženo do 4 hodin od pokovení (nebo podle ASTM B850). Nižší teploty jsou méně účinné.
Čas4–24 hodinMinimálně 4 hodiny pro většinu dílů. 8–23 hodin podle ASTM F1940 pro spojovací materiál. Pružiny a kritické bezpečnostní díly: 23+ hodin. Čas začíná běžet, když díl dosáhne teploty, ne když se zapne pec.
NačasováníDo 4 hodin od pokoveníVodík difunduje do oceli během pokovení a kyselinového moření. Čím déle čekáte s vypékáním, tím hlouběji proniká a tím těžší je ho odstranit. ASTM B850 nařizuje vypékání do 4 hodin.
Referenční normyASTM B850, ASTM F1940, MIL-STD-1500AF1940 je určena speciálně ke zkoušení vodíkové křehkosti spojovacího materiálu. B850 pokrývá vypékání po pokovení.
Co se stane, když vypékání vynecháte Vodík zůstane zachycen v ocelové mřížce. Pod tahovým zatížením migruje k místům koncentrace napětí (závity, zaoblení, vruby) a způsobuje mezikrystalové praskání. Díl praskne při zatíženích hluboko pod svou jmenovitou únosností -- často při 20–50% očekávané meze kluzu. Neexistuje žádné viditelné varování: žádná deformace, žádné zabarvení, žádná povrchová trhlina před selháním. U bezpečnostně kritických dílů (spojovací materiál, pružiny, zvedací hardware, součásti tlakových nádob) je vynechání vypékání možným problémem odpovědnosti. Vždy vypékejte.

Vliv na rozměry

Na rozdíl od eloxování (které roste dovnitř i ven) galvanické pokovení ukládá vrstvu jen na povrchu. Každý povrch, který přijde do styku s pokovovací lázní, zesílí. To je důležité u závitů, lisovaných spojů, ložiskových čepů a jakéhokoli prvku s úzkou tolerancí.

Typ pokoveníTypická tloušťkaNárůst na stranuCelkem na průměrVliv na roztečný průměr závitu
Zinek (tenký, 5 μm)5 μm+5 μm+10 μm (0.0004 in)Zanedbatelný u třídy 6g/2A
Zinek (standardní, 8–12 μm)8–12 μm+8–12 μm+16–24 μm (0.0006–0.001 in)Může způsobit tuhou kalibraci „go“ u závitů 2A. Před pokovením závit nadimenzujte nebo použijte matici 2B.
Zinek (tlustý, 15–25 μm)15–25 μm+15–25 μm+30–50 μm (0.0012–0.002 in)Významný. Závity je nutné poddimenzovat nebo po pokovení projít závitníkem.
Zinek-nikl (8–15 μm)8–15 μm+8–15 μm+16–30 μmStejné jako zinek při ekvivalentní tloušťce. Počítejte s tím.
Chemický nikl (25 μm)25 μm+25 μm+50 μm (0.002 in)Významný. Otvory předdimenzujte, ložiskové čepy maskujte.
Tvrdý chrom (50 μm)50 μm+50 μm+100 μm (0.004 in)Kritický. Po tvrdém chromu vždy brouste. Chrom se nanáší naddimenzovaný a brousí na konečný rozměr.
Dekorativní chrom (0.25 μm)0.25 μmsamotný zanedbatelnýZanedbatelnýTloušťku přidává podkladová vrstva niklu (10–20 μm).
Cín (8 μm)8 μm+8 μm+16 μmNízká tvrdost znamená, že se cín v závitech deformuje -- měřte pečlivě.
Broušení tvrdého chromu Tvrdý chrom se téměř nikdy nepoužívá v rozměru po pokovení. Standardní postup: pokovte s nadvýškou 50–100 μm a potom brouste na konečný rozměr. To vám dá přesnou kontrolu rozměrů a odstraní povrchové nálitky. Pokud potřebujete tvrdý chrom na hřídeli, specifikujte na výkrese „HARD CHROME PLATE 0.002 IN MIN, GRIND TO FINAL DIMENSION“.

Kompatibilita materiálů

Ne každý podklad se pokovuje dobře. Uhlíková ocel je nejjednodušší. Hliník, titan a litina vyžadují zvláštní předúpravu. Pokovení nesprávného materiálu bez řádné přípravy vede k špatné přilnavosti, puchýřům nebo k žádnému pokovení.

PodkladZinekNiklChromCínMěďPoznámky
Uhlíková ocel (1018, 1045, A36)Nejlepší volbaDobráDobráDobráDobráStandardní podklad. Kyselinové moření čistí, pokovuje se přímo. Není potřeba zvláštní úprava.
Legovaná ocel (4140, 4340, 8620)DobráDobráDobráDobráDobráStejné jako uhlíková ocel, ale pozor na vodíkovou křehkost. Po pokovení vypékejte.
Nerezová ocel (304, 316)ZřídkaDobráDobráS náběhovou vrstvouS náběhovou vrstvouPasivní vrstva nerezu odolává pokovení. Pro aktivaci povrchu před pokovením je potřeba Woodsův niklový strike nebo sulfamátový strike.
Měď / mosazMožnéDobráDobráDobráDobráZinek na mědi má špatnou přilnavost. Nejprve použijte niklovou bariérovou vrstvu. Měď se pokovuje přímo.
HliníkNePředúprava zincátemPředúprava zincátemPředúprava zincátemPředúprava zincátemHliník okamžitě na vzduchu vytváří oxid. Je nutné použít ponor do zincátu (dvojitý zincát pro nejlepší výsledky), aby vznikl povrch přijímající pokovení. Hlavním bodem selhání je přilnavost.
Litina (šedá, tvárná)ObtížnéObtížnéObtížnéObtížnéObtížnéVysoký obsah uhlíku a grafitu způsobuje nerovnoměrné pokovení, důlky a špatnou přilnavost. Povrchová pórovitost zachycuje pokovovací roztok. Je nutné delší kyselinové moření a speciální měděný strike. Ne každá dílna litinu pokoví.
TitanNeSpeciální procesSpeciální procesSpeciální procesSpeciální procesTitan má extrémně stabilní oxidovou vrstvu. Vyžaduje proprietární předúpravu (např. fluoridovou aktivaci). Jen velmi málo dílen nabízí pokovení titanu. Obvykle to nestojí za to -- zvažte raději eloxování titanu.
Zinkový odlitek (Zamak)Jen kyanidový zinekS měděným strikemS měděným strikemS měděným strikemDobráKyselý zinkový pokovovací roztok napadá podklad zinkového odlitku. Je nutné použít alkalickou (kyanidovou nebo nekyanidovou) zinkovou lázeň. Pro nikl/chrom vždy nejprve použijte měděný strike.
Spolehlivost pokovení hliníku Pokovení hliníku funguje, ale chronickým problémem je přilnavost. I při dvojité úpravě zincátem je spoj mezi hliníkovým podkladem a pokovenou vrstvou slabší než u oceli. Tepelné cyklování a nárazy mohou způsobit delaminaci. Pokud bude pokovený hliníkový díl vystaven teplotním výkyvům nebo mechanickým rázům, ověřte přilnavost zkouškou ASTM B571 (kvalitativní) nebo ASTM B533 (kvantitativní) ještě před zahájením výroby.

Faktory nákladů

Ceny pokovení se liší podle regionu, velikosti dílny a objemu. Relativní struktura nákladů je ale konzistentní. Zde je to, co skutečně hýbe cenou za díl.

Faktor nákladůVlivDetail
Seřízení / dávkový poplatekVysoký u malých objednávekVětšina dílen účtuje minimální dávkový poplatek ($30–150). U objednávky na 10 kusů dominuje ceně za díl seřízení. U 500+ kusů cena pokovení na díl výrazně klesá.
Pokovovací materiálStředníZinek je nejlevnější. Cín a měď jsou střední. Nikl, chrom a zinek-nikl jsou drahé -- chemie lázně a kovové anody stojí více.
TloušťkaStředníDelší doba pokovování = vyšší náklady. Standardní zinek (5–8 μm) je jedna cena. Požadavek na 25 μm zinku přidává čas cyklu a může zvýšit dávkový poplatek.
Maskování$1–10 za dílKaždá maskovaná plocha (závit, otvor, povrch) vyžaduje práci. Jednoduchá pásková maska: $1–3. Precizní záslepka pro otvor: $5–10. Více maskovaných ploch rychle naskládá náklady.
Vypékání (vodíková křehkost)+$0.50–3 za dílExtra cyklus pece (4–23 hodin při 190 °C). Přidává práci, energii a zpožďuje expedici. Povinné pro kalené díly -- není volitelné.
Shoda s RoHS+10–30%Trojvazebné chemie stojí více než šestimocné. Testování a dokumentace přidávají režii. Většina evropských zákazníků a zákazníků ve spotřebním zboží to vyžaduje.
Vojenská / letecká specifikace+20–50%Shoda s MIL-DTL-5541, AMS 2410, QQ-P-416 nebo ASTM B633 přidává řízení procesu, testování a dokumentaci. Požadavky na dohledatelnost dávek zvyšují náklady.
Expres / zrychlení+25–100%Standardní dodací lhůta pokovení: 3–7 pracovních dnů. Expres narušuje plánování dávek. Některé dílny expresní zakázky zcela odmítají.
Velikost / hmotnost díluNízký až středníVelmi malé díly potřebují speciální zavěšení (pomáhá bubnové pokovování). Velmi velké díly se nemusí vejít do standardních van a potřebují vlastní závěsy nebo ruční zpracování.

Časté chyby

ChybaDůsledekOprava
Nespecifikované vypékání u kalených ocelových dílůOpožděné praskání pod zatížením. Díly projdou výstupní kontrolou, ale selžou v provozu. Možná odpovědnost za bezpečnost, pokud je díl konstrukční nebo nosný.Přidejte na výkres „BAKE PER ASTM B850, 190 °C MIN, 4 HR MIN WITHIN 4 HR OF PLATING“. To je u oceli HRC 33+ nepodkročitelné.
Nezohlednění tloušťky pokovení u závitůPokovené šrouby se nezašroubují do matic. Kalibr go/no-go propadá. Závity jsou cítit těsné nebo se zadřou. Nejhorší u tenkých pokovených dílů (závity třídy 3B).U zinku 8–12 μm počítejte s 0.0003–0.0005 in na stranu na roztečném průměru. Vnitřní závity naddimenzujte nebo vnější závity poddimenzujte před pokovením. Nebo specifikujte projití závitníkem po pokovení.
Specifikace zinkového pokovení na hliníkuZinková pokovovací lázeň (kyselá) rozpouští hliníkový podklad. Díly vyjdou poškozené, s důlky nebo úplně bez pokovení.Pro korozní ochranu hliníku použijte eloxování nebo konverzní povlak. Pokud je pokovení hliníku nutné, specifikujte chemický nikl s předúpravou zincátem.
Uvedení chromátu Cr6+ u dílů s omezením RoHSDíly propadnou u zákazníka při vstupní kontrole. Celá dávka je odmítnuta. Drahé přepracování nebo zmetek.Nejprve zkontrolujte požadavky zákazníka. Pokud se RoHS vztahuje, specifikujte trojvazebný chromát (Cr3+) s utěsňovacím vrchním povlakem, abyste dosáhli cílů v solné mlze.
Specifikace tvrdého chromu bez broušení po pokoveníPovrch je drsný s nálitky a mikrotrhlinami. Rozměrová tolerance je nekontrolovaná. Otěrový povrch nefunguje podle očekávání.U tvrdého chromu vždy specifikujte „PLATE OVERSIZE, GRIND TO FINAL DIMENSION“. Chrom se nanáší záměrně s nadvýškou.
Pokovení litiny bez prodloužené předúpravyNerovnoměrný povlak, puchýře, špatná přilnavost, pórovitost zachycuje roztok, který způsobuje následnou korozi. Díly vypadají pokovené, ale povlak se loupe.Informujte pokovovnu, že materiál je litina. Požádejte o prodloužené kyselinové moření a měděný strike. Očekávejte vyšší náklady. Ne každá dílna zvládá litinu dobře -- ověřte schopnosti.
Specifikace dekorativního chromu bez podkladu nikluSamotný chrom je pórovitý a poskytuje téměř žádnou korozní ochranu. Praská při mírném zatížení. Rez prosakuje u venkovních dílů během dnů.Dekorativní chrom se vždy nanáší na nikl (a často nejprve na měď). Standardní sled: měděný strike + nikl (10–20 μm) + chrom (0.25 μm). Korozní bariéru tvoří nikl.
Neuvedení tloušťky pokovení na výkreseDílna použije svou výchozí tloušťku, která může být příliš tenká pro váš korozní požadavek nebo příliš tlustá pro vaše tolerance. Neexistuje způsob, jak odmítnout neshodné díly.Vždy specifikujte: „ZINC PLATE PER ASTM B633, TYPE II, SC 2 (YELLOW CHROMATE), 0.0005 IN MIN“ nebo ekvivalent. Na výkrese by měla být tloušťka, norma i typ chromátu.
Zpoždění vypékání o více než 4 hodiny po pokoveníVodík difunduje hlouběji do oceli. Vypékání je méně účinné. Část vodíku zůstane trvale zachycena. Riziko křehkosti přetrvává.ASTM B850 vyžaduje vypékání do 4 hodin od dokončení pokovení. Koordinujte logistiku s pokovovnou. Pokud musí být díly odeslány k vypékání do jiného zařízení, uveďte časový limit na objednávce.
Nezohlednění nákladů na maskování v nabídceJednotková cena je vyšší, než se očekávalo, protože se nepočítalo s prací na maskování. Eroze marže u zakázky.Identifikujte maskované plochy už při nabídce. Každý maskovaný povrch nebo otvor přidává $1–10. U dílů s 5+ maskovanými plochami mohou náklady na maskování převýšit náklady na pokovení.
Časté dotazy
Které pokovení mám specifikovat pro ocelový díl?

Začněte zinkem na oceli -- žlutý chromát na zinku pokryje 80% případů použití při nejnižších nákladech, s 5–8 µm pro základní korozní ochranu při 1x(základ). K zinku-niklu přejděte při 8–15 µm a 2–3x, když zákazník potřebuje shodu s RoHS a 500+ hodin v solné mlze. Chemický nikl použijte při 10–50 µm pro složitou geometrii, cín při 5–15 µm pro pájitelnost a tvrdý chrom při 10–250 µm a 3–5x jen tehdy, když existuje skutečný požadavek na odolnost proti opotřebení. Kadmium při 8–15 µm a 4–6x je maximální korozní varianta, ne výchozí volba.

Musím po pokovení vypékat, a kdy?

Pokud je díl z kalené nebo vysokopevnostní oceli, je vypékání po pokovení povinné, nikoli volitelné. Vypékat se musí každá ocel nad HRC 33, což zahrnuje 4140, 4340 a 8620 po kalení a popouštění plus hudební drát a pružinovou ocel, zatímco u uhlíkové oceli při HRC 22–32 je to alespoň doporučené. Vypékejte při 190–200 °C (375–390 °F) a začněte do 4 hodin od pokovení, jak vyžaduje ASTM B850, s dobou 4–24 hodin a 23+ hodin u pružin. Vynechte to a díl může prasknout při 20–50% své očekávané meze kluzu bez viditelného varování.

Jak moc pokovení změní mé závity a lisované spoje?

Pokovení ukládá vrstvu jen na povrchu, takže každý pokovený prvek roste směrem ven a závity jsou místem, kde to zasáhne nejdřív. Standardní zinek při 8–12 µm přidává +16–24 µm (0.0006–0.001 in) na průměru -- dost na to, aby šroub neprošel do matice -- takže na roztečném průměru počítejte s 0.0003–0.0005 in na stranu a vnitřní závit naddimenzujte. Chemický nikl při 25 µm přidává +50 µm (0.002 in) a tvrdý chrom při 50 µm přidává +100 µm (0.004 in), proto se tvrdý chrom vždy pokovuje s nadvýškou a brousí na konečný rozměr. Dekorativní chrom má jen 0.25 µm, ale skutečnou tloušťku přidává jeho podkladová vrstva niklu 10–20 µm.

Je chromát Cr6+ stále přijatelný a co specifikovat u dílu s RoHS?

Neuvádějte chromát Cr6+, dokud zákazník nepotvrdil, že je přijatelný -- RoHS a REACH ho omezují u většiny spotřebních a automobilových dílů prodávaných do EU. Rozdíl ve výkonu je reálný: žlutý duhový Cr6+ dává 150–250 hodin v solné mlze oproti 120–200 hodinám u varianty Cr3+ a olivová zeleň Cr6+ dosahuje 200–500 hodin. Cesta v souladu s předpisy je Cr3+ plus utěsňovací vrchní povlak, který přidává 200–500 hodin, nebo přechod na zinek-nikl s 12–15% niklu, který při ceně 2–3x poskytuje 5–8x vyšší korozní odolnost než zinek s chromátem Cr3+.

Které podklady lze pokovovat a jakou předúpravu potřebují?

Pokovení funguje nejlépe na uhlíkové oceli -- 1018, 1045 a A36 se kyselinovým mořením vyčistí a pokovují přímo bez zvláštní úpravy -- a každý další podklad potřebuje na výkrese vlastní předúpravu. Hliník je nejtěžší případ: použijte ponor do zincátu (dvojitý zincát pro nejlepší výsledky), protože hliník okamžitě na vzduchu vytváří oxid a přilnavost je chronickým bodem selhání, takže před výrobou ověřte ASTM B571 nebo ASTM B533. Nerezová ocel potřebuje Woodsův niklový nebo sulfamátový strike, litina potřebuje prodloužené kyselinové moření plus měděný strike a zinkový odlitek potřebuje před niklem nebo chromem měděný strike.