Domů / Wiki / Tolerance / Typy uložení

Typy uložení

Uložení je vztah mezi otvorem a hřídelí při jejich jmenovitém rozměru. Udělejte to špatně a díly buď nepůjdou smontovat, nebo budou příliš volné. Tato stránka pokrývá, které uložení použít, co znamenají označení ISO, jak způsob montáže ovlivňuje náklady a chyby, které na výkresech vidíme každý den.

Který typ uložení potřebujete?

Začněte tady. Přiřaďte svou aplikaci ke správné kategorii a označení uložení.

AplikaceTyp uloženíOznačeníProč
Posuvná hřídel v pouzdru / vedeníS vůlíH7/g6Malá vůle, hladký pohyb, polohová přesnost
Rotující hřídel v ložiskovém domkuS vůlíH8/f7Oběžná vůle s mazacím filmem
Snadno montovatelná hřídel / polohování kolíkemS vůlíH7/h6Téměř nulová vůle, montáž rukou
Ozubené kolo nebo řemenice na hřídeli (odnímatelné)PřechodnéH7/k6Mírný přesah nebo vůle, montáž lehkým lisem
Polohovací kolík v otvoruPřechodnéH7/js6Téměř nulová mezera, přesná poloha
Pevné, ale demontovatelné spojeníPřechodnéH7/n6Obvykle mírný přesah, vyžaduje ruční lis
Vnější kroužek ložiska v domkuS přesahemH7/p6Lehký lis, trvale usazené
Vnitřní kroužek ložiska na hřídeliS přesahemH7/r6Střední lis, přenáší krouticí moment
Náboj nebo kolo trvale na hřídeliS přesahemH7/s6Silný lis nebo tepelné smrštění
Konstrukční / vysokomomentový trvalý spojS přesahemH7/u6Vyžaduje tepelné smrštění nebo rozpínací montáž
Píst ve válci (očekává se tepelná roztažnost)S vůlíH7/e8Větší vůle vyrovnává teplo
Nekritický kryt / víkoS vůlíH11/c11Volné uložení, levná výroba

S vůlí, přechodné, s přesahem — v přehledu

VlastnostUložení s vůlíPřechodné uloženíPřesahové uložení
Hřídel vs otvorHřídel je vždy menší než otvorMůže být obojí — záleží na skutečných rozměrechHřídel je vždy větší než otvor
MontážRukou / lehkým zatlačenímLis / lehké poklepáníHydraulický lis / tepelné smrštění
Vzájemný pohybPosuvný nebo rotačníPevné, bez pohybuTrvale pevné
Typické aplikaceLožiska, písty, vodicí hřídeleKola, spojky, kolíkyKroužky ložisek, náboje, trvalé spoje
Požadovaná kvalita povrchuRa 1.6–3.2 μmRa 0.8–1.6 μmRa 0.4–1.6 μm
Náklady na výrobuNejnižšíStředníNejvyšší (úzké tolerance + práce na montáži)
DemontážTriviálníMožná se střední silouDestruktivní nebo vyžaduje teplo
Orientační pravidlo k ceně Uložení s vůlí jsou nejlevnější (volnější tolerance). Přechodná uložení stojí o 15–30% více, protože otvor i hřídel vyžadují těsnější kontrolu. Přesahová uložení jsou nejdražší — těsnější tolerance a navíc potřebujete lis nebo pec na tepelnou montáž. Nepřespecifikovávejte. Pokud uložení s vůlí funguje, použijte ho.

Soustava otvoru ISO

Systém ISO (ISO 286) definuje uložení pomocí označení písmeno+číslo. Systém je postaven na soustavě otvoru: dolní úchylka otvoru je vždy nulová (označuje se „H“) a tolerance hřídele se mění tak, aby vznikly různé typy uložení.

Čtení označení uložení ∅25 H7/g6 → jmenovitý průměr 25mm, tolerance otvoru H7, tolerance hřídele g6 = uložení s vůlí

H (velké písmeno) = tolerance otvoru. Poloha „H“ znamená, že základní úchylka otvoru je nulová — nejmenší rozměr otvoru se rovná jmenovitému rozměru. Otvor může být jen stejný nebo větší než jmenovitý.
g (malé písmeno) = tolerance hřídele. Malá písmena označují hřídel. Písmena a–h vytvářejí uložení s vůlí, js–n vytvářejí přechodná uložení, p–zc vytvářejí přesahová uložení.
7 / 6 = stupeň IT pro otvor a hřídel. Nižší číslo = těsnější tolerance. Otvor je konvenčně o jeden stupeň volnější než hřídel (vyvrtat přesný otvor je těžší než vysoustružit přesnou hřídel).

Základní úchylka je část s písmenem. Definuje, jak daleko od jmenovitého rozměru pásmo tolerance leží. Pro otvory: pásma A–H leží nad jmenovitým rozměrem (vůle), JS–N leží kolem jmenovitého rozměru (přechodné), P–ZC leží pod jmenovitým rozměrem (přesah s hřídelí). Pro hřídele je to zrcadlový obraz.

Stupeň IT je část s číslem. IT6 až IT11 jsou v obecném obrábění nejběžnější:

Stupeň ITTolerance při 25mmTolerance při 50mmTypický proces obrábění
IT59 μm11 μmBroušení, honování, lapování
IT613 μm16 μmJemné soustružení, vyvrtávání, broušení
IT721 μm25 μmPřesné soustružení, vyvrtávání, frézování
IT833 μm39 μmStandardní soustružení, frézování
IT952 μm62 μmHrubé soustružení, frézování, vrtání
IT1084 μm100 μmHrubé obrábění
IT11130 μm160 μmVelmi hrubé, vystřihování, ražení
Proč soustava otvoru? Většina dílen používá standardní výstružníky a vyvrtávací nástroje velikostí H7 nebo H6. Je levnější měnit rozměr hřídele než vyrábět vlastní nástroj pro každý otvor. Pokud potřebujete soustavu hřídele (velké písmeno na hřídeli, malé na otvoru), existuje, ale v praxi se používá zřídka — specifikujte ji vědomě, ne jako výchozí volbu.

Běžná označení uložení

Těchto 15 uložení pokrývá drtivou většinu inženýrských aplikací. Uvedené hodnoty tolerancí platí pro jmenovitý průměr 25mm.

UloženíTypOtvor (H)HřídelRozsah uložení při 25mmAplikaceMontáž
H11/c11S vůlí+130 / 0−110 / −240+0.110 až +0.370Krycí desky, nekritickéRukou
H9/d9S vůlí+52 / 0−65 / −117+0.065 až +0.169Písty, volné oběžné uloženíRukou
H8/e7S vůlí+33 / 0−40 / −61+0.040 až +0.094Hřídel v pouzdru, střední otáčkyRukou
H8/f7S vůlí+33 / 0−20 / −41+0.020 až +0.074Oběžná uložení, ložiskové hřídeleRukou
H7/g6S vůlí+21 / 0−7 / −20+0.007 až +0.041Posuvná uložení, vodicí hřídeleRukou
H7/h6S vůlí+21 / 0−13 / 00 až +0.034Polohové, snadno demontovatelnéZatlacení rukou
H7/js6Přechodné+21 / 0±6.5−0.006 až +0.028Lehké polohování, řemeniceLehké poklepání
H7/k6Přechodné+21 / 0+15 / +2−0.015 až +0.019Kola, spojky na hřídelíchRuční lis
H7/m6Přechodné+21 / 0+21 / +8−0.021 až +0.013Kolíky, kolaRuční lis
H7/n6Přechodné+21 / 0+28 / +15−0.028 až +0.006Pevné polohování, vřetenaSilný ruční lis
H7/p6S přesahem+21 / 0+35 / +22−0.035 až −0.001Vnější kroužky ložisek, trvalá kolaLehký lis
H7/r6S přesahem+21 / 0+41 / +28−0.041 až −0.007Vnitřní kroužky ložisek, nábojeLis
H7/s6S přesahem+21 / 0+48 / +35−0.048 až −0.014Trvalá montáž pro těžký provozSilný lis / smrštění
H7/t6S přesahem+21 / 0+54 / +41−0.054 až −0.020Velmi pevné, konstrukční spojeSmršťovací uložení
H7/u6S přesahem+21 / 0+61 / +48−0.061 až −0.027Extrémně pevné, vysoký momentSmršťovací / rozpínací uložení

Hodnoty uvedeny pro jmenovitý průměr 25mm. Kladný rozsah = vůle. Záporný rozsah = přesah. Pro jiné průměry nahlédněte do tabulek ISO 286 — hodnoty tolerance se mění s velikostí.

Uložení s vůlí podrobně

Uložení s vůlí jsou nejběžnější a nejlevnější. Hřídel je vždy menší než otvor. Díly se montují rukou a mohou se vůči sobě pohybovat.

H7/g6 — posuvné uložení

Nejtěsnější běžné uložení s vůlí. Vůle je 7–41 μm při 25mm. Hřídel se hladce posouvá, ale má minimální vůli. Používá se pro vodicí hřídele, kluzná ložiska a šoupátka, kde záleží na přesném polohování, ale určitý pohyb je potřebný.

Omezení: Vyžaduje dobrou kvalitu povrchu (Ra 0.4–0.8 μm). Jakékoli otřepy nebo nečistoty způsobí zadření. Není vhodné do špinavého prostředí.

H7/h6 — polohové uložení s vůlí

Téměř nulová vůle: 0–34 μm při 25mm. Hřídel sedí těsně, ale stále ji lze zatlačit rukou. Toto je standardní polohové uložení — používá se, když díly musí být přesně polohovány vůči sobě, ale zároveň odnímatelné. Typicky: polohovací kroužky, zarovnávací kolíky, vyměnitelné vložky.

Praktická poznámka: Na těsném konci tolerančního pásma může toto uložení působit jako velmi lehký přesah. Před montáží naneste tenký film oleje.

H8/f7 — oběžné uložení

Střední vůle: 20–74 μm při 25mm. Navrženo pro trvalou rotaci s mazáním. Je to standardní volba pro hřídele běžící v kluzných ložiskách (pouzdrech). Vůle je dost velká pro udržení olejového filmu, ale dost malá pro potlačení vibrací.

Zohlednění otáček: Pro vyšší otáčky přejděte na H8/e7 nebo H7/e8. Větší vůle vyrovnává tepelnou roztažnost a snižuje viskózní odpor v olejovém filmu.

H7/e8 — volné oběžné uložení

Větší vůle: 40–97 μm při 25mm. Používá se pro vysokootáčkové hřídele, písty ve válcích a aplikace s výraznou tepelnou roztažností. Snadná montáž — žádné problémy s vyrovnáním.

H11/c11 — velmi volné uložení

Velká vůle: 110–370 μm při 25mm. Nekritické aplikace: krycí desky, prachovky, díly ve špinavém prostředí, kde tolerance nečistot znamená víc než přesnost. Nejlevnější na výrobu — široká toleranční pásma na otvoru i hřídeli.

Uložení s vůlí + mazání U rotujících hřídelů musí být vůle dost velká, aby se vytvořil hydrodynamický olejový film, ale dost malá, aby se zabránilo kmitání hřídele a vibracím. Pokud navrhujete kluzné ložisko, zkontrolujte výpočet minimální tloušťky olejového filmu — nehádejte.

Přechodná uložení podrobně

Přechodná uložení mohou vyústit v malou vůli nebo malý přesah podle toho, kam skutečný otvor a hřídel v rámci svých tolerančních pásem padnou. Poskytují přesné polohování a určitou schopnost přenášet krouticí moment.

H7/js6 — symetrické přechodné uložení

Tolerance hřídele je symetrická kolem jmenovitého rozměru (±6.5 μm při 25mm). Statisticky bude mít asi 50% sestav malou vůli a 50% malý přesah. Používá se pro díly, které potřebují přesné polohování, ale může být nutná demontáž: řemenice, ruční kola, lehká ozubená kola.

Montáž: Obvykle jde zasunout tlakem ruky nebo lehkým poklepáním paličkou. Ve většině případů není potřeba lis.

H7/k6 — standardní přechodné uložení

Nejběžnější přechodné uložení. Rozsah: −15 až +19 μm při 25mm. Většina sestav skončí s mírným přesahem, ale některé s mírnou vůlí. Používá se pro ozubená kola, řetězová kola a spojky nasazené na hřídele, kde musí být spojení pevné, ale díl by měl být odnímatelný ručním lisem.

Poznámka k peru: Přechodná uložení sama o sobě krouticí moment spolehlivě nepřenášejí. Pro přenos momentu přidejte drážku a pero. Uložení řeší radiální polohu; pero přenáší moment.

H7/n6 — natlačované uložení (téměř přesahové)

Rozsah: −28 až +6 μm při 25mm. Téměř vždy vznikne přesah. Používá se tam, kde se díl nesmí během provozu uvolnit, ale demontáž je stále možná lisem: uchycení vřeten, přesná kola, trvalé spojovací příruby.

Montáž: Vyžaduje ruční lis. Neklepejte — nerovnoměrná síla může poškodit hřídel nebo vychýlit díl.

Tip pro volbu přechodného uložení Pokud se nemůžete rozhodnout mezi H7/js6 a H7/k6, zeptejte se: bude se tento díl někdy v provozu demontovat? Pokud ano, použijte H7/js6. Pokud ne (nebo zřídka), použijte H7/k6. Pokud by se neměl nikdy rozebrat, měli byste se dívat po přesahových uloženích.

Přesahová uložení podrobně

Přesahová uložení trvale spojují díly. Hřídel je vždy větší než otvor. Montáž vyžaduje sílu nebo tepelné metody. Přesah vytváří na rozhraní radiální tlak, který přenáší krouticí moment a axiální zatížení třením.

H7/p6 — lehké přesahové uložení

Přesah: 1–35 μm při 25mm. Nejlehčí přesah, který se ještě považuje za trvalý. Používá se pro vnější kroužky ložisek lisované do domků, tenkostěnné objímky a trvalá uchycení kol. Lze montovat standardním ručním lisem.

Kontrola napětí: I lehký přesah vytváří v obruči vnějšího prvku obručové napětí. U tenkostěnných domků (tloušťka stěny < 0.5x průměr) ověřte, že obručové napětí nepřekračuje mez kluzu materiálu.

H7/r6 — střední přesahové uložení

Přesah: 7–41 μm při 25mm. Standard pro vnitřní kroužky ložisek lisované na hřídele, sestavy nábojů a trvalé mechanické spoje. Vyžaduje hydraulický lis nebo silný ruční lis (5–20 tun podle velikosti).

Praktický tip: Před lisováním naneste tenkou vrstvu prostředku proti zadření nebo oleje. U lisovaných uložení ložisek nikdy nepoužívejte vazelínu — může proniknout do ložiska a kontaminovat mazivo.

H7/s6 — těžké přesahové uložení

Přesah: 14–48 μm při 25mm. Na této úrovni se silové lisování stává riskantním — lisovací síly jsou dost vysoké, aby poškodily díly nebo vydřely povrchy. Preferovanou metodou montáže je tepelné smršťování (ohřev otvoru, zmrazení hřídele).

Typické použití: lisování železničních kol, velké náboje ozubených kol, trvalé konstrukční spoje. Nepoužívá se v malých přesných sestavách.

H7/u6 — velmi těžké přesahové uložení

Přesah: 27–61 μm při 25mm. Nejtěžší standardní přesahové uložení. Montáž silovým lisováním se nedoporučuje — tepelné metody jsou povinné. Používá se pro spoje s extrémně vysokým krouticím momentem a konstrukční spoje, které se nesmí nikdy rozpojit.

Demontáž: Bez tepla není praktická. Ohřev vnějšího prvku ho roztáhne natolik, že hřídel uvolní. Při demontáži počítejte s možným poškozením jednoho nebo obou dílů.

Výpočet napětí u přesahového uložení Před specifikací jakéhokoli přesahového uložení ověřte: (1) obručové napětí ve vnějším prvku zůstává pod mezí kluzu, (2) kontaktní tlak je dostatečný pro přenos požadovaného krouticího momentu třením a (3) tlakové napětí v hřídeli je přijatelné. U tenkostěnných dílů, křehkých materiálů (litina) nebo vysokých hodnot přesahu je tento výpočet povinný — ne volitelný.

Montáž smršťovacím / rozpínacím uložením

Tepelná montáž se vyhýbá vysokým silám a poškození povrchu při lisování. Princip je jednoduchý: ohřejte vnější prvek (otvor), aby se roztáhl, a/nebo ochlaďte vnitřní prvek (hřídel), aby se smrštil, dokud hřídel volně neprojde. Když díly dosáhnou pokojové teploty, přesah vznikne.

Potřebný teplotní rozdíl

Požadovaná změna teploty závisí na hodnotě přesahu a součiniteli teplotní roztažnosti (CTE):

ΔT = δ / (α × d)

Kde δ = diametrální přesah (mm), α = CTE (°C⁻¹), d = jmenovitý průměr (mm). Přidejte bezpečnostní faktor 2–3x pro snadnou montáž.

MateriálCTE (×10⁻⁶ / °C)Max. teplota ohřevuMetoda
Ocel11–12250–300°COlejová lázeň, pec, indukční ohřev
Litina10–11200–250°COlejová lázeň, pec
Hliník23–24150–200°CPec (ne olejová lázeň — riziko oxidace)
Nerezová ocel16–17300–350°CPec, indukční ohřev
Mosaz / bronz19–20150–200°CPec, horká voda (pro malý přesah)

Praktický příklad

Uložení H7/s6 na ocelové hřídeli 100mm v ocelovém náboji. Maximální přesah = 48 μm (při 25mm), přepočteno přibližně 86 μm při 100mm.

ΔT = 0.086 / (12 × 10⁻⁶ × 100) = 72°C
S 3x bezpečností: ΔT = 216°C
Náboj ohřejte na 216°C nad teplotu místnosti (≈ 240°C)

Chlazení hřídele (alternativa)

Místo ohřevu náboje (nebo navíc k němu) můžete hřídel ochladit:

MetodaTeplotaPoznámky
Suchý led (CO₂)−78°CSnadné, levné. Smrštění: ~0.1% u oceli. Často samo o sobě nestačí.
Kapalný dusík−196°CSmrštění: ~0.25% u oceli. Noste kryogenní rukavice. Kondenzační led je nutné před montáží otřít.
Pravidla pro smršťovací uložení (1) Když ohříváte jen jeden prvek, ohřívejte náboj, nikdy hřídel. (2) Nepřekračujte popouštěcí teplotu materiálu, jinak se zhorší mechanické vlastnosti. (3) U olejových lázní používejte čistý minerální olej maximálně do 80% jeho bodu vzplanutí. (4) Vždy montujte do 30 sekund po vyjmutí z tepla/chladu — díly se rychle vyrovnávají. (5) Noste OOP: rukavice odolné proti teplu, obličejový štít.

Vliv kvality povrchu na uložení

Drsnost povrchu přímo ovlivňuje skutečné uložení. Naměřený rozměr na výkrese je průměr mezi vrcholy a důlky. Když se dva povrchy k sobě lisují, vrcholy se zploští — účinný přesah je menší, než naznačuje rozměrový přesah.

Kvalita povrchu (Ra)Výška profilu (Rz)Ztráta účinného přesahuVliv
Ra 0.4 μm (broušeno/honováno)≈ 1.6 μm~3 μm (oba povrchy)Zanedbatelná. Dosáhne plného konstrukčního přesahu.
Ra 0.8 μm (jemně soustruženo)≈ 3.2 μm~6 μmMalá. V těsných uloženích s ní počítejte.
Ra 1.6 μm (standardně soustruženo)≈ 6.3 μm~13 μmVýznamná pro lehká přesahová uložení. Může snížit účinný přesah o 30–50%.
Ra 3.2 μm (hrubě soustruženo)≈ 12.5 μm~25 μmZávažná. Skutečný přesah bude mnohem menší než vypočtený. Nikdy nepoužívejte pro přesahová uložení.
Kritické pro přesahová uložení U H7/p6 (přesah 1–35 μm při 25mm) ztratíte, pokud jsou oba povrchy Ra 1.6 μm, asi 13 μm přesahu na zploštění povrchových vrcholů. Na dolním konci přesahu (1 μm) máte účinně nulový přesah — díl bude volný. Na výkresech přesahových uložení vždy specifikujte kvalitu povrchu. Pro plochy s přesahovým uložením se důrazně doporučuje broušení (Ra 0.4–0.8 μm).

U uložení s vůlí je účinek obrácený: vrcholy snižují účinnou vůli, takže uložení je těsnější, než jste vypočítali. To je obvykle tolerovatelné, ale stojí za zmínku u posuvných uložení H7/g6, kde jakákoli těsnost způsobuje zadření.

Časté chyby

ChybaCo se staneSprávný postup
Specifikace H7/s6, když by stačilo H7/k6Montáž vyžaduje lis nebo pec, přidává $5–20 na díl na práci. Demontáž díly poškodí.Zeptejte se: musí být spoj trvalý? Pokud ne, použijte přechodné uložení. Přesahová uložení by měla být vědomé konstrukční rozhodnutí, ne výchozí volba.
Neuvedení kvality povrchu u přesahových uloženíVrcholy povrchu se při montáži zploští. Účinný přesah je o 30–50% menší než vypočtený. Díly se pod zatížením uvolní.U přesahových uložení specifikujte Ra 0.8 μm nebo lepší. Ve výpočtu přesahu počítejte s Rz.
Přesahové uložení na tenkostěnných dílech bez kontroly napětíObručové napětí z lisu praskne domek. Běžný režim selhání u ložiskových domků s tloušťkou stěny < 0.3x průměru.Vypočítejte obručové napětí: σ = p × d / (2 × t). Pokud σ překročí 60% meze kluzu, snižte přesah nebo zvyšte tloušťku stěny.
Specifikace tolerancí IT5, když stačí IT7Zdvojnásobení nebo ztrojnásobení nákladů na obrábění. IT5 vyžaduje broušení; IT7 je dosažitelné na standardní CNC frézce nebo soustruhu.Použijte nejvolnější toleranci, která splňuje funkční požadavek. Všeobecné tolerance viz ISO 2768.
Nalisování přesahového uložení bez mazivaZadření — povrchy hřídele a otvoru se na mikroskopické úrovni svaří. Díl je zničen.Vždy naneste prostředek proti zadření nebo lisovací olej. U velmi těžkých uložení použijte místo síly tepelnou montáž.
Nezohlednění teploty v provozuUložení s vůlí při pokojové teplotě se změní v přesahové, když se hřídel zahřeje a roztáhne. Díly se zadřou.Vypočítejte změnu rozměru: Δd = α × d × ΔT. Upravte uložení tak, aby si při provozní teplotě udrželo vůli.
Použití H7/h6 a označení za „nulovou vůli“Při 25mm má H7/h6 vůli až 34 μm. Není nulová. Hřídel bude mít znatelnou vůli.Pokud skutečně potřebujete nulovou vůli, použijte přechodné uložení (H7/js6 nebo H7/k6). Pokud potřebujete nulovou vůli s pohybem, zvažte H7/g6 s nastavením na kuželové hřídeli.
Specifikace H7 pro otvor i hřídelOba díly na jmenovitém rozměru = 0 vůle, ale jakákoli kombinace na mezích tolerance dává náhodné výsledky. Není to definované uložení.Jeden prvek musí být H (soustava otvoru) a druhý označení hřídele (malé písmeno). H7/h6 je definované polohové uložení s vůlí.
Časté dotazy
Jaký je rozdíl mezi uložením s vůlí, přechodným a přesahovým?

Rozdíl je v tom, kde hřídel sedí vůči otvoru. U uložení s vůlí je hřídel vždy menší než otvor, takže se díly montují rukou a mohou se vůči sobě pohybovat. U přechodného uložení závisí výsledek na tom, kam skutečný otvor a hřídel padnou v rámci svých tolerančních pásem, takže můžete dostat buď malou vůli, nebo malý přesah. U přesahového uložení je hřídel vždy větší než otvor a montáž vyžaduje lis nebo tepelné metody. Přechodná uložení stojí o 15–30% více než uložení s vůlí, protože otvor i hřídel vyžadují těsnější kontrolu, a přesahová uložení stojí nejvíce.

Jak číst označení uložení jako H7/g6?

Systém je postaven na soustavě otvoru ISO 286. Velké H znamená otvor: jeho základní úchylka je nulová, takže otvor může být jen stejný nebo větší než jmenovitý rozměr. Malé g je hřídel. Písmena a–h vytvářejí uložení s vůlí, js–n vytvářejí přechodná uložení a p–zc vytvářejí přesahová uložení. Čísla jsou stupně IT: IT7 na otvoru dává +21 / 0 µm při 25 mm a IT6 na hřídeli dává −7 / −20 µm, takže hřídel nikdy nemůže přesáhnout otvor. Otvor je konvenčně o jeden stupeň volnější, protože vyvrtat přesný otvor je těžší než vysoustružit přesnou hřídel.

Které uložení mám použít pro otvor pro šroub, polohovací kolík a vnější kroužek ložiska?

Jsou to tři různé případy a potřebují tři různé odpovědi. Odnímatelné ozubené kolo nebo řemenice na hřídeli vyžaduje přechodné uložení, například H7/k6, montované ručním lisem. Polohovací kolík v otvoru vyžaduje H7/js6, které je symetrické kolem jmenovitého rozměru a dává přesnou polohu s malou vůlí nebo malým přesahem. Vnější kroužek ložiska lisovaný do domku vyžaduje přesahové uložení, například H7/p6. Obecné pravidlo je jednoduché: použijte nejvolnější uložení, které ještě práci splní, a přesahová uložení si nechte pro spoje, které se nesmí nikdy rozpojit.

Jakou kvalitu povrchu mám specifikovat u přesahového uložení?

Vždy ji specifikujte a mířte na Ra 0.8 µm nebo lepší. Vrcholy povrchu se při montáži zploští, takže účinný přesah je menší než vypočtená hodnota. Při Ra 1.6 µm ztratíte na obou površích zhruba 13 µm; při Ra 3.2 µm ztratíte asi 25 µm. U H7/p6, jehož přesah při 25 mm je jen 1–35 µm, může tato ztráta sníst celý přesah a díl se uvolní. Pro plochy s přesahovým uložením se důrazně doporučuje broušení na Ra 0.4 µm.

Jak vypočítat teplotu potřebnou pro smršťovací uložení?

Použijte ΔT = δ / (α × d), kde δ je diametrální přesah v mm, α je součinitel teplotní roztažnosti a d je jmenovitý průměr v mm, a výsledek vynásobte bezpečnostním faktorem 2–3×. Pro ocelovou hřídel 100 mm v ocelovém náboji s H7/s6 je přesah při 100 mm asi 86 µm, což dává ΔT = 72°C a s bezpečnostním faktorem 3× 216°C — náboj ohřejte na přibližně 240°C. Nepřekračujte popouštěcí teplotu materiálu a montujte do 30 sekund po vyjmutí z tepla.

Je H7/h6 uložení s nulovou vůlí?

Ne. Při 25 mm dovoluje H7/h6 vůli až 34 µm, takže hřídel bude mít znatelnou vůli — a na těsném konci pásma může působit jako lehký přesah. Pokud skutečně potřebujete nulovou vůli, použijte přechodné uložení, například H7/js6 nebo H7/k6. Pokud potřebujete nulovou vůli a přesto chcete pohyb, specifikujte H7/g6, což je posuvné uložení.