Domů / Wiki / Kvalita a kontrola / Proč jsou díly odmítány na CMM

Proč jsou CNC díly odmítány na CMM — a jak tomu předejít

Díl, který prošel kontrolou na CMM vaší dílny, je odmítnut na CMM zákazníka u stejného rozměru. Děje se to častěji, než kdo přizná, a ve většině případů není „špatně“ ani jedna strana. Zde je pět hlavních příčin, které vídáme opakovaně, a technické změny, které zabrání jejich návratu.

Skutečný příběh: odmítnutí 0.002 mm, na kterém nikdo neměl vinu

Běžný scénář v přesném obrábění: expedujete hřídel s vnějším průměrem 19.950 mm ± 0.005 mm. CMM vaší dílny naměří 19.952 mm — vyhovuje. CMM zákazníka naměří 19.957 mm — nevyhovuje. Oba stroje jsou kalibrované. Oba operátoři jsou kompetentní. Výkres je jednoznačný. Kdo je tedy špatně?

Ve většině takových případů není špatně ani jedna strana — měří jemně odlišné věci, na jemně odlišném upnutí, za jemně odlišných podmínek, a výkres neurčuje, který výklad je závazný. Pět hlavních příčin níže pokrývá ~90 % těchto sporů.

Hlavní příčina 1 — nesoulad metody měření (nejčastější)

Největší jednotlivý zdroj sporných odmítnutí. „Vnější průměr 19.95±0.005“ lze měřit:

  • Dvoubodovým mikrometrem (vaše dílna) — měří jedinou tětivu přes průměr v jedné výšce
  • Skenovací sondou CMM (zákazník) — prokládá kružnici nejmenších čtverců desítkami bodů po obvodu a hlásí průměr
  • Vzduchovou měrkou / pneumatickým komparátorem — měří pásmo a vyprůměruje tvarové odchylky

Na dokonale kruhovém dílu se všechny tři shodnou. Na dílu s nekulatostí se 3 vrcholy (častou u sklíčidla se 3 čelistmi) se mohou lišit o 2–4× amplitudy zvlnění — u broušeného dílu snadno o 0.005–0.010 mm.

MetodaCo skutečně měříCitlivost na zvlnění
Dvoubodový mikrometrJedna tětiva v jedné výšceVynechává liché vrcholy (zvlnění od 3 čelistí je neviditelné)
Kružnice nejmenších čtverců na CMMMetoda nejmenších čtverců přes N bodůHlásí průměr — půlí zdánlivé zvlnění
Vzduchová měrka / kroužková měrkaPrůměrný průměr přes pásmoSilně průměruje — zvlnění zcela skryje
Prizma (V-blok) + úchylkoměr3x amplituda nekulatosti (pro prizma 60°)Zesiluje liché vrcholy (nejlepší pro jejich detekci)
Prevence. U úzkého rozměru a kruhové/válcové geometrie předepište metodu měření přímo na výkrese: např. Ø19.95 ±0.005 (CMM, min. 8 bodů, lsq). ASME Y14.5-2018 §5 to výslovně připouští. U kritických uložení uveďte metodu v protokolu FAI, aby obě strany používaly stejnou.

Hlavní příčina 2 — teplota (tichý zabiják)

Ocel roste o ~11 µm na metr a °C. Hliník roste o ~23 µm na metr a °C. Hliníkový díl o délce 100 mm měřený při 28°C místo standardních 20°C vyrostl o 0.018 mm — u tolerance ±0.01 mm je to celé pásmo pryč, ještě než dojde k jakékoli skutečné chybě.

MateriálCTE (×10⁻⁶/K)Růst na 100 mm a °C (µm)
Hliník 606123.62.36
Mosaz / měď17–181.7–1.8
Ocel (uhlíková)11–121.1–1.2
Nerez 304171.7
Titan Grade 58.60.86
Invar 361.30.13

Normy (ISO 1, ASME B89.6.2) stanovují referenční teplotu 20°C. Jenže ve výrobní hale bývá 22–28°C; kontrolní místnosti mají mít 20°C, ale teplotně driftují; a díly přicházejí ze stroje po obrábění o teplotě 30–40°C. Pokud jsou CMM vaší dílny a CMM zákazníka při různých teplotách — nebo pokud některá strana měří díl, který se ještě nevyrovnal s okolím — dostanete systematický nesoulad.

Prevence. (1) Nechte díl temperovat na 20°C tak dlouho, jak vyžaduje jeho hmotnost — orientačně ~1 hodina na kg u oceli, u hliníku déle. (2) Pokud 20°C není dosažitelných, musí obě strany měřit při stejné skutečné teplotě a použít korekci podle CTE (ISO 1 to připouští, je-li to zdokumentováno). (3) U kritických hliníkových dílů na ±0.01 mm nebo těsněji není teplota volitelná — vyčleňte na kontrolní místnost rozpočet, jinak bude odmítat dobré díly.

Hlavní příčina 3 — nesoulad systému základen (past GD&T)

Dva inspektoři měřící „polohu v rozmezí 0.1“ na stejném otvoru dostanou různá čísla, pokud zvolí různé základny. Nejčastější varianty:

  • Zákazník čte výkres doslovně — použije základnu A (spodní plochu) a B (levý otvor) přesně podle předpisu.
  • Dílna „optimalizuje“ — použije dva nejlépe pasující otvory jako základny, protože se na CMM snáze upínají, i když výkres uvádí A a B.

Na dílu, kde spodní plocha není dokonale kolmá k otvorům, hlásí tato dvě upnutí chyby polohy lišící se o chybu kolmosti — u dílu o délce 100 mm snadno o 0.05–0.1 mm. Výkres je smlouva; odchýlení od jeho systému základen je nejčastější příčinou odmítnutí podle GD&T.

Prevence. (1) Vždy používejte systém základen předepsaný na výkrese, i když se obtížně upíná. (2) Pokud je systém základen na výkrese skutečně nepraktický (např. velmi malá primární základna), nadneste to při revizi DFRE — neměňte jej potichu. (3) Veďte program CMM podle základen uvedených na výkrese, ne podle toho, „co vypadá vycentrované“. Podle ASME Y14.5-2018 §4 a ISO 1101 definuje měření referenční systém základen.

Hlavní příčina 4 — strategie sondy a výběr bodů

CMM se 6 mm rubínovou sondou, který měří otvor nominálně 5 dotyky, hlásí jedno číslo; stejná CMM se 16 dotyky hlásí jiné. Rozdíly:

  • Málo dotyků (5–6) je rychlých, ale kružnice nejmenších čtverců je citlivá na jednotlivé špatné body i na frekvenci zvlnění.
  • Mnoho dotyků (16+) vyprůměruje tvarovou chybu, ale trvá déle a může zahrnout šum spínání sondy.
  • Skenování (kontinuální kontakt) dává nejopakovatelnější výsledek, ale vyžaduje skenovací sondu a je citlivé na kvalitu povrchu — díl s Ra 1.6 se skenuje jinak než díl s Ra 0.4.
  • Průměr hrotu sondy je důležitý u malých otvorů — 6 mm sonda v otvoru 8 mm má oblouk dotyku ~9 stupňů, což je pro stabilní spínání na hranici.

CMM zákazníka spouštěné automatickými programy často používají výchozí standardní počet dotyků, který neodpovídá nastavení FAI v dílně.

Prevence. Zdokumentujte strategii sondy v protokolu FAI: průměr hrotu, počet dotyků (nebo skenování), případně rychlost skenování. Pokud zákazník rozporuje odečet, otázka „kolik jste měli dotyků a jaký průměr hrotu sondy?“ vyřeší asi polovinu těchto případů.

Hlavní příčina 5 — nejednoznačnost výkresu (výkres je špatně)

Někdy není špatně ani jedna strana; špatně je výkres. Klasické nejednoznačnosti:

  • Nezadané řetězení tolerancí — délka kótovaná od plochy, která sama má toleranci ±0.1, nechává „odkud“ nejednoznačné. Výklad MMC vs LMC mění výsledek.
  • Smíšené ASME / ISO — výkres, který používá symboly ISO 1101, ale odvolává se na pravidlo provázanosti ASME Y14.5. ASME zachází s modifikátorem tečné roviny a s MMC jinak než ISO.
  • Špatně uplatněná výchozí tolerance — ISO 2768-mK aplikovaná na rozměr, který měl být výslovně tolerován; nebo výchozí pravidlo ASME Y14.5 „bez ohledu na velikost prvku“ uplatněné na prvek, o kterém zákazník předpokládal, že je v MMC.
  • Plocha vs prvek — tolerance profilu předepsaná na ploše, ale měřená jako tolerance polohy na ose.
Prevence. Před každou kritickou kontrolou projděte výkres společně a potvrďte: která norma platí (ASME Y14.5-2018 nebo ISO 1101), který systém základen, kterou výchozí třídu tolerance a zda je dotyčný prvek poloha/profil/házivost. 20minutový hovor DFRE (revize výkresu z hlediska vyrobitelnosti) ušetří týdny sporu o odmítnutí.

Když přijde odmítnutí — postup řešení

Jakmile zákazník vznese odmítnutí, záleží na pořadí, v jakém vyšetřujete. Postup, který používáme:

  1. Přestaňte se hádat o číslo; vyžádejte si data. Získejte protokol CMM zákazníka (pokud možno surové body), teplotu měření, hrot sondy a počet dotyků a systém základen, který použili. Shrnutí v PDF nestačí — vyžádejte si surový soubor měření.
  2. Přeměřte za jejich podmínek. Nastavte svou CMM na jejich teplotu, jejich sondu, jejich počet dotyků, jejich systém základen. Pokud se čísla nyní shodují s jejich, je příčinou upnutí (1, 2 nebo 4). Pokud se stále neshodují, je příčinou pravděpodobně metoda (1) nebo základny (3).
  3. Pokud se stále neshodujete, navrhněte třetí stranu. Nezávislá laboratoř s doloženou dohledatelností ukončí většinu sporů. Náklad (~$200–500 za díl) je ve srovnání s nákladem na zablokovanou zásilku zanedbatelný.
  4. Zdokumentujte řešení ve FAI / 8D. Ať je výsledek jakýkoli, jde do zprávy 8D, aby se to u další dávky neopakovalo. Také tak budujete institucionální znalost, která brání opakování příčin 1–5.

Kontrolní seznam prevence pro konstruktéry a nákupčí

EtapaKontrolaProč
Vydání výkresuJe uvedena norma (ASME Y14.5-2018 nebo ISO 1101)?Brání příčině 5 (nejednoznačnost smíšených norem)
Vydání výkresuJe systém základen fyzicky realizovatelný a jednoznačný?Brání příčině 3 (dílna „optimalizuje“)
Vydání výkresuUrčují úzké kruhové/válcové prvky metodu měření?Brání příčině 1 (zvlnění neviditelné pro dvoubodové měření)
PoptávkaJe uvedena teplota kontroly (výchozí 20°C)?Brání příčině 2 (teplotní růst)
FAIJe v protokolu zdokumentována strategie sondy (hrot, dotyky, skenování)?Brání příčině 4 (nesoulad sondy)
FAIDoložka o sporu: je určena laboratoř třetí strany?Zkracuje dobu řešení příčiny z týdnů na dny
VýrobaJe pro každé odmítnutí otevřena zpráva 8D a zaznamenána hlavní příčina?Buduje institucionální znalost; zastavuje opakování

Normy a zdroje

Hlavní normyASME Y14.5-2018 Kótování a tolerování — referenční systém základen (§4), tolerance polohy (§10), profil (§12), výchozí pravidlo „bez ohledu na velikost prvku“.
ISO 1101:2017 Geometrické tolerování — mezinárodní protějšek; klíčové rozdíly v principu maximálního materiálu a v modifikátoru tečné roviny.
ISO 1:2016 Referenční teplota pro specifikace geometrických produktů (20°C).
ASME B89.6.2 / VDA 5 Teplota a nejistota v rozměrovém měření.
Odkazy na aplikaceAS9102C Letecká kontrola prvního kusu — formát protokolu FAI; vyžaduje zaznamenání metody a podmínek měření.
AIAG 8D Osm disciplín řešení problémů — standardní postup řešení odmítnutí používaný v automobilovém a leteckém průmyslu.
ISO 2768-1/-2 Všeobecné tolerance — výchozí třída tolerance, není-li uvedena.
Časté dotazy
Můj díl prošel na naší CMM, ale zákazník jej odmítl na své. Kdo má pravdu?

Většinou mají pravdu oba — měří jemně odlišné věci. Pět častých příčin je: (1) nesoulad metody měření (dvoubodový mikrometr vs kružnice nejmenších čtverců na CMM vs vzduchová měrka), (2) teplota, (3) nesoulad systému základen, (4) strategie sondy a (5) nejednoznačnost výkresu. Než se začnete hádat, vyžádejte si od zákazníka surový protokol CMM s teplotou, hrotem sondy, počtem dotyků a systémem základen, který použil. Přeměřte za jejich podmínek; příčina se obvykle ukáže.

Jak moc teplota skutečně ovlivňuje měření obrobeného CNC dílu?

Více, než většina lidí čeká. Hliníkový díl o délce 100 mm měřený při 28°C místo standardních 20°C podle ISO 1 vyrostl o 0.018 mm — to stačí k úplnému vyčerpání tolerance ±0.01 mm. Ocel roste o ~0.011 mm na 100 mm a °C, nerez o ~0.017 mm, titan o ~0.009 mm. Referenční teplota pro rozměrové měření je 20°C / 68°F podle ISO 1. Obě strany musí měřit při stejné teplotě (nebo použít korekci podle CTE) u jakékoli práce na ±0.02 mm a těsněji.

Proč můj dvoubodový mikrometr propustí hřídel, který CMM odmítne?

Téměř vždy kvůli liché nekulatosti — typicky zvlnění se 3 vrcholy po sklíčidle se 3 čelistmi. Dvoubodový mikrometr měří jedinou tětivu a je matematicky slepý k lichým vrcholům. Kružnice nejmenších čtverců na CMM (metoda nejmenších čtverců přes více bodů) hlásí průměrný průměr a část zvlnění ukáže. Obě metody se mohou lišit o 2–4× amplitudy zvlnění. Řešením je předepsat metodu měření na výkrese (např. Ø19.95 ±0.005 (CMM, min. 8 bodů, lsq)) nebo použít prizma (V-blok) + úchylkoměr, které liché vrcholy pro detekci zesiluje.

Jak napsat výkres, který zabrání odmítnutí na CMM?

Čtyři věci: (1) Uveďte výslovně platnou normu — ASME Y14.5-2018 nebo ISO 1101, ne obě. (2) Udělejte systém základen fyzicky realizovatelný (primární základna široká 0.5 mm je recept na neshodu). (3) U každého kruhového/válcového prvku těsnějšího než ±0.01 mm předepište na výkrese metodu měření. (4) Uveďte teplotu kontroly, je-li tolerance těsnější než ±0.02 mm. 20minutová revize výkresu s dílnou před vydáním je nejlevnější prevence odmítnutí, jaká existuje.

Co mám udělat v momentě, kdy zákazník vznese odmítnutí na CMM?

Nehádejte se o číslo; vyžádejte si data. Požádejte o surový protokol CMM zákazníka s teplotou, průměrem hrotu sondy, počtem dotyků (nebo parametry skenování) a systémem základen, který použil. Přeměřte stejný díl na své CMM za jejich podmínek. Asi polovina sporných odmítnutí se vyřeší v tomto kroku (rozdíl v upnutí). Pokud se stále neshodujete, navrhněte nezávislou laboratoř třetí strany s doloženou dohledatelností — náklad ~$200–500 je ve srovnání se zablokovanou zásilkou zanedbatelný. Ať je výsledek jakýkoli, otevřete 8D, aby se to neopakovalo.

Může dílna použít jiný systém základen, než předepisuje výkres?

Ne. Podle ASME Y14.5-2018 §4 a ISO 1101 definuje měření referenční systém základen uvedený na výkrese. Pokud dílna systém základen „optimalizuje“ kvůli snadnějšímu upnutí (např. použije dva nejlépe pasující otvory místo předepsané plochy + otvoru), měří něco jiného — a jakákoli tolerance polohy/profilu, kterou vykáže, je ve špatném referenčním systému. Pokud je systém základen na výkrese skutečně nepraktický, nadneste to při revizi DFM a výkres změňte; nikdy jej neměňte potichu ve výrobní hale.

Co je zpráva 8D a proč je u odmítnutí na CMM důležitá?

8D (Eight Disciplines) je postup řešení problémů od AIAG používaný v automobilovém a leteckém průmyslu. U odmítnutí na CMM vás 8D nutí: určit hlavní příčinu (ne jen „díl je špatný“), zavést dočasné zadržení a ověřit trvalou nápravu. Hodnota není v papírování — je v tom, že u každého vyřešeného odmítnutí je zaznamenána hlavní příčina, což buduje institucionální znalost, která brání opakování příčin 1–5 u další dávky.

Zdroje a citované normy
  1. ASME Y14.5-2018: Kótování a tolerování, §4 (referenční základny), §10 (poloha), §12 (profil)
  2. ISO 1101:2017: Geometrické tolerování — tolerance tvaru, orientace, polohy a házivosti
  3. ISO 1:2016: Specifikace geometrických produktů (GPS) — standardní referenční teplota pro specifikace GPS (20 °C)
  4. ASME B89.6.2: Teplotní a vlhkostní prostředí pro rozměrové měření
  5. AS9102C: Požadavek na leteckou kontrolu prvního kusu
  6. AIAG 8D: Osm disciplín řešení problémů (standardní postup řešení odmítnutí v automobilovém a leteckém průmyslu)
  7. ISO 2768-1/-2: Všeobecné tolerance (výchozí třída tolerance, není-li uvedena)
  8. Fórum Practical Machinist: 'My part was rejected by CMM' (https://www.practicalmachinist.com/forum/threads/my-part-was-rejected-by-cmm.281523/) — případy odmítnutí z komunity, které formují vzorce běžné praxe na této stránce
  9. Reddit r/Machinists a r/CNC: opakující se vzorce diskusí „díl odmítnut zákazníkem“

Unavují vás odmítnutí, která projdou vaší CMM, ale ne u zákazníka?

U každé FAI dokumentujeme metodu měření, teplotu, strategii sondy a systém základen — takže to, co expedujeme, je to, co se akceptuje. Pošlete nám výkres a požadavky na kontrolu k technické revizi.

Vyžádat cenovou nabídku