Domů / Wiki / DFM a nákup / Jak poptat CNC díly

Jak poptat CNC obráběné díly, aniž byste tři měsíce ztráceli na základních otázkách

Poptávka (RFQ) je pro nákupčí pětiminutový dokument a pro dílnu třítýdenní detektivní vyšetřování. Tato asymetrie je celý problém. Tato stránka je most: co posílat, co neposílat, co od továrny vyžadovat a jak opravit nabídku, která přijde špatná.

Skutečný příběh: tři měsíce „Jaký materiál?“

Konstruktér v Mnichově navrhl malou hliníkovou konzolu, vymodeloval ji v SolidWorks a v úterý poslal STEP soubor e-mailem čtyřem továrnám. Do pátku poslala druhá továrna nabídku. Do další středy dvě další. Čtvrtá odpověděla dotazem, jaký materiál to je.

Po třech měsících a 47 e-mailech strávil konstruktér více času opakovaným vysvětlováním projektu, než by zabralo překreslit díl podle ISO. Továrny, které nacenily brzy, chtěly nyní přecenit. Jedna použila 6061-T6 místo 7075-T6, protože na výkrese to nebylo. Jedna předpokládala povrch po frézování, ačkoli byl předepsán Ra 0.8. Jedna nacenila díl s vyvrtanými otvory, ale bez závitů. Čtvrtá se stále ptala, jaký materiál to je.

Žádná ze čtyř továren se neptala špatně. Žádná nebyla pomalá. Poptávka byla neúplná a továrny dělaly to, co dobré továrny dělají: odmítaly hádat. Kontrolní seznam 12 položek a 7 chyb níže existují proto, aby se vám to nikdy nestalo.

Informační pyramida poptávky — co je nutné, důležité a volitelné

Ne každá poptávka potřebuje všechny položky, ale každá poptávka musí být upřímná v tom, do které úrovně každá položka patří. Prototyp o 5 kusech a sériová výroba o 5,000 kusech mají velmi odlišné „nutné“ položky.

ÚroveňCo sem patříPokud to vynecháte
Nutné (úroveň 1)Označení materiálu + stav, množství, výkres nebo STEP s GD&T, klíčové tolerance, kvalita povrchu, dodací lhůta, cílová země dodáníTovárna nenacení, nebo nacení s předpoklady, které budete muset později opravovat
Důležité (úroveň 2)Vyznačené kritické prvky, požadavky na kontrolu (FAI, CMM, klíčové znaky), sekundární procesy (eloxování, tepelné zpracování, galvanické pokovování), Incoterms, platební podmínky, termín odpovědi na poptávkuNabídka bude jen hrubý rozsah s velkými výlukami k pozdějšímu vyjednávání — právě odtud pochází 80% překvapení v pozdní fázi
Volitelné (úroveň 3)Přijatelné alternativy, preferovaná značka materiálu, požadavky na balení, cílová cena (pokud ji máte), NDA, právo na audit, politika vzorkůVyjednávání začne z výchozích hodnot, které nemusí odpovídat vašim potřebám; malá ztráta kontroly, ne zásadní problém
OrientAční pravidlo. Továrna, která nacení z poptávky obsahující jen úroveň 1, kvalifikovaně hádá. Továrna, která odmítne nacenit, dokud jí nedáte úrovně 1 a 2, je továrna, která nacení přesně. Továrna, která nacení vše z jednoho odstavce textu, je ta, která vás nebude držet čísla, až přijde objednávka.

Jak vypadá kompletní poptávka — 12 položek

Níže je kontrolní seznam poptávky o 12 položkách. Každá položka má důvod „proč je důležitá“, takže se můžete rozhodnout, zda ji ve svém konkrétním případě vynechat nebo uvést.

#PoložkaProč je důležitá
1Název dílu, číslo výkresu, revizeReference pro každý následující e-mail. Bez čísla výkresu je každá revize nabídky jiný dokument.
2Označení materiálu — plný kód UNS / EN / JIS a stav„Hliník“ není materiál. 6061-T6 vs 7075-T7351 se liší 2× v ceně a 3× v obrobitelnosti. EN AW-6082 T6 nebo ASTM B211 7075-T7351 odstraní nejednoznačnost.
3Množství (cíl + minimální objednávka + roční prognóza, pokud je známa)1 kus, 5 kusů, 50 kusů, 500 kusů, 5,000 kusů se cení zcela odlišnou nákladovou strukturou. Upřímné množství je lepší než nafouknuté — továrna přecení, pokud jste lhali.
4Výkres nebo 3D model s GD&TPokud máte výkres, pošlete ho (PDF + nativní CAD, pokud můžete). Pokud máte jen STEP, je to v pořádku — řekněte to výslovně, aby továrna věděla, že má upozornit na nejednoznačnost tolerance.
5Kritické tolerance (ty s ±0.0X mm)Označte je na výkrese nebo je uveďte písemně. „Úzké tolerance“ nejsou specifikace. Pokud má díl 3 prvky při ±0.01 mm a 30 prvků při ±0.1 mm, továrna musí vědět, který je který.
6Požadavky na kvalitu povrchu (hodnota Ra, podle prvku)Ra 1.6 (po frézování) je v podstatě zdarma. Ra 0.4 (broušené) znamená 30–80% navíc. Ra 0.05 (zrcadlově leštěné) je úplně jiný proces.
7Sekundární procesy — tepelné zpracování, eloxování, pokovování, pasivace, lakování, laserové značeníKaždý je samostatný dodavatel a přidává dodací lhůtu. Díl za 5 dní s eloxováním za 10 dní a dopravou za 5 dní je 20 dní, ne 5.
8Požadavky na kontrolu — zpráva FAI, CMM, klíčové znaky, materiálový atestAtest EN 10204 3.1 je základ; FAI podle AS9102 je základ pro letectví; zdravotnická technika má vlastní varianty FAI.
9Počet kontrolovaných dílů (100%, výběrová kontrola AQL, jen první kus)„Zkontrolujte každý díl na ±0.01 mm“ je zcela jiná nákladová položka než „jen FAI“. Továrna musí vědět, která platí.
10Dodací lhůta — standardní nebo expresní, s cílovým datem„ASAP“ není dodací lhůta. „Potřebujeme díly v našem mnichovském skladu do 2026-09-15 na veletrh“ je.
11Incoterms (EXW, FOB, CIF, DAP, DDP) a cílová zeměEXW se cení nejlevněji, ale přesouvá veškerou logistiku na vás. DDP je pro vás nejjednodušší, ale vyžaduje, aby továrna znala vaše dovozní pravidla. Vyberte jedno a sdělte to továrně.
12Platební podmínky a termín odpovědi na poptávkuNet 30 vs Net 60 vs 50% záloha ovlivňuje, které továrny vůbec odpoví. Termín odpovědi 7 dní je u kompletní poptávky rozumný; 3 dny jsou nezdvořilé, pokud nenabídnete placený expres.
Jedna stránka stačí. Kompletní poptávka se vejde na jednu stránku A4. Poptávka o 12 stranách s marketingovými materiály a NDA je také v pořádku, ale jen tehdy, když je jedna stránka technického obsahu nahoře. Většina nákupčích přeformátuje a nedostatečně specifikuje.

7 nejčastějších chyb v poptávce (a co vás stojí)

To jsou selhání, která promění e-mail za 5 minut ve projekt na 3 měsíce. Každé z nich lze opravit v příští poptávce, kterou pošlete.

#ChybaCo se staneJak to opravit
1Nafouknuté množství. Nákupčí řekne „budeme potřebovat 10,000/rok“, aby dostal nižší cenu, a pak objedná 50.Zakázka je pro továrnu nyní ztrátová, továrna šidí nebo renegociuje. Důvěra je zničená dřív, než díly odejdou.Řekněte pravdu. Nabídka na 5 kusů není nabídka na 5,000 kusů, ale nabídka na 5 kusů od továrny, která by zvládla 5,000, kdybyste rostli, je užitečnější než slevou hnaná nabídka od té, která to nezvládne.
2Chybějící nebo neuvedené tolerance. Výkres má 30 rozměrů, žádné GD&T, žádné určení výchozí tolerance.Továrna si ve výchozím nastavení vezme ISO 2768 medium (m); nákupčí očekával ISO 2768 fine (f). Díly dorazí 2× volnější, než se čekalo.Uveďte na výkrese třídu výchozí tolerance: ISO 2768-mK nebo ASME Y14.5-2018 s výslovným GD&T u kritických prvků.
3Materiál určený jen obchodním názvem. „Nerez“ nebo „hliník“.Továrna vezme nejlevnější jakost, která vyhovuje. Nákupčí dostane 303 místo 17-4 PH nebo 6063 místo 6061-T6.Vždy uvádějte normu + jakost + stav: AISI 316L, ASTM B211 7075-T7351, EN AW-6082 T6.
4Kvalita povrchu uvedená jedním číslem pro celý díl.Kritické těsnicí plochy a nekritické vnější plochy dostanou stejnou kvalitu — buď za díl přeplácíte, nebo je těsnění nedostatečně opracované.Uveďte kvalitu podle prvku nebo zóny. Těsnicí plocha: Ra 0.4. Všechny ostatní vnější plochy: Ra 1.6.
5„Kritická kontrola všech prvků.“ Nákupčí měří každý rozměr na každém díle.Náklady vylétnou. Dodací lhůta se zdvojnásobí. Továrna může zakázku odmítnout nebo nacenit kontrolu zvlášť a nepředvídatelně.Určete, co „kritické“ znamená: 100% kontrola kterých prvků? CMM, výškoměr, nebo mikrometr? Pro zbytek stačí výběrový plán AQL nebo jen kontrola prvního kusu.
6Dodací lhůta uvedená jako „co nejdříve“ nebo „urgentně“.Každá továrna to čte jinak. Některá nacení standard, některá expres, některá „maximum možného“, z čehož se stanou 6 týdnů.Dejte cílové datum s důvodem: Potřebujeme do 2026-09-15 na veletrh. Pokud potřebujete skutečný expres, řekněte to a počítejte s expresním příplatkem 30–100%.
7Jeden výkres, více konfigurací. „Vyrobte díl dlouhý 50 mm, 75 mm nebo 100 mm, naceněte všechny tři.“Továrna nacení nejjednodušší, ostatní ignoruje, nebo nacení obecný rozsah. Nic z toho není skutečná nabídka.Pošlete tři poptávky, jednu na konfiguraci. Nebo pošlete jednu konfiguraci s jasnou poznámkou, že ostatní přijdou jako samostatné objednávky.
Sčítající se náklady. Každá chyba sama o sobě přidá projektu týden. Dvě chyby přidají měsíc. Tři přidají čtvrtletí. Tři měsíce mnichovského konstruktéra byly průsečíkem chyb 2, 3, 4 a 6 v jedné poptávce.

Prototyp vs. pilotní série vs. sériová výroba — jak se poptávka mění podle fáze

Prototypy, pilotní série a sériová výroba nejsou stejný produkt objednaný třikrát. Jsou to různé produkty s různou nákladovou strukturou a poptávka, která je zamění, buď masivně přeplatí, nebo nedodá.

FázeTypické množstvíCo nákupčí ověřujeCo má poptávka požadovatOčekávané náklady
Prototyp1–10 kusůTvar, lícování, funkce — funguje díl vůbec?Materiálový atest volitelný, FAI volitelné, plná kontrola jen u kritických rozměrů, nejrychlejší dodací lhůta, pouze obrábění — sekundární operace lze přidat pozdějiNejvyšší cena za kus. Často 5–10× jednotková cena sériové výroby. Seřízení a programování se amortizují na velmi malém počtu kusů.
Pilotní / předvýrobní série10–100 kusůStabilita procesu, ověření DFM, dodavatelský řetězecFAI povinné, materiálový atest povinný, plná kontrola všech rozměrů podle výkresu u každého kusu, sekundární operace zahrnuty, dodací lhůta měřená proti cíli sériové výroby2–3× jednotková cena sériové výroby. To je série, na které zjistíte, zda je váš výkres vůbec vyrobitelný.
Sériová výroba100–10,000+ kusů/rokNáklady, kapacita, dodání v termínu, stálost kvalityStatistická regulace procesu, výběr podle AQL, uzamčený proces, rezervace kapacity, cenové stupně podle objemu, rámcová smlouva / blanketní objednávka s odvolávkamiNejnižší cena za kus. Jednotková cena konverguje k číslu danému časem cyklu + materiálem + amortizací seřízení, ne úsilím továrny.
Běžný vzorec. Mnoho nákupčích pošle jednu poptávku s dotazem na „cenu za 5 kusů, 50 kusů a 5,000 kusů“. Dobrá továrna nacení všechny tři. Skvělá továrna vám řekne, že série o 5 kusech použije zcela jiné upnutí a kontrolu než série o 5,000 kusech, a že cena za 5 kusů je pro rozhodnutí o 5,000 kusech v podstatě irelevantní. Věřte továrně, která vás na to upozorní.

Expresní příplatky. Uspěchaná standardní zakázka (např. dodací lhůta 5 dní místo 15) obvykle nese příplatek 30–100% a reálné riziko, že továrna odsune práci jiných zákazníků, aby vás vměstnala. Skutečný expres, kdy továrna zastaví jiné zakázky a přeplánuje výrobu, je 2–4× standardní ceny. Cokoli pod tím znamená, že továrna buď náklady pohlcuje, lže o dodací lhůtě, nebo přeskakuje kroky — a nic z toho nechcete.

Jak vyhodnotit strojní dílnu, než pošlete poptávku

Pět továren vám nacení. Dvě stojí za váš čas. Rozdíly jsou vidět dřív, než pošlete jakékoli výkresy — pokud víte, na co se ptát.

KritériumCo hledatProč je to důležitéVarovný signál
CertifikaceVýchozí stav ISO 9001:2015. AS9100D pro letectví. IATF 16949 pro automotive. ISO 13485 pro zdravotnickou techniku.Certifikát je podlaha, ne strop — ale podlaha záleží. Továrna bez ISO 9001 nemá dokumentovaný QMS.Ústní tvrzení o certifikaci bez čísla certifikátu. Žádný audit akreditovaným orgánem. Nebo certifikáty od neuznaných orgánů.
Vybavení3osé CNC frézky jsou standard. 5osé frézky, víceosé soustruhy, švýcarské soustruhy a EDM jsou rozdílové.Váš díl může potřebovat schopnosti, které továrna nemá. 5osý prvek na 3osém stroji je ruční dolícování, ne sériový prvek.Obecný seznam vybavení bez značky nebo modelu. Fotky vybavení, které jsou stock snímky.
KapacitaKolik strojů, kolik směn, aktuální vytíženíTovárna vytížená na 95% vám dá dodací lhůtu 12 týdnů. Továrna na 60% vás posune za 4 týdny.Odmítnutí mluvit o kapacitě. Vágní odpovědi „to zvládneme“.
KomunikaceRychlost odpovědi, úroveň angličtiny, technická hloubka obchodního týmuObchodník je zástupcem firmy. Pokud neumí odpovědět na základní otázku z poptávky, konstrukce také ne.Doba odpovědi 2 dny na váš první e-mail. Angličtina, která je čistý překlad bez technické slovní zásoby.
Podobná prácePřípadové studie nebo vzorové díly ve vašem materiálu, tolerančním pásmu a odvětvíNejrychlejší způsob, jak zjistit, že továrna váš díl zvládne, je vidět ji dělat podobný díl.„Zvládneme cokoli“ bez příkladů. Nebo příklady, které vypadají jako práce z Aliexpressu.
Politika vzorkůOchota vyrobit placenou vzorkovou sérii (1–5 dílů) před závazkemTovárna, která si věří v kvalitu, ráda vyrobí vzorky. Továrna, která se bojí nákladů, bude trvat na minimu 50 kusů.Odmítnutí placeného vzorku. Nebo „vzorky jsou zdarma, ale platíte dopravu“ (což obvykle znamená, že továrna na vzorku šidí).
Přístup k audituOchota hostit virtuální nebo fyzický auditNebudete auditovat 90% svých dodavatelů. Ale továrna, která odmítne videoprohlídku, něco skrývá.„Jsme velmi zaneprázdněni, tento kvartál nemůžeme hostit návštěvy.“
Nejlevnější nabídka je nejdražší. Napříč stovkami programů CNC dílů je továrna s nejnižší nabídkou na první poptávce zřídka nejlevnějším dodavatelem v celém programu. První nabídka je obchodní nástroj; druhá nabídka (po revizích) je blíž realitě. Továrna, která na první nabídce přijde o 30% pod všemi ostatními, buď šidí, podhodnocuje specifikaci, nebo plánuje marži dohnat na změnových objednávkách.

Přeshraniční poptávka: duševní vlastnictví, cla a logistika

Překročení hranice s vlastním dílem přidává do poptávky tři proměnné, které domácí nákup nemá: kdo vlastní vaše duševní vlastnictví, jaká cla platí a jak se díl fyzicky přepraví.

TémaDomácí poptávkaPřeshraniční (např. CN → US, US → EU, EU → CN)Co má vaše poptávka řešit
Ochrana duševního vlastnictvíNDA obvykle stačí.NDA nestačí. Dohoda o mlčenlivosti zabrání továrně říkat ostatním o vašem duševním vlastnictví, ale nezabrání továrně vaše duševní vlastnictví sama použít ani prodávat vašim zákazníkům za vašimi zády.Konkrétně u čínských továren použijte dohodu NNN (Non-Use, Non-Disclosure, Non-Circumvention) podle čínského práva, dvojjazyčně čínsko-anglicky, s výslovnými finančními sankcemi za každé porušení. NNN je pro tento scénář standardní nástroj.
Cla a dávkyŽádná.Sekce 232 (US): 25% na výrobky z oceli a 10% na výrobky z hliníku, od roku 2020 rozšířená na mnoho odvozených produktů. EU CBAM, UK UKCA a další režimy platí podle destinace. Sekce 301 (China → US) se vztahuje na mnoho hotových výrobků.Požádejte továrnu o nabídku DDP (Delivered Duty Paid) pro skutečnou konečnou cenu, nebo minimálně CIF + odhadované clo. Nepřijímejte EXW, pokud neznáte celní sazebník pro svůj kód HS.
LogistikaKamion nebo balík.Námořní (nejlevnější, 25–40 dní), letecká (5–10 dní, 4–8× cena), kurýr (DHL/FedEx, 3–7 dní, nejdražší). U prototypů je odpovědí téměř vždy letecká doprava, u sériové výroby námořní.Uveďte cílové datum doručení. Továrna může nabídnout námořní nebo leteckou variantu, ale musí znát omezení. „Nejlevnější“ není logistická specifikace.
Materiálové atestyHutní atest od válcovny továrny.EN 10204 3.1 (vydává sama továrna pod akreditovaným ISO 9001 nebo PED 4.3 v EU) nebo 3.2 (vydává oznámený subjekt EU) se vyžaduje pro tlaková zařízení do EU, často se žádá i pro letectví bez ohledu na destinaci. Atesty podle ASTM jsou typické pro materiál do USA.Uveďte, jaký typ atestu potřebujete. Pokud potřebujete 3.2, továrna musí použít oznámený subjekt EU, což přidává náklady a dodací lhůtu.
PlatbaNet 30 je běžné.T/T (převodem) je výchozí. 30% záloha + 70% před odesláním je nejběžnější struktura. L/C (akreditiv) pro velké objednávky. PayPal pro vzorky do $1k.Buďte výslovní o rozdělení a spouštěči. „30/70 T/T“ je neúplné; „30% záloha na objednávku, 70% proti kopii konosamentu“ je kompletní.
Výhrada k sekci 232. Cla 25% na ocel / 10% na hliník se vztahují na výrobky, u nichž je ocel nebo hliník „podstatným materiálem“ podle hodnoty nebo hmotnosti. CNC obráběný díl, který je převážně z oceli nebo hliníku, i když je sekundární obrábění provedeno v zahraničí, je obecně zahrnut. Před závazkem si vždy potvrďte aktuální sazbu a použitelnost u celního deklaranta — pravidla byla od původní proklamace z roku 2018 mnohokrát upravena, s výjimkami pro jednotlivé země, vyloučeními produktů a rozšířeními na odvozené produkty.
Struktura NNN (konkrétně Čína). Dobře napsaná dohoda NNN pokrývá: (1) Non-Use — továrna se zavazuje nepoužívat vaše duševní vlastnictví k soutěži s vámi; (2) Non-Disclosure — továrna nesmí sdílet vaše duševní vlastnictví s třetími stranami; (3) Non-Circumvention — továrna nesmí prodávat vašim zákazníkům, dodavatelům ani kanálům. Musí se řídit čínským právem a být vymahatelná u čínského soudu. Americká či evropská NDA je u čínského soudu v podstatě bezcenná — NNN tuto smyčku uzavírá.

Postup při řešení: když nabídka přijde špatná

I perfektní poptávka přinese nabídku, která potřebuje práci. Následuje postup o 5 krocích pro případ nabídky, která přišla pozdě, je příliš vysoká, technicky chybná nebo prostě nejasná.

  1. Nejprve diagnostikujte příčinu. Zařaďte problém: (a) příliš dlouhá dodací lhůta, (b) příliš vysoká cena, (c) vznesená technická výjimka (továrna tvrdí, že toleranci nezvládne), (d) chybějící položky (žádná povrchová úprava, žádné FAI), (e) nejasná či vágní nabídka. Každá kategorie má jiné řešení.
  2. Ptejte se na výpočet, ne na nižší číslo. „Můžete snížit o 20%?“ vytvoří číslo, ne informaci. „Jaký čas cyklu jste předpokládali a jaká je cena materiálu na kus?“ vytvoří vstup, který potřebujete k posouzení nabídky.
  3. Ověřte technickou výjimku. Pokud továrna říká „nedokážeme udržet ±0.01 mm na díře“, opáčte ji normou nebo metodou měření. Možná cení podle jiné (volnější) interpretace než vy. Pokud se obě strany shodnou na interpretaci a továrna stále říká ne, je to informace: proces továrny na to nemá.
  4. Vyjednávejte o tom, na čem záleží, ne o tom, na čem nezáleží. Většina nákupčích se hádá o 3% z jednotkové ceny a ignoruje 30% rozdíl v dodací lhůtě nebo chybějící kontrolu. O 2 týdny kratší dodací lhůta má ve většině případů větší cenu než 5% sleva z ceny.
  5. Zaznamenejte konečné podmínky písemně, než vystavíte objednávku. Ústní přísliby z vyjednávání nabídky nejsou vymahatelné. Shrnutí e-mailem, podepsaná objednávka s odkazem na nabídku a (u přeshraničních případů) podepsaná NNN. Co není v objednávce, neexistuje.
Kdy odejít. Továrna, která je o 40%+ dražší než medián vašich ostatních nabídek, buď (a) nevykládá poptávku stejně jako vy, (b) má mezeru v kapacitě nebo schopnostech, nebo (c) signalizuje, že ji práce nezajímá. Ve všech třech případech druhé kolo vyjednávání mezeru málokdy uzavře. Odejděte a použijte jednu ze zbývajících tří.

Kontrolní seznam prevence: 10 samokontrol, než kliknete na Odeslat

#KontrolaPokud „ne“, opravte před odesláním
1Materiál je určen normou + jakostí + stavem, ne obchodním názvem?Doplňte označení podle normy: ASTM B211 7075-T7351, EN AW-6082 T6, AISI 316L.
2Má výkres buď výslovné GD&T, nebo uvedenou třídu výchozí tolerance (ISO 2768-mK, ISO 2768-fK)?Doplňte výchozí údaj do popisového pole.
3Jsou kritické tolerance (±0.0X mm) vyznačeny na výkrese nebo uvedeny v textu?Označte je poznámkami nebo poznámkou „kritické prvky“.
4Je kvalita povrchu určena pro každý prvek, ne pro celý díl?Rozdělte údaj do zón (např. těsnicí plocha vs. tělo).
5Je množství upřímné — ne nafouknuté?Řekněte pravdu. Nafouknutá množství vás později stojí důvěru i peníze.
6Je dodací lhůta datum, ne pocit?„Do 2026-09-15“ je dodací lhůta. „ASAP“ není.
7Je rozsah kontroly definován — 100%, AQL, nebo jen FAI?Doplňte řádek: Kontrola: FAI na prvních 5 kusů, AQL 1.0 na rozměry podle ISO 2859-1 při běžné kontrole pro zbytek.
8Je pojmenován typ materiálového atestu (EN 10204 3.1, 3.2, ASTM hutní atest)?Pro tlaková zařízení do EU: EN 10204 3.1 nebo 3.2. Pro ostatní: standardní hutní atest továrny obvykle stačí.
9Jsou zvoleny Incoterms (EXW, FOB, CIF, DAP, DDP)?Pro nové dodavatele: DDP je nejčistší. Pro stálé vztahy: FOB nebo EXW.
10Jsou platební podmínky výslovné (procento zálohy, spouštěč doplatku)?Pro první objednávky: 30/70 T/T je výchozí. Pro pokračující vztah: Net 30 po navázání spolupráce.

Normy a zdroje

Normy řízení kvality — který certifikát vaše dílna potřebuje?ISO 9001:2015 Quality management systems — requirements. Základní norma QMS. Každá seriózní CNC strojní dílna by ji měla mít; její absence je varovný signál.
AS9100D Aerospace quality management — postaveno na ISO 9001 s 80+ specifickými požadavky pro letectví (FAI podle AS9102, klíčové znaky podle AS9103, konfigurační management, prevence padělaných dílů). Vyžadují Boeing, Airbus, GE a většina předních dodavatelů úrovně 1 v letectví.
IATF 16949:2016 Automotive quality management — postaveno na ISO 9001 se specifickými požadavky automotive: filozofie nulové chybovosti, řízení dodavatelského řetězce, proces schvalování dílů pro výrobu (PPAP), řízení rizik, plná dohledatelnost. Vyžaduje většina automotive OEM a dodavatelů úrovně 1.
ISO 13485:2016 Medical devices QMS — vyžadováno pro každou dílnu sloužící oboru zdravotnických prostředků (FDA Quality System Regulation je s tím harmonizováno).
Kontrola prvního kusu — zpráva, která prokazuje, že první díl je správnýAS9102C Aerospace First Article Inspection Requirement — formát a proces zprávy FAI pro letectví. Tři formuláře: odpovědnost za číslo dílu, odpovědnost za produkt (materiál + speciální procesy), odpovědnost za znaky. Vyžaduje každý zákazník AS9100 u prvního kusu, při konstrukčních změnách a po přestávce ve výrobě trvající 2 roky.
EN 10204:2004 Metallic products — types of inspection documents. Definuje typy certifikátů 2.1, 2.2, 3.1 a 3.2. 3.1 je standardní hutní zkušební certifikát vydaný výrobcem pod ISO 9001 (nebo PED 4.3 pro tlaková zařízení). 3.2 vyžaduje spolupodpis oznámeného subjektu EU a je povinný pro mnoho aplikací tlakových zařízení v EU podle směrnice o tlakových zařízeních 2014/68/EU.
Přeshraniční oblast — duševní vlastnictví a claDohoda NNN Non-Use, Non-Disclosure, Non-Circumvention — standardní rámec ochrany duševního vlastnictví při nákupu od čínských OEM výrobců. Širší než NDA v USA či EU. Řídí se čínským právem, dvojjazyčně čínsko-anglicky, s výslovnými sankcemi za každé porušení. Vyžaduje se u každé smysluplné expozice duševního vlastnictví.
Sekce 232 (US) Trade Expansion Act of 1962 §232 — prezidentská proklamace z roku 2018 zavedla clo 25% na výrobky z oceli a 10% na výrobky z hliníku, v roce 2020 rozšířené na mnoho odvozených produktů. Existují výjimky pro jednotlivé země a proces vyloučení produktu; aktuální použitelnost pro konkrétní kód HS vyžaduje potvrzení celním deklarantem.
Odkazy pro diagnostiku komunikačních vzorcůPractical Machinist forum, r/Machinists, r/engineering, Eng-Tips — opakující se bolesti na straně nákupčího (neúplné výkresy, chybějící tolerance, hry s „tagy“ v poptávkách mezi kupujícím a prodávajícím), které stojí za výše uvedeným seznamem 7 chyb, jsou v těchto komunitách vidět. Užitečné pro kalibraci očekávání, ne pro citování v objednávce.
Časté dotazy
Jaké minimum informací musí poptávka na CNC obrábění obsahovat, aby nabídka byla přesná?

Pět položek, nic méně: (1) materiál podle normy + jakost + stav (např. ASTM B211 6061-T6, ne „hliník“); (2) množství s cílem a minimem; (3) výkres nebo 3D model s GD&T nebo uvedenou třídou výchozí tolerance; (4) kritické tolerance a kvalita povrchu uvedené pro každý prvek; (5) dodací lhůta jako konkrétní datum, ne „ASAP“. Bez kterékoli z nich továrna buď odmítne nacenit, nebo nacení s předpoklady, které budete muset později opravit. Úplný seznam 12 položek na této stránce je to, co odděluje „přesnou nabídku“ od „hrubého rozsahu“.

Proč se strojní dílna ptá na tolik základních věcí, když jsem poslal kompletní poptávku?

Protože poptávka je málokdy tak kompletní, jak si nákupčí myslí. Nejčastější důvody, proč se továrna ptá 10 doplňujících otázek: (1) výkres má toleranci nebo prvek, kterého si nákupčí nevšiml; (2) třída výchozí tolerance není uvedena, takže se továrna musí ptát, která platí; (3) materiál je uveden obchodním tvarem („nerez“) bez označení podle normy; (4) kvalita povrchu je jedno číslo pro díl, který zjevně má více funkčních zón; (5) dodací lhůta je „ASAP“ a továrna potřebuje reálné datum pro plánování kapacity. Nic z toho neznamená, že je továrna pomalá — znamená to, že továrna odmítá hádat. Dobrá továrna položí 3–5 doplňujících otázek a pak nacení do 3–7 pracovních dnů.

Jak se poptávka na prototyp liší od sériové výroby?

Jsou to různé produkty. A prototyp (1–10 kusů) je o tvaru, lícování a funkci — cena je druhotná, hlavním omezením je dodací lhůta, FAI je volitelné a továrna používá univerzální přípravky. A sériová výroba (100–10,000+ kusů) je o ceně, kapacitě, opakovatelnosti a stálosti kvality — dodací lhůta je předvídatelná, FAI je povinné, továrna používá vyhrazené přípravky a nástroje a jednotková cena konverguje k číslu danému časem cyklu + materiálem + amortizací seřízení. Mnoho nákupčích pošle jednu poptávku s dotazem na „5 kusů, 50 kusů, 5,000 kusů“. Seriózní továrna nacení všechny tři, ale upozorní vás, že procesy pro 5 kusů a 5,000 kusů jsou zcela odlišné. Špatná továrna vám dá jedno číslo a později vás překvapí.

Jaký je rozumný expresní příplatek u zakázky CNC obrábění?

30–100% příplatek za „komfortní spěch“ (stlačení standardních 3 týdnů na 1–2 týdny s využitím stávající kapacity a přesčasů). 2–4× standardní ceny za skutečný expres, kdy továrna zastaví jiné zakázky a přeplánuje výrobu. Cokoli pod 30% znamená, že továrna buď náklady pohlcuje (a dožene je na změnové objednávce), nebo přeskakuje kroky (což najdete při kontrole). Upřímná odpověď na to, zda spěchat: pokud zmeškání termínu stojí víc než expresní příplatek, zaplaťte ho; pokud ne, vezměte standardní dodací lhůtu a ušetřené peníze použijte na pečlivější kontrolu dílů po doručení.

Jak ochráním své duševní vlastnictví při nákupu CNC dílů z Číny?

Standardní NDA na čínskou OEM výrobu nestačí. NDA zabrání továrně říkat ostatním o vašem duševním vlastnictví, ale nezabrání jí vaše duševní vlastnictví sama použít ani prodávat váš produkt vašim zákazníkům. Použijte místo toho dohodu NNN (Non-Use, Non-Disclosure, Non-Circumvention). Tři klauzule pokrývají: (1) Non-Use — továrna nesmí používat vaše duševní vlastnictví k výrobě dílů pro konkurenty; (2) Non-Disclosure — továrna nesmí sdílet vaše duševní vlastnictví s třetími stranami; (3) Non-Circumvention — továrna nesmí prodávat vašim zákazníkům ani kanálům. NNN musí být dvojjazyčná čínsko-anglicky, řídit se čínským právem, být vymahatelná u čínského soudu a obsahovat výslovné finanční sankce za každé porušení. Americká či evropská NDA nemá u čínského soudu v podstatě žádnou vymahatelnost.

Co je clo podle sekce 232 a vztahuje se na moje dovážené CNC díly?

Sekce 232 amerického zákona o rozšíření obchodu z roku 1962 byla použita v březnu 2018 k zavedení cla 25% na výrobky z oceli a cla 10% na výrobky z hliníku dovážené do Spojených států, z důvodu národní bezpečnosti. V roce 2020 byl rozsah rozšířen na mnoho odvozených ocelových a hliníkových produktů. CNC obráběný díl, který je podstatně z oceli nebo hliníku podle hodnoty či hmotnosti, je obecně zahrnut. Existují výjimky pro jednotlivé země (Kanada, Mexiko, Austrálie, Brazílie, Jižní Korea, Argentina atd.) a je dostupný proces vyloučení produktu. Protože pravidla byla mnohokrát upravena a jsou specifická podle kódu HS, odpovědným krokem je požádat celního deklaranta o potvrzení aktuální sazby pro váš konkrétní kód HS před závazkem na konečnou cenu. Pro účely poptávky požádejte továrnu o nabídku DDP (Delivered Duty Paid), která odstraní nejistotu cla, nebo minimálně CIF + odhadované clo.

Jaké certifikace mám u CNC strojní dílny hledat?

Základní úrovní certifikace je ISO 9001:2015 — každá seriózní CNC strojní dílna by ji měla mít; její absence je varovný signál. Nad ní: AS9100D (letectví, vyžadují Boeing/Airbus/GE a většina dodavatelských řetězců úrovně 1 v letectví), IATF 16949:2016 (automotive, vyžaduje většina automotive OEM a dodavatelů úrovně 1), ISO 13485:2016 (zdravotnické prostředky, vyžadováno pro každou práci související s FDA). Konkrétně pro kontrolu prvního kusu je standardem pro letectví AS9102C; mnoho dílen mimo letectví ho používá jako procesní standard, i když není povinný. Certifikát je podlaha, ne strop — dílna může být certifikovaná podle ISO 9001 a přesto vyrábět špatné díly a dílna může být necertifikovaná a přesto vyrábět vynikající díly. Certifikát použijte k filtrování, pak kvalitu ověřte vzorovými díly a placenou pilotní sérií.

Jak mám řešit nabídku, která přijde o 30–40% vyšší, než jsem čekal?

Nehádejte se o číslo — ptejte se na výpočet. Dobrá odpověď zní: „Náš cíl byl $X za kus. Vaše nabídka je $Y. Můžete sdílet čas cyklu, který jste předpokládali, cenu materiálu na kus, hodiny seřízení a případné položky, které jsme mohli vynechat?“ Obvykle se vrátí tři věci: (1) továrna si výkres vyložila jinak, než jste zamýšleli — opravte specifikaci, přecenit; (2) továrna zahrnula sekundární operace (tepelné zpracování, povrchovou úpravu, FAI), které jste výslovně nevyloučili — potvrďte rozsah, přecenit; (3) kapacita a nákladová základna továrny jsou skutečně vyšší než trh — to je informace, ne výchozí bod vyjednávání. Pokud je nabídka po prvním kole o více než 40% nad mediánem vašich ostatních nabídek, práce továrnu pravděpodobně nezajímá nebo existuje mezera ve schopnostech — odejděte a použijte jiného dodavatele, místo 2. kola vyjednávání.

Jaký je rozdíl mezi Incoterms EXW, FOB, CIF, DAP a DDP?

Incoterms určují, kdo vlastní zásilku a riziko v každé fázi. EXW (Ex Works) — odpovědnost továrny končí, když je díl na jejich nakládací rampě; veškerou přepravu, pojištění a celní odbavení zařizujete a platíte vy. Nejlevnější nabídka, nejvíce práce pro vás. FOB (Free On Board) — továrna dodá do přístavu odeslání a naloží loď; od té doby zásilku vlastníte vy. CIF (Cost, Insurance, Freight) — továrna platí přepravu a pojištění do cílového přístavu; vy vlastníte od cílového přístavu. DAP (Delivered At Place) — továrna dodá na vámi určenou adresu; dovozní celní odbavení a cla řešíte vy. DDP (Delivered Duty Paid) — továrna řeší vše včetně dovozních cel; díl dostanete ke dveřím bez další práce. Pro nové dodavatele a jednorázové objednávky je DDP nejčistší. Pro stálé vztahy se zavedenými logistickými partnery vám EXW nebo FOB dává větší kontrolu a nižší náklady na zásilku.

Odkazy na normy a zdroje
  1. ISO 9001:2015: Quality management systems — Requirements. Základní norma QMS; její absence je varovný signál pro každou seriózní CNC strojní dílnu.
  2. AS9100D (SAE AS9100D, 2016): Aerospace Quality Management System. Postaveno na ISO 9001 s 80+ specifickými požadavky pro letectví; vyžadují Boeing, Airbus, GE a většina předních dodavatelů úrovně 1 v letectví. Podporuje IAQG (International Aerospace Quality Group).
  3. AS9102C (SAE AS9102C, 2023): Aerospace First Article Inspection Requirement. Formát zprávy FAI o třech formulářích (odpovědnost za číslo dílu, odpovědnost za produkt, odpovědnost za znaky). Vydává SAE, podporuje IAQG.
  4. IATF 16949:2016: Automotive Quality Management System. Postaveno na ISO 9001 s filozofií nulové chybovosti, PPAP, řízením dodavatelského řetězce, plnou dohledatelností. Vyžaduje většina automotive OEM a dodavatelů úrovně 1.
  5. ISO 13485:2016: Medical devices — Quality management systems. Vyžadováno pro každou dílnu sloužící oboru zdravotnických prostředků.
  6. EN 10204:2004: Metallic products — Types of inspection documents. Definuje typy certifikátů 2.1, 2.2, 3.1, 3.2; 3.1 (vydává továrna pod ISO 9001) a 3.2 (vydává oznámený subjekt EU) pro tlaková zařízení podle směrnice o tlakových zařízeních 2014/68/EU.
  7. Section 232 zákona o rozšíření obchodu z roku 1962 (US): clo 25% na výrobky z oceli a 10% na výrobky z hliníku zavedené v březnu 2018 (prezidentské proklamace 9704/9705), v roce 2020 rozšířené na odvozené produkty. Platí výjimky pro jednotlivé země a proces vyloučení produktu; aktuální sazbu pro jakýkoli kód HS je nutné potvrdit u celního deklaranta.
  8. Dohoda NNN (Non-Use, Non-Disclosure, Non-Circumvention): standardní rámec ochrany duševního vlastnictví pro čínskou OEM výrobu. Širší než NDA, řídí se čínským právem, dvojjazyčně čínsko-anglicky, se sankcemi za každé porušení.
  9. Fórum Practical Machinist, r/Machinists, r/engineering, Eng-Tips: opakující se bolesti na straně nákupčího (neúplné výkresy, chybějící tolerance, nejednoznačnost výchozí tolerance, smyčky doplňujících otázek v poptávkách), které stojí za výše uvedeným seznamem 7 chyb a 12 položek
  10. AIAG 8D (Eight Disciplines Problem Solving): standardní postup řešení reklamací v automotive a letectví, použitý v části o postupu při řešení

Pošlete nám poptávku — naceníme ji na základě skutečného technického posouzení, ne hádání

Naši konstruktéři posuzují každou poptávku proti kontrolnímu seznamu 12 položek, než ji nacení. Pokud něco chybí, upozorníme na to v prvním e-mailu, ne až za tři týdny. Pošlete výkres, STEP soubor nebo hrubý náčrt a my odpovíme pevnou nabídkou do 48 hodin.

Poptat cenu