Domů / Wiki / Referenční tabulky / Tepelné zpracování a stavy (temper) pro slitiny pro CNC obrábění

Tepelné zpracování a stavy (temper) pro slitiny pro CNC obrábění

Stavy (temper) slitin pro CNC obrábění: tvrdost oceli po kalení a popouštění podle teploty, 6061-O až T651, 7075-T73 a 17-4PH H900 až H1150 s limity NACE.

Uhlíková a legovaná ocel — procesy tepelného zpracování a typická tvrdost

ProcesCo děláTypická tvrdostTypické použitíŘídící norma
ŽíháníOhřev nad kritickou teplotu nebo k ní, poté velmi pomalé chlazení v peci pro změkčení a odstranění pnutí160–217 HB (podle jakosti)Polotovary pro obrábění, tváření za studena, odstranění pnutí před opětovným kalenímGB/T 16923; ASTM A29; SAE J412
Normalizační žíháníOhřev 30–50 °C nad Ac3/Acm, poté chlazení na klidném vzduchu pro zjemnění zrna a homogenizaci struktury187–300 HB (podle jakosti)Velké výkovky, konstrukční díly, kde kalení hrozí deformacíGB/T 16923; ASTM A29
Kalení + popouštěníAustenitizace, kalení na martenzit ve vodě nebo v oleji, poté ohřev pod Ac1 pro odstranění pnutí a nastavení tvrdosti24–57 HRC (závisí na teplotě popouštění)Hotové strojní díly: hřídele, ozubená kola, spojovací materiálGB/T 16924; ASTM A29
Kalení a vysoké popouštění (Q&T)Kalení následované vysokoteplotním popouštěním při 500–650 °C, což dává popuštěný sorbit s nejlepší rovnováhou pevnosti a houževnatosti28–34 HRC (běžné dodávané pásmo)Ojnice, šrouby, ozubená kola, hřídele namáhané střídavým zatíženímGB/T 16924; GB/T 7232
Jak tuto tabulku číst. Typické hodnoty se mění s jakostí, velikostí průřezu a praxí pece; navrhujte podle řídící specifikace a atestu hutě. Kalení a popouštění (Q&T) na výkrese znamená kalení následované vysokoteplotním popouštěním při asi 500–650 °C — jde o sdružené označení, nikoli o samostatný proces. Nepopuštěný martenzit po kalení je křehký a v provozu se nepoužívá.

Jakou tvrdost lze očekávat u žíhané a normalizačně žíhané oceli 1045?

Žíhaná ocel 1045 se pohybuje kolem 160–200 HB (163 HB typicky u válcovaného stavu), zatímco normalizačně žíhaná 1045 dosahuje asi 187 HB s mezí pevnosti 640 MPa — normalizace vyměňuje část obrobitelnosti za pevnější a rovnoměrnější strukturu.

StavPevnost v tahu (MPa)Mez kluzu (MPa)Tažnost (%)TvrdostZdroj
Válcované / žíhané565 (typicky válcované)31016163 HB; žíhané pásmo 160–200 HBS21 / S22 / S5
Normalizačně žíhané64041022187 HBS6 / S5
Kalené a popuštěné———220–290 HBS5
Po kalení (voda, povrch)———55–60 HRCS5
Plamenem / indukčně tvrzené (povrch)———55–58 HRC, hloubka tvrzené vrstvy 1.5–5 mmS5

S jakou tvrdostí se dodává ocel 4140 v předkaleném stavu?

Předkalená 4140 se dodává při 28–34 HRC; standardní tepelné zpracování s popouštěním na 540 °C končí na 28–32 HRC a mezi pevnosti 1,000–1,100 MPa. Chrom a molybden dávají oceli 4140 mnohem lepší prokalitelnost než u 1045, proto si udrží popuštěnou tvrdost i ve větších průřezech — velké tyče ověřte v atestu hutě, protože tvrdost s průřezem klesá.

Stav / teplota popouštěníPevnost v tahu (MPa)Mez kluzu (MPa)Tažnost (%)TvrdostZdroj
Žíhané~655~41525197–217 HBS4
Normalizačně žíhané~1,020~65017250–300 HBS4
Po kalení (olej)———55–60 HRCS4
Q&T při 205 °C~2,000~1,600852–57 HRCS4
Q&T při 315 °C~1,700~1,4501045–50 HRCS4
Q&T při 425 °C~1,400~1,2501238–42 HRCS4
Q&T při 540 °C (standardní TZ)1,000–1,100850–9501828–32 HRCS4
Q&T při 650 °C (vysoká tažnost)~850~7002224–28 HRCS4
Předkalené, jak dodáno———28–34 HRCS4

Jak tvrdá je ocel ihned po kalení, před popouštěním?

Jak 1045 (kalení do vody), tak 4140 (kalení do oleje) dosahují po kalení asi 55–60 HRC — ale tento nepopuštěný martenzit je pro provoz příliš křehký, proto se každý zakalený díl před použitím popouští zpět na svou pracovní tvrdost.

OcelKalicí prostředíPo kalení (HRC)Popuštěná provozní tvrdostPoznámka
1045Voda55–60220–290 HB (Q&T)Uhlíková ocel s mělkou prokalitelností; jádro velkých průřezů měkne
4140Olej55–6028–32 HRC (popuštěno na 540 °C)Legovaná ocel Cr-Mo s hlubokou prokalitelností; volte ji pro větší průřezy

Co znamená kalení a popouštění a proč se předepisuje?

Kalit a popouštět znamená zakalit na martenzit a poté ohřát pod kritickou teplotu; kalení a vysoké popuštění (500–650 °C) vytváří popuštěný sorbit — typicky 28–32 HRC — nejlepší rovnováhu pevnosti a houževnatosti pro hřídele a ozubená kola. Popouštění vždy vyměňuje tvrdost za houževnatost: tatáž ocel 4140, která odchází z kalení při 55–60 HRC, pokrývá rozpětí od 52–57 HRC až po 24–28 HRC, jak teplota popouštění roste z 205 °C na 650 °C.

OcelPásmo dodávané po Q&TPouze po kaleníProč popouštět
1045220–290 HB55–60 HRC (voda)Nepopuštěný martenzit v provozu praská; popouštění vrací houževnatost za kontrolovanou ztrátu tvrdosti
414028–34 HRC předkalené55–60 HRC (olej)Vysoké popouštění při 500–650 °C vytváří popuštěný sorbit — stav, v němž se hřídele a ozubená kola předepisují

O kolik je 6061-T6 pevnější než 6061-O?

6061-T6 dosahuje meze pevnosti 310 MPa (45 ksi) oproti 125 MPa (18 ksi) u 6061-O — asi 2.5× — s mezí kluzu 276 vs 55 MPa a tvrdostí 95 vs 30 HB; celý rozdíl vzniká tepelným zpracováním, nikoli legováním. Vedle typických hodnot stojí standardní minima: plech a deska z 6061-T6 musí dosáhnout meze pevnosti 290 MPa (42 ksi) a meze kluzu 240 MPa (35 ksi), zatímco hodnoty 310/276 MPa jsou typické.

Slitina a stavPevnost v tahu, MPa (ksi)Mez kluzu, MPa (ksi)Tažnost (%)Tvrdost (HB)Zdroj
6061-O125 (18)55 (8)25–2730S7 / S8
6061-T4 / T451240 (35)145 (21)2265S7 / S8
6061-T6 / T651310 (45)276 (40)12–1595S7 / S8

Je 6061-T651 pevnější než 6061-T6?

Ne — oba mají mez pevnosti 310 MPa (45 ksi) a mez kluzu 276 MPa. T651 přidává po kalení 1–3 % trvalého protažení pro odstranění kalicího pnutí, takže při obrábění drží těsnější rozměry; proto se práce na deskách a panelech začíná z polotovaru T651.

StavProcesMechanický rozdílŘídící normaZdroj
OPlně žíhané — ohřáté a pomalu chlazené do nejměkčího stavuNejnižší pevnost, nejvyšší tvářitelnostISO 2107; ASTM B209/B221S14 / S19 / S7
T4Rozpouštěcí žíhání, poté přirozené stárnutí při pokojové teplotěStřední pevnost, stále tvářitelnýISO 2107; ASTM B209/B221S14 / S15 / S7
T6Rozpouštěcí žíhání, poté umělé stárnutí na maximální pevnostNejvyšší pevnost pro slitinuISO 2107; ASTM B209/B221S14 / S15 / S7
T651T6 plus 1–3 % protažení pro odstranění pnutí před stárnutímPevnost shodná s T6; lepší rozměrová stabilita při obráběníISO 2107; ASTM B209/B221S14 / S7 / S24
T73Rozpouštěcí žíhání, poté přestárnutí dvoustupňovým stárnutímNižší pevnost než T6; mnohem lepší odolnost proti koroznímu praskání; hlavně řada 7xxxAMS 4078; ASTM B209; GB/T 3880S9 / S2

Co je stav T73 a kdy jej zvolit?

T73 je přestárnutý dvoustupňový stav volený pro odolnost proti koroznímu praskání u leteckých dílů. Pevnost 7075-T73 se uvádí ve dvou publikovaných základech vedených jako samostatné řádky — typická hodnota ASM Handbook 505 MPa a specifikace desky ASTM B209 460–475 MPa — a oba se nikdy neprůměrují. 6061 se ve stavu T73 nedodává, a proto čísla nese 7075.

Použitý základPevnost v tahu (MPa)Mez kluzu (MPa)Tažnost (%)TvrdostZdroj
7075-T73 — typická hodnota ASM Handbook (reference tyč / výkovek)50543513—S1 / S2
7075-T73 — deska ASTM B209 / AMS 4078, podle tloušťky (spec)460–475385–3905–8126–140 HBS9
7075-T6 — typická, pro srovnání572 (83 ksi)503 (73 ksi)——S7

Který standardní stav stárnutí je u 17-4PH nejpevnější?

H900, stárnutý při 482 °C (900 °F) po dobu 1 hodiny, dává minimální mez pevnosti 1,310 MPa (190 ksi), mez kluzu 1,170 MPa (170 ksi) a alespoň 40 HRC — nejpevnější a nejméně houževnatý konec ze tří standardních stavů. Všechny hodnoty jsou minima specifikace pro tyče podle ASTM A564 / AMS 5643.

StavTeplota / doba stárnutíMin. pevnost v tahu, MPa (ksi)Min. mez kluzu, MPa (ksi)Min. tažnost (%)TvrdostCharpy V-vrub (ft-lb)Zdroj
H900482 °C (900 °F) / 1 h1,310 (190)1,170 (170)10≥40 HRC (typicky 44)10–15 (nízká)S3 / S23
H1025552 °C (1,025 °F) / 4 h1,070 (155)1,000 (145)12≥35 HRC (typicky 38)35–45 (střední)S3 / S23
H1150621 °C (1,150 °F) / 4 h930 (135)725 (105)1628–33 HRC (typicky 33)60–80 (vysoká)S3 / S23

Který stav 17-4PH nabízí nejvyšší houževnatost?

H1150, stárnutý při 621 °C, si drží minimální mez pevnosti 930 MPa (135 ksi) s tažností 16 % a 28–33 HRC — nejvyšší houževnatost Charpy ze všech tří. Od H900 k H1150 klesá mez pevnosti asi o 30 % a mez kluzu asi o 38 %, zatímco tažnost roste z 10 % na 16 %: vyšší teplota stárnutí zhrubne precipitáty bohaté na měď a vymění pevnost za houževnatost. Hodnoty Charpy jsou podélná reprezentativní pásma a mění se s tvarem výrobku a orientací.

StavCharpy V-vrub (ft-lb)Tažnost (%)TvrdostNejvhodnější pro
H90010–15 (nízká)10≥40 HRCDíly s nejvyšší pevností bez rázového nebo kryogenního namáhání
H102535–45 (střední)12≥35 HRCUniverzální vyvážený stav
H115060–80 (vysoká)1628–33 HRCDíly namáhané rázy a kryogenními teplotami; také volba splňující NACE

Lze 17-4PH použít v kyselém prostředí podle NACE?

Podle NACE MR0175 / ISO 15156-3 vyhovuje pouze H1150 — nebo H1025 s ověřením pro každou tavbu, že skutečná tvrdost zůstává na 33 HRC nebo níže; H900 s minimem 40 HRC nevyhovuje. Pravidlo je řízeno tvrdostí: kyselé prostředí omezuje tvrdost na 33 HRC.

StavTvrdost podle specifikaceStav podle NACE MR0175Poznámka
H900≥40 HRC (typicky 44)NekvalifikujeVýrazně překračuje limit 33 HRC pro kyselé prostředí
H1025≥35 HRC (typicky 38)PodmíněněPouze s ověřením pro každou tavbu, že skutečná tvrdost zůstává na 33 HRC nebo níže
H115028–33 HRC (typicky 33)VyhovujeStandardní volba pro kyselé prostředí

Jak tato čísla používat

  • Hodnoty označené min jsou minima specifikace z řídící normy (ASTM / AMS); neoznačené hodnoty jsou typické a mění se s tvarem výrobku, velikostí průřezu a praxí pece — navrhujte podle řídící specifikace a atestu hutě.
  • Tvrdost oceli klesá s velikostí průřezu (hmotnostní efekt): hodnota 28–34 HRC pro předkalenou 4140 platí pro dodaný rozměr tyče, proto velké průřezy ověřte v atestu hutě místo předpokladu katalogové hodnoty.
  • Reprezentativní parametry tepelného zpracování: rozpouštěcí žíhání 6061 při 530 °C s kalením do vody, umělé stárnutí T6 při 160 °C asi 18 h nebo při 177 °C asi 8 h, žíhání do stavu O při 413 °C; dvoustupňové stárnutí 7075-T73 při 110 °C po 8 h plus při 175 °C po 8 h, po rozpouštěcím žíhání při 475 °C po 90 min a 3 dnech přirozeného stárnutí.
  • Stavy 17-4PH vycházejí z jednoho základního materiálu po rozpouštěcím žíhání (stav A po ochlazení z asi 1040 °C) stárnutého při různých teplotách — číslo H je teplota stárnutí ve °F. Tyče se řídí ASTM A564/A564M, desky a plechy ASTM A693, letecké díly AMS 5643/5604; čínský ekvivalent 05Cr17Ni4Cu4Nb je v GB/T 1220.
  • Zakalený, ale nepopuštěný martenzit (55–60 HRC u obou referenčních ocelí) je riziko pro obrábění a broušení, nikoli dodací stav — objednávejte ocel ve stavu žíhaném, normalizačně žíhaném nebo po kalení a popouštění a zbytek nechte na kalírně.

Časté dotazy

Jakou tvrdost lze očekávat u žíhané a normalizačně žíhané oceli 1045?
Žíhaná 1045 má asi 160–200 HB (typicky 163 HB), zatímco normalizačně žíhaná 1045 dosahuje asi 187 HB s mezí pevnosti 640 MPa.
S jakou tvrdostí se dodává ocel 4140 v předkaleném, kaleném a popuštěném stavu?
Předkalená 4140 má typicky 28–34 HRC; standardní TZ s popouštěním na 540 °C končí na 28–32 HRC a mezi pevnosti 1,000–1,100 MPa.
Jak tvrdá je ocel ihned po kalení, před popouštěním?
Jak 1045 (kalení do vody), tak 4140 (kalení do oleje) dosahují po kalení asi 55–60 HRC, ale nepopuštěný martenzit je pro provoz příliš křehký.
Co znamená kalení a popouštění a proč se předepisuje?
Kalení plus vysokoteplotní popouštění při 500–650 °C za vzniku popuštěného sorbitu, typicky 28–32 HRC — nejlepší rovnováha pevnosti a houževnatosti pro hřídele a ozubená kola.
O kolik je 6061-T6 pevnější než 6061-O?
6061-T6 dosahuje meze pevnosti 310 MPa (45 ksi) oproti 125 MPa (18 ksi) u 6061-O — asi 2.5× pevnější.
Je 6061-T651 pevnější než 6061-T6?
Ne — oba mají mez pevnosti 310 MPa (45 ksi) a mez kluzu 276 MPa; T651 přidává 1–3 % protažení pro odstranění pnutí, takže při obrábění drží těsnější rozměry.
Co je stav T73 a kdy jej zvolit?
Přestárnutý dvoustupňový stav: 7075-T73 dává mez pevnosti 505 MPa podle ASM Handbook (460–475 MPa pro desku podle ASTM B209) a volí se pro odolnost proti koroznímu praskání.
Který standardní stav stárnutí je u 17-4PH nejpevnější?
H900, stárnutý při 482 °C po dobu 1 hodiny: minimální mez pevnosti 1,310 MPa (190 ksi) a alespoň 40 HRC — s nejnižší houževnatostí ze všech tří.
Který stav 17-4PH nabízí nejvyšší houževnatost pro díly namáhané rázy nebo kryogenními teplotami?
H1150, stárnutý při 621 °C: mez pevnosti 930 MPa (135 ksi) s tažností 16 % a 28–33 HRC, nejvyšší houževnatost Charpy ze všech tří.
Lze 17-4PH použít v kyselém prostředí podle NACE?
Podle NACE MR0175 vyhovuje pouze H1150, nebo tepelně ověřený H1025 s maximem 33 HRC; H900 s minimem 40 HRC nevyhovuje.

Normy a zdroje

  • S1 — ASM Metals Handbook, sv. 2 (Properties and Selection: Nonferrous Alloys), 10. vydání: typické hodnoty 7075-T73
  • S2 — Recenzovaná studie výkovků AA7075 (PMC): sled stárnutí T73 a referenční hodnoty ASM
  • S3 — JN Alloys, tepelné zpracování 17-4PH: data stavů H900 / H1025 / H1150 (zkontrolováno proti minimům ASTM A564)
  • S4 — Nifty Alloys, tepelné zpracování oceli 4140: diagram popouštění podle teploty
  • S5 — údaje o jakosti 1045 z steelstandart: tvrdost žíhaného, Q&T a zakaleného stavu
  • S6 — publikovaný hutní atest, tyč z uhlíkové oceli 1045 se střední pevností, normalizačně žíhané vlastnosti
  • S7 — Tech Steel, vlastnosti 6061 (UNS A96061): typické hodnoty stav od stavu a srovnání s 7075-T6
  • S8 — Weltstahl, datový list hliníku 6061: typické mechanické vlastnosti
  • S9 — data pro plech a desku 7075-T73 / T7351: mechanické vlastnosti podle tloušťky (základ ASTM B209)
  • S14 — ISO 2107, označování stavů hliníku (GB/T 16475 je čínský ekvivalent); S15 — klasifikace hliníku AZoM; S19 — GB/T 16475; S24 — průvodce stavy hliníku (praxe protahování T651)
  • S21 / S22 — data pro 1045 v žíhaném stavu (The World Material; hutní data SAE 1045); S23 — přehledový list slitiny 17-4PH: tvrdost a pásma Charpy
  • Řídící normy nesou nosná minima: ASTM A564/A564M, ASTM A693, ASTM B209/B221, AMS 4078/5643/5604, ISO 2107, SAE J412, GB/T 16923, GB/T 16924, GB/T 7232, GB/T 1220, NACE MR0175 / ISO 15156-3
  • MatWeb byl vyloučen (robots.txt blokuje automatizovaný přístup); datové listy distributorů nesou jen sloupce typických hodnot, zatímco minima specifikací citují originály ASTM / AMS / GB

Související stránky

Stažení této tabulky