Konstrukční plasty
Plasty se snadno podcení. Zvolte špatný a dostanete zkroucené díly, vyletěné tolerance a zákazníka, který už nezopakuje objednávku. Zvolte správný a dostanete díly lehčí, tišší a levnější než kovové ekvivalenty. Tato stránka pokrývá plasty, které skutečně pravidelně obrábíme — ne výpis všech polymerů, co existují.
Který plast potřebujete?
Začněte zde. Většina zakázek na obrábění plastů spadá do jednoho z těchto scénářů.
| Vaše situace | Použijte | Proč |
|---|---|---|
| Nevíte / univerzální použití / ozubená kola a pouzdra | POM (Delrin) | Obrábí se nejlépe ze všech plastů. Nízká nasákavost. Dobrá pevnost a tuhost. Pokrývá 60–70% naší plastové práce. |
| Potřeba pevnosti jako u kovu za vysoké teploty | PEEK | 260°C trvale, mez pevnosti v tahu 90–100 MPa. Nahrazuje hliník v letectví a medicíně. Ale stojí 10–15x víc než POM. |
| Oterné desky, ložiska, kladky (střední zatížení) | Nylon (PA6 / PA66) | Dobrá houževnatost, samomaznost. Levnější než PEEK. Ale nasakuje vlhkost — viz níže. |
| Těsnění s nízkým třením, chemická odolnost, styk s potravinami | PTFE (Teflon) | Nejnižší tření ze všech pevných látek, chemicky inertní. Extrémně obtížné obrábění — pokud možno se CNC vyhněte. |
| Elektrická izolace + vysoká teplota (170°C) | PEI (Ultem) | Pevný, samozhášivý, dobré elektrické vlastnosti. Používá se v interiérech letadel a v krytech elektroniky. |
| Průhledný kryt, čočka, okénko | Polykarbonát (PC) | Odolný proti rázu, opticky čirý. Vhodný pro prototypové kryty. Dobře se obrábí. |
| Oterné lišty, výstelky skluzů, potravinářská prkénka | UHMWPE | Extrémně houževnatý, nízké tření, v souladu s FDA. Velmi obtížné držet úzké tolerance. |
| Rozhoduje rozpočet | POM nebo nylon | Oba jsou běžně dostupné ve standardních rozměrech a cenově konkurenceschopné. POM je bezpečnější volba pro úzké tolerance. |
| Medicína / styk s potravinami / požadavek FDA | PTFE, POM-C nebo UHMWPE | Všechny mají jakosti v souladu s FDA. Ověřte u dodavatele — ne všechny jakosti každého materiálu jsou schválené FDA. |
Data v přehledu
| Plast | Obchodní název | Hustota (g/cm³) | Tah (MPa) | Max. teplota (trvale) | Obrobitelnost | Nasákavost | Cenová hladina | Typické použití |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| POM-C | Delrin, Celcon | 1.41 | 70 | 85–100°C | Výborná | Nízká (0.2%) | Nízká | Ozubená kola, pouzdra, tvarovky, ventily |
| PEEK | Victrex, Ketron | 1.30 | 90–100 | 260°C | Obtížná | Nízká (0.5%) | Velmi vysoká | Držáky pro letectví, lékařské implantáty, polovodiče |
| PA6 / PA66 | Nylon | 1.14 | 80 | 120°C | Dobrá | Vysoká (2.5%) | Nízká | Ložiska, oterné desky, kladky, řemenice |
| PTFE | Teflon | 2.20 | 25–35 | 260°C | Velmi obtížná | Žádná | Střední | Těsnění, těsnicí kroužky, chemické výstelky |
| PEI | Ultem 1000 | 1.27 | 105 | 170°C | Průměrná | Nízká (0.25%) | Vysoká | Elektrické konektory, interiéry letadel, patice IO |
| PC | Lexan, Makrolon | 1.20 | 65–70 | 130°C | Dobrá | Nízká (0.2%) | Nízká | Průhledné kryty, čočky, prototypové kryty |
| UHMWPE | Tivar, Polystone | 0.93 | 40 | 80–100°C | Obtížná | Nízká | Nízká | Oterné lišty, výstelky skluzů, potravinářská prkénka |
POM (Delrin / acetal) — pracovní kůň
POM je to, po čem sáhneme jako první, když zákazník řekne „plastový díl“. Řeže se čistě, drží tolerance, moc nenasakuje vlhkost a stojí zlomek ceny vysoce výkonných polymerů. Pokud s obráběním plastů začínáte, učte se nejdřív na POM — všechno ostatní je těžší.
POM-C vs POM-H — záleží na tom?
| Vlastnost | POM-C (kopolymer) | POM-H (homopolymer) |
|---|---|---|
| Obchodní název | Celcon, Hostaform C | Delrin (DuPont) |
| Mez pevnosti v tahu | 60–70 MPa | 70–80 MPa |
| Krystalinita | Nižší (stabilnější) | Vyšší (mírně pevnější) |
| Odolnost kyselinám | Lepší | Průměrná (napadají ji silné kyseliny) |
| Rozměrová stabilita | Mírně lepší | Dobrá |
| Cena | Podobná | Podobná (přirážka značky Delrin ~10%) |
| Dostupnost | Široce dostupný | Široce dostupný |
Pro CNC obrábění je rozdíl malý. POM-H (Delrin) je mírně pevnější a má lepší odolnost proti únavě, což záleží u ozubených kol a pohyblivých dílů. POM-C má lepší chemickou odolnost a o něco menší teplotní roztažnost. V praxi to většina dílen neřeší, pokud aplikace nevisí na konkrétní vlastnosti.
Obrábění POM — parametry optima
POM je shovívavý. Slušné výsledky dostanete v širokém rozsahu parametrů. Toto se u nás v dílně osvědčilo:
| Operace | Rychlost (m/min) | Posuv | Hloubka záběru | Poznámky |
|---|---|---|---|---|
| Hrubování (fréza) | 300–500 | 0.15–0.30 mm/zub | 2–5 mm | 2břitý karbid. Agresivně — POM se řeže rychle. |
| Dokončování (fréza) | 500–800 | 0.08–0.15 mm/zub | 0.2–0.5 mm | Ostrý nástroj, lehký záběr. Povrch kvality leštění při vysoké rychlosti. |
| Vrtání (φ6–12mm) | 50–100 | 0.10–0.20 mm/ot | — | Cyklus s přerušovaným vrtáním pro hluboké otvory (>3xD). Standardní hrot vrtáku stačí. |
| Závitování | 20–40 | — | — | Použijte 2břité závitníky se spirálovou drážkou. Tvarovací závitníky fungují dobře. |
| Soustružení (vnější průměr) | 200–400 | 0.10–0.25 mm/ot | 1–3 mm | Ostrá břitová destička, leštěná čelní plocha pro dobrou kvalitu povrchu. |
Vlhkost — žádný velký problém
POM nasakuje velmi málo vlhkosti (0.2% při nasycení). Rozměrová změna od vlhkosti je u většiny aplikací zanedbatelná. POM nemusíte před obráběním předsoušet, pokud nepracujete na velmi úzké tolerance (<0.01mm) ve velmi vlhkém prostředí. I pak je vliv malý ve srovnání s teplotní roztažností.
PEEK — kdy se vyplatí
PEEK je superauto mezi konstrukčními plasty. Umí věci, které žádný jiný polymer neumí: trvalé použití při 260°C, pevnost v tahu blízkou hliníku, chemickou odolnost téměř vůči všemu a biokompatibilitu pro lékařské implantáty. Také stojí – ve srovnání s ostatními plasty – jako superauto.
Kdy PEEK skutečně použít
| Aplikace | Proč PEEK a ne něco jiného |
|---|---|
| Konstrukční držáky pro letectví | Musí vydržet 200°C+ při specifické pevnosti. POM a nylon to nezvládnou. Úspora hmotnosti proti hliníku je 40–50%. |
| Lékařské / chirurgické implantáty | Biokompatibilní, sterilizovatelné (autokláv), prostupné pro rentgen. Nic jiného nesplňuje všechny tři požadavky. |
| Manipulace s polovodičovými wafery | Musí odolat chemii plazmového leptání a vysoké teplotě. PTFE je konstrukčně příliš slabé. |
| Vrtné komponenty pro ropu a plyn | Vysoký tlak, vysoká teplota, expozice kyselému plynu. PEEK vydrží tam, kde POM degraduje. |
| Ložiska ve vysokoteplotním prostředí | POM měkne nad 85°C. PEEK si drží pevnost do 260°C. |
Obrábění PEEK — výzvy a řešení
PEEK je semikrystalický a abrazivní. Otupuje nástroje rychleji, než byste u „plastu“ čekali. Tohle je třeba vědět:
| Operace | Rychlost (m/min) | Posuv | Hloubka záběru | Poznámky |
|---|---|---|---|---|
| Hrubování (fréza) | 150–250 | 0.08–0.15 mm/zub | 1–3 mm | Nepovlakovaný karbid stačí pro krátké série. Pro sériovou výrobu povlak s diamantem. |
| Dokončování (fréza) | 200–350 | 0.05–0.10 mm/zub | 0.1–0.3 mm | Ostrý nástroj je rozhodující. Tupý nástroj = delaminace povrchu. |
| Vrtání | 40–80 | 0.05–0.12 mm/ot | — | Cyklus s přerušovaným vrtáním je povinný. Třísky PEEK jsou vláknité a ucpávají drážku. |
| Soustružení | 150–250 | 0.08–0.15 mm/ot | 0.5–2 mm | Používejte ostré dokončovací destičky s leštěnou čelní plochou. |
Odvod tepla u PEEK
PEEK má nízkou tepelnou vodivost (0.25 W/mK — zhruba 1/700 hliníku). Teplo vznikající na ostří zůstává koncentrované v malé zóně. To způsobuje dva problémy: lokální teplotní roztažnost (ovlivňuje rozměrovou přesnost) a možné tepelné poškození povrchu (materiál začne měknout nebo měnit barvu nad 340°C). Řešení: používejte vzduchový paprsek nebo minimální mlhu. Proudové chlazení se u PEEK obecně nedoporučuje, protože může způsobit popraskání teplotním rázem. Vzduchový paprsek odvádí třísky a chladí řeznou zónu bez rizika rázu. Řezné rychlosti držte střední — nezkoušejte obrábět PEEK rychlostmi pro POM.
Předsoušení PEEK
PEEK nasakuje určité množství vlhkosti (0.5% v rovnováze). U většiny obráběcích operací to není kritické, ale u vysokoteplotních aplikací nebo leteckých dílů s úzkými tolerancemi materiál nejdřív vysušte: 120–150°C po dobu 3–4 hodin v sušárně s nuceným oběhem. Pokud neobrábíte hned po sušení, skladujte ho v sáčku se sikativem.
Nylon (PA6 / PA66) — problém s vlhkostí
Nylon je houževnatý, dobře odolává opotřebení a je levnější než POM. Problém je voda. Nylon nasakuje vlhkost jako houba — až 2.5% hmotnosti při 50% relativní vlhkosti. To způsobuje rozměrové bobtnání (až 0.3% lineárně), snižuje tuhost až o 50% a výrazně mění chování při obrábění. Pokud s vlhkostí nepočítáte, vaše díly budou mít špatný rozměr.
Vliv vlhkosti na vlastnosti nylonu
| Stav | Vlhkost % | Rozměrová změna | Mez pevnosti v tahu | Tuhost |
|---|---|---|---|---|
| Po dodání (suché skladování) | 0.2–0.5% | Blízko nominálu | 80 MPa | Vysoká (suchý a tuhý) |
| Vysušený v sušárně | <0.1% | Minimální | 80–85 MPa | Nejvyšší |
| Rovnováha při 50% RV | 1.5–2.5% | +0.2–0.3% lineárně | 55–65 MPa | o 30–50% nižší |
| Nasycený (ponořený) | 8–10% | +1.0–1.5% lineárně | 40–50 MPa | o 60–70% nižší |
Předsoušení nylonu — udělejte to správně
U každého dílu s tolerancí užší než ±0.1mm nylon před obráběním předsušte. Standardní postup:
| Krok | Detail |
|---|---|
| Teplota sušení | 80–100°C pro PA6/PA66. NEPŘEKRAČUJTE 120°C — nylon oxiduje a mění barvu. |
| Doba sušení | 4–8 hodin pro tyče do 50mm. Větší průřezy potřebují déle (12–24 hodin). |
| Ověření | Hmotnost by měla přestat klesat. Porovnejte se specifikací plně suché hmotnosti od dodavatele. |
| Obrábět ihned | Nylon rychle znovu nasakuje vlhkost. Obrábějte do 4–6 hodin po vyjmutí ze sušárny. Mezi operacemi ho nechte zabalený v plastové fólii. |
| Konečný rozměr | Pokud bude díl pracovat ve vlhkém prostředí, zvažte obrobení mírně pod rozměr s ohledem na rovnovážné nasáknutí vlhkosti. |
Obrábění nylonu
| Operace | Rychlost (m/min) | Posuv | Hloubka záběru | Poznámky |
|---|---|---|---|---|
| Hrubování | 200–400 | 0.12–0.25 mm/zub | 2–4 mm | Ostrý 2břitý karbid. Nylon se řeže rychle, ale snadno se taví. |
| Dokončování | 300–600 | 0.06–0.12 mm/zub | 0.2–0.5 mm | Lehké záběry. Hlavním rizikem je tavení. |
| Vrtání | 40–80 | 0.08–0.15 mm/ot | — | Cyklus s přerušovaným vrtáním. Nylon znovu navařuje třísky, pokud je neodvádíte. |
Nylon 6 vs nylon 66 vs litý nylon (MC)
| Vlastnost | PA6 | PA66 | MC nylon (litý) |
|---|---|---|---|
| Teplota tání | 220°C | 260°C | N/A (monomerové lití) |
| Max. provozní teplota | 80–100°C | 120°C | 100–120°C |
| Nasákavost | Vyšší (~2.7%) | Střední (~2.5%) | Nižší (~1.5%) |
| Tuhost | Nižší | Vyšší | Střední |
| Dostupnost | Tyče, desky, trubky | Tyče, desky, trubky | Hlavně velké trubky a desky |
| Nejvhodnější pro | Univerzální použití | Vyšší teploty | Velké díly, ložiska |
PTFE (Teflon) — zacházejte opatrně
PTFE má nejnižší součinitel tření ze všech pevných materiálů (0.05–0.10) a odolává prakticky každé chemikálii. To je dobrá zpráva. Špatná zpráva: je měkký (mez pevnosti v tahu 25–35 MPa), teče při jakémkoli trvalém zatížení, deformuje se tlakem upnutí a je extrémně obtížné ho obrábět na úzké tolerance. Pokud potřebujete CNC přesnost, PTFE je obvykle špatná volba.
Problém deformace
PTFE má rychlost studeného tečení (creepu) 100–1000x vyšší než POM nebo PEEK. Co to znamená v praxi: upnete-li PTFE díl do svěráku, zdeformuje se. Povolíte svěrák a díl se nevrátí — zůstane zdeformovaný. Obrábění na ±0.05mm už je na hraně. ±0.01mm je nereálné.
Jak PTFE upnout pro obrábění
| Technika | Kdy použít | Detail |
|---|---|---|
| Měkké čelisti s velkou kontaktní plochou | Běžné frézování | Použijte hliníkové měkké čelisti obrobené podle profilu dílu. Maximální kontaktní plocha minimalizuje lokální tlak. |
| Oboustranná páska + vakuum | Tenké desky, frézování čela | Přilepte desku páskou na rovnou plotnu. Funguje jen pro prvky z jedné strany. |
| Nízkotlaké upínání | Jakýkoli kritický prvek | Použijte minimální upínací sílu, která díl spolehlivě drží. Nejprve vyzkoušejte na zmetku. |
| PTFE s plnivem | Když potřebujete lepší obrobitelnost | PTFE plněný skelným vláknem, uhlíkem nebo bronzem je výrazně tužší a snadněji se obrábí. Vyměníte za to část chemické odolnosti a čistoty. |
Obrábění PTFE
| Operace | Rychlost (m/min) | Posuv | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Hrubování | 150–300 | 0.10–0.20 mm/zub | Ostré nástroje, lehké záběry. PTFE je mazlavý — třísky se lepí na nástroj. |
| Dokončování | 200–400 | 0.05–0.10 mm/zub | Nulový nebo mírně negativní úhel čela pomáhá řezat, ne vytlačovat. |
| Vrtání | 30–60 | 0.05–0.10 mm/ot | Cyklus s přerušovaným vrtáním po 1–2mm. PTFE chytá vrták a otvor se protahuje. |
PEI (Ultem) — pracovní kůň pro elektrotechniku za vysokých teplot
PEI (polyetherimid) stojí výkonem i cenou mezi POM a PEEK. Má jantarovou barvu (přirozeně průsvitný), je inherentně samozhášivý (UL94 V-0) a má vynikající elektroizolační vlastnosti. Hlavní uplatnění je v interiérech letadel, v krytech elektrických konektorů a v přípravcích pro polovodiče.
| Vlastnost | PEI (Ultem 1000) | PEI + 30% skla | POM (pro srovnání) | PEEK (pro srovnání) |
|---|---|---|---|---|
| Tah (MPa) | 105 | 150 | 70 | 90–100 |
| Max. teplota | 170°C | 180°C | 85°C | 260°C |
| Hořlavost | UL94 V-0 | UL94 V-0 | HB (hoří) | V-0 |
| Elektrická pevnost | 33 kV/mm | 28 kV/mm | 20 kV/mm | 20 kV/mm |
| Relativní cena | 3–5x POM | 4–6x POM | 1x | 10–15x |
| Obrobitelnost | Průměrná | Abrazivnější | Výborná | Obtížná |
PEI se obrábí obtížněji než POM, ale snadněji než PEEK. Hlavní problém je, že je abrazivnější, než vypadá — standardní karbidové nástroje se opotřebují rychleji, než čekáte. PEI plněný sklem je výrazně abrazivnější a nástroje rychle „sežere“. U PEI se sklem používejte nástroje s diamantovým povlakem, pokud neděláte jen pár dílů.
Povrchové úpravy plastů
Plasty mají ve srovnání s kovy omezené možnosti povrchových úprav. Tohle podle našich zkušeností skutečně funguje a tohle ne.
| Úprava | POM | PEEK | Nylon | PTFE | PEI | PC | Poznámky |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Po obrobení | Dobrá kvalita | Dobrá kvalita | Dobrá kvalita | Průměrná (teče) | Dobrá | Dobrá (čirý) | Většina plastových dílů se expeduje po obrobení. Vyleštěte dráhu nástroje pro lepší povrch. |
| Tryskání kuličkami | Funguje dobře | Funguje dobře | Funguje dobře | Deformuje | Funguje | Zmatní povrch | Použijte nízký tlak (2–3 bar). Jemné skleněné kuličky (100–200 mikronů). |
| Leštění | Možné zrcadlo | Dobré | Dobré | Nepraktické | Průměrné | Optické leštění | Postupujte přes brusivo 400–2000 zrnitosti, poté leštící pasta. |
| Lakování | Vyžaduje základ | Vyžaduje základ | Dobrá přilnavost | Nic nedrží | Dobré | Vyžaduje základ | PTFE je pověstně nepřilnavé — bez speciální úpravy povrchu (sodné leptání) nedrží žádná barva ani povlak. |
| Eloxování / pokovování | Ne | Ne | Jen chemické | Ne | Ne | Ne | Plasty se neeloxují. Chemické niklování na nylonu funguje, ale je to okrajové. |
| Laserové značení | Dobrý kontrast | Dobré | Dobré | Taví se | Dobré | Praská | Vláknový laser s nízkým výkonem (10–20W). Nejprve zkoušejte na zmetku. |
| Barvení | Omezené | Ne | Ano | Ne | Ne | Omezené | Nylon dobře saje barvivo. Proto se nylon používá na barevné mechanické díly. |
Obrábění plastů — orientační pravidla
Plasty se obrábějí jinak než kovy. Stejná intuice, která funguje u hliníku, vás u nylonu dostane do problémů. Tato pravidla vycházejí z let zkoušení a chyb.
Řezné rychlosti a posuvy
| Pravidlo | Proč |
|---|---|
| Vysoká rychlost, střední posuv | Plasty se nejlépe řežou při vysokých otáčkách vřetena a středním posuvu na zub. Vysoká rychlost dává čistý střih; střední posuv brání hromadění tepla. |
| Vždy ostré nástroje | Tupý nástroj generuje teplo místo řezání. U plastů teplo = tavení = špatný povrch a rozměrová chyba. Nástroje vyměňujte při prvním náznaku opotřebení. |
| Preferujte 2břité frézy | Větší prostor v drážkách znamená lepší odvod třísek. Plasty produkují větší třísky než kovy. 3břitá fréza funguje na POM, ale 4břitá se u nylonu a UHMW ucpává. |
| Nulový nebo mírně pozitivní úhel čela | Pozitivní úhel čela řeže čistě. Negativní úhel vytlačuje materiál a generuje teplo. Výjimka: PTFE těží z nulového nebo mírně negativního úhlu čela, aby se nezachytávalo. |
| Malá hloubka záběru | Těžké záběry generují příliš mnoho tepla. Hrubujte s hloubkou záběru 2–4mm, dokončujte s 0.1–0.3mm. U plastů je více lehkých průchodů lepší než jeden těžký. |
Chladicí kapalina — použít, nebo ne
| Plast | Doporučení chladicí kapaliny | Proč |
|---|---|---|
| POM | Preferujte vzduchový paprsek, mlha je v pořádku | POM chladicí kapalinu nenasakuje. Třísky se vzduchem dobře odvádějí. Kapalina přidává náklady a nepořádek bez velkého užitku. |
| PEEK | Rozhodně preferujte vzduchový paprsek | Proudové chlazení může způsobit popraskání teplotním rázem. Vzduch odvádí třísky a chladí postupně. |
| Nylon | Vzduchový paprsek, mlha přijatelná | Nylon chladicí kapalinu nepotřebuje. Vzduch stačí. Pokud používáte mlhu, díly je třeba před povlakováním vysušit. |
| PTFE | Bez chladicí kapaliny — jen vzduch | PTFE z chladicí kapaliny nic nezíská. Vzduchový paprsek jen pro odvod třísek. |
| PEI | Preferujte vzduchový paprsek | Podobně jako u PEEK — vzduchový paprsek stačí a vyhne se riziku teplotního rázu. |
| PC | Vzduchový paprsek, lehká mlha je v pořádku | Polykarbonát může popraskat z teplotního rázu. Používejte vzduchový paprsek. Mlha je přijatelná, pokud ji potřebujete u hlubokých otvorů. |
| UHMWPE | Jen vzduchový paprsek | UHMWPE je voskový — chladicí kapalina ho udělá kluzkým a špatně upnutelným. |
Volba nástrojů
| Typ nástroje | Kdy použít | Poznámky |
|---|---|---|
| Nepovlakovaný karbid | POM, nylon, PC — většina zakázek | Ostrá hrana, dobrá trvanlivost, ekonomické. Výchozí volba pro většinu plastů. |
| Karbid s diamantovým povlakem | PEEK, PEI se sklem, sériová výroba | 5–10x delší trvanlivost u abrazivních plastů. Vyplatí se u dávek 20+ dílů. |
| PCD (polykrystalický diamant) | Velké série PEEK (100+ dílů) | Nejlepší trvanlivost, ale drahé. Opodstatněné jen u velkosériové výroby. |
| HSS | PTFE, jednorázové prototypy | Funguje, ale rychle se otupí. Přijatelné pro měkké plasty a krátké série. |
| Ostře broušené vrtáky | Všechny plasty | Standardní hrot 118° stačí pro POM a PC. Pro PTFE a UHMW použijte ostřejší hrot (90° nebo hrot s příčným broušením), aby se nezachytávaly. |
Upínání plastů
Plasty jsou měkké — standardní metody upínání kovů mohou díl poškodit nebo zdeformovat. Klíčové zásady:
| Pravidlo | Detail |
|---|---|
| Rozložte upínací sílu | Používejte měkké čelisti, přípravky na míru nebo upínání na velkou plochu. Nikdy nepoužívejte standardní čelisti svěráku přímo na plast — zanechají stopy a mohou díl rozdrtit. |
| Minimalizujte upínací tlak | Použijte jen tolik síly, aby díl držel. Nejprve vyzkoušejte na zmetkovém materiálu. U tenkostěnných dílů zvažte vakuové upínání nebo oboustrannou pásku. |
| Obrábějte po etapách | Hrubujte všechny prvky, povolte upínací tlak, upněte menší silou a poté dokončete. Snižuje to deformaci od pnutí z upnutí. |
| Počítejte se zpětným odpružením | Když povolíte upínací sílu, některé plasty (zejména PTFE a UHMW) mírně pruží zpět. Při potřebě úzkých tolerancí obrábějte mírně pod rozměr. |
Tipy pro nákup
Získat správný plastový polotovar je důležitější, než si většina lidí myslí. Kvalita materiálu se mezi dodavateli výrazně liší, zejména v Číně. Tohle jsme se naučili.
| Tip | Detail |
|---|---|
| Specifikujte jakost, ne jen název materiálu | „POM“ nestačí. Uveďte POM-C nebo POM-H a název jakosti dodavatele (např. DuPont Delrin 500P, Ticona Celcon M90). Různé jakosti mají různá plniva, molekulové hmotnosti a obráběcí charakteristiky. |
| Deska vs tyč — co je levnější? | U plochých dílů je obvykle levnější deska (méně odpadu při obrábění). U válcových dílů tyč. U složitých geometrií je tyč často jediná možnost ve standardních rozměrech. Počítejte u plastových dílů s 30–50% odpadu materiálu. |
| Standardní rozměry v Číně | POM tyč: průměr 6–200mm. POM deska: tloušťka 5–100mm. Nylonová tyč: průměr 10–300mm. PEEK tyč: průměr 6–120mm. Větší rozměry jsou dostupné, ale s delší dodací lhůtou (2–4 týdny u PEEK). |
| Dostupnost PEEK | PEEK není skladem v každém městě. V oblasti Dongguan/Guangzhou je u běžných rozměrů dodací lhůta 3–5 dní. Speciální jakosti (s uhlíkem, se sklem) mohou potřebovat 2–3 týdny. Plánujte dopředu. |
| Minimální objednací množství | POM, nylon, PC: obvykle bez MOQ — kupuje se po kilogramech. PEEK: někteří dodavatelé mají minimum 5–10kg. Deskový materiál má často minimální poplatek za řez bez ohledu na hmotnost. |
| Pozor na recyklovaný materiál | Recyklovaný POM a nylon jsou v Číně běžné a stojí o 30–50% méně. Obrábějí se obstojně, ale mají nekonzistentní vlastnosti, více dutin a horší povrch. Na přesné díly používejte čistý (panenský) materiál. |
| Skladujte plasty správně | Nylon udržujte uzavřený v plastových sáčcích se sikativem. POM a PC jsou méně citlivé, ale suché skladování jim prospívá. PTFE a PEEK zvládnou běžné podmínky. UV záření většinu plastů časem degraduje — skladujte v interiéru. |
| Barva je méně důležitá, než si myslíte | Přírodní (nepigmentované) plasty mají nejkonzistentnější mechanické vlastnosti. Černé, bílé a barevné jakosti obsahují aditiva, která mohou mírně ovlivnit chování při obrábění. U kritických dílů používejte přírodní barvu. |
Časté chyby
Většinu z nich jsme udělali sami. Poučte se z našich zkušeností.
| Chyba | Důsledek | Řešení |
|---|---|---|
| Předepsání PEEK, když stačí POM | 10–15x vyšší náklady na materiál, 3–4x delší čas obrábění, žádný přínos pro danou aplikaci | Zkontrolujte skutečné požadavky na teplotu, chemii a zatížení. POM zvládne většinu mechanických dílů za pokojové teploty. |
| Obrábění nylonu bez předsoušení | Rozměry dílu se změní o 0.2–0.3%, jak díl po obrábění nasakuje vlhkost. Úzké tolerance se ztratí během dnů. | Sušte při 80–100°C po dobu 4–8 hodin. Obrábějte do 4–6 hodin po vyjmutí ze sušárny. |
| Proudové chlazení u PEEK nebo PC | Teplotní ráz může u PEEK způsobit mikrotrhliny. U PC mohou vzniknout napěťové trhliny. Ani jeden z plastů z proudového chlazení netěží. | Jako výchozí chlazení všech konstrukčních plastů používejte vzduchový paprsek. |
| Upnutí PTFE do standardního svěráku | Díl se pod tlakem čelistí deformuje. Rozměrová přesnost se ztrácí. Stopy po čelistech na povrchu. | Použijte měkké čelisti s velkou kontaktní plochou. Minimální upínací sílu. Zvažte lisované polotovary místo CNC. |
| Práce s tupými nástroji na plastech | Generované teplo způsobuje tavení, špatný povrch a rozměrové chyby. POM je mazlavý, nylon navařuje třísky zpět na díl. | Nástroje vyměňujte při prvním náznaku opotřebení. Plasty tupé ostří neodpouštějí. V pochybnostech nasaďte nový nástroj. |
| Měření plastových dílů za tepla | Teplotní roztažnost dává zkreslené hodnoty. POM díl, který hned po vyjmutí ze stroje měří 50.00mm, může mít při pokojové teplotě 49.95mm. | Nechte díly před finální kontrolou vychladnout na okolní teplotu (20–25°C). U úzkých tolerancí počkejte 30–60 minut. |
| Použití 4břitých fréz na nylon nebo UHMW | Drážky se ucpávají třískami, což způsobuje špatný povrch a možné zlomení nástroje. Vláknité nylonové třísky se omotávají kolem nástroje. | Používejte 2břité frézy pro lepší odvod třísek. 3břitá je přijatelná u POM a PC. |
| Nezohlednění teplotní roztažnosti v konstrukci | Plasty se roztahují 5–10x více než ocel na jeden stupeň. POM díl o délce 100mm se změní o 0.1mm už při změně teploty o 10°C. | Pokud se provozní teplota liší od teploty při obrábění o více než 20°C, spočítejte rozměrovou změnu a zohledněte ji v konstrukci. |
| Nákup recyklovaného POM na přesné díly | Nekonzistentní hustota, vnitřní dutiny, špatný povrch. Tolerance jsou nepředvídatelné. | Pro každý díl s tolerancí užší než ±0.05mm používejte čistý (přírodní) materiál. Recyklát stačí pro nekritické aplikace. |
| Lakování PTFE bez úpravy povrchu | Barva okamžitě slézá. Na PTFE nic nedrží bez chemické modifikace povrchu. | Pokud PTFE musí být lakované, použijte leptání natrium-naftalenidem (specializovaný proces). Lepší je lakování PTFE úplně vynechat. |
Který plast mám předepsat na nový díl a kdy POM nestačí?
Začněte POM (Delrin), pokud aplikace nevyžaduje extrémní teplotu, průhlednost nebo chemickou expozici — pokrývá 60–70% naší plastové práce a obrábí se nejlépe ze všech plastů. POM-C má hustotu 1.41 g/cm³, mez pevnosti v tahu 70 MPa, trvalé provozní omezení 85–100°C a nasákavost jen 0.2%. Na PEEK přejděte jen tehdy, když to teplota ospravedlní: 260°C trvale a 90–100 MPa v tahu, za 10–15x vyšší náklady na materiál. PEI je střední stupeň při 170°C, když potřebujete samozhášivost.
Mám na výkres napsat POM-C, nebo POM-H — záleží na rozdílu?
U většiny obráběných dílů to hraje malou roli, takže vezměte tu jakost, kterou umíte nakupovat konzistentně. POM-H (Delrin) je pevnější: 70–80 MPa v tahu proti 60–70 MPa u POM-C a jeho vyšší krystalinita dává lepší odolnost proti únavě, což záleží u ozubených kol a pohyblivých dílů. POM-C vítězí v odolnosti kyselinám a rozměrové stabilitě. Cena je v obou případech podobná — značka Delrin má jen 10% přirážku — takže skutečným rozhodnutím je název jakosti, který předepíšete.
Jakou toleranci u jednotlivých plastů reálně udržím?
Než se zavážete k toleranci na výkrese, ověřte si reálný rozsah, protože plasty se hodně liší. POM je při pečlivé práci ±0.02mm a PEEK ±0.02–0.03mm; PEI drží ±0.03mm; suchý nylon zvládne ±0.03–0.05mm; PC je ±0.03–0.05mm. PTFE je tvrdý limit v nejlepším případě ±0.1mm a UHMWPE dosáhne jen ±0.1–0.2mm, takže předepisujte volněji. Po obrobení ostrým nástrojem vycházejí POM a nylon na Ra 0.8–1.6 µm, což obvykle stačí bez jakéhokoli dodatečného zpracování.
Jak zabránit tomu, aby nylonové díly po obrábění měnily rozměr?
Polotovar předem vysušte, protože nylon nasakuje vlhkost jako houba — při 50% relativní vlhkosti pojme 1.5–2.5% vlhkosti, nabobtná +0.2–0.3% lineárně a klesne z 80 MPa v tahu (suchý) na 55–65 MPa, přičemž tuhost je o 30–50% nižší. Sušte při 80–100°C po dobu 4–8 hodin a nikdy nepřekročte 120°C, jinak nylon oxiduje a mění barvu. Obrábějte do 4–6 hodin po vyjmutí ze sušárny a mezi operacemi ho nechte zabalený v plastové fólii. Díl, který bude pracovat ve vlhkém provozním prostředí, obrábějte pod rozměrem, aby měl prostor pro bobtnání, které ještě nastane.
Mám při obrábění plastů používat proudové chlazení?
Ne — vzduchový paprsek je výchozí pro každý konstrukční plast na této stránce, protože plasty mají nízkou tepelnou vodivost a proudové chlazení přidává nepořádek bez skutečného chladicího přínosu. U PEEK mohou z teplotního rázu vzniknout mikrotrhliny a polykarbonát tvoří napěťové trhliny, zatímco nylon vodu nasakuje. Nejvíc péče potřebuje PEEK: jeho vodivost je jen 0.25 W/mK, zhruba 1/700 hliníku, a povrch začne měknout nebo měnit barvu nad 340°C, proto držte rychlosti střední a používejte nanejvýš lehkou mlhu. Pokud chcete povrchovou úpravu tryskáním, musí být nízkotlaké při 2–3 bar se skleněnými kuličkami 100–200 mikronů.
Kdy se PEEK vyplatí oproti POM?
PEEK si svou cenu zaslouží jen tehdy, když ji aplikace skutečně potřebuje: konstrukční držáky pro letectví, které musí vydržet 200°C+, lékařské implantáty, které musí být biokompatibilní a sterilizovatelné, manipulace s polovodičovými wafery a vrtné díly pro ropu a plyn. Pracuje trvale při 260°C s 90–100 MPa v tahu, ale stojí 10–15x víc za kilogram a obrábí se 3–4x pomaleji. Ten rozdíl je vidět v ceně polotovaru — POM tyč stojí $10–20/kg, zatímco PEEK tyč $150–300/kg. U nástrojů vydrží nepovlakovaný karbid na PEEK 30–60 minut, zatímco nástroje s diamantovým povlakem 5–10x déle, takže po fázi prototypů předepište povlakované nástroje.