Typy závitů
Volba špatného závitového systému znamená díly, které k sobě nepasují, netěsnosti v kapalinových spojích nebo drahé přepracování. Tato stránka pokrývá, který závit použít, velikosti předvrtů pro běžné velikosti, jak specifikovat závity na výkresech a chyby, které vedou k odmítnutým dílům.
Který typ závitu potřebujete?
Začněte tady. Závitový systém určuje vaše aplikace. Nepřecházejte k metrickému závitu jen proto, že vám vyhovuje — pokud je protikus NPT, potřebujete NPT.
| Aplikace | Použijte | Proč |
|---|---|---|
| Všeobecné spojování (EU/Asie/globálně) | Metrický M (hrubý) | Celosvětově nejběžnější. Nejlevnější závitníky a spojovací materiál. Výchozí pro nové konstrukce mimo Severní Ameriku. |
| Všeobecné spojování (Severní Amerika) | UNC | Standard v USA/Kanadě. Každé železářství má UNC spojovací materiál skladem. |
| Tenkostěnné trubky, náchylnost k vibracím | UNF | Jemná rozteč = více závitů na palec = pevnější v tenkých stěnách, odolává uvolnění při vibracích. |
| Hydraulické/pneumatické fittingy (původ USA) | NPT | Kuželový, samotěsnicí s těsnicím prostředkem na závity. Standard u hydraulických zařízení vyrobených v USA. |
| Hydraulické/pneumatické fittingy (původ EU/UK/Asie) | BSP (BSPP/BSPT) | Úhel závitu 55 stupňů. Standard u evropských a asijských zařízení. Válcový (BSPP) potřebuje O-kroužek nebo těsnicí prostředek; kuželový (BSPT) je samotěsnicí. |
| Vodící šrouby, svěráky, lineární pohony | ACME (palcový) nebo trapézový Tr (metrický) | Pevný, téměř čtvercový profil závitu navržený pro přenos pohybu a axiální zatížení. Standard pro přenos výkonu. |
| Vysoce přesné nastavování, mikrometrická vřetena | Metrická jemná rozteč | Jemnější rozteč = jemnější nastavení na otáčku. M10x0.75 místo M10x1.5. |
| Elektrické trubky, potrubní fittingy (starší) | BSW / BSF | Whitworthovy závity. Stále se nacházejí na starších britských zařízeních a na některých elektrických trubkách. |
| Hygienické fittingy pro potraviny/medicínu | BSP válcový + O-kroužek nebo Tri-clamp | Hladký, těsnitelný, čistitelný. Kuželové závity NPT zachycují nečistoty. |
Závitové systémy v přehledu
| Systém | Norma | Úhel | Rozsah roztečí | Těsnění | Typické použití | Cena / dostupnost |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Metrický M | ISO 261/262 | 60° | 0.25–6.0 mm | Válcový — žádné | Všeobecné spojování (globálně) | Nejnižší cena, nejširší dostupnost |
| UNC | ASME B1.1 | 60° | 8–64 TPI | Válcový — žádné | Všeobecné spojování (Severní Amerika) | Nízká cena v USA, mimo USA omezená |
| UNF | ASME B1.1 | 60° | 12–80 TPI | Válcový — žádné | Tenkostěnné díly, vibrace, letectví | Nízká cena v USA, mimo USA omezená |
| BSW | BS 84 | 55° | 4–48 TPI | Válcový — žádné | Starší britská zařízení | Střední — dostupnost klesá |
| BSP (BSPP) | ISO 228 | 55° | 11–28 TPI | Válcový — potřebuje těsnění | Instalatérství, hydraulika (EU/Asie) | Nízká v EU/Asii, střední v USA |
| BSPT | ISO 7 | 55° | 11–28 TPI | Kuželový — samotěsnicí | Potrubní spoje (EU/Asie) | Nízká v EU/Asii, střední v USA |
| NPT | ASME B1.20.1 | 60° | 8–27 TPI | Kuželový — samotěsnicí | Potrubní spoje (Severní Amerika) | Nízká v USA, jinde střední |
| NPTF | ASME B1.20.3 | 60° | 8–27 TPI | Suché těsnění — bez těsnicího prostředku | Palivová potrubí, chlazení | Střední — speciální závitníky |
| ACME | ASME B1.5 | 29° | 2–16 TPI | Žádné (pohyb, ne těsnění) | Vodící šrouby, svěráky, zvedáky | Střední — speciální nástroje |
| Trapézový (Tr) | ISO 2901 | 30° | 1.5–44 mm | Žádné (pohyb, ne těsnění) | Vodící šrouby (metrické konstrukce) | Střední — speciální nástroje |
Metrické závity (ISO)
Celosvětově nejrozšířenější závitový systém. Označuje se M[průměr]x[rozteč]. Pokud rozteč není uvedena, předpokládá se hrubá rozteč. Jemné rozteče existují pro každý průměr a používají se, když potřebujete jemnější nastavení, lepší odolnost proti vibracím nebo vyšší pevnost v tenkostěnných průřezech.
Běžné metrické závity a velikosti předvrtů
| Označení | Průměr (mm) | Rozteč (mm) | TPI | Předvrt (mm) | Malý průměr (mm) | Typ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M2×0.4 | 2.0 | 0.40 | 63.5 | 1.60 | 1.509 | Hrubý |
| M2.5×0.45 | 2.5 | 0.45 | 56.4 | 2.05 | 1.947 | Hrubý |
| M3×0.5 | 3.0 | 0.50 | 50.8 | 2.50 | 2.386 | Hrubý |
| M3×0.35 | 3.0 | 0.35 | 72.6 | 2.65 | 2.570 | Jemný |
| M4×0.7 | 4.0 | 0.70 | 36.3 | 3.30 | 3.141 | Hrubý |
| M5×0.8 | 5.0 | 0.80 | 31.7 | 4.20 | 4.019 | Hrubý |
| M6×1.0 | 6.0 | 1.00 | 25.4 | 5.00 | 4.773 | Hrubý |
| M8×1.25 | 8.0 | 1.25 | 20.3 | 6.80 | 6.466 | Hrubý |
| M8×1.0 | 8.0 | 1.00 | 25.4 | 7.00 | 6.773 | Jemný |
| M10×1.5 | 10.0 | 1.50 | 16.9 | 8.50 | 8.160 | Hrubý |
| M10×1.25 | 10.0 | 1.25 | 20.3 | 8.80 | 8.466 | Jemný |
| M10×1.0 | 10.0 | 1.00 | 25.4 | 9.00 | 8.773 | Jemný |
| M12×1.75 | 12.0 | 1.75 | 14.5 | 10.20 | 9.853 | Hrubý |
| M12×1.5 | 12.0 | 1.50 | 16.9 | 10.50 | 10.160 | Jemný |
| M14×2.0 | 14.0 | 2.00 | 12.7 | 12.00 | 11.546 | Hrubý |
| M16×2.0 | 16.0 | 2.00 | 12.7 | 14.00 | 13.546 | Hrubý |
| M16×1.5 | 16.0 | 1.50 | 16.9 | 14.50 | 14.160 | Jemný |
| M20×2.5 | 20.0 | 2.50 | 10.2 | 17.50 | 16.933 | Hrubý |
| M20×1.5 | 20.0 | 1.50 | 16.9 | 18.50 | 18.160 | Jemný |
| M24×3.0 | 24.0 | 3.00 | 8.5 | 21.00 | 20.319 | Hrubý |
| M30×3.5 | 30.0 | 3.50 | 7.3 | 26.50 | 25.706 | Hrubý |
Hrubá vs jemná rozteč — kdy kterou
| Faktor | Hrubá rozteč (výchozí) | Jemná rozteč |
|---|---|---|
| Cena | Nižší — standardní závitníky, nejširší dostupnost | O 10–30% vyšší — méně běžné závitníky, těsnější obrábění |
| Rychlost | Rychlejší řezání závitu (méně otáček na závit) | Pomalejší řezání závitu (více otáček na hloubku) |
| Odolnost proti vibracím | Dostatečná pro většinu aplikací | Lepší — menší úhel stoupání odolává uvolnění |
| Pevnost tenkých stěn | Menší záběr závitu v tenkých průřezech | Více závitů na mm = pevnější v tenkých stěnách |
| Přesnost nastavení | Hrubší nastavení na otáčku | Jemnější nastavení na otáčku (M10x1.0 posune 1mm/ot vs 1.5mm) |
| Riziko stržení závitu | Větší zub = rozkládá zatížení na méně, ale větších závitech | Menší zub = více závitů sdílí zatížení, ale každý závit je slabší |
| Tolerance poškození | Shovívavější k zářezům a nečistotám | Méně shovívavá — poškozené závity snadněji přejdou přes závit |
Pravidla hloubky závitu podle materiálu
Hloubka záběru závitu závisí na materiálu. Měkčí materiály potřebují větší záběr, aby se vyvinula plná pevnost závitu. Tvrdší materiály potřebují méně.
| Materiál | Min. hloubka závitu | Doporučená hloubka | Proč |
|---|---|---|---|
| Hliník (6061, 7075) | 1.5×D | 1.5–2.0×D | Měkký — potřebuje více závitů, aby se při zatížení nestrhl |
| Ocel (konstrukční, 4140) | 1.0×D | 1.0–1.5×D | Dost silná při standardním záběru |
| Nerezová ocel (304, 316) | 1.0×D | 1.0–1.25×D | Podobná oceli. Riziko zadření znamená nepřetahovat. |
| Titan (Ti6Al4V) | 0.75×D | 0.75–1.0×D | Velmi pevný — hluboké závity jsou zbytečný strojní čas a náklady |
| Mosaz / bronz | 1.5×D | 1.5–2.0×D | Měkká — snadno se strhne. Při vysokém zatížení zvažte helicoil. |
| Plasty (nylon, Delrin) | 2.0×D | 2.0–2.5×D | Velmi měkké — použijte hrubou rozteč, zvažte samořezné závity nebo vložky |
| Litina | 1.0×D | 1.0–1.25×D | Křehká — hlubší závity nepomohou, protože selhání je lomem, ne stržením |
D = jmenovitý průměr závitu. Příklad: M6 v hliníku potřebuje minimální hloubku závitu 9mm (1.5 × 6).
Unified závity (UNC/UNF)
Standardní závitový systém v Severní Americe. UNC (Unified National Coarse) pro všeobecné použití; UNF (Unified National Fine) pro tenké stěny, vibrace a přesné aplikace. Stejný úhel závitu 60 stupňů jako metrický, ale v palcových rozměrech.
Běžné velikosti UNC/UNF a velikosti předvrtů
| Označení | Průměr (mm) | Průměr (in) | TPI | Rozteč (mm) | Předvrt (mm) | Předvrt (in) | Typ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| #0-80 UNF | 1.524 | 0.060 | 80 | 0.318 | 1.25 | #56 (1.18) | Jemný |
| #1-64 UNC | 1.854 | 0.073 | 64 | 0.397 | 1.50 | #53 (1.51) | Hrubý |
| #2-56 UNC | 2.184 | 0.086 | 56 | 0.454 | 1.80 | #50 (1.78) | Hrubý |
| #4-40 UNC | 2.845 | 0.112 | 40 | 0.635 | 2.35 | #43 (2.38) | Hrubý |
| #6-32 UNC | 3.505 | 0.138 | 32 | 0.794 | 2.95 | #36 (2.97) | Hrubý |
| #8-32 UNC | 4.166 | 0.164 | 32 | 0.794 | 3.60 | #29 (3.45) | Hrubý |
| #10-24 UNC | 4.826 | 0.190 | 24 | 1.058 | 4.20 | #25 (3.96) | Hrubý |
| #10-32 UNF | 4.826 | 0.190 | 32 | 0.794 | 4.40 | #20 (4.06) | Jemný |
| 1/4-20 UNC | 6.350 | 0.250 | 20 | 1.270 | 5.35 | #7 (5.11) | Hrubý |
| 1/4-28 UNF | 6.350 | 0.250 | 28 | 0.907 | 5.50 | #3 (4.70) | Jemný |
| 5/16-18 UNC | 7.938 | 0.3125 | 18 | 1.411 | 6.80 | F (5.49) | Hrubý |
| 5/16-24 UNF | 7.938 | 0.3125 | 24 | 1.058 | 7.00 | I (5.69) | Jemný |
| 3/8-16 UNC | 9.525 | 0.375 | 16 | 1.588 | 8.30 | 5/16 (7.94) | Hrubý |
| 3/8-24 UNF | 9.525 | 0.375 | 24 | 1.058 | 8.60 | Q (5.90) | Jemný |
| 7/16-14 UNC | 11.112 | 0.4375 | 14 | 1.814 | 9.80 | U (6.81) | Hrubý |
| 1/2-13 UNC | 12.700 | 0.500 | 13 | 1.954 | 11.10 | 27/64 (10.72) | Hrubý |
| 1/2-20 UNF | 12.700 | 0.500 | 20 | 1.270 | 11.60 | 29/64 (11.51) | Jemný |
| 5/8-11 UNC | 15.875 | 0.625 | 11 | 2.309 | 14.00 | 17/32 (13.49) | Hrubý |
| 3/4-10 UNC | 19.050 | 0.750 | 10 | 2.540 | 17.00 | 21/32 (16.67) | Hrubý |
| 7/8-9 UNC | 22.225 | 0.875 | 9 | 2.822 | 20.00 | 49/64 (19.45) | Hrubý |
| 1"-8 UNC | 25.400 | 1.000 | 8 | 3.175 | 22.50 | 7/8 (22.23) | Hrubý |
| 1"-12 UNF | 25.400 | 1.000 | 12 | 2.117 | 23.50 | 15/16 (23.81) | Jemný |
| 1"-14 UNF | 25.400 | 1.000 | 14 | 1.814 | 24.00 | 61/64 (24.21) | Jemný |
Kdy použít UNC vs UNF
| Podmínka | Použijte | Proč |
|---|---|---|
| Výchozí / nevíte | UNC | Levnější závitníky, rychlejší obrábění, větší dostupnost, shovívavější při montáži |
| Tloušťka stěny < 0.5×D | UNF | Více závitů na palec = větší záběr v tenkém průřezu |
| Vibrace / dynamické zatížení | UNF | Menší úhel stoupání odolává uvolnění. U kritických spojů použijte s maticí s předpjatým momentem nebo Loctite. |
| Letectví / vojenství | UNF | Standardní hardware AN/MS je UNF. Vyžadováno mnoha MIL-SPEC. |
| Rychlý prototyp / kusovka | UNC | Každé železářství má UNC. Šroub můžete koupit ještě dnes. |
| Hloubka závitu omezená konstrukcí | UNF | Více závitů na menší hloubku = vyšší pevnost v mělkých otvorech |
Trubkové závity (NPT / BSP)
Trubkové závity jsou pro kapalinové a plynové spoje. Musí těsnit, což je zásadně jiné než u standardních závitů pro spojovací materiál. Dominují dva systémy: NPT (americký, 60 stupňů) a BSP (britský/evropský, 55 stupňů). Nejsou vzájemně zaměnitelné.
NPT vs BSP — hlavní rozdíly
| Vlastnost | NPT | BSP (BSPP / BSPT) |
|---|---|---|
| Úhel závitu | 60° | 55° |
| Norma | ASME B1.20.1 | ISO 228 (válcový), ISO 7 (kuželový) |
| Kuželovitost | 1:16 (3/4 in/ft) | BSPT: 1:16 — podobná kuželovitost, ale jiné TPI |
| Válcová varianta | NPSC (používá se zřídka) | BSPP (velmi běžná — s O-kroužkem nebo těsnicím prostředkem) |
| Způsob těsnění | Deformace závitu + těsnicí prostředek (teflonová páska, těsnicí pasta) | BSPP: O-kroužek nebo lepené těsnění. BSPT: deformace závitu + těsnicí prostředek |
| Běžné regiony | Severní Amerika, Tchaj-wan, Filipíny | Evropa, UK, Asie, Blízký východ, Austrálie |
| Jmenovité označení | Vztahuje se k přibližnému vnitřnímu průměru trubky, ne k vnějšímu průměru závitu | Stejná konvence — 1/2 BSP NENÍ 0.5 palce na závitu |
Běžné velikosti trubkových závitů
| Označení | Systém | Jmenovitá | TPI | Předvrt (mm) | Úhel |
|---|---|---|---|---|---|
| 1/8-27 NPT | NPT | 1/8" | 27 | 8.80 | 60° |
| 1/4-18 NPT | NPT | 1/4" | 18 | 11.80 | 60° |
| 3/8-18 NPT | NPT | 3/8" | 18 | 15.20 | 60° |
| 1/2-14 NPT | NPT | 1/2" | 14 | 18.80 | 60° |
| 3/4-14 NPT | NPT | 3/4" | 14 | 24.30 | 60° |
| 1-11.5 NPT | NPT | 1" | 11.5 | 30.50 | 60° |
| 1/8-28 BSPT | BSPT | 1/8" | 28 | 8.60 | 55° |
| 1/4-19 BSPT | BSPT | 1/4" | 19 | 11.40 | 55° |
| 3/8-19 BSPT | BSPT | 3/8" | 19 | 15.00 | 55° |
| 1/2-14 BSPT | BSPT | 1/2" | 14 | 19.00 | 55° |
| 3/4-14 BSPT | BSPT | 3/4" | 14 | 24.50 | 55° |
| 1-11 BSPT | BSPT | 1" | 11 | 30.70 | 55° |
ACME a trapézové závity
Jsou to závity pro přenos výkonu, ne spojovací závity. Mají profil s plochým vrcholem (29 stupňů pro ACME, 30 stupňů pro trapézový závit), který poskytuje vysokou pevnost a nízké tření při převodu rotačního pohybu na lineární.
Kdy potřebujete ACME / trapézový závit
| Aplikace | Systém | Proč |
|---|---|---|
| Vodící šroub (palcová konstrukce) | ACME | Standard pro svěráky, vodící šrouby CNC a zvedáky vyrobené v USA |
| Vodící šroub (metrická konstrukce) | Trapézový (Tr) | Metrický ekvivalent ACME. Používá se u strojů v EU/Asii. |
| Čelisti svěráku, svěrky | ACME | Vysoká nosnost v axiálním směru, samosvornost ve většině podmínek |
| Lineární pohon | ACME nebo Tr | Účinný převod pohybu. ACME je běžnější v USA. |
| Dříky ventilů | ACME | Standard u průmyslových ventilů. Odolává zadření. |
Běžné rozměry ACME
| Označení | Velký průměr (in) | TPI | Rozteč (mm) | Hloubka závitu (in) | Předvrt (in) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1/4-16 ACME | 0.250 | 16 | 1.588 | 0.109 | 0.188 |
| 3/8-12 ACME | 0.375 | 12 | 2.117 | 0.146 | 0.292 |
| 1/2-10 ACME | 0.500 | 10 | 2.540 | 0.175 | 0.400 |
| 5/8-8 ACME | 0.625 | 8 | 3.175 | 0.219 | 0.500 |
| 3/4-6 ACME | 0.750 | 6 | 4.233 | 0.292 | 0.594 |
| 1"-5 ACME | 1.000 | 5 | 5.080 | 0.350 | 0.844 |
| 1-1/4-5 ACME | 1.250 | 5 | 5.080 | 0.350 | 1.094 |
| 1-1/2-4 ACME | 1.500 | 4 | 6.350 | 0.438 | 1.313 |
Běžné rozměry trapézových (Tr) závitů
| Označení | Velký průměr (mm) | Rozteč (mm) | Hloubka závitu (mm) | Předvrt (mm) |
|---|---|---|---|---|
| Tr8×1.5 | 8 | 1.5 | 0.825 | 6.50 |
| Tr10×2 | 10 | 2.0 | 1.100 | 8.00 |
| Tr12×3 | 12 | 3.0 | 1.650 | 9.50 |
| Tr14×3 | 14 | 3.0 | 1.650 | 11.50 |
| Tr16×4 | 16 | 4.0 | 2.200 | 12.00 |
| Tr20×4 | 20 | 4.0 | 2.200 | 16.00 |
| Tr24×5 | 24 | 5.0 | 2.750 | 19.00 |
| Tr28×5 | 28 | 5.0 | 2.750 | 23.00 |
| Tr30×6 | 30 | 6.0 | 3.300 | 24.00 |
| Tr36×6 | 36 | 6.0 | 3.300 | 30.00 |
Formát zápisu závitu
Způsob, jakým závit na výkrese specifikujete, je důležitý. Formát musí být jednoznačný — obráběč i kontrolor musí přesně pochopit, jaký závit vyřezat a jakou toleranci dodržet.
Zápis metrického závitu
M[průměr]x[rozteč] - [třída tolerance] (vnitřní: H, vnější: g)
Příklady:
M10 — M10 hrubý (výchozí rozteč 1.5mm), tolerance neuvedena = předpokládá se 6H/6g
M10x1.5-6H — M10, rozteč 1.5mm, vnitřní závit, třída tolerance 6H
M10x1.0-6g — M10 jemná rozteč 1.0mm, vnější závit, třída tolerance 6g
M8x1.25-6H/6g — M8 párovaný závit (uveden vnitřní i vnější)
Zápis unified závitu
[velikost]-[TPI] [řada] - [třída tolerance] (vnitřní: B, vnější: A)
Příklady:
1/4-20 UNC-2B — 1/4 palce, 20 TPI, Unified National Coarse, vnitřní, třída 2B
3/8-16 UNC-2A — 3/8 palce, 16 TPI, hrubý, vnější, třída 2A
1/4-28 UNF-3B — 1/4 palce, 28 TPI, Unified National Fine, vnitřní, třída 3B
#10-32 UNC-2B — velikost číslo 10, 32 TPI, hrubý, vnitřní, třída 2B
Zápis trubkového závitu
Příklady:
1/4-18 NPT — 1/4 palce NPT, 18 TPI
1/2-14 NPTF — 1/2 palce NPTF (suché těsnění), 14 TPI
G 1/2 BSP nebo G 1/2" — 1/2 palce BSPP (válcový), ISO 228
R 1/2 BSPT — 1/2 palce BSPT (kuželový), ISO 7
Rc 1/2 — 1/2 palce BSPT vnitřní kuželový (zápis ISO 7)
Zápis ACME / trapézového závitu
Příklady:
1/2-10 ACME-2G — 1/2 palce, 10 TPI, všeobecné použití, třída 2G
1-5 ACME-3C — 1 palec, 5 TPI, centrující, třída 3C
Tr20x4 Tr 8e — trapézový, průměr 20mm, rozteč 4mm, třída tolerance 8e
Třídy závitů
Třídy závitů definují toleranci (jak volné nebo těsné je uložení). Těsnější třída je dražší na výrobu, protože závitník, velikost otvoru i roztečný průměr vyžadují těsnější kontrolu.
Třídy metrických závitů (ISO 965)
| Třída | Typ | Uložení | Typické použití | Vliv na cenu |
|---|---|---|---|---|
| 4H / 4g | Těsná | Minimální vůle | Přesné přístroje, letectví | Vysoký — vyžaduje vlastní kalibry |
| 5H / 5g | Středně těsná | Malá vůle | Přesné stroje, kalibrace | Středně vysoký |
| 6H / 6g | Standardní | Normální vůle | Všeobecné použití — to je výchozí pro 95% práce | Základ — bez příplatku |
| 7H / 7g | Volná | Velká vůle | Díly žárově zinkované, hrubé podmínky, snadná montáž | Nižší (snadnější výroba) |
H = vnitřní (matice/otvor). g = vnější (šroub). Číslo je stupeň tolerance — nižší = těsnější. Pokud není třída uvedena, předpokládá se 6H/6g.
Třídy unified závitů (ASME B1.1)
| Třída | Typ | Uložení | Typické použití | Vliv na cenu |
|---|---|---|---|---|
| 1B / 1A | Volná | Široká vůle | Hrubá montáž, rychlé rozpojování, tolerance špinavých podmínek | Nejnižší |
| 2B / 2A | Standardní | Normální vůle | Všeobecné použití — výchozí pro 95% práce | Základ |
| 3B / 3A | Těsná | Minimální vůle | Přesné sestavy, letectví, pojistné matice | Vysoký — vyžaduje kalibry go/no-go |
B = vnitřní (matice). A = vnější (šroub). Pokud není třída uvedena, předpokládá se 2B/2A.
Hloubka závitu a záběr
Hloubka závitu je jedním z nejčastějších zdrojů nejednoznačnosti výkresu. Tato pravidla odstraňují hádání.
Minimální délka záběru
| Pravidlo | Hodnota | Poznámky |
|---|---|---|
| Ocel/nerez do oceli/nerezu | 1.0–1.5×D | Standardní orientační pravidlo. M6 v oceli = 6–9mm. |
| Ocelový šroub do hliníku | 1.5–2.0×D | Hliníkové závity se strhnou při nižším zatížení. Šroub M6 do AL = 9–12mm. |
| Ocelový šroub do plastu | 2.0–2.5×D | Plast je nejslabší. Pro opakovanou montáž zvažte závitové vložky (heli-coil). |
| Maximální užitečná hloubka | 1.5×D (ocel) | Hlubší závit už téměř nepřidá pevnost — zatížení nesou první závity. Hlubší jen zbytečně plýtvá strojním časem. |
Vůle dna slepého otvoru
Při závitování slepého otvoru nemůže závitník vyřezat závit až do dna. Počítejte s tím v konstrukci:
| Faktor | Hodnota | Proč |
|---|---|---|
| Zkosení / náběh závitníku | 2–3 rozteče | První 2–3 závity od špičky závitníku jsou neúplné. Nepočítají se jako plný záběr závitu. |
| Nevyřezaný zbytek u dna | 1–2 rozteče | I závitník pro slepé otvory nechá 1–2 rozteče nevyřezané úplně u dna otvoru. |
| Celkem nevyřezané dno | 3–5 roztečí | Přidejte to pod požadovanou hloubku závitu. Pro M10x1.5: 4.5–7.5mm pod posledním plným závitem. |
Zkosení závitu
| Prvek | Specifikace | Účel |
|---|---|---|
| Zkosení vnějšího závitu | 0.5–1.0mm × 45° | Pomáhá šroubu nasednout do matice. Vždy ho přidejte. |
| Zkosení vnitřního závitu | 0.5–1.0mm × 120° (záhlubník) | Záhlubník u vstupu závitu. Brání poškození prvního závitu při zavádění šroubu. |
| Podříznutí (pokud je potřeba) | o 0.5mm širší než velký průměr × 1–2mm hluboké | Poskytuje vůli pro výběh nástroje při řezání závitu. Potřebné, když závitová část přechází do osazení. |
Časté chyby
| Chyba | Co se stane | Správný postup |
|---|---|---|
| Specifikace závitu M10 bez rozteče | Předpokládá se hrubý (M10x1.5). Pokud je protikus jemný M10x1.25, nezašroubuje se — nebo přejde přes závit. | Vždy výslovně uveďte rozteč: M10x1.5 nebo M10x1.25. Nikdy se nespoléhejte na „výchozí“, když spojujete s existujícím dílem. |
| Míchání NPT a BSP | Vnější 1/2 NPT se zašroubuje do vnitřního 1/2 BSP na 1–2 otáčky a pak se vzpříčí. Při tlaku teče. Při použití síly poškodí oba díly. | Ověřte závitový systém na protikusu. Pokud si nejste jisti, vyžádejte vzorek nebo změřte úhel závitu (55° vs 60°). |
| Slepý otvor příliš mělký pro hloubku závitu | Závitník narazí na dno dřív, než dosáhne plné hloubky závitu. Neúplné závity = slabý spoj. Závitník může prasknout. | Uveďte hloubku otvoru = hloubka závitu + 3–5 roztečí. Pro M8x1.25 hluboký 12: vrtejte alespoň 16–18mm. |
| Použití šroubu UNC v matici UNF | Šroub se zašroubuje volně, pak se vzpříčí. První otáčky vypadají dobře, protože rozdíl roztečí je malý. Přeskočení závitu a poškození. | Párujte řadu: šroub UNC s maticí UNC, UNF s UNF. Pokud si nejste jisti, spočítejte závity na palec na obou dílech. |
| Žádné náběhové zkosení vnitřního závitu | První závit šroubu zachytí ostrou hranu otvoru. Nesouosost, přeskočení závitu, poškozené závity. | Vždy přidejte záhlubník 120° nebo zkosení u vstupu závitu. Je to 5sekundová operace, která zabrání hodinám přepracování. |
| Přezávitování měkkého materiálu (AL, mosaz) bez vložek | Závity se strhnou při prvním nebo druhém cyklu montáže/demontáže. Běžné u M6 a menších v hliníku. | U spojů, které se budou montovat/demontovat více než 3–5krát, použijte helicoil nebo závitové vložky. Cena: ~$0.50–1.00 za vložku. |
| Specifikace třídy 4H/3B, když stačí 6H/2B | Vyžaduje vlastní závitníky, kalibry go/no-go a těsnější kontrolu otvoru. Náklady na obrábění rostou o 30–50%. Žádný funkční přínos pro standardní spojování. | Používejte 6H/6g (metrický) nebo 2B/2A (unified), pokud aplikace skutečně nepotřebuje těsnější toleranci. Těsnější třída = dražší, ne „lepší“. |
| Nezohlednění tloušťky povlaku závitu | Žárově zinkované šrouby jsou výrazně naddimenzované. Zinkovaný šroub 1/4-20 UNC se nemusí vejít do matice 2B. Totéž platí pro tlusté eloxování na hliníku. | Po žárovém zinkování použijte na šroubu třídu 2A (naddimenzovanou) a na matici třídu 2B. U eloxovaných dílů specifikujte toleranci závitu po pokovení nebo závity při eloxování maskujte. |
| Použití lepidla na závity u trubkových závitů, které bude potřeba v budoucnu demontovat | Těsnicí prostředek závity zalepí. Demontáž závity zničí. Běžné u hydraulických fittingů NPT. | Pro spoje, které bude potřeba v budoucnu demontovat, použijte teflonovou pásku (odstranitelnou). Anaerobní těsnicí prostředek (Loctite) používejte jen pro trvalé spoje. |
| Uvedení levého závitu bez označení LH | Předpokládá se pravý závit. Díly dorazí s opačným závitem. Zmetek. | Výslovně uveďte levé závity: M10x1.5-6H LH nebo 1/4-20 UNC-2B LH. Nikdy nepředpokládejte, že obráběč bude hádat. |
Který závitový systém mám pro svou aplikaci specifikovat?
Nechte rozhodnout protikus, ne zvyk. Metrický M hrubý podle ISO 261/262 je výchozí pro všeobecné spojování mimo Severní Ameriku; UNC a UNF podle ASME B1.1 jsou severoamerický standard, přičemž UNF se používá pro tenké stěny a vibrace. Pro kapalinové spoje používají severoamerická hydraulická zařízení kuželový NPT s úhlem 60° podle ASME B1.20.1, zatímco evropská a asijská zařízení používají BSP s úhlem 55° — válcový BSPP podle ISO 228 nebo kuželový BSPT podle ISO 7. Závity pro přenos výkonu jsou zase jiné: ACME s úhlem 29° podle ASME B1.5 pro palcové konstrukce a trapézový Tr s úhlem 30° podle ISO 2901 pro metrické.
Jakou velikost předvrtu použít pro běžné metrické závity?
Vezměte předvrt přímo z tabulky velikostí, nepočítejte ho. M4×0.7 se vrtá 3.30 mm, M6×1.0 na 5.00 mm, M8×1.25 na 6.80 mm a M10×1.5 na 8.50 mm; jemné velikosti se vrtají větší, takže M10×1.25 používá 8.80 mm a M10×1.0 používá 9.00 mm. Stejná disciplína platí v palcové podobě: 1/4-20 UNC se vrtá 5.35 mm a 1/4-28 UNF na 5.50 mm. Vždy výslovně uveďte rozteč — označení M10 bez rozteče se považuje za hrubé a nezašroubuje se do protikusu s jemnou roztečí.
Kdy mám použít jemnou rozteč místo hrubé a co to stojí?
Jemná rozteč si své místo zaslouží ve čtyřech případech: stěna je příliš tenká pro hrubý záběr, spoj musí odolávat uvolnění vibracemi, potřebujete jemnější axiální nastavení, nebo je aplikace letecká či vysoce přesná. Cena je o 10–30% vyšší než u hrubé, protože jemné závitníky jsou méně běžné a samotný otvor je těsnější. Kompromis je mechanický: jemný závit vtěsná více závitů do dané hloubky, takže je pevnější v tenkých průřezech a menším úhlem stoupání odolává uvolnění, ale každý závit je slabší a poškozený jemný závit snadněji přejde přes závit. Pro nastavování posune M10x1.0 o 1mm/ot oproti 1.5mm u hrubého M10x1.5.
NPT nebo BSP pro hydraulický fitting — a mohu je míchat?
Nikdy je nemíchejte. Oba systémy se liší úhlem závitu — 60° u NPT proti 55° u BSP — normou (ASME B1.20.1 proti ISO 228 a ISO 7) i počtem TPI při stejné jmenovité velikosti, a oba používají kuželovitost 1:16. Vnější 1/2 NPT vstoupí do vnitřního 1/2 BSP na 1–2 otáčky, než se vzpříčí, potom teče, a při použití síly poškodí oba díly. Předvrty jsou blízké, ale ne totožné: 1/2-14 NPT se vrtá 18.80 mm, zatímco 1/2-14 BSPT se vrtá 19.00 mm. Pokud protikus neznáte, vyžádejte vzorek nebo před obráběním změřte úhel závitu.
Jak napsat zápis závitu, aby dílna vyrobila to správné?
Uveďte systém, velikost, rozteč a třídu tolerance. Pro metrický závit je formát M[průměr]x[rozteč]-[třída], takže M10x1.5-6H je vnitřní metrický závit a M10x1.0-6g vnější závit; pokud třída není uvedena, předpokládá se 6H / 6g. Unified závity se čtou 1/4-20 UNC-2B pro vnitřní a 3/8-16 UNC-2A pro vnější, s výchozím 2B / 2A. Trubkové závity se zapisují 1/4-18 NPT, G 1/2 BSP pro válcový a R 1/2 BSPT pro kuželový. Závity pro přenos výkonu používají 1/2-10 ACME-2G a trapézový Tr20x4 Tr 8e.
Kterou třídu závitu mám specifikovat a jak hluboko musí závit jít?
Použijte výchozí třídu, pokud spoj skutečně nepotřebuje víc. Metrická 6H / 6g je základ pro 95% práce, unified 2B / 2A je její ekvivalent, a specifikace těsnější třídy, například 4H / 4g, když výchozí stačí, přidává 30–50% k nákladům na obrábění a vyžaduje vlastní závitníky a kalibry go/no-go. Hloubka záběru se řídí slabším materiálem: ocel do oceli chce 1.0–1.5×D, ocelový šroub do hliníku chce 1.5–2.0×D a do plastu 2.0–2.5×D. Maximální užitečná hloubka je 1.5×D v oceli a slepý otvor stále potřebuje 3–5 roztečí vůle pod posledním plným závitem — 4.5–7.5mm pro M10x1.5.